Fall Dinghy & Olympic Classes Regatta
St. Francis Yacht Club | October 22-23, 2011

29er (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 22, 2011 7:17:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
USA 14   Sterling Henken    Coronado Yatch Clib   1   2   3  
1  
2  
USA 510   Paris Henken    Coronado Yacht Club   3   1   4  
2  
3  
1255   Jessica Bernhard    Encinal Yacht Club   2   5   7T  
3  
4  
1051   Michael Pacholski    RYC   4   3   7T  
4  
5  
257   Joe Carter    StFYC/RYC   7   4   11T  
5  
6  
401   John Canepa    Stockton SAiling Club   5   6   11T  
6  
7  
USA 112   Nina Maria Casciani    RYC/SFYC   6   7   13  
7  
 



420 (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 22, 2011 6:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
18   Andrew Wilkinson    PYSF/ Sequoia YC   1   1  
1  
2  
6536   Sam Gates    Sausalito Yacht Club   2   2  
2  
3  
6535   Tris Craig    Sausalito Yacht Club   3   3  
3  
4  
EYC2   Olivia Godfrey    Encinal Yacht Club   8/OCS   8T  
4  
4  
350   Rachel Day    PYSF   8/DNF   8T  
4  
4  
2073   Kristopher Swanson    SFYC   8/OCS   8T  
4  
4  
92   Mark Power    Sequoia Yacht Club Race team/ PYSF   8/OCS   8T  
4  
 



5O5 (10 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 22, 2011 7:15:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
8762   Howard-Andy Hamlin-Zinn    NHYC   1   1   2  
1  
2  
8878   David Siegal    *   2   2   4  
2  
3  
7875   Jeff Miller    SCYC   3   3   6  
3  
4  
8841   Holt Condon    St Francis YC   4   5   9  
4  
5  
8554   A.J. Crane    St. Francis Yacht Club   7   4   11  
5  
6  
6307   christopher O'Leary    B.Y.C   6   7   13  
6  
7  
8084   Rob Waterman    Alamitos Bay Yacht Club   5   9   14T  
7  
8  
8937   Tim Murphy    TISC   8   6   14T  
8  
9  
6984   Antoine Laussu    PSSA   9   8   17  
9  
10  
8088   Bob Tennant    RVicYC   11/DNF   11/DNF   22  
10  
 



Finn (10 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 22, 2011 7:16:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
74   Henry Sprague    US Finn Association   1   2   3  
1  
2  
USA-20   Hendrik van Geel    Kanu Segel Club Hemer (KSCH)   4   3   7  
2  
3  
777   Peter Aschwanden    Encinal Yacht Club   3   5   8  
3  
4  
USA 30   Forrest Gay    SFYC   8   1   9  
4  
5  
RUS21   Vladimir Butenko    Encinal YC   2   8   10T  
5  
6  
POL691   Andre Skarka    YKP   6   4   10T  
6  
7  
81   Garth Page    SFYC   5   6   11  
7  
8  
88   Andrew Nelson    Encinal   7   7   14  
8  
9  
AUS253   William (Chris) Rout    LWYC   9   11/DNF   20  
9  
10  
USA 44   Richard Stouffer    Eninal   11/DNF   11/DNF   22  
10  
 



Laser Radial (16 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 22, 2011 6:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
195637   Kyle Larsen    SYC/SFYC   1   1  
1  
2  
182841   Lola Bushnell    StFYC, SFYC   2   2  
2  
3  
190278   Lawson Willard    SFYC   3   3  
3  
4  
189813   Lindsey Baab    SFYC/StFYC   4   4  
4  
5  
192958   Will Dana    SFYC   5   5  
5  
6  
186558   Max Hamker    StFYC / SFYC   6   6  
6  
7  
7   Drake Jensen    Richmond Yacht Club   7   7  
7  
8  
5   Jack Barton    The San Francisco Yacht Club   8   8  
8  
9  
7184   Nicklas Gardner    Encinal Yacht Club   9   9  
9  
10  
167239   Grace Anne Carrick    St. Francis Yacht Club   10   10  
10  
11  
199602   Calum Finlayson    PYSF/St Francis YC   11   11  
11  
12  
11   Corey Lynch    sfyc   12   12  
12  
13  
199188   Christy Usher    St. Francis Yacht Club   17/DNF   17T  
13  
13  
183013   David wyllie    LWYC   17/DNF   17T  
13  
13  
TBD   Cherry Xie    PYSF   17/DNF   17T  
13  
13  
16   Elizabeth Avdanina    PYSF   17/DNF   17T  
13  
 



Laser Standard (19 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 23, 2011 2:19:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
176124   Peter Phelan    Santa Cruz Yacht Club   1   1  
1  
2  
198654   jon andron    st. francis   2   2  
2  
3  
199187   Tracy Usher    St Francis Yacht Club   3   3  
3  
4  
198655   doug seeman    wsc   4   4  
4  
5  
199603   Nick Burke    RYC   5   5  
5  
6  
158628   Mike Rutledge    St. Francis Yacht Club   6   6  
6  
7  
132889   Emilio Castelli    Santa Rosa Sailing Club   7   7  
7  
8  
152211   Packy Davis    Stfyc   8   8  
8  
9  
173666   Mike Bishop    StFYC   9   9  
9  
10  
187794   Alex Symes    St. Francis Yacht Club   10   10  
10  
11  
195948   Ryan Nelson    West Marine Rigging   11   11  
11  
12  
170328   Christine neville    ILCA   12   12  
12  
13  
186530   Joseph McCoy    StFYC   13   13  
13  
14  
172450   David Bushnell    none   14   14  
14  
15  
179426   Stephen Orosz    MBYH   15   15  
15  
16  
184434   Rick Raduziner    Tahoe Yacht Club   16   16  
16  
17  
155477   Will Lowe    Richmond Yacht Club   17   17  
17  
18  
180081   Ricardo Lange    TISC   20/OCS   20T  
18  
18  
199551   Peter Shope    Sail Newport   20/OCS   20T  
18  
 



Weta (9 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 23, 2011 12:47:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
276   Bruce Fleming    Kaneohe Yacht Club   1   1  
1  
2  
389   George (Marc) Simmel    BAMA   2   2  
2  
3  
571   david berntse    RYC   3   3  
3  
4  
US 154   Dean Anderson    Richmond Yacht Club   4   4  
4  
5  
397   Jonathan Weston    Davo's Bar and Grill   5   5  
5  
6  
395   Christophe Allie    N/A   6   6  
6  
7  
376   Gordon Lyon    BAMA   10/RAF   10T  
7  
7  
270   Ken Johnson    BAMA   10/DNF   10T  
7  
7  
323   John Rizzi    Bama   10/DNF   10T  
7  
 



Kiteboard (7 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 23, 2011 12:47:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Formula (4 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 23, 2011 12:47:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network