Laser Atlantic Coast Championship
Eastern Yacht Club | May 19-20, 2012

Laser (47 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2012 5:07:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Division, Yacht Club, Results, Total Points
1. 199023, Clay Johnson, , Eastern YC & Little Egg Harbor, 1-1-1-1-1- ; 5   
2. 180494, Matt Allen, , None, 4-4-2-13-6- ; 29T   
3. 175053, Luke Adams, Junior (M), Sail Newport, 2-10-4-9-4- ; 29T   
4. 201225, Ryan Schmitz, Open (M), PWYC, 3-9-24-3-2- ; 41T   
5. 000001, LUKE MULLER, Junior (M), LAUDERDALE YACHT CLUB, 6-15-7-10-3- ; 41T   
6. 199554, Benjamin Richardson, Apprentice Master (M), Eastern YC, 12-5-8-16-8- ; 49   
7. 157824, Theodore Ingram, Open (M), Shrewsbury Sailing and Yacht Club, 22-16-3-7-7- ; 55   
8. 194582, Marc Jacobi, , Cedar Point YC, 5-26-9-2-14- ; 56   
9. 198633, Patrick Andreasen, Master (M), None, 13-2-19-4-23- ; 61   
10. 189811, Peter Seidenberg, Great Grand Master (M), Sail Newport, 14-28-15-5-5- ; 67   
11. 191499, Dave Powlison, Grand Master (M), Lake Champlain YC, 18-24-16-6-9- ; 73   
12. 188692, Jim Da Silva, Apprentice Master (M), SailSalem.org, 16-12-10-27-15- ; 80   
13. 193337, Fraser Wells, Junior (M), RNSYS, 7-11-14-29-22- ; 83T   
14. 161100, David Frazier, Grand Master (M), FBYC Essex CT, 9-18-22-15-19- ; 83T   
15. 196134, Bryant Wood, Open (M), RNSYS, 25-14-11-19-16- ; 85   
16. 199139, Mike Russom, Open (M), UPenn, 20-3-48/OCS-8-11- ; 90   
17. 200587, Mike Hecky, Master (M), Riverton YC, 37-6-6-31-12- ; 92   
18. 190414, JB Braun, Master (M), Eastern Yacht Club, 21-8-5-11-48/DNS- ; 93   
19. 175925, Ben Wilkinson, Junior (M), Mudheads/Ram Island, 10-19-32-17-20- ; 98   
20. 196160, Seth Cooley, , Fleet 413, 19-23-13-32-13- ; 100   
21. 172028, JOHN MCGLYNN, Open (M), Little Egg Harbor Yacht Club, 30-21-17-25-18- ; 111   
22. 159785, Jon Deutsch, Open (M), Fishing Bay Yacht Club, 15-32-21-37-10- ; 115   
23. 194562, LUKE MILLER, Junior (M), ITHACA YACHT CLUB, 32-13-27-28-17- ; 117   
24. 181294, sam altreuter, Grand Master (M), Eastern YC, 36-33-12-18-26- ; 125   
25. 187436, Phil King, Master (M), WFSC, 33-25-30-12-27- ; 127T   
26. 199028, Thomas Gallagher, , Larchmont YC, 17-36-25-20-29- ; 127T   
27. 181173, David Nelson, Master (M), Hingham Yacht Club, 23-7-23-30-48/DNS- ; 131   
28. 168569, Chris Palmieri, , Boston Yacht Club, 38-27-18-14-35- ; 132   
29. 191455, Paul Hayes, Grand Master (M), Pyc, 31-17-26-38-25- ; 137T   
30. 199148, Henry Machum, Junior (M), RNSYS, 26-30-37-23-21- ; 137T   
31. 154091, Stephen Uhl, Master (M), Corinthian Yacht Club, 24-29-33-22-31- ; 139   
32. 158778, Hank Thorburn, Master (M), MYA, 8-31-20-34-48/DNS- ; 141   
33. 154536, PHILIP KERSTEN, Master (M), Nahant Dory Club, 29-35-36-24-30- ; 154   
34. 192032, Wayne Colahan, Master (M), Eastern Yacht Club, 40-40-31-26-24- ; 161   
35. 194594, Eric Wilson, Master (M), SANJL, 34-41-48/DNS-21-28- ; 172T   
36. 199160, Douglas Slocum, Open (M), Eastern Yacht Club, 35-22-34-33-48/DNS- ; 172T   
37. 169575, Mark Bear, Master (M), New Bedford Yacht Club, 11-20-48/DNS-48/DNS-48/DNS- ; 175   
38. 198048, Andrew Burton, Apprentice Master (M), EYC, 42-42-29-36-32- ; 181   
39. 187813, Nicholas LaChance, Junior (M), Marblehead High School, 41-38-35-35-33- ; 182   
40. 159063, JOSEPH MILLER, Master (M), ITHACA YACHT CLUB, 43-34-38-39-34- ; 188   
41. 198631, Stein Skaane, Apprentice Master (M), Eastern YC, 27-39-28-48/DNS-48/DNS- ; 190   
42. 201286, Louis Chicoine, , Hoover Sailing Club, 39-37-39-40-48/DSQ- ; 203   
43. 157825, Andrew Kingston, Junior (M), Hyannis Yacht Club, 44-48/DNF-48/DNS-41-36- ; 217   
44. 193281, Mike Matan, Master (M), RYA, 28-48/DNS-48/DNS-48/DNS-48/DNS- ; 220   
45. 176723, John Beal, Grand Master (M), RSYC, 48/DNS-48/DNS-48/DNS-48/DNS-48/DNS- ; 240T   
46. 187875, Shawn pelissier, , Nbyc, 48/DNS-48/DNS-48/DNS-48/DNS-48/DNS- ; 240T   
47. 156954, tom dailey, Master (M), NYYC, 48/DNS-48/DNS-48/DNS-48/DNS-48/DNS- ; 240T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network