Laser Atlantic Coast Championship
Eastern Yacht Club | May 19-20, 2012in

Laser (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2012 5:07:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199023   Clay Johnson       Eastern YC & Little Egg Harbor   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
180494   Matt Allen       None   4   4   2   13   6   29  
2  
3  
194582   Marc Jacobi       Cedar Point YC   5   26   9   2   14   56  
3  
4  
196160   Seth Cooley       Fleet 413   19   23   13   32   13   100  
4  
5  
199028   Thomas Gallagher       Larchmont YC   17   36   25   20   29   127  
5  
6  
168569   Chris Palmieri       Boston Yacht Club   38   27   18   14   35   132  
6  
7  
201286   Louis Chicoine       Hoover Sailing Club   39   37   39   40   48/DSQ   203  
7  
8  
187875   Shawn pelissier       Nbyc   48/DNS   48/DNS   48/DNS   48/DNS   48/DNS   240  
8  
 



Division: Apprentice+Master+%28M%29 (4 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199554   Benjamin Richardson    Apprentice Master (M)   Eastern YC   12   5   8   16   8   49  
1  
2  
188692   Jim Da Silva    Apprentice Master (M)   SailSalem.org   16   12   10   27   15   80  
2  
3  
198048   Andrew Burton    Apprentice Master (M)   EYC   42   42   29   36   32   181  
3  
4  
198631   Stein Skaane    Apprentice Master (M)   Eastern YC   27   39   28   48/DNS   48/DNS   190  
4  
 



Division: Grand+Master+%28M%29 (5 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
191499   Dave Powlison    Grand Master (M)   Lake Champlain YC   18   24   16   6   9   73  
1  
2  
161100   David Frazier    Grand Master (M)   FBYC Essex CT   9   18   22   15   19   83  
2  
3  
181294   sam altreuter    Grand Master (M)   Eastern YC   36   33   12   18   26   125  
3  
4  
191455   Paul Hayes    Grand Master (M)   Pyc   31   17   26   38   25   137  
4  
5  
176723   John Beal    Grand Master (M)   RSYC   48/DNS   48/DNS   48/DNS   48/DNS   48/DNS   240  
5  
 



Division: Great+Grand+Master+%28M%29 (1 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
189811   Peter Seidenberg    Great Grand Master (M)   Sail Newport   14   28   15   5   5   67  
1  
 



Division: Junior+%28M%29 (8 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
175053   Luke Adams    Junior (M)   Sail Newport   2   10   4   9   4   29  
1  
2  
000001   LUKE MULLER    Junior (M)   LAUDERDALE YACHT CLUB   6   15   7   10   3   41  
2  
3  
193337   Fraser Wells    Junior (M)   RNSYS   7   11   14   29   22   83  
3  
4  
175925   Ben Wilkinson    Junior (M)   Mudheads/Ram Island   10   19   32   17   20   98  
4  
5  
194562   LUKE MILLER    Junior (M)   ITHACA YACHT CLUB   32   13   27   28   17   117  
5  
6  
199148   Henry Machum    Junior (M)   RNSYS   26   30   37   23   21   137  
6  
7  
187813   Nicholas LaChance    Junior (M)   Marblehead High School   41   38   35   35   33   182  
7  
8  
157825   Andrew Kingston    Junior (M)   Hyannis Yacht Club   44   48/DNF   48/DNS   41   36   217  
8  
 



Division: Master+%28M%29 (14 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
198633   Patrick Andreasen    Master (M)   None   13   2   19   4   23   61  
1  
2  
200587   Mike Hecky    Master (M)   Riverton YC   37   6   6   31   12   92  
2  
3  
190414   JB Braun    Master (M)   Eastern Yacht Club   21   8   5   11   48/DNS   93  
3  
4  
187436   Phil King    Master (M)   WFSC   33   25   30   12   27   127  
4  
5  
181173   David Nelson    Master (M)   Hingham Yacht Club   23   7   23   30   48/DNS   131  
5  
6  
154091   Stephen Uhl    Master (M)   Corinthian Yacht Club   24   29   33   22   31   139  
6  
7  
158778   Hank Thorburn    Master (M)   MYA   8   31   20   34   48/DNS   141  
7  
8  
154536   PHILIP KERSTEN    Master (M)   Nahant Dory Club   29   35   36   24   30   154  
8  
9  
192032   Wayne Colahan    Master (M)   Eastern Yacht Club   40   40   31   26   24   161  
9  
10  
194594   Eric Wilson    Master (M)   SANJL   34   41   48/DNS   21   28   172  
10  
11  
169575   Mark Bear    Master (M)   New Bedford Yacht Club   11   20   48/DNS   48/DNS   48/DNS   175  
11  
12  
159063   JOSEPH MILLER    Master (M)   ITHACA YACHT CLUB   43   34   38   39   34   188  
12  
13  
193281   Mike Matan    Master (M)   RYA   28   48/DNS   48/DNS   48/DNS   48/DNS   220  
13  
14  
156954   tom dailey    Master (M)   NYYC   48/DNS   48/DNS   48/DNS   48/DNS   48/DNS   240  
14  
 



Division: Open+%28M%29 (7 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
201225   Ryan Schmitz    Open (M)   PWYC   3   9   24   3   2   41  
1  
2  
157824   Theodore Ingram    Open (M)   Shrewsbury Sailing and Yacht Club   22   16   3   7   7   55  
2  
3  
196134   Bryant Wood    Open (M)   RNSYS   25   14   11   19   16   85  
3  
4  
199139   Mike Russom    Open (M)   UPenn   20   3   48/OCS   8   11   90  
4  
5  
172028   JOHN MCGLYNN    Open (M)   Little Egg Harbor Yacht Club   30   21   17   25   18   111  
5  
6  
159785   Jon Deutsch    Open (M)   Fishing Bay Yacht Club   15   32   21   37   10   115  
6  
7  
199160   Douglas Slocum    Open (M)   Eastern Yacht Club   35   22   34   33   48/DNS   172  
7  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, May 20, 2012 6:06:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
187722   Shone Bowman       SDYC   10   10   8   20   48  
1  
2  
167435   Serena Lofftus       Rochester Yacht Club   31   35   32   33   131  
2  
3  
181144   Beth Barnard       Newport Harbor YC   37   34   31   30   132  
3  
 



Division: Junior+%28F%29 (7 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
196280   Sophie Naughton    Junior (F)   Eastern Yacht Club   20   9   7   6   42  
1  
2  
013919   Ariana Kwoh    Junior (F)   Sailfit/Sandy Bay   29   13   22   18   82  
2  
3  
151023   Julia Monro    Junior (F)   Noroton YC   13   22   24   26   85  
3  
4  
077380   Gabrielle rizika    Junior (F)   wianno / Fast   23   25   17   34   99  
4  
5  
166044   Kia Olsson    Junior (F)   Sayville Yacht Club   17   33   30   29   109  
5  
6  
190290   Meghan Henneberry    Junior (F)   RNSYS   25   23   40/BFD   22   110  
6  
7  
173979   Olivia Gugliemini    Junior (F)   Brant Beach Yacht Club   32   29   29   32   122  
7  
 



Division: Junior+%28M%29 (11 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
199117   Gary Prieto    Junior (M)   Old Cove YC   11   1   5   9   26  
1  
2  
190235   hugh macrae    Junior (M)   KYC   6   4   12   5   27  
2  
3  
187757   Drake Lyon    Junior (M)   Bayview Yacht Club   40/DSQ   2   1   1   44  
3  
4  
196836   Luke Ruitenberg    Junior (M)   RNSYS   14   31   6   8   59  
4  
5  
177264   Bryce Andreasen    Junior (M)   Pleon   26   15   10   10   61  
5  
6  
194504   Alec Chicoine    Junior (M)   Hoover Sailing Club   8   18   19   19   64  
6  
7  
193995   NATHAN DUNN    Junior (M)   RNSYS   22   17   14   15   68  
7  
8  
197626   Jack Marshall    Junior (M)   FAST/Conanicut Yacht Club   12   8   40/BFD   14   74  
8  
9  
194555   Matthew Lyons    Junior (M)   Port Washington Yact Club   27   12   3   40/DSQ   82  
9  
10  
199350   jake rizika    Junior (M)   Wianno Yacht Club   33   5   40/BFD   13   91  
10  
11  
200213   William Marshall    Junior (M)   FAST/CYC   2   40/OCS   40/BFD   40/OCS   122  
11  
 



Division: Master+%28M%29 (1 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
161122   Bob monro    Master (M)   Noroton YC   21   26   18   12   77  
1  
 



Division: Open+%28F%29 (12 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
191578   Phenix Cloutier Beaudoin    Open (F)   MemphrĂ©magog   3   3   13   4   23  
1  
2  
179594   Hannah Lynn    Open (F)   Pleon Yacht Club   1   11   9   11   32  
2  
3  
195673   Marie-Pier Alary    Open (F)   QuĂ©bec Sailing Team   4   27   4   2   37  
3  
4  
198678   Corinne Peters    Open (F)   RNSYS   19   6   15   7   47  
4  
5  
186544   Callie Naughton    Open (F)   Eastern Yacht Club   18   7   2   25   52  
5  
6  
188100   Sky Adams    Open (F)   Santa Barbara Yacht Club   5   16   27   16   64  
6  
7  
193341   Emma Davis    Open (F)   Shelter Island Yacht Club   15   24   21   24   84  
7  
8  
188990   Kelly McGlynn    Open (F)   Little Egg Harbor Yacht Club   35   21   20   21   97  
8  
9  
191912   Rae-Anne Norwood    Open (F)   NSC   34   19   28   28   109  
9  
10  
132673   CHRISTINA PERSSON    Open (F)   PSA   36   36   25   27   124  
10  
11  
195628   Rebecca Abelson    Open (F)   Royal Saint Lawrence yacht club   28   40/OCS   40/BFD   17   125  
11  
12  
176228   Madeline Higgins    Open (F)   Old Cove Yacht Club   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   160  
12  
 



Division: Open+%28M%29 (5 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
177380   Jonathan Pope    Open (M)   BYC/FAST   16   14   11   3   44  
1  
2  
196275   Victor Sullivan    Open (M)   Quebec Sailing Team   9   28   23   23   83  
2  
3  
199408   Jack Bignell    Open (M)   Royal Nova Scotia Yacht Squadron   30   32   16   31   109  
3  
4  
170093   Geoffrey Loffredo    Open (M)   Southold YC   24   20   26   40/OCS   110  
4  
5  
199787   Will Bloxham    Open (M)   Pleon   7   30   40/DNS   40/DNS   117  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network