Laser Masters MidWeek Madness 2013
US Sailing Center - Martin County | February 06-07, 2013

Laser (55 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, February 07, 2013 2:34:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195930   Andy Roy [Grand Master]   SSC   [21]   2   3   1   5   2   3   2   18   25  
1  
2  
195425   Peter Shope [Master]   Richmond YC   2   1   6   3   [56/BFD]   1   4   1   18   32  
2  
3  
197052   Peter Vessella [Grand Master]   saint francis   8   [11]   8   6   1   4   1   3   31   38  
3  
4  
203957   John MacCausland [Master]   Cooper River   4   3   4   5   2   3   [6]   4   25   39  
4  
5  
195708   Doug Peckover [Grand Master]   NOMAD   3   10   7   [22]   4   5   2   5   36   43  
5  
6  
187686   David Hiebert [Apprentice Master]   USSCMC/FWBC   7   4   1   8   [17]   6   5   6   37   58  
6  
7  
183861   Britt Hughes [Master]   Housatonic Boat Club   1   7   13   11   [20]   13   9   8   62   76  
7  
8  
196023   Robert Tan [Master]   Severn Sailing Association   13   5   10   7   9   [29]   8   12   64   78  
8  
9  
194512   Ted Morgan [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   9   [16]   5   2   11   9   14   10   60   81  
9  
10  
180050   Alden Shattuck [Grand Master]   Severn Sailing Association   10   12   11   4   [56/BFD]   15   7   17   76   83  
10  
11  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   11   9   14   9   7   11   [15]   15   76   97  
11  
12  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   22   8   16   17   [30]   10   17   9   99   99  
12  
13  
200528   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor   6   15   9   13   12   26   24   [31]   105   105  
13  
14  
179132   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   [33]   22   2   15   25   7   10   19   100   107  
14  
15  
165146   W Nickerson [Grand Master]   Sail Maine   16   [25]   20   16   8   14   20   11   105   112  
15  
16  
204426   Mike Hecky [Master]   Riverton   [32]   24   12   20   16   23   16   7   118   132  
16  
17  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   PRSA   [34]   14   15   25   13   18   28   23   136   136  
17  
18  
193364   amnon gitelson [Great Grand Master]   CPYC   5   [29]   25   23   29   21   12   26   141   141  
18  
19  
173667   Phil Paxton [Grand Master]   CYC   20   19   22   14   [37]   34   13   13   135   142  
19  
20  
188671   Jeff Fullerton [Master]   Water Rats SC   24   [44]   28   29   10   20   11   14   136   150  
20  
21  
197107   Dean Carballal [Apprentice Master]   Davis Island Yacht Club   14   21   23   12   14   24   22   [32]   130   151  
21  
22  
189774   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   [35]   6   24   32   22   25   23   20   152   152  
22  
23  
185957   Steve Phillips [Master]   SMSC   18   20   [39]   18   21   16   18   36   147   161  
23  
24  
194567   Tim Millhiser [Great Grand Master]   Madison Beach Club   15   17   [36]   19   36   17   34   25   163   163  
24  
25  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   12   31   [35]   21   15   22   33   30   164   164  
25  
26  
199911   Michelle Davis [Apprentice Master]   Coconut Grove Sailing Club   26   [35]   32   10   24   33   19   21   165   186  
26  
27  
199804   Jeff Beckwith [Master]   Cedar point Yacht Club   [37]   23   19   35   19   30   29   22   177   191  
27  
28  
156874   Doug DuBois [Grand Master]   PCSA   40   13   17   34   28   19   [47]   38   189   196  
28  
29  
189701   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   19   30   26   31   [35]   31   27   33   197   197  
29  
30  
199142   Newt Wattis [Great Grand Master]   Suf City YC   27   [37]   29   36   23   32   21   34   202   202  
30  
31  
158778   Hank Thorburn [Master]   M.Y.A   23   34   33   26   18   28   [41]   28   190   204  
31  
32  
158648   James Stanley [Master]   OHCC   25   [38]   18   28   38   36   26   24   195   209  
32  
33  
201265   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   29   32   30   [40]   31   37   37   16   212   212  
33  
34  
12951   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   30   18   21   [51]   39   46   25   27   206   213  
34  
35  
17   Christian Koppernaes [Master]   BYSC   17   40   [42]   38   26   12   30   37   200   214  
35  
36  
196080   Steven Schmidt [Master]   Cooper River YC   36   26   34   [37]   33   27   31   18   205   219  
36  
37  
200386   Todd Klingler [Master]   Sayville Yacht Club   [52]   27   31   30   43   8   46   29   214   228  
37  
38  
196117   Monica Wilson [Master]   USSCMC   28   39   41   27   41   40   39   [46]   255   269  
38  
39  
200168   Rick Landell [Grand Master]   Cooper River YC   39   42   27   [44]   32   44   43   44   271   278  
39  
40  
195431   Kevin Cowley [Master]   PRSA   43   28   43   24   46   42   38   [47]   264   278  
40  
41  
102254   Ian Robertson [Grand Master]   RNSA   42   47   40   33   [50]   38   32   40   272   279  
41  
42  
188874   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary yacht club   45   36   50   43   [52]   39   36   35   284   284  
42  
43  
132709   Loren Hoffman [Great Grand Master]   Crescent Sail Yacht Club   41   33   [49]   46   40   41   44   43   288   288  
43  
44  
106011   Anthony Iacono [Great Grand Master]   MCSC   38   [49]   48   39   47   43   42   39   296   296  
44  
45  
170699   David Roy [Master]   Bedford Basin Yacht Club   48   41   [53]   47   34   35   35   42   282   296  
45  
46  
174978   Mike Mays [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   44   43   38   42   45   47   40   [48]   299   306  
46  
47  
200218   Randy McMeekin [Master]   WRSC   [50]   48   45   41   27   49   45   41   296   310  
47  
48  
171031   David Christoff [Grand Master]   Twin City Laser   47   46   46   [49]   44   45   48   49   325   332  
48  
49  
182888   Al Russell [Grand Master]   Malletts Bay Boat Club   31   45   37   45   [56/DNF]   56/DNF   56/DNF   56/DNC   326   333  
49  
50  
183923   Edward John [Grand Master]   Glenmar Sailing Association   49   51   [52]   50   51   48   52   45   346   353  
50  
51  
116213   John Heizer [Master]   Guelph Community Boating Assc   46   [56/DNF]   44   48   49   50   50   56/DNC   343   357  
51  
52  
6481   Julie Stewart [Master]   OHCC   51   50   51   [52]   42   51   49   51   345   359  
52  
53  
162171   Keith Barron [Grand Master]   PRSA   [53]   52   47   53   48   52   51   50   353   360  
53  
54  
TBD   Britt Drake [Great Grand Master]   4 Peeps Yacht Club   [56/DNS]   56/DNS   56/DNS   56/DNS   56/DNS   56/DNS   56/DNS   56/DNC   392   392  
54  
55  
182280   Otto Strandvig [Master]   KDY   [56/DNS]   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNC   392   406  
55  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network