Florida Laser Masters Championship
Palm Beach Sailing Club | February 09-10, 2013in

Laser (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 10, 2013 9:28:48 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
173939   ernesto Rodriguez [Apprentice Master]   NA   3   1   3   7   16  
1  
2  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   15   11   14   40   49  
2  
3  
187686   David Hiebert [Apprentice Master]   USSCMC/FWBC   25   14   9   48   57  
3  
4  
199911   Michelle Davis [Apprentice Master]   Coconut Grove Sailing Club   19   8   22   49   58  
4  
5  
187117   ERICK RODRIGUEZ [Apprentice Master]   FORT LAUDERDALE   20   13   23   56   65  
5  
6  
194512   Ted Morgan [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   26   27   19   72   81  
6  
 



Division: Grand+Master (16 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
196821   Andy Roy [Grand Master]   SSC   1   3   2   6   9  
1  
2  
197052   Peter Vessella [Grand Master]   saint francis   4   6   7   17   20  
2  
3  
180050   Alden Shattuck [Grand Master]   Severn Sailing Association   9   7   11   27   30  
3  
4  
195708   doug peckover [Grand Master]   NOMAD   22   15   10   47   50  
4  
5  
165146   W. Nickerson [Grand Master]   Sail Maine   16   16   39   71   74  
5  
6  
179132   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   29   34   18   81   84  
6  
7  
173667   phil paxton [Grand Master]   cyc   32   28   30   90   93  
7  
8  
196088   Ian Robertson [Grand Master]   RNSA   47   36   44   127   130  
8  
9  
12951   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   51   39   43   133   136  
9  
10  
156874   Doug DuBois [Grand Master]   PCSA   45   60/OCS   36   141   144  
10  
11  
188652   Rick Ericson [Grand Master]   none   23   60/RET   60/DNS   143   146  
11  
12  
200168   Rick Landell [Grand Master]   Cooper River   44   43   60/RET   147   150  
12  
13  
170654   Keith Barron [Grand Master]   PRSA   56   47   49   152   155  
13  
14  
183923   edward john [Grand Master]   Glenmar Sailing Association   57   60/DNF   52   169   172  
14  
15  
171031   David Christoff [Grand Master]   Twin City Laser   60/DNC   60/DNC   60/DNC   180   183  
15  
15  
182399   Tim Landt [Grand Master]   SPSC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   180   183  
15  
 



Division: Great+Grand+Master (11 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
193364   amnon gitelson [Great Grand Master]   CPYC   10   10   13   33   33  
1  
2  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   17   17   24   58   58  
2  
3  
200528   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor   7   22   42   71   71  
3  
4  
175529   paul wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   35   32   17   84   84  
4  
5  
189701   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   28   31   31   90   90  
5  
6  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   PRSA   37   24   34   95   95  
6  
7  
201265   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   30   40   29   99   99  
7  
8  
189774   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   41   35   37   113   113  
8  
9  
194567   Tim Millhiser [Great Grand Master]   Madison Beach Club   31   60/OCS   32   123   123  
9  
10  
188874   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary yacht club   52   44   46   142   142  
10  
11  
106011   Tony Iacono [Great Grand Master]   Newport YC   53   41   60/RET   154   154  
11  
 



Division: Master (26 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
170673   J Liebl [Master]   None   2   2   5   9   15  
1  
2  
193281   Michael Matan [Master]   RYA   8   4   4   16   22  
2  
3  
203957   John MacCausland [Master]   Cooper River   6   5   6   17   23  
3  
4  
196023   Robert Tan [Master]   Severn Sailing Association   18   9   16   43   49  
4  
5  
204426   Mike Hecky [Master]   Riverton   11   20   15   46   52  
5  
6  
142465   PHILIP KARCHER [Master]   SARASOTA SAILING SQUADRON   24   12   12   48   54  
6  
7  
181113   Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   14   21   21   56   62  
7  
8  
158778   Hank Thorburn [Master]   M.Y.A.   13   25   25   63   69  
8  
9  
195425   Peter Shope [Master]   Richmond YC   5   60/OCS   1   66   72  
9  
10  
171628   Ken Swetka [Master]   Crescent Sail Yach Club   27   18   26   71   77  
10  
11  
183861   Britt Hughes [Master]   Housatonic Boat Club   12   30   41   83   89  
11  
12  
183886   GANSON EVANS [Master]   SCYC   21   60/OCS   8   89   95  
12  
13  
158648   James Stanley [Master]   OHCC   33   29   27   89   95  
13  
14  
185957   Steve Phillips [Master]   South Muskoka SC   39   23   28   90   96  
14  
15  
199804   Jeff Beckwith [Master]   Cedar Point Yacht Club   34   42   20   96   102  
15  
16  
188671   Jeff Fullerton [Master]   Water Rats SC   38   19   47   104   110  
16  
17  
200218   Randy McMeekin [Master]   WRSC   46   26   33   105   111  
17  
18  
17   Christian Koppernaes [Master]   BYSC   40   38   35   113   119  
18  
19  
196080   Steven Schmidt [Master]   Cooper River YC   36   37   40   113   119  
19  
20  
195431   Kevin Cowley [Master]   PRSA   43   33   38   114   120  
20  
21  
170699   David Roy [Master]   Bedford Basin Yacht Club   48   48   48   144   150  
21  
22  
116213   John Heizer [Master]   GCBC   49   46   50   145   151  
22  
23  
6481   Julie Stewart [Master]   OHCC   55   45   51   151   157  
23  
24  
200386   Todd Klingler [Master]   Sayville Yacht Club   54   60/OCS   45   159   165  
24  
25  
195930   Ted Squires [Master]   SSC   42   60/DNS   60/DNS   162   168  
25  
26  
181944   Bob Mcelwain [Master]   HYC   50   60/RET   60/DNS   170   176  
26  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network