Florida Laser Masters Championship
Palm Beach Sailing Club | February 09-10, 2013in

Laser (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 10, 2013 9:28:48 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (6 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 173939, ernesto Rodriguez[Apprentice Master], NA, 3-1-3-7 ; 16   
2. 199912, David Hillmyer[Apprentice Master], Sarasota Sailing Squadron, 15-11-14-40 ; 49   
3. 187686, David Hiebert[Apprentice Master], USSCMC/FWBC, 25-14-9-48 ; 57   
4. 199911, Michelle Davis[Apprentice Master], Coconut Grove Sailing Club, 19-8-22-49 ; 58   
5. 187117, ERICK RODRIGUEZ[Apprentice Master], FORT LAUDERDALE, 20-13-23-56 ; 65   
6. 194512, Ted Morgan[Apprentice Master], Severn Sailing Association, 26-27-19-72 ; 81   
 



Division: Grand+Master (16 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 196821, Andy Roy[Grand Master], SSC, 1-3-2-6 ; 9   
2. 197052, Peter Vessella[Grand Master], saint francis, 4-6-7-17 ; 20   
3. 180050, Alden Shattuck[Grand Master], Severn Sailing Association, 9-7-11-27 ; 30   
4. 195708, doug peckover[Grand Master], NOMAD, 22-15-10-47 ; 50   
5. 165146, W. Nickerson[Grand Master], Sail Maine, 16-16-39-71 ; 74   
6. 179132, Donald Hahl[Grand Master], Brant Beach YC, 29-34-18-81 ; 84   
7. 173667, phil paxton[Grand Master], cyc, 32-28-30-90 ; 93   
8. 196088, Ian Robertson[Grand Master], RNSA, 47-36-44-127 ; 130   
9. 12951, Robert Voeller[Grand Master], USSCMC, 51-39-43-133 ; 136   
10. 156874, Doug DuBois[Grand Master], PCSA, 45-60/OCS-36-141 ; 144   
11. 188652, Rick Ericson[Grand Master], none, 23-60/RET-60/DNS-143 ; 146   
12. 200168, Rick Landell[Grand Master], Cooper River, 44-43-60/RET-147 ; 150   
13. 170654, Keith Barron[Grand Master], PRSA, 56-47-49-152 ; 155   
14. 183923, edward john[Grand Master], Glenmar Sailing Association, 57-60/DNF-52-169 ; 172   
15. 171031, David Christoff[Grand Master], Twin City Laser, 60/DNC-60/DNC-60/DNC-180 ; 183   
16. 182399, Tim Landt[Grand Master], SPSC, 60/DNC-60/DNC-60/DNC-180 ; 183   
 



Division: Great+Grand+Master (11 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 193364, amnon gitelson[Great Grand Master], CPYC, 10-10-13-33 ; 33   
2. 199916, David Hartman[Great Grand Master], NOMAD, 17-17-24-58 ; 58   
3. 200528, Lindsay Hewitt[Great Grand Master], Cold Spring Harbor, 7-22-42-71 ; 71   
4. 175529, paul wurtzebach[Great Grand Master], chicago corinthian, 35-32-17-84 ; 84   
5. 189701, Jack Pearce[Great Grand Master], Barrie Yacht Club, 28-31-31-90 ; 90   
6. 174236, Jacques Kerrest[Great Grand Master], PRSA, 37-24-34-95 ; 95   
7. 201265, Halsey Bullen[Great Grand Master], Cedar Point Yacht Club, 30-40-29-99 ; 99   
8. 189774, Finn Hassing[Great Grand Master], ODC, 41-35-37-113 ; 113   
9. 194567, Tim Millhiser[Great Grand Master], Madison Beach Club, 31-60/OCS-32-123 ; 123   
10. 188874, David Elliott[Great Grand Master], Calgary yacht club, 52-44-46-142 ; 142   
11. 106011, Tony Iacono[Great Grand Master], Newport YC, 53-41-60/RET-154 ; 154   
 



Division: Master (26 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 170673, J Liebl[Master], None, 2-2-5-9 ; 15   
2. 193281, Michael Matan[Master], RYA, 8-4-4-16 ; 22   
3. 203957, John MacCausland[Master], Cooper River, 6-5-6-17 ; 23   
4. 196023, Robert Tan[Master], Severn Sailing Association, 18-9-16-43 ; 49   
5. 204426, Mike Hecky[Master], Riverton, 11-20-15-46 ; 52   
6. 142465, PHILIP KARCHER[Master], SARASOTA SAILING SQUADRON, 24-12-12-48 ; 54   
7. 181113, Len Guenther[Master], Fishing Bay YC, 14-21-21-56 ; 62   
8. 158778, Hank Thorburn[Master], M.Y.A., 13-25-25-63 ; 69   
9. 195425, Peter Shope[Master], Richmond YC, 5-60/OCS-1-66 ; 72   
10. 171628, Ken Swetka[Master], Crescent Sail Yach Club, 27-18-26-71 ; 77   
11. 183861, Britt Hughes[Master], Housatonic Boat Club, 12-30-41-83 ; 89   
12. 183886, GANSON EVANS[Master], SCYC, 21-60/OCS-8-89 ; 95   
13. 158648, James Stanley[Master], OHCC, 33-29-27-89 ; 95   
14. 185957, Steve Phillips[Master], South Muskoka SC, 39-23-28-90 ; 96   
15. 199804, Jeff Beckwith[Master], Cedar Point Yacht Club, 34-42-20-96 ; 102   
16. 188671, Jeff Fullerton[Master], Water Rats SC, 38-19-47-104 ; 110   
17. 200218, Randy McMeekin[Master], WRSC, 46-26-33-105 ; 111   
18. 17, Christian Koppernaes[Master], BYSC, 40-38-35-113 ; 119   
19. 196080, Steven Schmidt[Master], Cooper River YC, 36-37-40-113 ; 119   
20. 195431, Kevin Cowley[Master], PRSA, 43-33-38-114 ; 120   
21. 170699, David Roy[Master], Bedford Basin Yacht Club, 48-48-48-144 ; 150   
22. 116213, John Heizer[Master], GCBC, 49-46-50-145 ; 151   
23. 6481, Julie Stewart[Master], OHCC, 55-45-51-151 ; 157   
24. 200386, Todd Klingler[Master], Sayville Yacht Club, 54-60/OCS-45-159 ; 165   
25. 195930, Ted Squires[Master], SSC, 42-60/DNS-60/DNS-162 ; 168   
26. 181944, Bob Mcelwain[Master], HYC, 50-60/RET-60/DNS-170 ; 176   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network