Robert K. Robson Memorial Races-By Division
Tred Avon Yacht Club/Chesapeake Bay Yacht Club | August 10, 2013in

Shields (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 10, 2013 3:16:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
110   Liberty   0   Harry Seemans    TAYC   2   1   3  
1  
2  
255   Freedom   0   Peter/Ed Bailey/Cassidy    Tred Avon Yacht Club   1   4   5  
2  
3  
73   Black Pearl   174   Dayton Slaughter    TAYC   3   3   6  
3  
4  
149   Merlin   0   John Christ    TAYC   5   2   7  
4  
5  
225   sensation   0   gordon fronk    cbyc   4   5   9  
5  
6  
180   Seagull   0   Jim Alpi    TAYC   7   6   13T  
6  
7  
133   Shenanningans   0   Patrick Firth    TAYC   6   7   13T  
7  
 



PHRF N (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2013 12:12:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
93352   Kolohe Anakalia   84   Robert Yoho    mryc   1   1   2  
1  
2  
USA 60334   StoweAway   144   Steve Director    CYCoP   3   3   6  
2  
3  
2481   Skylark   150   Brad Decker    TAYC   8/OCS   2   10T  
3  
4  
93625   Jolly Mon   198   Kevin Lister    RBSA   2   8/DNS   10T  
4  
5  
751   Dutchwind   120   Ed Thompson    BCYA   8/DNC   8/DNC   16T  
5  
5  
53557   Eclipse   135   Stephen Toner    cbyra   8/DSQ   8/DNS   16T  
5  
5  
93278   SHOGUN   216   Thomas DeMarco    tayc   8/DNC   8/DNC   16T  
5  
 



PHRF (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 10, 2013 3:35:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A0 (1 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
USA 66   DONNYBROOK   -168   James Muldoon [A0]   Annapolis Yacht Club   33/DNC   33/DNC   66  
1  
 



Division: A1 (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
USA 34   Blockade Runner   54   Bruce/Taran Bingman/Teague [A1]   AYC   3   1   4  
1  
2  
38   Amadeus   36   Jack Yaissle [A1]   TAYC   5.5/TIE   2   7.5  
2  
3  
156   OUT OF REACH III   47   Louis Nees [A1]   Louis Nees   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
3  
93300   Muskrat   66   nick iliff [A1]   SCC   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
3  
83170   HERO SQUAD "a nu start"   63   Andrew Eyring [A1]   AYC   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
3  
SR33   Wildfire   60   Dan & Heidi Bay [A1]   tayc   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
3  
93219   Boundless   60   George Anderson [A1]   Annapolis Yacht Club   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
3  
40   SeaBiscuit   54   Kevin McNeil [A1]   Annapolis Yacht Club   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
3  
29206   Ace   48   Andrew Donald [A1]   Tred Avon Yacht Club   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
3  
USA77   Saykadoo   48   Stephen McManus [A1]   Annapolis Yacht Club   33/DNC   33/DNC   66T  
3  
 



Division: A2 (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
60118   Alpha Papa   72   Albert Holt [A2]   SCC   8   33/DNC   41  
1  
2  
51   Red White & Blue   96   George Wilson [A2]   TAYC   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
2  
016   Up-Tempo   105   Charles Monet [A2]   TAYC   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
2  
93239   Wanda   72   Christian Jensen [A2]   RORC/EYC   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
2  
52465   pilot error   75   ken huston [A2]   nass   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
2  
93601   Minnow   90   WILLIAM MCKELVY [A2]   CBYRA   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
 



Division: B (11 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
53384   Shadowfax   111   Glenn Smyth [B]   Riverton Yacht Club   5.5/TIE   3   8.5  
1  
2  
83348   Blaze Star   135   pat and amy teeling [B]   cbyra   1   9   10  
2  
3  
33510   elvis   138   tony/celia moynagh [B]   cbyra   4   8   12T  
3  
4  
118   Falcon   126   Dave Pulzone [B]   TAYC   7   5   12T  
4  
5  
40612   Phone   111   Jay Weaver [B]   Tred Avon Yacht Club   9   4   13  
5  
6  
267   Nothing Artificial   117   Joe Brooks [B]   ESSA   33/DSQ   6   39  
6  
7  
42138   Victorine   138   David Conlon [B]   cbyra 202431   33/DNC   33/DNC   66T  
7  
7  
60340   Anneliese   144   Joe Zebleckes [B]   EYC   33/DNC   33/DNC   66T  
7  
7  
USA 2213   Flyer   120   Doug Abbott [B]   TAYC   33/DNC   33/DNC   66T  
7  
7  
73122   Making Waves R   135   Nicholas Jedrich [B]   N/A   33/DNC   33/DNC   66T  
7  
7  
1162      120   John White [B]   Annapolis Yacht Club   33/DNC   33/DNC   66T  
7  
 



Division: C (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
1769   Big Time   159   Mike Rajacich [C]   Tayc   2   7   9  
1  
2  
625   Vee Two One   246   john Oliver [C]   ssc   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
2  
83419   Opus   156   Greg Ehrhardt [C]   EYC   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
2  
13260   Restless   171   Eric Crawford [C]   TAYC   33/DNC   33/DNC   66T  
2  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network