Laser NorCal - 2013 Area G Qualifier For The U.S. Singlehanded Sailing Championship
Santa Cruz Yacht Club | April 27-28, 2013

Laser (12 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 28, 2013 6:49:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
195425   Peter Shope   Richmond Yacht Club   [1]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
197052   Peter Vessella   saint francis   2   [13/RET]   2   3   3   2   12T  
2  
3  
199187   Tracy Usher   St Francis Yacht Club   3   2   3   2   2   [13/RET]   12T  
3  
4  
167136   Emilio Castelli   Santa Rosa Sailing Club   4   4   [5]   4   5   3   20  
4  
5  
173666   Mike Bishop   Michael Bishop   5   3   [7]   5   4   6   23  
5  
6  
176124   Peter Phelan   SCYC   [7]   5   6   6   6   4   27  
6  
7  
188888   Kurt Wessels   St Francis YC   8   7   8   7   7   [13/DNC]   37  
7  
8  
171314   Drake Jensen   Richmond Yacht Club   6   6   4   9   [13/DNC]   13/DNC   38T  
8  
9  
182416   Cooper Dressler   Santa Cruz Yacht Club   9   8   [10]   8   8   5   38T  
9  
10  
166840   Wilson Fletcher   Santa Cruz Yacht Club   [11]   10   11   10   9   7   47  
10  
11  
180081   Evan Diola   Santa Cruz   10   9   9   [13/DNC]   13/DNC   13/DNC   54  
11  
12  
199603   Nick Burke   sans yc   [13/DNC]   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   65  
12  
 



Laser Radial (13 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 28, 2013 6:49:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
170145   Lola Bushnell   San Francisco YC, St. Francis YC   [1]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
192949   Will Dana   San Francisco YC, St. Francis YC   [2]   2   2   2   2   2   10  
2  
3  
195943   David Anthes   SSC   4   4   [5]   3   3   3   17  
3  
4  
195637   Kyle Larsen   San Francisco YC/ PYSF / Sequoia YC   6   [8]   3   4   5   6   24  
4  
5  
162032   Emma Drejes   SCYC/RYC/SFYC   [8]   6   6   7   4   5   28  
5  
6  
184640   Will Cefali   SFYC/RYC   5   7   7   [14/OCS]   6   4   29  
6  
7  
162514   Roger Herbst   SLF   7   5   9   5   7   [14/DNC]   33  
7  
8  
189739   Lindsey Baab   SFYC/StFYC/PYSF   3   3   4   [14/RET]   14/DNC   14/DNC   38  
8  
9  
187397   Will Paulsen   San Francisco YC / St. Francis YC   [10]   10   10   8   8   7   43  
9  
10  
128247   Laird Henkel   ILCA   9   9   8   6   [14/DNC]   14/DNC   46  
10  
11  
165083   Thomas Samuels   Sequoia Yacht Club   11   11   11   9   [14/DNF]   8   50  
11  
12  
199535   William Sutton IV   Richmond Yacht Club   12   12   12   [14/DNF]   9   9   54  
12  
13  
147400   Stephen Aguilar   Folsom Lake YC   [14/DNF]   14/DNC   14/DNC   14/DNS   14/DNC   14/DNC   70  
13  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network