Lakeside Regatta/Ruhlman Cup
Lakeside Yacht Club | July 12-14, 2013

J70 (7 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 14, 2013 11:37:09 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
309   CloudSourced   111   Ron Copfer
Wayne Pignolet  
EWYC   1   6   1   1   2   11T  
1  
2  
311   AMBER   111   Tod Sackett    EWYC   2   1   4   3   1   11T  
2  
3  
85   Spaceman Spiff, Jr.   111   Maegan Ruhlman    Pymatuning Yacht Club   5   2   2   7   4   20  
3  
4  
87   Tick Tock Croc   111   Rich Nesbett    Edgewater yacht club   3   4   3   6   6   22  
4  
5  
USA 236   Layla   111   Tim Gibbs    Edgewater Yacht Club   4   3   5   4   7   23  
5  
6  
USA 173   Thing   111   J.B. Walsh    Cleveland Yachting Club   6   5   6   5   3   25  
6  
7  
313   TARFU   111   Lee Wallace
Stuart  
Edgewater Yacht Club   7   7   7   2   5   28  
7  
 



PHRF (25 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 14, 2013 1:34:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
144   It   90   Jim Sminchak
Doug Moose [J105]  
LYC   7   1   1   5   14  
1  
2  
33   Cracker   126   B Sackett [T10]   MHYC   1   2   2   11   16  
2  
3  
30168   Hardtack   120   George Raynor [C]   Chagrin Lagoons Yacht Club   3   4   7   4   18  
3  
4  
usa 240   Black Seal   45   Seth Young
Kevin Young [A]  
Lakeside   6   6   8   2   22  
4  
5  
42477   Fever   72   Bill Odell
Jim Penning [B]  
CYC   5   5   10   9   29  
5  
6  
52000   Unbridled   90   Robert Mock [J105]   EWYC   10   3   3   15   31  
6  
7  
32236   Distant Thunder   126   Robb Finicle [T10]   Edgewater Yacht Club   4   12   4   13   33  
7  
8  
USA 139   Vanpire 32   21   Willem van Heeckeren [A]   Edgewater Yacht Club   14   10   9   1   34  
8  
9  
350   OnePass   126   Todd Imbler [T10]   Edgewater YC   2   26/RET   5   6   39  
9  
10  
50259   Trio   90   Uhlir Brothers [J105]   EWYC   9   9   14   8   40  
10  
11  
41229   Aquarius   114   Aarne Lillo [C]   EWYC   8   17   11   7   43  
11  
12  
406   Spaceman Spiff   -24   Ryan Ruhlman [A]   Lakeside Yacht Club   12   14   16   3   45T  
12  
13  
30748   Star Ten   126   Harald Bransch
Betsy Yingling [T10]  
Cleveland YC   13   7   6   19   45T  
13  
14  
97739   Adrenalin   72   KURT KACHLER [B]   GRSC   11   8   13   14   46  
14  
15  
30030   JACK OF HEARTS   153   john wanenmacher [C]   CYC   17   13   17   12   59  
15  
16  
104   Slingshot   42   Ronald Hollingsworth
Doug Kohler [A]  
EYC   20   19   15   10   64  
16  
17  
454   Breezin'   144   Rich Galaska
Dolores Galaska [C]  
FCYC   15   15   19   17   66  
17  
18  
10101   overkill   78   Tom McNeill [B]   CYC   26/DNS   11   12   18   67  
18  
19  
31928   Sand Dollar   144   Dale Gormley
Maggie Gormley [C]  
FCYC   19   16   18   20   73  
19  
20  
23927   Celebration   126   Donald Cairns [T10]   Edgewater   16   20   26/DNF   21   83  
20  
21  
10   Knot Guilty   90   Rick Drucker [J105]   Chagrin Lagoons Yacht Club   18   18   26/DNS   23   85  
21  
22  
46722   Viva La Vida   48   Tim Yanda [A]   EYC   26/DNF   23   21   16   86  
22  
23  
50885   Rollick   90   Eric Sutherland [J105]   EWYC   22   21   20   25   88  
23  
24  
41448   manitou express   96   ken cort [B]   Edgewater Yacht Club   21   22   25   24   92  
24  
25  
32595   Wileaway   141   Philip Rush [C]   fcyc   23   24   26/DNF   22   95  
25  
 



JAM (9 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 14, 2013 1:44:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
33899   Riptide   169   Denis Alix    LYC   4   2   3   5   14  
1  
2  
85   En Passant   142   jeffrey posner    East light YC   10/DSQ   1   1   2.5/TIE   14.5  
2  
3  
51150   Erythron   86   John Murphy    LYC   1   5   8   1   15T  
3  
4  
160   LA VIDA   170   TOM QUICK    EWYC   2   4   2   7   15T  
4  
5  
40533   weimer   98   arlene steuer    EdYC   3   3   7   2.5/TIE   15.5  
5  
6  
20478   zippity_du-Da   209   robert petry    lyc   6   8   4   6   24T  
6  
7  
52068   Calmon   150   Lee Karns    EWYC   5   6   5   8   24T  
7  
8  
14813   Chaos   183   Bill Haworth    CLYC   8   7   6   4   25  
8  
9  
15285   Lithirish   212   Bron Taoras    none   7   9   10/DNS   9   35  
9  
 



Womens CSA (6 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 12, 2013 8:02:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
30748   Star Ten   126   Cathy Bransch
Betsy Yingling  
Cleveland YC   00:48:23   1   1  
1  
2  
144   it   90   Mindy Sminchak
Harriet Uhlir  
LYC   00:48:45   2   2  
2  
3  
32819   Ovation   114   Cindy Einhouse    ewyc   00:49:58   3   3  
3  
4  
USA 406   Spaceman Spiff   -24   Abby Ruhlman    Lakeside   00:50:38   4   4  
4  
5  
160   La Vida   159   Denise Quick    EYC   00:51:28   5   5  
5  
6  
15341   Grumpy   126   Halle Minshall
Chip Minshall  
ELYC   00:52:46   6   6  
6  
 



Double Handed (6 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 12, 2013 8:10:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
10101   Overkill   84   Kevin McNeil    CYC   00:47:36   1   1  
1  
2  
14813   Chaos   183   Bill Haworth    CLYC   00:49:17   2   2  
2  
3  
31928   Sand Dollar   149   Dale Gormley
Maggie Gormley  
FCYC   00:49:18   3   3  
3  
4  
33899   Riptide   169   Denis Alix    LYC   00:49:54   4   4  
4  
5  
32595   wileaway   141   Philip Rush    fcyc   00:51:31   5   5  
5  
6  
20478   Zippity-Du-Da   209   robert petry    lyc   00:56:41   6   6  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network