POW GSBYRA Junior Regatta
Point O'Woods Yacht Squadron | August 07, 2013

OptiGreen (33 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 14, 2013 10:08:37 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
29   Barrett Emily Lessing    SYC   2   1   1   7   11  
1  
2  
5960   Kylie Cast    Westhampton Yacht Squadron   1   8   2   2   13  
2  
3  
55149   Joe Darcy    Bay Shore   4   2   10   5   21T  
3  
4  
11758   Griffin Fluehr    wys   5   7   3   6   21T  
4  
5  
11428   Frank Jones    Sayville Yacht Club   9   9   4   1   23  
5  
6  
6685   Lindsay Lessing    Sayville   14   3   7   8   32  
6  
7  
P5   Blake Bent    POWYS   8   4   9   13   34  
7  
8  
19538   Terrance Byrnes    Sayville   11   10   5   9   35  
8  
9  
20290   Griffin Sisk    Westhampton   6   5   15   11   37  
9  
10  
6896   Joseph Welling    Bay Shore Yacht Club   7   6   18   16   47  
10  
11  
6133   Connor Cameron    Sayville   12   18   14   4   48  
11  
12  
16905   ROWAN DAVISON    WET PANTS SAILING ASSC.   22   13   12   3   50T  
12  
13  
7660   Casey Malone    SYC   16   16   8   10   50T  
13  
14  
41   Aidan Felice    Wet Pants   20   11   16   14   61  
14  
15  
9628   Thomas Naslonski    Bay Shore   26   12   6   19   63  
15  
16  
11448   Liam Brouillette    Westhampton yacht Squadron   18   17   17   12   64  
16  
17  
P7   Chase Bent    POWYS   17   21   13   17   68  
17  
18  
P1   Brooks Anderson    POWYS   28   15   11   18   72  
18  
19  
11   Colin Caraher    wet pants   13   25   22   20   80  
19  
20  
7465   Aidan Montalbine    Sayville YC   15   24   21   24   84  
20  
21  
7709   arden fluehr    wys   19   27   27   15   88  
21  
22  
P4   Oscar Stokes    POWYS   23   14   24   29   90  
22  
23  
96281   Reid Aliconti    Bay Shore   3   34/DNF   29   25   91  
23  
24  
SYC 1   Aidan Cameron    Sayville Yacht Club   25   23   23   22   93  
24  
25  
SYC 3   Daniel O'Doherty    Sayville Yacht Club   21   26   26   21   94  
25  
26  
12453   Alesandra Cavallaro    Westhampton Yacht Squadron   34/DNS   20   19   23   96  
26  
27  
P6   Liam Krall    Point O Woods   10   19   34/DNF   34/DNF   97  
27  
28  
11066   Bridget Sisk    WYS   24   22   28   27   101  
28  
29  
14770   Seamus Rooney    Bay Shore   29   29   20   26   104  
29  
30  
9345   Nora Cameron O'Donnell    Sayville Yacht Club   27   28   25   28   108  
30  
31  
7722   Aidan Cassara    Westhampton Yacht Squadron   34/DNS   34/DNF   34/DNF   34/DNF   136T  
31  
31  
10197   Lucie Cunniffe    SYC   34/DNS   34/DNF   34/DNF   34/DNF   136T  
31  
31  
1   UNKNOWN UNKNOWN    UNKNOWN   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   136T  
31  
 



Sunfish (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 07, 2013 1:47:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
162470   Sean Caraher [Laser]   wet pants   1   1   1   1   7/DNC   11  
1  
2  
3428   Billy Sesack    Wet pants sailing association   2   2   2   5   2   13  
2  
3  
0423   Billy havranek    wet pants   3   6   4   4   1   18  
3  
4  
21   Marta Ryan    Wet Pants   5   3   7/RET   2   3   20  
4  
5  
140336   Emma Prokesch [Laser]   Wet Pants Sailing Association   4   4   3   3   7/DNC   21  
5  
6  
1   Catherine Cheung    Saltaire   6   5   5   7/DNF   7/DNC   30  
6  
 



C420 (29 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 09, 2013 7:02:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
WYS 5   Wally Dawydiak    WYS   4   1   4   1   3   13  
1  
2  
17   Joe Cunningham    Wet Pants   1   3   2   9   5   20  
2  
3  
4   Anne Elizabeth Eristoff    POWYS   5   8   1   6   1   21  
3  
4  
3718   Ian Holzmacher    Babylon   8   4   3   5   2   22  
4  
5  
3   J. Alex Wilcenski    Westhampton Yacht Squadron   3   9   7   2   9   30  
5  
6  
231   Sean Linden    Bay Shore   12   7   6   8   4   37  
6  
7  
4590   Paige Klingler    Sayville   2   5   8   17   8   40  
7  
8  
3899   Hannah Pokorny    Bellport   15   10   11   3   7   46  
8  
9  
6675   Reid Shilling    Point o woods   10   13   5   7   15   50  
9  
10  
6300   Emily Egan    Wet Pants Sailing Association   7   2   15   12   16   52T  
10  
11  
5064   Frank Egan    Wet Pants   6   6   10   19   11   52T  
11  
12  
6769   james bell    junior staff   11   11   9   4   23   58  
12  
13  
341   Matt Darcy    Bay Shore   9   14   12   10   14   59  
13  
14  
2   Eileen Keenan    Sayville yacht club   16   24   20   11   6   77  
14  
15  
13   Natalie Catroneo    Narrasketuck   14   18   19   20   10   81  
15  
16  
NYC 2   James Gilmore III    Narrasketuck   17   15   16   22   12   82T  
16  
17  
WYS 4   Tim Jurgielewicz    WYS   13   16   18   13   22   82T  
17  
18  
NYC 4   Clare Guarascio    Narrasketuck   22   12   17   14   24   89  
18  
19  
420   Chris Byrnes    Sayville   19   22   13   23   13   90  
19  
20  
1814   Lauren Chapey    POWYS   20   25   14   15   18   92  
20  
21  
1600   Aidan Healy    Bayberry   23   20   21   16   21   101  
21  
22  
671   Brandon Hoopen    Bay Shore   21   19   24   21   17   102  
22  
23  
6106   Charlotte Scott    POWYS   18   17   23   27   20   105  
23  
24  
1335   Kevin Stiemle    Bayberry   24   23   22   18   19   106  
24  
25  
SYL   Jason Mueller    Sayville   25   21   25   25   25   121  
25  
26  
451   Helena Schnorr    ?   26   27   27   24   26   130  
26  
27  
561   Brian Evevitt    Bay Shore   27   26   26   26   27   132  
27  
28  
83   Ahran Kilmeade    Sayville yacht club   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   150T  
28  
28  
13   James Hart    ?   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   150T  
28  
 



CC Mercurys (11 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 09, 2013 7:03:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
POW 1   George Eristoff    Point O Woods   1   1   1   3  
1  
2  
666   James Naslonski    Bay Shore   2   2   5   9  
2  
3  
151   Josh Sayre    POWYS   3   4   3   10  
3  
4  
212   Julia Becker    Bay Shore   6   5   2   13  
4  
5  
402   Lauren Ten Toopen    Saltaire   4   3   8   15T  
5  
6  
169   Leah Healy    Bay Shore   5   6   4   15T  
6  
7  
POW 2   Sarah O'Connor    POWYS   7   7   7   21  
7  
8  
123   Bryan Harper    Bayberry   12/DNF   12/DNF   6   30  
8  
9  
311   Ali Mulry    Bay Shore   12/DNF   12/DNF   12/DNF   36T  
9  
9  
3116   GRACE SAMSON    BSYC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   36T  
9  
9  
3113   HENRY SAMSON    BSYC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   36T  
9  
 



Optimist Class RBW (21 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 07, 2013 1:52:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
14349   Henry Smyth [Blue]   Westhampton Yacht Squadron   1   2   [5]   1   1   3   8  
1  
2  
10083   Jeremy Mueller [Blue]   Sayville   4   4   1   3   [5]   1   13  
2  
3  
10913   Katie Byrnes [Red]   Sayville   7   [10]   2   4   2   4   19  
3  
4  
9837   Meghan Caraher [Red]   Wet pants   3   5   [6]   2   4   6   20  
4  
5  
10951   Comeragh Sheehan [Blue]   westhampton yacht squadron   2   [9]   3   7   3   7   22  
5  
6  
P2   Harry Stokes [Red]   POWYS   [8]   3   4   6   6   8   27  
6  
7  
3976   Jack Egan [Blue]   Wet Pants   5   7   7   [12]   10   5   34  
7  
8  
12505   Nicholas Patin [White]   POWYS   [12]   8   12   8   7   2   37  
8  
9  
7413   Brian Healy [White]   Bayberry   [11]   11   10   5   8   10   44  
9  
10  
17331   Jennifer Furman [Blue]   bellport Bay Yacht Club   15   1   11   11   [16]   9   47T  
10  
11  
10396   ALEKSANDER AZAROV [Red]   wet pants   10   6   9   10   [13]   12   47T  
11  
12  
7661   Connor Teague [Blue]   Sayville Yacht Club   6   12   13   9   9   [16]   49  
12  
13  
17304   JOCELYN FURMAN [White]   BELLPORT BAY YC   9   14   15   16   [18]   11   65  
13  
14  
16485   Sophia Fogarty [White]   Bellport   13   [15]   14   15   11   13   66  
14  
15  
11429   Lucas Rhodes [Blue]   Sayville   [18]   17   8   13   12   17   67  
15  
16  
8720   Christian DeSimone [Blue]   Bay Shore   16   13   18   14   14   [19]   75  
16  
17  
11775   Margot Vencil [Blue]   Cedarhurst   14   16   17   [18]   15   15   77  
17  
18  
12501   Max Plum [Blue]   POWYS   17   [18]   16   17   17   14   81  
18  
19  
415   Elizabeth Murray [White]   Cedarhurst   19   19   [22/DNS]   19   19   18   94  
19  
20  
9702   Katherine Murray [White]   Cedarhurst   [22/DNS]   22/DNS   22/DNS   20   22/DNS   20   106  
20  
21  
P6   Spencer Krex [White]   Point,o,woods   [22/DNS]   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   110  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network