Duxbury Bay Junior Olympic and Grand Prix Regatta
Duxbury Bay Maritime School | August 10-11, 2013in

Optimist (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2013 3:09:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (31 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
19464   Brooks Reed [Blue]   Hingham Yacht Club   10   18   [35]   4   6   20   14   25   97  
1  
2  
18172   Peyton Belsher [Blue]   Hingham Yacht Club   4   11   8   [30]   10   26   27   12   98  
2  
3  
14234   Jasper Westhoven [Blue]   Pleon   7   7   24   12   14   14   22   [27]   100  
3  
4  
20643   Samantha Naples [Blue]   Cohasset Yacht Club   18   35   3   17   [52]   18   16   11   118  
4  
5  
19991   Tyler Buckeridge [Blue]   Hingham Yacht Club   14   17   23   18   24   23   18   [40]   137  
5  
6  
14993   Clayton Booma [Blue]   Manchester Yacht Club   35   28   9   35   19   9   [38]   17   152  
6  
7  
17299   Benjamin Monnich [Blue]   Hingham yacht club   [67]   33   13   31   20   17   33   7   154  
7  
8  
17977   Kate Gilman [Blue]   MSA   28   32   29   10   26   25   [35]   8   158  
8  
9  
16241   Grant Adam [Blue]   Pleon   17   15   25   [33]   27   31   31   15   161  
9  
10  
19408   Ian McCaffrey [Blue]   Quannapowitt   31   [66]   64   15   32   16   26   6   190  
10  
11  
21   Cameron Tedeschi [Blue]   Lincoln Maritime Center   36   16   32   19   [50]   29   43   32   207  
11  
12  
20046   GRIFFEN HORNE [Blue]   DBMS   57   38   16   [61]   16   34   42   30   233  
12  
13  
19863   Charlie Anderson [Blue]   Pleon   46   [48]   44   42   40   47   6   34   259  
13  
14  
1305   Aidan Connerly [Blue]   Lincoln Maritime Center   47   47   31   [48]   34   43   34   28   264  
14  
15  
7913   Elizabeth Ayer [Blue]   Pleon   24   39   49   41   36   44   36   [50]   269  
15  
16  
22   C.J. Manning [Blue]   Lincoln   49   51   33   11   53   [57]   46   42   285  
16  
17  
9546   Lindsay McManus [Blue]   Hyannis Yacht Club   42   46   [59]   57   15   39   56   33   288  
17  
18  
3678   Benjamin O'Toole [Blue]   Hyannis YC   37   13   55   46   [65]   50   58   41   300  
18  
19  
18662   Philip Jeffries [Blue]   Pleon Yacht Club   45   [62]   48   51   51/RDG   41   37   31   304  
19  
20  
12402   Timothy Nerich [Blue]   Nahant Sailing Program   27   53   46   38   48   [58]   53   48   313  
20  
21  
1301   Andrew Karalekas [Blue]   Lincoln Maritime   44   41   40   47   49   49   [51]   49   319  
21  
22  
16754   Sydney Langenhagen [Blue]   Hingham YC   55   50   43   49   37   40   47   [62]   321  
22  
23  
8057   Lucy Tedford [Blue]   Pleon   52   59   [65]   37   38   54   32   51   323  
23  
24  
16979   Leah Cohen [Blue]   Hingham YC   29   52   61   43   45   [63]   44   54   328  
24  
25  
19   Bradford Campbell [Blue]   DBMS   53   45   38   [65]   62   46   61   56   361  
25  
26  
1   Charlie Gatnik [Blue]   Plymouth Yacht Club   58   [64]   54   52   64   45   49   55   377  
26  
27  
14541   Kassidy Duncan [Blue]   PYC   54   44   52   55   55   61   57   [63]   378  
27  
28  
20041   Maggie Norberg [Blue]   DBMS   [61]   56   45   56   58   53   54   57   379  
28  
29  
46441   Wlliam Dailey [Blue]   Pleon Yacht Club   51   54   50   58   60   [64]   55   58   386  
29  
30  
116658   Will Davis [Blue]   Manchester Sailing Association   [60]   58   57   60   47   60   60   60   402  
30  
31  
20040   Cullen Hunt [Blue]   DBMS   64   61   60   62   57   [68]   68   68   440  
31  
 



Division: Red (29 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
16676   Morgan Langenhagen [Red]   Hingham YC   2   4   1   1   1   1   3   [16]   13  
1  
2  
15288   Nate Tedford [Red]   Pleon   3   6   7   5   5   4   [13]   4   34  
2  
3  
16315   Jed Bell [Red]   Hingham Yacht Club   1   8   [18]   9   3   6   5   5   37  
3  
4  
19450   CJ McKenna [Red]   West Dennis Yacht Club   6   12   [19]   6   2   7   2   3   38  
4  
5  
17764   Caleb Robinson [Red]   Portland Yacht Club   [22]   1   6   7   17   5   4   14   54  
5  
6  
18566   Michael Hill [Red]   Hingham Yacht Club   [21]   9   21   3   18   3   7   2   63  
6  
7  
16903   Grace Mooradian [Red]   Portland Yacht Club   20   3   2   13   [31]   2   8   19   67  
7  
8  
15000   Owen Ward [Red]   Stone Horse Yacht Club   11   10   14   8   13   11   [15]   1   68  
8  
9  
19448   Taylor Walshe [Red]   EYC   5   [26]   10   2   4   21   17   13   72  
9  
10  
4   Jonathan Noyes [Red]   Stone Horse   8   2   4   22   22   19   [29]   9   86  
10  
11  
1000   Drew Kelly [Red]   Stone Horse Yacht Club   9   19   11   16   11   10   [30]   22   98  
11  
12  
17396   Rowan Roberts Byrne [Red]   Manchester Sailing Association   13   [29]   26   25   9   8   11   20   112  
12  
13  
13545   Hunter Zonnenberg [Red]   Pleon   26   [31]   5   27   30   13   19   10   130  
13  
14  
18318   Zoe Ting [Red]   Sandy Bay Yacht Club   12   25   [62]   40   7   15   28   26   153  
14  
15  
11577   Annabelle Ayer [Red]   Pleon   38   5   28   20   8   36   20   [44]   155  
15  
16  
11554   Nicholas O'Toole [Red]   Hyannis YC   30   22   12   [32]   25   28   24   21   162  
16  
17  
8537   Milly Detels [Red]   Pleon   23   21   15   26   [69/DNF]   27   21   38   171  
17  
18  
14220   Abby McGrath [Red]   Hull Yacht Club   40   37   20   36   [56]   22   9   23   187  
18  
19  
16494   Ed Goggin [Red]   West Dennis YC   19   [57]   27   23   23   30   40   29   191  
19  
20  
7950   Sandra Heilshorn [Red]   Portland Yacht Club   33   36   30   24   29   24   [41]   37   213  
20  
21  
20104   Kaylee Hill [Red]   Hingham Yacht Club   41   40   36   14   35   38   [52]   43   247  
21  
22  
19176   Emma Brophy [Red]   MSA   39   30   37   53   42   48   25   [61]   274  
22  
23  
8   Tyler Duncan [Red]   PYC   48   49   42   34   46   55   [59]   24   298  
23  
24  
20044   Thom Tribble [Red]   DBMS   50   42   34   44   39   52   62   [64]   323  
24  
25  
1306   Leland Frantz [Red]   Lincoln Maritime Center   16   60   56   [69/DNF]   69/DNF   56   50   36   343  
25  
26  
20   Elli Ruggiero [Red]   Lincoln Maritime   59   20   [67]   59   54   62   64   67   385  
26  
27  
8552   Tyler Stasinos [Red]   Plymouth YC   [66]   65   47   63   59   66   63   59   422  
27  
28  
20037   Grace Noonan [Red]   DBMS   65   [69/DNF]   63   66   61   67   66   66   454  
28  
29  
11583   Alexis Duncan [Red]   PYC   68   [69/DNF]   66   69/DNF   63   65   67   65   463  
29  
 



Division: White (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
11098   Sawyer Reed [White]   Hingham Yacht Club   15   [43]   22   21   33   12   1   18   122  
1  
2  
18875   Luke Monnich [White]   Hingham yacht club   34   27   17   29   28   [35]   12   35   182  
2  
3  
13589   Emma Rose Safford [White]   SBYC   25   24   39   28   21   33   23   [47]   193  
3  
4  
108808   Gunnar Nee [White]   Cohasset Yacht Club   32   14   [58]   45   12   32   39   52   226  
4  
5  
18837   Eliza Dunn [White]   Hingham Yacht Club   43   23   41   39   43   37   10   [46]   236  
5  
6  
11353   Walter Sullivan [White]   West Dennis Yacht Club   [63]   34   51   50   51   42   45   53   326  
6  
7  
18   Trent Hesselman [White]   Lincoln Maritime   62   [63]   53   54   44   51   48   45   357  
7  
8  
20043   Philip Tribble [White]   DBMS   56   55   [69/DNF]   64   41   59   65   39   379  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network