Florida Laser Masters Championship
Palm Beach Sailing Club | February 08-09, 2014

Laser (72 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 09, 2014 1:43:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
180509   Scott Ferguson [Master]   Sail Newport   1   4   1   6   12  
1  
2  
191958   Philip Karcher [Master]   Sarasota Sailing Squadron   6   11   6   23   29  
2  
3  
203957   John MacCausland [Master]   Cooper River   15   2   7   24   30  
3  
4  
187687   David Hiebert [Apprentice Master]   Usscmc/fwbc   9   10   3   22   31  
4  
5  
180050   Alden Shattuck [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   17   6   9   32   32  
5  
6  
199572   Dan Neri [Grand Master]   Fleet 413   18   3   12   33   36  
6  
7  
171628   Ken Swetka [Master]   Crescent Sail YC   13   7   11   31   37  
7  
8  
187289   Matt Fisher [Grand Master]   Hoover Sailing Club   19   1   16   36   39  
8  
9  
195649   Scott Young [Master]   Austin Yacht Club   4   16   14   34   40  
9  
10  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   5   12   27   44   44  
10  
11  
171185   Dave Chapin [Master]   LESC   34   5   2   41   47  
11  
12  
183861   Britt Hughes [Master]   Housatonic Boat Cub   14   19   10   43   49  
12  
13  
173939   Ernesto Rodriguez [Apprentice Master]   None   3   25   13   41   50  
13  
14  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Laser fleet 413   24   15   5   44   53  
14  
15  
196023   Robert Tan [Master]   Severn Sailing Association   22   9   17   48   54  
15  
16  
194228   Lynne Shore [Master]   Plymouth Yacht Club   7   18   24   49   55  
16  
17  
187317   Charlie Buckingham [Master]   NHYC   23   27   4   54   60  
17  
18  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   Potomac River SA   25   8   29   62   62  
18  
19  
204426   Mike Hecky [Master]   Riverton YC, Brant Beach YC   29   14   15   58   64  
19  
20  
187735   Joe van Rossem [Great Grand Master]   Water rat sailing club   10   40   18   68   68  
20  
21  
205367   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   16   23   36   75   75  
21  
22  
105583   James Stanley [Grand Master]   USSMC/OHCC   28   17   28   73   76  
22  
23  
195425   Peter Shope [Master]   Sail Newport   11   34   25   70   76  
23  
24  
204480   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   8   37   30   75   78  
24  
25  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   37   20   26   83   83  
25  
26  
204462   Patrick Wachholz [Apprentice Master]   Barrie Yacht Club   27   30   21   78   87  
26  
27  
199912   Dave Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   44   13   22   79   88  
27  
28  
179132   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   41   28   19   88   91  
28  
29  
195496   Hank Thorburn [Master]   MYA   45   32   8   85   91  
29  
30  
148542   WILLIAM Lawson [Master]   Severn Sailing Association   12   22   57   91   97  
30  
31  
199937   Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   2   43   47   92   98  
31  
32  
200360   David Wagner [Grand Master]   CMRC   33   21   44   98   101  
32  
33  
198014   Eduardo Cabarrus [Grand Master]   Club Los Sauces   38   33   33   104   107  
33  
34  
193364   Amnon Gitelson [Great Grand Master]   CPYC   35   24   49   108   108T  
34  
35  
153006   Sandy Westphal [Master]   Severn Sailing Association   26   42   34   102   108T  
35  
36  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City Yacht Club   30   39   39   108   108T  
36  
37  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   Chicago Corinthian   31   26   53   110   110  
37  
38  
186519   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   20   38   46   104   113  
38  
39  
205445   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor   21   73/OCS   20   114   114  
39  
40  
194567   Tim Millhiser [Great Grand Master]   Cedar Point YC   51   48   23   122   122  
40  
41  
155200   Philip Swanton [Master]   Cedar Point YC   56   31   32   119   125  
41  
42  
0000   Alfredo Sambolin [Grand Master]   CGSC   40   47   38   125   128  
42  
43  
173988   Jorge Abreu [Grand Master]   AVELA   43   55   31   129   132  
43  
44  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Cooper River   42   45   42   129   132  
44  
45  
189701   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   32   53   50   135   135  
45  
46  
186599   Timothy Desmond [Master]   NESS   50   29   52   131   137  
46  
47  
189774   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   55   44   40   139   139  
47  
48  
185786   Robert Bryant [Great Grand Master]   Rochester yacht club   49   50   41   140   140  
48  
49  
205512   Adam Glass [Grand Master]   Glass   48   35   56   139   142  
49  
50  
183886   J Ganson Evans [Grand Master]   STC   36   73/OCS   35   144   147  
50  
51  
116213   John Heizer [Master]   GCBC   47   58   37   142   148  
51  
52  
158970   Ian McNeice [Grand Master]   Nantucket Yacht Club   46   41   60   147   150  
52  
53  
181220   John Weiss [Grand Master]   White Bear YC   39   36   73/DNF   148   151  
53  
54  
187245   Peter Madonna [Grand Master]   Marsch Creek Sailing Club   63   46   55   164   167  
54  
55  
172946   Erik langendal [Apprentice Master]   SIYC   52   59   48   159   168  
55  
56  
170313   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   54   61   54   169   172  
56  
57  
199177   Lowell Thomas [Master]   Conanicut Yacht Club   60   65   43   168   174  
57  
58  
194508   Kevin Cowley [Master]   PRSA   58   51   59   168   174  
58  
59  
174978   Michael Mays [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   53   60   65/ZFP   178   181  
59  
60  
188847   Robert Page [Great Grand Master]   Thimisle Islands Sailing Club   61   49   73/DNF   183   183  
60  
61  
156389   Geir Sunde [Grand Master]   Drobaksund sailing club   64   54   63   181   184  
61  
62  
148179   Daniel Bullard [Great Grand Master]   Thimble Island Sailing Club   57   64   64   185   185  
62  
63  
203751   Bill McKenzie [Great Grand Master]   PBSC   68   62   58   188   188  
63  
64  
177153   Patrick McBriarty [Master]   CYC   65   57   62   184   190  
64  
65  
192093   Brian Gilcher [Grand Master]   none   59   56   73/DNF   188   191  
65  
66  
0008   Julie Stewart [Master]   USSMC/OHCC   69   52   65   186   192  
66  
67  
179497   Daniel Bowman [Apprentice Master]   SSA   67   73/OCS   45   185   194  
67  
68  
194230   George Fallon [Grand Master]   MCSC   66   66   61   193   196  
68  
69  
181169   James Grey [Great Grand Master]   PBSC   62   63   73/ZFP   198   198  
69  
70  
184888   tom purdy [Great Grand Master]   independent   70   73/RET   73/DNC   216   216  
70  
71  
205519   Jean-Yves Fillion [Master]   AYC / NYYC   73/DNC   73/DNC   73/DNC   219   225  
71  
71  
196117   monica wilson [Master]   USSCMC   73/DNC   73/DNC   73/DNC   219   225  
71  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network