Carlisle Classic
Clearwater Community Sailing Center | November 16, 2013

Windmills (9 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 2:09:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
5700   Ethan Bixby    SPYC   1   1   1   1   4  
1  
2  
5070   Lon Ethington    gulf port   2   4   2   2   10  
2  
3  
2049   Lisa Fath    CCSC   4   3   3   6   16T  
3  
4  
4922   Dede Plessner    Clearwater Community Sailing Center   3   5   5   3   16T  
4  
5  
5702   Ralph Sponar    Rock Hall Yacht Club   6   2   4   7   19  
5  
6  
5060   Matthew Sponar    Rock Hall Yacht Club   5   6   6   5   22  
6  
7  
4481   Colin Browning    CCSC   7   7   7   4   25  
7  
8  
107   Richard Winnicki    CCSC   9   9   8   8   34  
8  
9  
3958   Ken Friedman    N/A   8   8   9   10/DNF   35  
9  
 



Opti Green (39 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 2:14:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
10154   Pearson Payne    SPYC   2   3   6   2   13  
1  
2  
10723   Cameron Oursler    CCSC   4   2   4   5   15  
2  
3  
10676   Sidney Moyer    SPYC   10   4   1   3   18  
3  
4  
14303   Isabella Shakespeare    SPYC   1   8   9   1   19  
4  
5  
11168   Emma Shakespeare    SPYC   3   7   5   6   21  
5  
6  
1902   Dorothy Mendelblatt    SPYC   15   9   3   8   35  
6  
7  
5313   Adrian Winkelman    CCSC   12   1   19   7   39T  
7  
8  
10305   Richard Menke    Clearwater community sailing center   9   10   7   13   39T  
8  
9  
10210   William Shell    Davis Islands Yacht Club   7   6   13   23   49  
9  
10  
14846   Derek Tassone    Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   13   14   12   12   51  
10  
11  
14595   Damian Uzonwanne    DIYC   6   11   14   21   52  
11  
12  
111   Jonathan Yacobi    Clearwater Community Sailing Center   17   15   2   20   54  
12  
13  
17246   Luke King    SYS(Sarasota Youth Sailing)   11   16   11   18   56  
13  
14  
1459   Owen Wicks    CCSC   8   17   8   25   58  
14  
15  
18705   Bryce Eihl    Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   18   19   16   9   62  
15  
16  
16442   Theo Simon    Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   5   34   15   10   64  
16  
17  
18800   Preston Weaver    CCSC   20   5   24   17   66T  
17  
18  
2056   Juan Rodriguez    CCSC   19   18   10   19   66T  
18  
19  
46   Daniel Jansen    DYSA   14   23   18   16   71T  
19  
20  
10859   Zachary Jennings    SPYC   16   20   20   15   71T  
20  
21  
17788   Pharaoh Tyehimba    DIYSF   21   13   23   22   79  
21  
22  
20466   Terence Taylor    ccsc   22   12   25   24   83  
22  
23  
15998   Colin Lawther    SPYC   29   21   26   11   87  
23  
24  
17662   scott walters    DYSA   24   28   28   14   94  
24  
25  
12914   Ryan Gray    DIYC   23   29   17   26   95  
25  
26  
12201   Chris Jackon    CCSC   27   24   21   33   105  
26  
27  
17126   Jacob Auman    Dunedin Youth Sailing Assoc   30   26   22   29   107  
27  
28  
13474   Reid Nelson    DIYC   32   40/DNF   32   4   108  
28  
29  
8   Zachary Waldman    Clearwater sail club   28   22   30   30   110  
29  
30  
15211   trent boicheff    St Petersburg Yacht Club   25   33   27   28   113  
30  
31  
19414   Benjamin James    Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   26   31   33   27   117  
31  
32  
2703   Kuno Paasch    Clearwater   36   27   29   31   123  
32  
33  
86   Trevor Hicks    SPYC   35   25   34   32   126  
33  
34  
8484   Madison Roy    DIYSF   33   30   31   40/DNF   134  
34  
35  
1196   Claire Shames    DIYSF   31   32   35   40/DNF   138  
35  
36  
6081   Charles nichols    davis island   34   35   40/DNS   40/DNS   149  
36  
37  
5   William Bradley    Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   37   40/DNF   40/DNF   40/DNF   157  
37  
38  
16456   Jack Carter    Davis Island Yacht Club   38   40/DNF   40/DNF   40/DNS   158  
38  
39  
7940   Riley Roy    DIYSF   39   40/DNF   40/DNF   40/DNF   159  
39  
 



Opti RW&B (36 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 17, 2013 3:10:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
18380   Matthew Keller [Red]   Gull Lake Yacht Club   1   2   1   4  
1  
2  
15784   Ian Jezak [Red]   Team FOR / LLSC   5   11   3   19  
2  
3  
18310   Matthew King [Blue]   Team FOR/SYS   3   15   5   23T  
3  
4  
19295   Hallie Schiffman [Red]   SYSP/SSS   8   4   11   23T  
4  
5  
18313   Chase Burwell [Red]   Team FOR - Carlouel Yacht Club   6   3   15   24  
5  
6  
16183   Alexander Temko [Blue]   CCSC   13   5   8   26  
6  
7  
19475   Isabella Lemole [Red]   Team FOR/SYS   7   17   4   28  
7  
8  
20724   Catherine Beatrix Lindsay [Red]   SDYC/SYS   11   1   17   29  
8  
9  
18295   Mateo Rodríguez [Blue]   CCSC   14   7   10   31  
9  
10  
15537   Heather Kerns [Blue]   SPYC   18   8   6   32T  
10  
11  
17295   Lillie Myers    sarasota   10   13   9   32T  
11  
12  
17629   Blaire McCarthy [Red]   SPYC   16   12   7   35  
12  
13  
19308   Andrew Florio [Blue]   SYS   15   9   18   42  
13  
14  
20382   Bryce Tone [Blue]   Sarasota Youth Sailing   4   37/OCS   2   43  
14  
15  
16325   Jonathan King [Red]   SYS(Sarasota Youth Sailing)   21   6   21   48  
15  
16  
19075   Anika Boicheff [White]   SPYC   23   10   20   53  
16  
17  
19787   Ciara Dorsay [Red]   Team FOR   9   37/DNF   12   58  
17  
18  
8310   John Wintering [Blue]   CCSC   27   18   16   61  
18  
19  
15993   Emily Allen [White]   SPYC   19   21   22   62  
19  
20  
17077   Elizabeth Shanahan    Team FOR   17   19   27   63  
20  
21  
20191   Jane Scheiber [Blue]   Sarasota Youth Sailing   24   16   24   64  
21  
22  
CAN1563   Jack Groves [Blue]   CCSC   37/OCS   14   14   65  
22  
23  
18000   Abby Hayward [White]   DIYC   12   37/RET   19   68T  
23  
24  
9533   michael noble [Blue]   spyc   20   23   25   68T  
24  
25  
10677   Crista Abberger [Red]   Davis Island Yacht Club   32   20   23   75  
25  
26  
12058   Connor Nelson [Blue]   DIYC-Team FOR   2   37/OCS   37/DSQ   76  
26  
27  
19495   Heidi Hicks [Blue]   SPYC   22   25   31   78  
27  
28  
18736   Tee Chulikavit [Blue]   DAVIS ISLAND YACHT CLUB   29   37/RET   13   79  
28  
29  
5699   J.J. (Jessica) Smith [Blue]   Spyc   30   22   28   80  
29  
30  
9843   Sam Lindsay [White]   SPYC   28   24   29   81  
30  
31  
CAY717   will jackson [White]   spyc/cisc   26   27   33   86  
31  
32  
10441   Ethan Truman [Red]   CCSC   25   37/DNF   30   92  
32  
33  
10210   Johnny joyner [Red]   DIYC   31   37/RET   26   94T  
33  
34  
48310   Cai Teague [Blue]   CCSC   34   26   34   94T  
34  
35  
10150   Zachary Tonkin [White]   DIYC   33   37/RET   32   102  
35  
36  
17053   Meg Courtney [White]   DIYSF   37/DNS   37/DNS   37/DNS   111  
36  
 



420s (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 3:12:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
6315   John Michel    ccsc   1   1   1   3  
1  
2  
9   Ellis Bailey    DIYC   2   2   2   6  
2  
3  
10   Mia Porter    DYSA   4   3   4   11  
3  
4  
6252   Brent Thogmartin    CCSC   3   4   5   12  
4  
5  
13   Fondrk Savannah    DYSA   5   5   3   13  
5  
 



Lasers (17 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 3:15:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
204421   Louisa Nordstrom    TEAM FOR   1   2   2   5  
1  
2  
121384   Schmidt mike    Sailfit   5   1   4   10  
2  
3  
173397   Andre Reguero    SailFit/CCSC   3   6   3   12  
3  
4  
170001   Drew Hayward    DIYC   6   4   5   15  
4  
5  
203631   Grant Boicheff    St Petersburg Yacht Club   9   3   6   18  
5  
6  
190428   Lucie Keller    Gull Lake Yacht Club   4   9   7   20  
6  
7  
191254   Joshua Temko    CCSC/SAILFIT   8   5   9   22T  
7  
8  
173637   Gage Schoenherr    SailFit/ CCSC   7   7   8   22T  
8  
9  
166913   Emmet Ward    Team FOR   18/OCS   8   1   27  
9  
10  
177501   Daphne Chen    Clearwater Community Sailing Center   10   10   10   30  
10  
11  
1   Matthew Snyder    Sailfit   11   11   12   34  
11  
12  
1   Jake Kuhn    DYSA   12   12   13   37  
12  
13  
194536   Paul Guidi    N/A   2   18/DNF   18/DNF   38  
13  
14  
180551   Caylyn Dumpert    Sail Fit   13   13   14   40  
14  
15  
2   Fondrk Sean    DYSA   14   18/DNF   11   43  
15  
16  
3   annie Porter    DYSA   16   14   18/DNF   48T  
16  
17  
4   Brianne Tronio    DYSA   15   18/DNF   15   48T  
17  
 



Kona Windsurfer (8 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 2:11:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
4   Berrera Diego    CCSC   1   3   1   3   8  
1  
2  
USA 289   Christopher Waldo    Clearwater Community Sailing Center   2   2   2   4   10  
2  
3  
241   Noah Lyons    CCSC   9/DNF   1   3   1   14  
3  
4  
11   James Tucker Mcelwaney    CCSC   4   6   5   2   17  
4  
5  
1857   Samson Jerome    ccsc   3   5   6   5   19T  
5  
6  
US797   Charlotte Samson    CCSC   5   4   4   6   19T  
6  
7  
1   Hallie Muller    Clearwater Community Sailing Center   6   8   8   7   29T  
7  
8  
1244   eva yacobi    clearwater community sailing center   7   7   7   8   29T  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network