Fall Dinghy & Olympic Classes Regatta
St. Francis Yacht Club | October 26-27, 2013

29er (7 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2013 4:59:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
219   The Implication   Michael Pacholski/ Haydon Stapleton    RYC / SCYC   1   [2]   1   1   1   1   5  
1  
2  
1048   Impetuous   Neil Marcellini    Richmond Yacht Club   2   1   2   2   3   [8/DNS]   10  
2  
3  
1261      Casper Ladefoged    RYC/Royal Danish Yacht Club   3   3   3   3   2   [8/DNS]   14  
3  
4  
1      William McMullen    SFYC   4   4   4   [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   28  
4  
5  
899   Tenacious   William "Berky" Sutton IV    RYC/SFYC/SCYC   [8/DNS]   5   8/DNF   4   8/DNS   8/DNS   33  
5  
6  
USA216   All Bueno   Nolan Van Dine    St. Francis Yacht club   5   [8/DNF]   8/DNS   8/DNF   8/DNS   8/DNS   37  
6  
7  
599      Peter Schmidt    RYC   [8/DNF]   8/DNF   8/DNF   8/DNF   8/DNF   8/DNS   40  
7  
 



420 (7 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2013 4:59:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
88   Summit/St Francis   Kyle Larsen    PYSF / Sequoia YC   [1]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
7226      Thomas samuels    PYSF   2   2   3   3   2   [8/DNF]   12  
2  
3  
6796      Will Paulsen    STFYC   4   6   2   2   [8/DSQ]   2   16  
3  
4  
EYC4   tbd   Drake Hayes    Encinal   3   3   [4]   4   3   4   17  
4  
5  
4      Paige Dunlevy    STFYC   5   5   6   [8/DNS]   5   3   24T  
5  
6  
8      Elizabeth Avdanina    PYSF   6   4   5   5   4   [8/DNF]   24T  
6  
7  
92      Tanmay Chordia    PYSF/Sequoia Yacht Club   [8/DNF]   7   8/DNF   8/DNS   8/DNF   8/DNS   39  
7  
 



5O5 (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2013 5:04:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
9106   Mike's boat   Mike Martin    NHYC / StFYC   1   1   1   1   1   [5]   5  
1  
2  
9091   IBIWCYHI   Ted Conrads    St. Francis   2   2   4   2   [15/DNF]   1   11  
2  
3  
9082   Miracle   Jeff Miller    SCYC   3   4   2   [8]   5   6   20T  
3  
4  
9080   Grey Boat   Howard Hamlin    NHYC   6   [7]   3   4   4   3   20T  
4  
5  
9042   Stimulus Package   John Turney    St. Francis Yacht Club   5   5   7   [10]   2   7   26  
5  
6  
9115/8878   IO Integration   Mike holt    Santa Cruz YC   9   10   [11]   3   3   2   27  
6  
7  
9004   walk the line   Eben Russell    none   4   3   [12]   9   9   4   29  
7  
8  
8753   Curb Appeal   Michael Menninger    StFYC   8   8   6   5   7   [9]   34  
8  
9  
8762   Mr Pink   Jeffrey Condon    Newport Harbor YC   10   6   5   [13]   6   10   37  
9  
10  
8931   Duesentrieb   Dan Esdorn    TISC   [11]   9   9   6   8   8   40  
10  
11  
8829      Krysia Pohl    St. FYC   7   [15/DNF]   8   7   15/DNF   15/DNS   52  
11  
12  
8937      Tim Murphy    None   12   11   10   11   [15/DNF]   15/DNS   59  
12  
13  
7609   Jackalope   Ryan Nelson    Richmond Yacht Club   13   12   [15/DNF]   12   15/DNF   15/DNS   67  
13  
14  
87      Antoine Laussu    PSSA   14   [15/DNF]   15/DNF   15/DNF   15/DNF   15/DNS   74  
14  
 



Finn (9 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2013 4:46:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
74   Red Ferrari   Henry Sprague    n/a   [2]   1   1   1   2   5  
1  
2  
POL 691   Nowy   Andre Skarka    AZS-Krakow   [4]   2   2   2   1   7  
2  
3  
USA 253   Fortress of Solitude   Andrew Nelson    Encinal Yacht Club   3   3   [4]   3   3   12  
3  
4  
USA 27   Sigwart   Jeffrey Allen    San Francisco YC   1   4   3   [10/DNF]   10/DNF   18  
4  
5  
777      Max Rohr    EYC   6   6   [10/DNF]   4   4   20  
5  
6  
USA 32   Henry Should Retire   Charles Heimler    Encinal YC   5   5   [10/DNF]   10/DNF   10/DNF   30  
6  
7  
USA1213   Ralph   Andras Nady    St Francis   7   [10/DNF]   10/DNF   5   10/DNF   32  
7  
8  
Us70      Bob Park    SFYC   8   [10/DNF]   10/DNF   10/DNF   10/DNF   38  
8  
9  
USA 11   Dynamite   Robert Carlen    Encinal Yacht Club   9   [10/DNF]   10/DNF   10/DNF   10/DNF   39  
9  
 



Laser Radial (17 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2013 4:59:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
192958      Will Dana    San Francisco Yacht Club/ St. Francis Yacht Club   4   2   1   [5]   3   1   11  
1  
2  
189813   Laser Radial   Lindsey Baab    SFYC/StFYC/PYSF   1   1   [18/DNS]   4   4   2   12  
2  
3  
190468      Lawson Willard    Saint Francis/ San Francisco Yacht club   2   3   [5]   2   2   4   13  
3  
4  
184640      Will Cefali    Sfyc   3   5   2   [9]   5   3   18  
4  
5  
194247   Vigilance   Michael Levy    Santa Cruz Yacht Club   5   4   4   3   6   [8]   22  
5  
6  
162032      Emma Drejes    SCYC, RYC   9   6   3   6   9   [10]   33T  
6  
7  
2201   C'est la Vie   John-Bernard Duler    St Francis Yacht Club   6   9   6   7   [12]   5   33T  
7  
8  
199319      Rob Hodson    WSC   7   [10]   9   10   7   6   39  
8  
9  
199951      Lola Bushnell    San Francisco YC, St. Francis YC   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   1   1   7   45  
9  
10  
191567      Parker Dittmore    Saint Francis Yacht Club   13   [14]   7   12   8   9   49  
10  
11  
165912   ALAMEDA   Miles Orozco    EYC   8   11   10   11   11   [12]   51  
11  
12  
180485      luke McCartney    santa cruz yacht club   10   7   12   15   13   [18/DNF]   57  
12  
13  
176119      Dominique Bertrand    SFYC, SCYC, RYC   11   8   8   13   [18/DNF]   18/DNS   58  
13  
14  
8      Sumner Strumph    StFYC   12   13   11   14   14   [18/DNF]   64  
14  
15  
192949      Francesca Dana    San Francisco YC, St. Francis YC   [18/DNF]   18/DNS   18/DNF   8   10   11   65  
15  
16  
182841      Gwyneth Dunlevy    SFYC   14   12   [18/DNF]   16   18/DNF   18/DNS   78  
16  
17  
205419      Hideki Saito    Shoreline Fleet   15   15   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   18/DNS   84  
17  
 



Laser Standard (19 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2013 4:46:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
10   Fluffy   Peter Shope    Treasure Island Sailing Center   1   1   2   [4]   1   5  
1  
2  
57   Christine Robin   Tracy Usher    St Francis Yacht Club   2   2   1   2   [3]   7  
2  
3  
9   Christine Neville   Christine Neville    Richmond Yacht Club   5   [6]   5   1   2   13  
3  
4  
167136   Seaweed magnet   Emilio Castelli    Santa Rosa Sailing Club   4   3   3   5   [6]   15  
4  
5  
199603   Thunderbird 2   Nick Burke    Sans YC   [8]   4   4   3   5   16  
5  
6  
188888   Downspeed Manuever   Kurt Wessels    St Francis YC   9   7   [20/DNF]   8   4   28T  
6  
7  
187394   No Excuses   Walt Spevak    Okoboji YC   7   [9]   8   6   7   28T  
7  
8  
173666   Once Upon A Time...   Mike Bishop    StFYC   3   5   6   [20/DNF]   20/DNF   34  
8  
9  
75174   Laser   David Bushnell    -   [14]   14   9   7   8   38  
9  
10  
196815      Ben Rohr    EYC   6   10   7   [20/DNF]   20/DNF   43  
10  
11  
177184      Nicklas Gardner    Encinal Yacht Club   13   13   11   9   [20/DNF]   46  
11  
12  
196813   phoenix   Buff Wendt    IWS Truckee   11   11   10   [20/DNF]   20/DNF   52  
12  
13  
194041   Rocket Dog   Mark Halman    RYC   10   8   [20/DNF]   20/DNF   20/DNF   58  
13  
14  
187794   bouncy 2   Alex Symes    StFYC   15   15   13   [20/DNF]   20/DNF   63  
14  
15  
154439      Doug Howson    Santa Rosa Sailing Club   12   12   [20/DNF]   20/DNF   20/DNF   64  
15  
16  
75463   Bouncy   Pete Trachy    RYC   [20/DNF]   20/DNF   12   20/DNF   20/DNF   72  
16  
17  
199537   My little wife   Stephen Aguilar    Folsom lake y.c   16   [20/DNF]   20/DNF   20/DNF   20/DNF   76  
17  
18  
173687   skywalker   Nick Roche    East Lothian Yacht Club, North Berwick, Scotland   17   [20/DNF]   20/DNF   20/DNF   20/DNF   77  
18  
19  
1951      peter strumph    unaffiliated   18   [20/DNF]   20/DNF   20/DNF   20/DNF   78  
19  
 



Kiteboard (12 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2013 5:28:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
50      Johnny Heineken    StFYC   1   1   1   1   [13/RET]   1   5  
1  
2  
Blue 1      Erika Heineken    StFYC   2   2   [4]   2   2   2   10  
2  
3  
18   Radvance   Adam Vance    SWS   [3]   3   2   3   1   3   12  
3  
4  
14   Walking Antique   Kevin Richards    KTR   [13/DNF]   13/DNF   6   6   4   5   34  
4  
5  
42   Flying Spaghetti Monster   Ariel Poler    StFYC   [13/DNC]   13/DNC   13/DNC   4   3   4   37T  
5  
6  
69   miljacka2   Amil Kabil    zmaj sarajevo   [13/DNF]   13/DNF   8   5   5   6   37T  
6  
7  
15   Carpe Kitem   Will Morris    SFYC   5   4   3   [13/DNF]   13/DNF   13/DNS   38  
7  
8  
11   One Love   Nico Landauer    SDYC   4   5   5   [13/DNF]   13/DNF   13/DNS   40  
8  
9  
6   Team RRD   John Gomes    St Francis Yacht Club   [13/DNF]   13/DNF   7   13/DNF   6   7   46  
9  
10  
70      Eugenia Gueorguieva    Yccb   [13/DNF]   6   9   13/DNF   13/DNF   13/DNS   54  
10  
11  
9   Black Pearl   Nick Levi    Chernomoretz   [13/DNF]   13/DNF   13/DNF   13/DNF   13/DNF   8   60  
11  
12  
1337   Whitey   Andres Douglas    Crissy Field Yacht Club   [13/DNF]   13/DNF   13/DNF   13/DNF   13/DNF   13/DNS   65  
12  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network