2014 Boomerang Regatta
Lauderdale Yacht Club | January 25-26, 2014

Optimist Green (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 25, 2014 5:10:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (26 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
150   Natalia Gagliano    Coral Reef Yacht Club   1   1   4   2   8  
1  
2  
20005   Peter FOLEY    Coral Reef Yacht Club   5   3   3   1   12T  
2  
3  
1500   Isabella Farina    Coral Reef Yacht Club   2   5   2   3   12T  
3  
4  
301   Hugo Alnebeck    Grand Bahama Sailing Club   8   4   1   5   18  
4  
5  
4156   Bruno Wencelblat    CGSC   4   7   5   4   20  
5  
6  
20265   Leopold SEUSS    CGSC   3   6   7   11   27  
6  
7  
20161   Constantine Scurtis    coral reef yacht club   13   2   8   8   31  
7  
8  
1553   Ryan Garraty    Naples Community Sailing Center   6   9   18   7   40  
8  
9  
18294   Colin Dorsey    CGSC   12   12   12   6   42  
9  
10  
13147   Tye Wellnitz    Lauderdale yacht club   9   15   6   14   44  
10  
11  
244   Stephen Tate    LYC   11   13   15   13   52  
11  
12  
6688   Camila CARDONA    CGSC   15   20   9   9   53T  
12  
13  
20796   Jackson McAliley    Coconut Grove Sailing Club   10   10   21   12   53T  
13  
14  
1   Max Maister    LYC   7   16   17   18   58T  
14  
15  
14878   Donald "SAM" Fitzgerald    Coconut Grove Sailing Club   18   19   11   10   58T  
15  
16  
1181   Lauren Connell    Naples Community Sailing Center   27/DNC   11   10   15   63  
16  
17  
1016   Marina Geilen    CRYC   17   14   16   17   64  
17  
18  
13337   Jack Carroll    Lauderdale Yacht Club   14   18   14   19   65  
18  
19  
1676   Mathieu Graham    Coral Reef Yacht Club   21   8   20   22   71  
19  
20  
9335   Asher Carriero    ncsc   16   17   19   21   73  
20  
21  
150711   sam sayer    guest   19   27/DNC   13   20   79  
21  
22  
15032   Jose gonzalez    cryc   22   27/DNC   22   16   87T  
22  
23  
2460   Carlo Marchand-Blume    CGSC   20   21   23   23   87T  
23  
24  
117   Jake Phillips    LYC   27/RET   27/DNC   27/DNC   27/DNF   108T  
24  
24  
14595   Damian Uzonwanne    DIYC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   108T  
24  
24  
7177   Isa du Plessis    LYC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   108T  
24  
 



Optimist Yellow (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 25, 2014 5:10:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (26 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
2903   Connor Boland    Cocanut grove sailing club   1   2   1   1   5  
1  
2  
16465   Anderson Treese    Coral Reef Yacht Club   3   1   2   2   8  
2  
3  
20411   John Wood    CRYC   6   4   3   4   17  
3  
4  
11813   maddie hughes    NCSC   2   6   4   10   22  
4  
5  
147412   Sarah Eckhardt    UKSC - Mark Sorenson Youth Sailing   11   3   6   3   23  
5  
6  
6161   Robert Rielly    LYC   7   10   5   13   35  
6  
7  
16763   Talia Geilen    CRYC   16   5   8   7   36  
7  
8  
14475   Jacob Zils    Minnetonka Yacht Club   10   11   10   6   37  
8  
9  
15535   Audrey FOLEY    Coral Reef Yacht Club   5   9   9   17   40  
9  
10  
1391   Thomas Connell    NCSC   8   14   16   8   46  
10  
11  
14389   Stefan Sosa    Coral Reef Yacht Club Sailing Program   9   15   19   5   48  
11  
12  
157061   Matthew Pagan    LYC   4   19   12   16   51T  
12  
13  
280   Lucy Meagher    Lauderdale Yacht Club   27/DNF   8   7   9   51T  
13  
14  
15697   Spencer Dominguez    Coral Reef Yacht Club   14   12   14   11   51T  
14  
15  
16767   Marlon Mulkay    coconut grove   12   13   15   14   54  
15  
16  
6600   Liam Dorsey    CGSC   17   20   11   12   60  
16  
17  
13443   Miles Wolff    Lauderdale Yacht Club   18   7   20   18   63  
17  
18  
81102   William Shell    DIYC   15   16   13   20   64  
18  
19  
7848   Umi Noritake    Coral Reef Yacht Club   13   22   18   23   76T  
19  
20  
302   Simen Andersen    Grand Bahama Sailing Club   19   17   21   19   76T  
20  
21  
16169   Michaelangelo Goralski    Upper Keys Sailing Club   22   21   24   15   82  
21  
22  
12801   Anna Vasilieva    LYC   27/DNF   23   17   21   88  
22  
23  
5436   Kristian Scurtis    coral reef yacht club   20   18   27/DNC   27/DNC   92  
23  
24  
2464   Lucas CARDONA    CGSC   21   25   23   25   94T  
24  
25  
13   Samuel Juskiewicz    Lauderdale Yacht Club   23   27/DNC   22   22   94T  
25  
26  
8612   daniel muriedas    coconut grove yatch club   27/DNF   24   25   24   100  
26  
 



Optimist Red (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 25, 2014 5:10:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
14618   Luke Welker    Lauderdale Yacht Club   1   1   1   2   5  
1  
2  
1616   Stephen Streater    Lauderdale YC   3   2   2   1   8  
2  
3  
12802   Denver Rozzo    Lauderdale Yacht Club   2   3   8/DSQ   5   18  
3  
4  
14926   Ethan Osborne    UKSC   4   8/DNC   4   3   19T  
4  
5  
17742   Chase Sabadash    Coral Reef Yacht Club   8/DNC   4   3   4   19T  
5  
6  
15007   Justin Marciano    Naples Sailing Center   5   5   5   6   21  
6  
7  
18897   Connor Murphy    Lauderdale Yacht Club   8/DNC   8/DNC   8/DNC   8/DNC   32  
7  
 



Optimist Blue (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 25, 2014 5:10:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
19133   Kelly Clark    LYC   2   1   1   3   7  
1  
2  
19635   Sebastian Riquelme-Beckmann    CGSC   1   4   4   1   10  
2  
3  
20246   danny hughes    NCSC   7   2   5   4   18T  
3  
4  
13007   Francisco Garcia-Montes    UKSC/MSYSP   5   5   3   5   18T  
4  
5  
18278   Garrett Dixon    Lauderdale Yacht Club   19/DSQ   6   2   2   29  
5  
6  
11398   Justin Merrell    NCSC   3   3   19/OCS   7   32T  
6  
7  
17120   Brian Cervoni    LYC   8   9   7   8   32T  
7  
8  
1808   Kailee Pierce    NCSC   4   11   9   9   33  
8  
9  
15705   Joey Meagher    Lauderdale Yacht Club   9   13   6   6   34  
9  
10  
13791   Lorenzo Gregori    CGSC   6   7   12   12   37  
10  
11  
18081   Katie Havig    NCSC   12   10   8   11   41  
11  
12  
15299   Kaili Yap    Edison Sailing Center   10   8   11   13   42  
12  
13  
14490   Emilee Pierce    NCSC   11   12   10   10   43  
13  
14  
134   Langdon Jones    Lauderdale Yacht Club   19/DNC   19/DNC   13   19/DNC   70  
14  
15  
18289   Lizzy Schmidt    CGSC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  
15  
17854   Eddie Holden    Lauderdale Yacht Club   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  
15  
15756   Berta Puig    CRYC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  
15  
20099   Dmitriy Ovren    NCSC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  
 



Optimist White (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 25, 2014 5:10:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
15071   Isabella Casaretto    Lauderdale Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
19978   Jonathan Siegel    Lauderdale Yacht Club   3   2   6   4   15T  
2  
3  
18292   William Adams    Coconut Grove Sailing Club   5   5   2   3   15T  
3  
4  
20783   Michael Moss    Lauderdale Yacht Club   4   3   7   5   19  
4  
5  
20410   Christian Wagerson    Lauderdale Yacht Club   7   7   4   2   20  
5  
6  
14768   Carson Page    Naples Community Sailing Center   2   4   8   11   25T  
6  
7  
18649   Jacques Rivé    CGSC   6   8   5   6   25T  
7  
8  
17087   Karl Waldman    CGSC   9   9   3   10   31  
8  
9  
15874   Patrick Walke    ESC   13/DSQ   6   9   7   35  
9  
10  
18544   Kimberly Locke    USSCMC   10   10   11   8   39  
10  
11  
19434   Alexandro Riquelme-Beckmann    CGSC   11   12   10   9   42  
11  
12  
18854   Caroline Locke    USSCMC   8   11   12   12   43  
12  
 



Byte (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
DOM20   Celeste Lugtmeijer    CNSD   1   4   1   6   8   20  
1  
2  
3208   Scott McKenzie    St. John Yacht Club   2   2   5   7   5   21  
2  
3  
3424   Paul de Souza    Nassau Yacht Club   3   3   3   9   6   24  
3  
4  
3437   luc chevrier    SLYC   6   8   7   1   4   26  
4  
5  
3420   Abigail Affoo    TTYC/TTSA   4   6   6   5   9   30  
5  
6  
ISV413   Paige Clarke    STYC   7   9   10   3   2   31  
6  
7  
3213   JULIAN MARTIN    CYC-Seattle   9   1   11   10   3   34T  
7  
8  
3431   Kai Friesecke    Lauderdale YC   8   5   4   2   15/DNC   34T  
8  
9  
3433   Duncan Williford    LYC   5   7   8   8   15/DNC   43  
9  
10  
3434   Alie Toppa    Lauderdale Yacht Club   15/DNC   15/DNC   9   4   1   44  
10  
11  
3423   Patricia Corujo    Federacion Vela Puerto Rico   10   11   12   12   7   52  
11  
12  
3110   Liza Toppa    Lauderdale Yacht Club   15/DNC   15/DNC   2   11   10   53  
12  
13  
3178   Daisy Holthus    SDYC   11   10   13   13   11   58  
13  
14  
24   Benn Smith    Rbyc/spbc   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   75  
14  
 



Laser (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199125   Nicholas Rolle    Grand Bahama Sailing Club   1   1   3   2   2   9  
1  
2  
199390   Alexander Thompson    Grand Bahama Sailing Club   2   2   2   3   4   13  
2  
3  
188678   Paul Streater    Lauderdale YC   7/DSQ   7/DSQ   1   1   1   17  
3  
4  
185420   Jayson Miller    Port Clinton Yacht Club   3   3   4   4   5   19  
4  
5  
201281   Leon Rodriguez del Rey    Team Sail On   4   4   5   5   3   21  
5  
6  
187717   erick rodriguez    none   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   35  
6  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (32 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
184454   Sophia Reineke    LYC   1   2   1   1   2   7  
1  
2  
204411   Jack Gower    Team FOR/ESC   5   12   4   9   3   33  
2  
3  
1844541   Mack Fox    Lauderdale Yacht Club   3   9   16   5   1   34T  
3  
4  
204421   Louisa Nordstrom    Team FOR   4   6   6   12   6   34T  
4  
5  
206106   Christian Filter    LYC/SSA   8   5   2   4   17   36  
5  
6  
204430   Max Gillette    LYC   13   18   8   6   5   50  
6  
7  
199204   Gage Wilson    ESC   7   3   13   19   9   51  
7  
8  
187843   Prescott Coleman    Lauderdale YC   2   7   12   22   11   54  
8  
9  
207104   Cameron Grubb    LYC   27   10   5   10   7   59T  
9  
10  
166913   Emmet Ward    Team FOR/DIYC   9   8   14   7   21   59T  
10  
11  
151820   Anna Weis    Lauderdale Yacht Club   10   4   33/OCS   2   20   69  
11  
12  
199185   Lucie Keller    Gull Lake   16   1   7   20   26   70  
12  
13  
195445   Jensen McTighe    Lauderdale Yacht Club   25   22   3   16   10   76  
13  
14  
148969   JORDAN BYRD    SYSP   15   16   18   24   4   77  
14  
15  
197122   Andy Burns    Team FOR/DIYC   12   24   10   11   22   79  
15  
16  
190479   Ryan Guth    LYC/UKSC   6   21   21   13   19   80T  
16  
17  
199334   John Hench    Lauderdale Yacht Club   24   15   11   17   13   80T  
17  
18  
190464   Carly Broussard    Lakewood Yacht Club   22   23   9   3   24   81  
18  
19  
176146   Adam Winton    Team Sail On   18   26   20   8   12   84  
19  
20  
204409   SAM TOBIO    Sarasota Youth Saling   26   11   15   18   16   86  
20  
21  
180070   Katie Lounsbury    Lauderdale Yacht Club   17   13   22   23   15   90T  
21  
22  
185453   Claire Havig    Lauderdale Yacht Club   14   25   23   14   14   90T  
22  
23  
166872   Trevor Stone    sarasota youth sailing   19   20   24   26   8   97  
23  
24  
191992   Kevin Merten    Lauderdale Yacht Club   28   19   17   15   25   104  
24  
25  
205449   Alejandro Holz    Coconut Grove Sailing Club   21   17   19   21   29   107  
25  
26  
194527   Nicholas Lovisa    Sys   11   27   26   27   18   109  
26  
27  
194543   Isabella Lemole    Team FOR/SYS   23   14   27   28   27   119  
27  
28  
204772   Santiago Holz    Coconut Grove Sailing Club   29   29   25   25   23   131  
28  
29  
194084   Jonathan King    Team FOR   20   28   28   29   28   133  
29  
30  
11   aaron muriedas    coconut grove sailing cub   30   31   29   30   31   151  
30  
31  
192039   Dae Kelly    Upper Keys Sailing Club   31   30   30   31   30   152  
31  
32  
194504   Alec Chicoine    Lauderdale Yacht Club/Hoover Sail Club   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   165  
32  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
177659   Theo Quenee    CGSC   2   3   1   1   5   12  
1  
2  
198204   Tanner Wilson    ESC   7/DSQ   1   2   2   1   13  
2  
3  
170626   Maya Kwasniewski    SSS   1   2   4   3   4   14  
3  
4  
180085   Hannah CANTOLINO    Sarasota youth sailing   3   4   3   4   2   16  
4  
5  
188153   Sydney Monahan    Edison Sailing Center   4   5   6   6   3   24  
5  
6  
9   Michael Dorsey    CGSC   5   6   5   5   6   27  
6  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
70   ciara rodriguez-horan /
paula resto  
CRYC/    3   2   2   3   5   15  
1  
2  
7224   Tucker Weed /
Holden Payne  
CRYC/    1   1   4   2   9   17  
2  
3  
7213   Martina Sly /
Jamie craven  
Coral Reef Yacht Club/    2   3   3   6   4   18  
3  
4  
7212   Eduado Mintzias /
George Williams  
Coral Reef/    5   10   1   1   3   20  
4  
5  
7210   Carolyn Corbet    CRYC / BHYC   4   4   5   7   10   30  
5  
6  
3223   carrie marshall /
kayla wherry  
team sail on/    7   5   8   4   7   31  
6  
7  
6939   Stephan VerHulst /
Alexander Walke  
Coral Reef Yacht Club/Edison Sailing Center/    6   6   7   12   2   33  
7  
8  
8280   Grace Howie /
Katie Delisser  
Coral Reef Yacht Club/    9   7   11   9   6   42  
8  
9  
2112   Graham Mogollon /
Jax Malloy  
CRYC/    8   11   9   11   8   47  
9  
10  
670   John M IV Monahan /
Clyde Jr. Wright  
Lauderdale Yacht Club/    12   13   6   5   12   48  
10  
11  
7249   Sam Baker /
Mario Gonzalez  
CRYC/    13   12   12   13   1   51T  
11  
12  
5747   Calli Lewis /
Ariel Casaretto  
Lauderdale Yacht Club/    10   8   10   10   13   51T  
12  
13  
7278   Clay Snyder /
Stephanie Bailey  
Coral reef yacht club/    11   9   13   8   11   52  
13  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network