2014 Buzzards Bay Regatta - Dingy Classes
Beverly Yacht Club | August 01-03, 2014

Laser Radial (66 boats) (top)
Qualifying Series - Laser Radial - Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 02, 2014 2:35:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 199157, Alexander Hanna[B1][Y2][GOLD], FBYC, 1-3-1-3-2-34/OCS-1-1- ; 12   
2. 199399, Conner Blouin[B1][B2][GOLD], NYA, 2-1-3-1-1-2-8/ZFP-5- ; 15   
3. 165048, nicholas sertl[Y1][Y2][GOLD], Conanicut and Rochester YCs, 15-1-1-3-4-3-3-2- ; 17   
4. 201217, Gray Kiger III[Y1][Y2][GOLD], Big Blue Sailing Academy, 2-2-2-5-1-34/OCS-5-4- ; 21   
5. 157851, Leo Boucher[B1][B2][GOLD], Severn sailing association, 4-4-2-4-4-4-4-1- ; 23   
6. 206106, Christian Filter[Y1][Y2][GOLD], Severn Sailing Association, 3-4-5-4-11-1-6-10- ; 33   
7. 197122, Andy Burns[B1][Y2][GOLD], DIYC, 5-7-4-13-5-2-4-7- ; 34   
8. 195889, Catherine Shanahan[B1][B2][GOLD], St Petersburg Yacht Club, 6-2-7-5-8-6-2-7- ; 35   
9. 190464, Carly Broussard[B1][B2][GOLD], Lakewood yacht club, 7-8-5-6-3-3-15-4- ; 36   
10. 190219, Sam Papert[Y1][Y2][GOLD], American Yacht Club, 8-7-7-1-3-6-7-13- ; 39T   
11. 181855, John Kirkpatrick[Y1][Y2][GOLD], Sail Newport/ NYYC, 22-3-10-2-12-7-2-3- ; 39T   
12. 164312, Bryce Andreasen[B1][B2][GOLD], Pleon, Eastern Yacht Clubs, 12-6-6-2-34/OCS-5-3-6- ; 40   
13. 189811, Peter Seidenberg[B1][B2][GOLD], Sail Newport, 3-5-15-8-34/OCS-7-7-2- ; 47   
14. 196099, Tyler Fleig[Y1][B2][GOLD], Sail Newport/FAST, 17-5-3-6-34/OCS-1-5-11- ; 48   
15. 191922, Michael Munger[Y1][Y2][GOLD], Shrewsbury Sailing & YC, 6-8-6-8-5-9-9-12- ; 51   
16. 199400, Christina Persson[Y1][B2][GOLD], Sail Newport / Lauderdale YC, 12-9-8-7-2-34/OCS-13/ZFP-3- ; 54   
17. 200169, Scott Meggitt[Y1][Y2][GOLD], Surf City Yacht Club, 13-6-4-10-7-15-11-14- ; 65   
18. 101194, Cooper Siepert[B1][B2][GOLD], SailMaine, 15-11-8-7-13-8-11-8- ; 66   
19. 198370, Hugh MacGillivray[B1][Y2][GOLD], Ida Lewis Yacht Club, 8-16-11-11-6-11-12-8- ; 67   
20. 204097, Sarah Alexander[B1][Y2][GOLD], Severn Sailing Association, 10-9-10-12-19-5-17-5- ; 68   
21. 199156, preston Duclos[B1][Y2][GOLD], ebsf, 17-15-12-10-10-8-8-11- ; 74   
22. 199167, Henry Harris[Y1][B2][GOLD], American Yacht Club, 10-13-16-9-6-27-9-12- ; 75   
23. 195960, Ted Bjerregaard[Y1][Y2][GOLD], EBSF, 20-14-9-12-8-28-10-6- ; 79   
24. 204767, Marshall McCraw[Y1][B2][GOLD], Big Blue Sailing Academy, 9-10-12-13-13-17-18-14- ; 88   
25. 200381, Steven Honig[B1][Y2][GOLD], Old Cove Yacht Club, 14-14-9-17-16-13-14-9- ; 89   
26. 188730, Kirin Hutheesing[B1][B2][GOLD], IHYC, 22-12-14-14-7-15-10-25- ; 94   
27. 206067, Jack Hogan[B1][Y2][GOLD], Watch Hill Yacht Club, 13-13-24-20-9-4-19-21- ; 99T   
28. 189717, michael fletcher[Y1][B2][GOLD], Wickford, 5-15-21-25-15-16-17-10- ; 99T   
29. 201216, Jessica Williams[B1][B2][GOLD], Big Blue Sailing Academy, 11-17-13-19-11-13-20-16- ; 100   
30. 165146, Gregory Corsello[Y1][Y2][GOLD], Sailmaine, 1-11-13-21-9-22-34/OCS-25- ; 102T   
31. 176743, Ainsley Parramore[Y1][B2][SILVER], Severn Sailing Association, 26-16-11-14-10-18-15/ZFP-18- ; 102T   
32. 199755, Gabriel Hannon[Y1][Y2][SILVER], Southampton Yacht Club, 7-18-17-11-16-21-25-15- ; 105   
33. 161045, Caleb Robinson[Y1][B2][SILVER], SailMaine, 14-12-18-15-34/OCS-10-22-15- ; 106   
34. 178592, Cameron Loncoski[B1][Y2][SILVER], Sail Maine, 9-10-25-26-17-10-15-29- ; 112T   
35. 186572, Michael Ehnot[B1][B2][SILVER], Surf City Yacht Club, 16-19-18-22-14-12-12-21- ; 112T   
36. 193945, Nicholas Stefanoni[B1][Y2][SILVER], Surf City Yacht Club, 20-18-16-15-15-16-16-19- ; 115   
37. 199161, Megan Ploch[Y1][Y2][SILVER], American Yacht Club, 18-19-15-16-19-17-13-18- ; 116   
38. 170093, Geoffrey Loffredo[B1][B2][SILVER], Southampton Yacht Club, 23-27-17-9-22-24-16-9- ; 120   
39. 155207, Ethan Merrill[Y1][B2][SILVER], SailMaine, 16-24-20-18-17-14-14-22- ; 121   
40. 180070, Katherine Lounsbury[Y1][Y2][SILVER], Lauderdale Yacht Club/ Big Blue Sailing, 11-17-23-20-20-18-26-28- ; 135T   
41. 175254, Kieran Sweeney[B1][B2][SILVER], Chatham Yacht Club, 29-25-22-18-18-19-20/ZFP-13- ; 135T   
42. 192637, Reid Shanabrook[B1][B2][SILVER], Pleon, 18-20-21-16-12-26-28/ZFP-23- ; 136   
43. 180497, Nicholas Cushman[Y1][Y2][SILVER], Sail Maine, 25-21-22-17-14-26-20-20- ; 139   
44. 189769, Wil Bedford[Y1][Y2][SILVER], Pleon, 4-25-24-23-23-14-27-27- ; 140   
45. 186544, Nicholas Mehlman[Y1][Y2][SILVER], Pleon, 23-28-19-19-22-20-22-16- ; 141   
46. 189748, Jon Pavilack[B1][B2][SILVER], Big Blue Academy, 21-23-19-25-26-11-25-20- ; 144   
47. 168561, owen moore[Y1][B2][SILVER], american yacht club, 19-23-14-26-18-28-19-26- ; 145   
48. 200622, Luke Hayes[B1][Y2][SILVER], Fishing Bay Yacht Club, 26-21-20-23-20-23-18-22- ; 147   
49. 205455, Lindsay Powers[B1][Y2][SILVER], American Yacht Club, 19-26-26-24-23-12-23-26- ; 153   
50. 182425, Rachel Grace[Y1][B2][SILVER], Severn Sailing Association, 27-20-25-28-24-9-23-28- ; 156   
51. 172909, Tanner Sowa[B1][B2][SILVER], PYC, 27-22-27-21-21-20-24-24- ; 159   
52. 183775, James Sowa[Y1][B2][SILVER], Pettipaug Y.C, 21-22-28-34/DNC-25-22-29-17- ; 164   
53. 205459, Chase Reynolds[B1][B2][SILVER], Pequot Yacht Club, 24-24-23-27-24-21-27-34/DNF- ; 170   
54. 200394, Vanessa Ampelas[Y1][Y2][SILVER], CV Roquebrune Cap Martin, 28-26-27-22-21-25-29-23- ; 172   
55. 185509, David Grace[Y1][B2][SILVER], Severn Sailing Association, 24-27-29-29-34/OCS-25-33/ZFP-19- ; 186T   
56. 191491, Hunter Stump[Y1][Y2][SILVER], Southampton Yacht Club, 30-29-26-24-26-29-28-24- ; 186T   
57. 166874, Parker Wyatt[B1][B2][SILVER], SailMaine, 25-28-29-29-27-23-34/ZFP-27- ; 188   
58. 173184, Chloe Brown[B1][Y2][SILVER], Pleon, 28-29-28-28-25-27-24-34/DNF- ; 189   
59. 200380, Guy Rittger[B1][Y2][SILVER], -, 34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-19-21-17- ; 193   
60. 205394, Nikos Tsirogiorgis[Y1][Y2][SILVER], Southampton Yacht Club, 29-30-30-27-27-24-30-34/DNC- ; 197   
61. 199583, Brendan Gilman[B1][Y2][SILVER], Bay Head Yacht Club, 34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC- ; 238T   
62. 191464, Judith Krimski[Y1][B2][SILVER], Laser Training Center, 34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC- ; 238T   
63. 168466, Daniel Morse[Y1][B2][SILVER], SailMaine, 34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC- ; 238T   
64. 199974, Sophia Gould[B1][B2][SILVER], Stamford Yacht Club, 34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC- ; 238T   
65. 200128, Nicholas Orsoni-Wiemer[B1][Y2][SILVER], royal saint-lawrence, 34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC- ; 238T   
66. 205401, Alexander Gardner[Y1][B2][SILVER], Stamford Yacht Club, 34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC- ; 238T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network