ILYA Annual Championship Regatta
Oshkosh Yacht Club | August 13-17, 2014

A Scow Fleet (20 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 17, 2014 1:42:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. I- 1, Eagle, Vincent PorterRyan Fitzgerald, Geneva, 1-3-3-5- ; 12   
2. M- 8, Instigator, Tom Burton, Minnetonka, 7-2-2-9- ; 20   
3. I- 7, MadCap, Tom Freytag, Geneva, 5-17-1-1- ; 24   
4. V- 57, Fast Forward, Brian Henke, Pewaukee, 3-13-4-6- ; 26   
5. I- 96, White Magic, Chuck Lamphere, Geneva, 9-8-6-4- ; 27   
6. M- 1, Cosmic Warrior, Rob Evans, Minnetonka YC, 18-1-8-2- ; 29   
7. I- 49, Full Throttle, John Porter, Geneva, 8-9-5-11- ; 33   
8. H-714, Split Decision, Lon Schoor, Mendota, 2-11-7-14- ; 34T   
9. M- 2, Lucky, John DennisTom Verburgt, Minnetonka, 4-7-16-7- ; 34T   
10. M- 4, Catapult, Mark Christensen, Minnetonka, 10-6-13-8- ; 37   
11. I- 55, Ajax, Mike Keefenone, Geneva, 6-12-17-3- ; 38T   
12. M- 35, AMAZINN, Carl Zinn, Minnetonka, 13-4-11-10- ; 38T   
13. W- 25, Euphoria, Lee S. Alnes, White Bear, 11-5-10-16- ; 42   
14. J- 25, A-AWAY, Tom Castle, Oshkosh, 14-20-9-13- ; 56   
15. J-311, Adrenaline, Jay Yaeso, Oshkosh, 12-18-12-15- ; 57   
16. M- 64, Champosa, Jonathan McDonagh, Minnetonka, 17-10-15-18- ; 60   
17. M- 10, Animal House, Peter Strothman, Minnetonka, 16-14-19-12- ; 61   
18. J- 5, Legacy, Bill Wyman, Oshkosh, 15-15-20-17- ; 67   
19. V-999, Valkyrie, Todd HainesJim Klauser, Pewaukee, 19-16-18-19- ; 72   
20. J- 22, No Regret, John Lenz, Oshkosh, 20-19-14-20- ; 73   
 



E Scow Fleet (36 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 17, 2014 10:45:04 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. I- 2, Wide Open, Vincent Porter, Geneva, 1-6-7-3-1-5- ; 23T   
2. I- 49, Full Throttle, Brian Porter, Geneva, 7-3-3-7-2-1- ; 23T   
3. I- 9, Rooster, Pete Strothman, Geneva, 5-1-2-13-4-2- ; 27   
4. M- 9, Intrepid, Tom BurtonTom Burton, Minnetonka, 4-15-1-19-6-8- ; 53   
5. M- 11, Meatballs, Erik Bowers, Minnetonka, 15-4-26-4-11-4- ; 64   
6. KG-111, Freedom, Kevin Jewett, Kegonsa, 17-9-16-2-12-9- ; 65   
7. BH- 8, Shimmer, Russell Lucas, Bay Head, 6-23-8-10-13-7- ; 67   
8. M- 2, Flyer, Tom Meyer, Minnetonka, 13-8-12-14-14-14- ; 75   
9. V- 37, Wagon, August BarkowJeffrey Niedziela, Pewaukee, 25-12-10-1-18-15- ; 81   
10. M- 10, Ballistic, David Strothman, Minnetonka, 8-29-15-18-7-6- ; 83   
11. H- 7, Mirage, Lon Schoor, Mendota, 19-14-4-24-3-20- ; 84   
12. M- 87, Provocatrix, Derek Packard, Minnetonka, 2-18-24-12-9-25- ; 90   
13. I- 1, White Heat, Harry Melges IIHarry Melges 4, Geneva, 16-22-20-25-8-3- ; 94   
14. V-511, Glory, Tobin Tornehl, Pewaukee, 24-2-9-15-28-17- ; 95T   
15. X- 20, Maash Pit, Peter Maas, Pine, 11-10-17-9-29-19- ; 95T   
16. V- 15, Silver Bullet, Eric Good, Pewaukee, 12-31-21-16-5-12- ; 97   
17. M- 17, Vertigo, Jason Ostbye, Minnetonka, 20-7-5-8-37/DNF-24- ; 101   
18. M- 35, CREWZINN, Hans Zinn, Minnetonka, 10-5-6-29-26-32- ; 108   
19. J- 25, Dauntless, Thomas Castle, Oshkosh, 9-17-11-22-31-21- ; 111   
20. H- 13, Wild Turkey, Patrick Heaney, Mendota, 21-20-23-5-32-13- ; 114T   
21. W-160, IgoFast, Charlie Igo, White Bear, 23-13-13-37/DNF-10-18- ; 114T   
22. J- 80, Whiteaway, Jon Schloesser, Oshkosh, 26-16-27-11-20-16- ; 116   
23. W- 25, Euphoria, Lee Alnes, White Bear, 29-24-31-6-22-11- ; 123T   
24. M- 12, E = MC2, Jeff SolumHal Roberts, Minnetonka, 22-21-18-17-15-30- ; 123T   
25. W- 66, , Eddie Cox, White Bear, 3-32-22-21-27-23- ; 128   
26. M- 20, ICEBURG, Tim KrechBen Burgum, Minnetonka, 27-19-29-20-24-10- ; 129   
27. J- 5, Last Mango, Bill Wyman, Oshkosh, 14-26-30-23-23-22- ; 138   
28. H- 88, CrazE Eights, Phil Zalog, Mendota, 30-11-33-27-17-27- ; 145   
29. M-43, StayThirsty, Danielle Lindeman, Minnetonka, 28-28-14-30-25-29- ; 154   
30. H- 3, Shiva, Phil Morley, Mendota, 32-27-28-26-21-33- ; 167   
31. J- 11, SerindipitE, David Sitter, Oshkosh, 18-25-25-31-35-34- ; 168   
32. J-515, Knot Today, Dave Whealon, Fond du Lac, 34-34-19-32-16-35- ; 170   
33. J-555, Fruitcakes, Will Wyman, Oshkosh, 31-30-32-28-34-28- ; 183   
34. J- 2, Grey Wolf, Brian Peterson, Oshkosh, 36-36-35-34-19-31- ; 191   
35. J- 55, Maximum, Max Wyman, Oshkosh, 33-33-37/DNF-33-33-26- ; 195   
36. J- 4, Big Easy, Mike Karrels, Oshkosh, 37/ZFP-35-34-35-30-37/DNS- ; 208   
 



C Scow Fleet (43 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 16, 2014 1:27:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. E- 88, Ridin' High, Steve Schmidt[Master], Okauchee, 16-3-3-2-8- ; 32   
2. I- 45, STORMIN, Andy Burdick[Open], Geneva, 1-6-17-11-1- ; 36   
3. N- 47, Black Cat, Ryan Grosch[Junior], Nagawicka, 11-1-2-5-24- ; 43T   
4. V-137, kingfisher, Jim Gluek[Master], Pewaukee, 6-12-11-8-6- ; 43T   
5. A- 14, Irish Navy, Paul Reilly[Master], Cedar, Wis., 3-10-5-9-22/ZFP- ; 49   
6. B- 7, Tackycardia, Joe Kutschenreuter[Junior], Beulah, 4-5-18-20-7- ; 54   
7. A-136, Nemesis, Ed Eckert[Open], Cedar Lake, 2-4-8-7-34/ZFP- ; 55   
8. E-111, Dead Fish, Matthew Prange[Open], Okauchee, 17-16-12-3-12- ; 60T   
9. P- 51, PapaHog, Steve Avery[Master], Okoboji, 14-22-10-4-10- ; 60T   
10. B-317, Cookie, John Porter[Open], Beulah, 29-11-22-1-4- ; 67   
11. B- 17, Flying High, David Porter[Master], Beulah, 18-7-13-29-18- ; 85   
12. N-181, Likkity Split, Peter Keck[Open], Nagawicka, 28-30-1-27-5- ; 91   
13. B- 12, Delusions, Kent Haeger[Master], Beulah, 5-9-23-28-27- ; 92   
14. E- 8, A.o.Kay, Alex Kay[Junior], Okauchee, 15-17-26-16-19- ; 93   
15. OO- 5, Fiddy Fiddy, Connor Trepton[Junior], LaBelle, 7-19-7-31-30- ; 94   
16. B-217, RYOT, Anne Muller[Open], Beulah, 27-13-19-21-15- ; 95   
17. B- 16, Beulah Beast, George Kutschenreuter[Junior], Beulah, 8-2-38-12-36- ; 96T   
18. OO- 7, Bondage, Kurt Mihelich[Master], LaBelle, 10-18-35-17-16- ; 96T   
19. OO- 44, sicilian messenger boy, Dan Fink[Master], LaBelle, 31-33-24-6-3- ; 97T   
20. OO- 99, Triton, Dave Keck[Open], La Belle, 12-21-6-30-28- ; 97T   
21. A- 36, Grumpy Old Men, Tom Eckert[Master], Cedar, Wis., 30-8-9-13-38- ; 98   
22. B- 18, #Team Hungover, Brian Brickler[Open], Beulah, 13-14-29-18-26- ; 100   
23. V - 222, , Bob Biwer[Master], Pewaukee, 9-26-4-26-40- ; 105T   
24. B-6, Barr-Tender-V, Martin Barr[Master], Beulah, 19-31-14-10-31- ; 105T   
25. A- 25, Barkode, Fred Barkow[Master], Cedar, Wis., 35-25-16-15-17- ; 108   
26. B-333, mothership, David DavenportJoe Bitter[Master], Beulah, 32/ZFP-15-25-25-22- ; 119   
27. B- 32, Ginger Fever, Robbie Allen[Junior], Minnetonka, 33-27-20-32-9- ; 121   
28. B- 22, , Glenn McMurray[Master], Beulah, 20-20-27-14-44/DNS- ; 125   
29. B-303, Fish, Frank Davenport[Master], Beulah, 21-23-31-41-11- ; 127   
30. D- 6, The Cure, Robert Mahoney[Open], Delavan, 24-37-28-19-20- ; 128   
31. V- 40, Warpaint, Scott Stroud[Open], Pewaukee, 36-32-15-33-14- ; 130   
32. B- 19, Splash, Andrea SullivanScott Sullivan[Junior], Beulah, 25-35-32-39-2- ; 133   
33. WS- 21, Flash, Peter Johnson[Master], Waubesa, 37-36-21-34-21- ; 149   
34. M- 25, MUD, Chris Andert[Open], Eustis, 22-44/DNF-44/DNS-23-23- ; 156T   
35. E- 2, , Matthew Zea[Open], Okauchee, 26-40-36-22-32- ; 156T   
36. A 77, Water Heater, Dave Baldus[Master], Cedar, Wis., 39-24-37-24-34- ; 158   
37. B-219, Breakaway, David Sullivan[Junior], Beulah, 32-28-30-38-39- ; 167T   
38. I- 21, Ghetto Fast, Will Huerth[Junior], Geneva, 38-29-34-37-29- ; 167T   
39. B- 15, , Mark Misch[Open], Beulah, 34-34-33-36-33- ; 170   
40. B- 23, The A-Train III, Andrew Bohl[Open], Beulah, 40-39-40-35-35- ; 189   
41. W- 23, Abhaya, Sean Wagner[Open], White Bear, 41-38-39-40-37- ; 195   
42. KC- 111, Illusion, Dwayne Boettcher[Master], Jacomo, 43/TLE-41-41-44/DNF-44/DNS- ; 213   
43. B-111, Klementine VIII, Kate Klement[Junior], Beulah, 44/DNS-44/DNS-44/DNS-44/DNS-44/DNS- ; 220   
 



I-20 Scow Fleet (10 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 17, 2014 1:14:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. J- 11, Grog, Aaron Lynn, Oshkosh, 2-2-4-1-1- ; 10   
2. J- 44, Ice Cubed, John Isom, Oshkosh, 1-1-11/DNF-2-2- ; 17   
3. ID- 4, Taz, Joe Ewing, Indian Lake, 3-4-2-8-6- ; 23   
4. FD- 20, Vertigo, Sam Whealon, Fond du Lac, 5-3-3-9-4- ; 24   
5. FD- 4, Attitude, Jack Boatman, Fond du Lac, 9-5-1-5-5- ; 25T   
6. FD-101, Shake and Bake, Dave Whealon, Fond du Lac, 4-9-5-4-3- ; 25T   
7. M- 11, , Phillip Morley, Mendota, 6-8-8-3-8- ; 33T   
8. U- 11, -, Steve Catlin, Neenah Nodaway, 7-6-7-6-7- ; 33T   
9. U- 1, Wave Dancer, Geoff Catlin, Neenah Nodaway, 8-7-6-7-9- ; 37   
10. WA- 5, Match Tires, Justin Bolles, Wawasee, 10-10-9-10-11/DNS- ; 50   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network