The JAM Regatta
Edgewater Yacht Club | June 07, 2014

Traditional (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 07, 2014 12:03:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (12 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
40533   Weimer   98   arlene steuer [A]   EYC   01:11:59   1   1  
1  
2  
376   Black Box   131   Bill Buckles [A]   EYC   01:19:11   2   2  
2  
3  
41229   Aquarius   122   Aarne Lillo [A]   EWYC   01:20:01   4   4  
3  
4  
22013      131   Christopher Beal [A]   eyc   01:20:03   5   5  
4  
5  
41448   Manitou Express   105   ken cort [A]   EYC   01:20:51   6   6  
5  
6  
30748   Star Ten   131   Harald Bransch
Cathy Bransch [A]  
CYC   01:21:14   7   7  
6  
7  
33734   Trivial Pursuit   92   David Young [A]   Edgewater Yacht Club   01:22:08   8   8  
7  
8  
15341   GRUMPY   131   CHIP MINSHALL [A]   EWYC   01:22:20   9   9  
8  
9  
50885   Rollick   97   Eric Sutherland [A]   EWYC   01:23:17   10   10  
9  
10  
42477   Fever   81   Bill Odell
Caryn Candisky, Jim penning [A]  
CYC   01:23:47   11   11  
10  
11  
41046   Outlet X Press   81   Ken Block [A]   eyc   01:23:59   13   13  
11  
12  
104   Slingshot   54   Dale Hollingsworth [A]   eyc   NO TIME   31/DNC   31  
12  
 



Division: B (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
33899   Riptide   169   Denis Alix [B]   LYC   01:23:49   12   12  
1  
2  
160   LaVida   170   Tom Quick [B]   eyc   01:24:22   14   14  
2  
3  
52068   Calmon   150   Lee Karns [B]   EYC   01:25:18   16   16  
3  
4  
40832   Ancient Mariner   148   vilnis ciemins [B]   EYC   01:25:23   17   17  
4  
5  
23523   Rubber Soul   152   Doug Wahl
Bill Marting [B]  
Edgewater Yacht Club   01:25:46   18   18  
5  
6  
31970   RESOLUTE   144   HERMAN MASCHMANN [B]   EWYC   01:26:57   19   19  
6  
7  
260   Saga   151   Dennis Jondle [B]   EYC   01:27:43   20   20  
7  
8  
USA 238   Thin Man   135   Richard Messerman
Denise Messerman [B]  
Edgewater Yacht Club   01:31:34   25   25  
8  
9  
43680   Ambrose Light   163   Alan Gilbertson
Sue Gilbertson [B]  
EWYC   01:31:38   26   26  
9  
10  
9999   Meow   171   Chris Knott [B]   Eyc   NO TIME   31/DNC   31  
10  
 



Division: C (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
542   Breezin Bayou   176   Stephen Mitcham [C]   Atwood Yacht Club   01:19:50   3   3  
1  
2  
476   Vanquish   176   Kim Oleski [C]   EWYC   01:24:38   15   15  
2  
3  
20478   Zippity-Do-Da   209   bob petry [C]   LYC   01:28:40   21   21  
3  
4  
15285   lithirish   212   bron taoras [C]   ussa   01:30:07   22   22  
4  
5  
2521   Upstart   182   Jack Filak [C]   EYC   01:30:14   23   23  
5  
6  
20118   Anticipation   240   Marino Curati [C]   EWYC   01:30:39   24   24  
6  
7  
5   Beacon   189   Daniel Elliott
Tim Gibbs [C]  
Edgewater Yacht Club   01:31:42   27   27  
7  
8  
5325   Thunderstruck   220   Neil Steiger [C]   EYC   NO TIME   31/DNC   31  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network