Summer One Design & Junior Regatta - Opti Fleet
TAYC | June 28, 2014

Opti (42 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 28, 2014 3:11:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
17990      Benton Amthor [Red]   FBYC   [9]   4   3   2   1   10T  
1  
2  
19820      Sam Bruce [Blue]   AYC   2   3   2   3   [9]   10T  
2  
3  
14252      Boyd Bragg [Red]   FBYC   1   2   [5]   4   4   11  
3  
4  
19187      Mariner Fagan [Blue]   Annapolis Yacht Club   6   5   1   1   [12]   13  
4  
5  
19821      Jordan Bruce [Blue]   AYC   12   1   4   5   [16]   22  
5  
6  
USA 1111      Trevor Davis [Blue]   SSA   3   6   8   6   [18]   23  
6  
7  
14730   Captain Obvious   Guthrie Braun [White]   FBYC   5   [15]   11   10   3   29  
7  
8  
18471      Trent Levy [Red]   FBYC   4   8   7   12   [26]   31  
8  
9  
11191   Sea Bird   Mark Bourdin [Blue]   TAYC   7   9   9   7   [14]   32  
9  
10  
19470   Fast   Nathan Smith [Blue]   FBYC   [15]   11   6   8   10   35  
10  
11  
7424      Ian Street [Red]   FBYC   10   7   [18]   17   6   40  
11  
12  
20380   Optimist   Gannon Troutman [Blue]   FBYC   8   10   20   9   [22]   47  
12  
13  
3438      tucker andrews [Blue]   tayc   [21]   12   16   18   2   48  
13  
14  
1425      Reese Bragg [Blue]   FBYC   20   [24]   13   11   5   49  
14  
15  
15678      Nicolas Lennarz [Red]   Fishing Bay Yacht Club   18   14   12   [23]   7   51  
15  
16  
18361   Aspire#2   Ryan Stephens [Blue]   TAYC   11   17   10   21   [23]   59  
16  
17  
19493      William Cook [Blue]   TAYC   13   [25]   14   24   13   64  
17  
18  
8080   Shockwave   Iain Shand [Red]   NERYC   17   13   [25]   20   15   65  
18  
19  
19805      Jackson Montague [Blue]   fishing bay yacht club   14   16   23   14   [31]   67  
19  
20  
11842   Nameless   Zadoc Bond [Blue]   TAYC   16   [30]   24   22   8   70  
20  
21  
16361      Marcus Adam [Red]   SSA   19   28   21   15   [34]   83  
21  
22  
5811      Nicholas Papadopoulos [Red]   SSA   [26]   18   26   16   25   85  
22  
23  
4180   Orion   Skylor Sweet [White]   NERYC   27   21   [28]   19   21   88  
23  
24  
17778   Baylor   Baylor Goldthwaite [White]   FBYC   25   26   [31]   27   11   89  
24  
25  
14858      William Street [Blue]   FBYC   22   29   [35]   25   17   93  
25  
26  
19147      Morey Levy [Blue]   FBYC   [32]   23   30   13   30   96  
26  
27  
17116      Benjamin Joseph [Blue]   NA   28   22   27   [37]   20   97  
27  
28  
18678   Julie O'Donnell   John O'Donnell [White]   TAYC   [41]   33   29   28   19   109  
28  
29  
16321      Logan Hayes [White]   Fishing Bay Yacht Club   30   36   15   31   [37]   112T  
29  
30  
18821      Reed McAllister [White]   FBYC   29   [32]   22   32   29   112T  
30  
31  
15512      Madeline Amthor [White]   FBYC   39   19   17   [40]   38   113T  
31  
32  
16064   Julie Ralph   Philip Ralph [White]   TAYC   23   31   33   26   [35]   113T  
32  
33  
17424      Benjamin "Ren" Moody [Blue]   FBYC   35   34   19   [36]   32   120T  
33  
34  
20622      Walter Ralph [Blue]   TAYC   24   [38]   34   34   28   120T  
34  
35  
15196      George Carty [White]   SSA   34   [40]   40   29   27   130  
35  
36  
5814   none   Joshua Bendura [White]   FBYC   [37]   35   37   35   24   131  
36  
37  
6291      Ian Ronald [Blue]   North East River Yacht Club   31   20   41   41   [43/DNF]   133  
37  
38  
110357      Colin Ward [Blue]   TAYC   36   27   32   39   [40]   134  
38  
39  
18369   EZ Breezy   Matthew Yost [Blue]   MRYC   33   [39]   38   33   33   137  
39  
40  
7245   Speed of Light   Robert Shand [Blue]   NERYC   [38]   37   36   30   36   139  
40  
41  
6969   Riot Jr.   Tyler Hughes [White]   SSA   40   [41]   39   38   39   156  
41  
42  
17273      Charles Carty [Blue]   SSA   [43/DNC]   43/DNC   43/DNC   43/DNC   43/DNC   172  
42  
 



Opti Green (7 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 28, 2014 11:47:12 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
3   45   Peter fyffe    MRYC   1   1   2   4  
1  
2  
15924      Willem DeSimone    TAYC   2   2   7   11T  
2  
3  
5811      Hayden Gibbons-Neff    TAYC   4   3   4   11T  
3  
4  
18369      Katie Yost    MRYC   5   4   3   12  
4  
5  
17117   Bandit   Jobe Hause    TAYC   3   5   5   13  
5  
6  
18706      Will donald    tayc   6   7   1   14  
6  
7  
20616   Seaglass   Ava Arepally    TAYC   7   6   6   19  
7  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network