New Bedford Junior Regatta
New Bedford Yacht Club | in

Optimist (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 14, 2014 11:18:58 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (22 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
17105   Chloe Aust [Blue]   Beverly   2   2   3   [8]   3   4   6   4   24  
1  
2  
13184   Joshua Bartoszuk [Blue]   BCRP   1   10   7   6   8   2   4   [14]   38  
2  
3  
21122   Ben Rosenberg [Blue]   BCRP-RIOT-GBSA   15   1   2   5   4   12   2   [23]   41  
3  
4  
15580   Wade Etienne Aust [Blue]   Beverly   5   [12]   6   11   9   6   3   2   42  
4  
5  
15009   Thomas Walker [Blue]   NBYC / FAST   7   13   [38]   3   5   5   9   8   50  
5  
6  
1857   Huck Whittemore [Blue]   Brenton Cove Race Program   12   6   5   [13]   6   10   5   13   57  
6  
7  
18890   H. Fischer Nathan [Blue]   FAST/Barrington Yacht Club   6   16   9   [19]   7   7   8   12   65  
7  
8  
7871   Connor Macken [Blue]   Barrington yacht club   17   15   [26]   12   20   11   10   9   94  
8  
9  
19774   Jack Fisher [Blue]   NYYC   19   21   12   4   17   9   16   [24]   98  
9  
10  
15099   Oliver Eielson [Blue]   BCRP - RIOT - NYYC   22   8   20   [24]   12   14   15   18   109  
10  
11  
18843   Shea Smith [Blue]   Brenton Cove Racing Program   16   18   10   [20]   19   16   17   15   111  
11  
12  
14378   Colin McCabe [Blue]   Brenton Cove Racing Program   21   29   11   10   22   22   [30]   11   126  
12  
13  
20056   James Brouder [Blue]   Daniel M Brouder   8   14   19   16   25   [29]   26   25   133  
13  
14  
17977   Kate Gilman [Blue]   FAST   24   24   29   [46/DNF]   21   24   19   22   163  
14  
15  
13237   Avery Canavan [Blue]   Saunderstown Yacht Club   33   [41]   31   30   28   28   25   21   196  
15  
16  
20947   Philip Jeffries [Blue]   Pleon Yacht Club   38   35   22   22   24   26   33   [43/DNF]   200  
16  
17  
4752   Joseph Wicker [Blue]   Brenton Cove Racing Program   32   30   34   26   27   [37]   29   26   204  
17  
18  
16327   Emma Rose Safford [Blue]   Sandy Bay YC   14   23   32   36   35   [38]   32   33   205  
18  
19  
9405   Emma Gurnell [Blue]   Wickford/Essex YC   [36]   32   36   34   30   32   28   28   220  
19  
20  
17975   Hope Breslin [Blue]   Saunderstown Yacht Club   37   38   33   31   [46/DNS]   31   44/DNF   30   244  
20  
21  
13622   Conrad Gilchrest [blue]   New Bedford YC   42   36   46/DNS   46/DNS   46/DNF   [47/DNC]   47/DNC   47/DNC   310  
21  
22  
12969   Abigail Borggaard [Blue]   Pleon Yach Club   [47/DNC]   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   329  
22  
 



Division: Red (17 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
18574   Thomas Whittemore [Red]   Brenton Cove Race Program   [3]   3   1   1   2   1   1   1   10  
1  
2  
8397   Riley Kloc [Red]   Barrington YC/BCRP   4   5   [13]   9   1   3   11   5   38  
2  
3  
19405   Stewart Gurnell [Red]   Wickford/Essex YC   11   7   4   7   13   13   [31]   3   58  
3  
4  
16508   Casey Pope [Red]   New Bedford Yacht Club   10   4   14   [17]   11   8   12   7   66  
4  
5  
13545   Hunter Zonnenberg [Red]   Pleon   18   17   8   18   16   [21]   21   6   104T  
5  
6  
18707   Aidan Naughton [Red]   Wickford Sailing Association   [28]   9   23   15   10   17   14   16   104T  
6  
7  
20116   Nicholas Graziano [Red]   Plymouth Yacht Club/FAST   9   20   15   2   15   [45/RET]   13   43/RET   117  
7  
8  
14234   Jasper Westhoven [Red]   Pleon   25   11   [28]   28   23   19   7   10   123  
8  
9  
7081   Jana Laurendeau [Red]   OYC   29   27   18   14   26   33   20   [43/DNF]   167  
9  
10  
18318   Zoe Ting [Red]   SBYC   23   28   17   25   [31]   25   23   27   168  
10  
11  
14363   Clinton Hegarty [Red]   EBSF   26   19   27   32   [34]   23   18   29   174  
11  
12  
18308   Hayden Van Alstine [Red]   Portland Yacht Club   30   22   24   23   14   35   44/DNF   [47/DNC]   192  
12  
13  
6917   Gavin Dowley [Red]   Pleon   27   26   39   38   [46/OCS]   18   44/OCS   32   224  
13  
14  
12289   Anthony Yopp [Red]   LWSA   35   [46/DNF]   43   41   36   36   34   43/DNF   268  
14  
15  
8052   Lydia Brown [Red]   Pleon   [43]   39   42   42   40   39   36   34   272  
15  
16  
13070   Edward Backman [Red]   Pleon YC   41   42   41   39   39   [45/DNS]   44/DNF   31   277  
16  
17  
6111   Caitlyn Tabors [Red]   NBYC   39   40   37   35   38   45/DNS   [47/DNC]   47/DNC   281  
17  
 



Division: White (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
17705   Delaney Smith [White]   Brenton Cove Racing Program   [31]   25   21   27   18   27   22   20   160  
1  
2  
6659   Sophie Fisher [White]   NYYC   20   [37]   16   21   32   20   35   17   161  
2  
3  
17044   Maisie MacGillivray [White]   Ida Lewis/Brenton Cove Racing Program   [47/DNC]   33   30   29   29   15   27   19   182  
3  
4  
11876   Benjamin Trotsky [White]   Sandy Bay Yacht Club   13   31   25   33   33   30   24   [43/DNF]   189  
4  
5  
20265   Leopold Seuss [White]   Pleon YC / CGSC   34   34   35   37   37   34   [44/DNF]   43/DNF   254  
5  
6  
18898   Gavin Sanborn [White]   Portland Yacht Club   40   43   40   40   [46/DNF]   45/DNF   44/DNF   43/DNS   295  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network