2014 Around the Island Race
Conanicut Yacht Club | August 31, 2014in

PHRF (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 23, 2014 10:30:32 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (11 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
165   Larvik   177   Kim Andersen [A]   Coles River Club   03:05:29   33   33  
1  
2  
42   Katama   162   Bill Shaw Jr. [A]   Barrington Yacht Club   03:07:43   38   38  
2  
3  
616   Tenacious   193   Bob Iriye [A]   Newport Yacht Club   03:14:23   50   50  
3  
4  
95   Summer Wind   199   Tripp/Brad Alyn/Bridges [A]   Coasters Harbor Navy Yacht Club   03:15:03   53   53  
4  
5  
83   Serendipity   190   Gary Venable [A]   Newport Yacht Club   03:17:33   57   57  
5  
6  
25   Second Wind   222   Stephen Parfet [A]   Jamestown Yacht Club   03:18:20   58   58  
6  
7  
USA 60113   Mad Czech   161   Jan Petr Trousilek [A]   Czech YC Prague NYC Newport Ri   03:26:58   67   67  
7  
8  
610   Mental Floss   184   Randy Church [A]   QDNYC   03:27:10   68   68  
8  
9  
249   Ring of Bright Water   171   Larry Allen [A]   Conanicut Yacht Club   03:29:59   69   69  
9  
10  
327   Blue Bonnett   168   Roger Silverstein [A]   Conanicut Yacht Club   03:46:49   75   75  
10  
11  
none   Knee Deep   217   Roger Nuss [A]   Dutch Harbor Boat Yard   03:48:02   76   76  
11  
 



Division: B (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
5291   Obstreperous   174   Mike Hill [B]   Ida Lewis Yacht Club   02:57:24   11   11  
1  
2  
3294   Fastlane   174   Henry Lane [B]   Jamestown Yacht Club   03:00:26   17   17  
2  
3  
2324   Heffa   174   Maggie Borden [B]   Sail Newport   03:01:31   20   20  
3  
4  
3774/376   Potato   174   Lawrence Buckley [B]   Jamestown Yacht Club   03:03:44   26   26  
4  
5  
4112   Island Bound   174   Timothy Pennington [B]   Jamestown Yacht Club   03:05:06   31   31  
5  
6  
1082   Challenger   255   Charles Shoemaker [B]   Newport YC   03:11:34   45   45  
6  
7  
62   When   255   David Goss [B]   Clark Yacht Club   03:16:43   56   56  
7  
8  
2903   Moxie   174   Frank Muscolino [B]   None   03:40:57   73   73  
8  
9  
62994   Two Dogs   237   David McClintock [B]   STYC   NO TIME   87/DNF   87T  
9  
9  
156   Wicked   177   Gary Lash [B]   Ida Lewis   NO TIME   87/DNS   87T  
9  
 



Division: C (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
US 1575   Wharf Rat   186   Matt Dunbar [C]   Conanicut Yacht Club   02:56:23   10   10  
1  
2  
1533   William Porter   186   William Porter [C]   Conanicut Yacht Club   03:02:49   24   24  
2  
3  
960   Kona   186   Neil McDermott [C]   Wickford Yacht Club   03:11:33   44   44  
3  
4  
1535   Machbuster   186   Jeff Westcott [C]   Conanicut Yacht Club   03:12:08   47   47  
4  
 



Division: D (14 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
208   Haraka   101   Craig Forbes [D]   Rhode Island Yacht Club   03:02:52   25   25  
1  
2  
52490   Sugaree   138   James Cornwall [D]   Rhode Island Yacht Club   03:04:36   28   28  
2  
3  
USA25   Epiphany   121   Nick Bowen [D]   Barrington Yacht Club   03:04:56   30   30  
3  
4  
20145   Four Suns   134   Charles Beal [D]   Conanicut Yacht Club   03:06:59   34   34  
4  
5  
52448   Tiger   91   Thomas Grieb [D]   None   03:11:47   46   46  
5  
6  
53236   Lynx   150   Dennis Nixon [D]   Conanicut Yacht Club   03:14:47   51.5/TIE   51.5  
6  
7  
31388   Duck   136   Michael Brown [D]   Conanicut Yacht Club   03:15:46   55   55  
7  
8  
32   Whalayed   135   John Whaley [D]   QDNYC   03:19:32   60   60  
8  
9  
43   Sei Amici   152   Alan Baines Jeff Cook [D]   Conanicut Yacht Club   03:20:07   61   61  
9  
10  
USA 60554   Moonshot   149   Aldo Roldan [D]   New York Yacht Club   03:25:15   65   65  
10  
11  
40020   Susan Elizabeth   146   Jamie Marshall [D]   None   03:26:37   66   66  
11  
12  
51500   Diamante   74   Scott Foberg [D]   none   03:36:25   70   70  
12  
13  
45009   Silken Ties   115   Judy Sarvary [D]   None   03:37:29   71   71  
13  
14  
43   Fairtide   106   Mark Grosby [D]   Conanicut Yacht Club   03:40:51   72   72  
14  
 



Division: E (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
172   Comet   146   Ed Adams [E]   Ida Lewis YC   03:00:28   18   18  
1  
2  
348   Rhapsody   138   Bill Kneller [E]   Coasters Harbor Navy YC   03:07:47   39   39  
2  
3  
101   Luna   165   Chris Brown [E]   Jamestown Yacht Club   03:08:13   41   41  
3  
4  
73499   Anser   117   Peter Allstrom [E]   none   03:09:10   42   42  
4  
5  
63087   First Born   126   Stephen Russell [E]   none   03:19:23   59   59  
5  
6  
M36 64   Evangeline   131   Howard Balloch [E]   Conanicut Yacht Club   03:23:02   63   63  
6  
7  
USA 30005   Gordon E   138   Katie & Richard Barker [E]   Sail Newport/IYAC   03:23:10   64   64  
7  
8  
269   Hot Streak   120   Daniel Stone [E]   Saunderstown   NO TIME   87/DNS   87T  
8  
8  
12795   Granuelle   118   Marcus Cochran [E]   Jamestown Yacht Club   NO TIME   87/DNS   87T  
8  
 



Division: F (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
T4171   Manic   99   Alex Wadson [F]   RBYC   02:42:23   1   1  
1  
2  
171   Chuck Wagon   108   Phip Hallowell [F]   NYYC   02:49:23   3   3  
2  
3  
33   Avalanche the 5th   72   Jake & Ben Jacobsen [F]   Conanicut Yacht Club   02:59:19   14   14  
3  
4  
30001   Thirty   42   Max Buerman [F]   None   03:05:15   32   32  
4  
5  
30   Lafawnduh   51   Robert Spets [F]   Ida Lewis   03:42:01   74   74  
5  
6  
341   Play On   177   Chris Pierson [F]   Swartswood Sailing Club   03:50:10   77   77  
6  
7  
USA 31   J/88   87   Stuart Johnstone [F]   New York YC   NO TIME   87/DNS   87  
7  
 



Division: G (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
14111   Aurora   108   Andrew Kallfelz [G]   Conanicut Yacht Club   02:57:54   12   12  
1  
2  
2100   Godzilla   87   Don Wineberg [G]   Conanicut Yacht Club   03:07:22   36   36  
2  
3  
56   Spirit   96   EC Helme [G]   CHNYC   03:07:27   37   37  
3  
4  
32666   Floating Point   99   Patrick Clayton [G]   Newport Yacht Club   03:14:47   51.5/TIE   51.5  
4  
5  
60430   Gallop   87   Dennis Ferreira [G]   Newport Yatch Club   03:15:13   54   54  
5  
6  
USA43865   Duck Soup   91   Stephen Lipman [G]   Newport Yacht Club   NO TIME   87/DNF   87T  
6  
6  
1216   Ashe   105   John Maturo [G]   Indian Neck YC   NO TIME   87/DNF   87T  
6  
 



Division: H (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
126   Picante   70   Robert Salk [H]   Conanicut Yacht Club   02:56:05   9   9  
1  
2  
1976   Mischief   85   David Schwartz [H]   Bristol Yacht Club   02:58:33   13   13  
2  
3  
63447   Hidalgo   66   Richard Moody [H]   JYC/NYC   03:00:18   16   16  
3  
4  
203   Ursa   72   Brooke Mastrorio [H]   SIRA   03:00:50   19   19  
4  
5  
42258   Breakaway   81   Paul Grimes [H]   Conanicut Yacht Club   03:04:07   27   27  
5  
6  
51920   Elan   78   John Hammel [H]   New York Yacht Club   03:08:05   40   40  
6  
7  
42911   Coconut Telegraph   84   Vincent and Kristina McAteer [H]   East Greenwich Yacht Club   03:09:20   43   43  
7  
8  
41941   Sarabande   79   Mitchell Menard [H]   SIRA   03:13:24   49   49  
8  
 



Division: J (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 49   Gold Digger   33   James D. Bishop [J]   Conanicut Yacht Club   02:56:04   8   8  
1  
2  
2036R   Shearwater   54   Chris Bjerregaard [J]   Bristol YC   03:01:46   21   21  
2  
3  
711   Odyssey   42   Alfred Van Liew [J]   New York Yacht Club   03:01:53   22   22  
3  
4  
43   Amadeus V   36   Udo Schroff [J]   EGYC/NYYC   03:04:41   29   29  
4  
5  
52948   Dragon   47   Hugh Balloch [J]   Conanicut Yacht Club   03:07:13   35   35  
5  
6  
93082   Riptide   58   Gordon Fletcher [J]   Wickford   03:13:15   48   48  
6  
7  
USA61200   Secondhand Lions   45   Robert Kits van Heyningen [J]   None   03:21:19   62   62  
7  
8  
41555   Endurance   28   Matthew Jones [J]   20 Hundred   NO TIME   87/DNS   87  
8  
 



Division: K (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
50009   Privateer   -78   O'Hanley Ron [K]   New York Yacht Club   02:44:44   2   2  
1  
2  
52821   White Rhino   -4   Todd Stuart [K]   New York Yacht Club   02:54:14   4   4  
2  
3  
USA 4206   Impetuous   -6   Paul Zabetakis [K]   Conanicut Yacht Club   02:54:32   5   5  
3  
4  
4   Reef Points   -60   Gurdon Wattles [K]   Ida Lewis / New York   02:54:33   6   6  
4  
5  
GRE 55   Irie 2   -69   Brian Cunha [K]   None   02:55:41   7   7  
5  
6  
USA50400   Entropy   6   Paul Hamilton [K]   Conanicut Yacht Club, RORC, CCA   02:59:41   15   15  
6  
7  
4212   The Cat Came Back   -6   Lincoln Mossop [K]   New York YC Jamestown YC   03:02:11   23   23  
7  
8  
USA56045   Elysium   6   Dominick Cannavo [K]   New York Yacht Club   NO TIME   87/DNF   87  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network