West Dennis Yacht Club Invitational
West Dennis Yacht Club | July 07, 2014

Opti Green (31 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 07, 2014 12:06:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
20756      Patricia Plunkett /
Patricia Plunkett  
hyannnis port/ hpYC/FAST   1   1   5   7  
1  
2  
41      Andrew Shimmel /
Andrew Shimmel  
Bass River Yacht Club/ Bass River Yacht Club   3   2   4   9  
2  
3  
4749   Small Fry   Josh Dillon    WDYC   7   6   1   14  
3  
4  
7382   Allygator   Allison Flaherty    Plymouth yacht club   5   3   9   17  
4  
5  
8550      Brady Martin    Stonehorse   8   9   3   20  
5  
6  
6088   Harbor Sleuith   Tucker Henry    Bass River Yacht Club   10   7   7   24  
6  
7  
9218      Jake Lacoche    Stone Horse Yacht Club   32/DNF   5   2   39  
7  
8  
21068   Little Breeze   Katelyn McGauley    Orleans Yacht Club   6   32/DNF   6   44  
8  
9  
19897   Take out   Mia Federico    WDYC   32/DNF   4   10   46  
9  
10  
12199   Up and Adams   Sophia Adams    Bass river yacht club   11   32/DNF   8   51  
10  
11  
6898   Lucky Duck   Zachary Earnshaw    West Dennis Yacht Club   32/DNF   8   12   52  
11  
12  
7047   sea u later   Sophia Peck    WDYC   2   32/OCS   32/DNF   66  
12  
13  
10898   Energizer Max   Christopher Johnson    West Dennis Yacht Club   4   32/DNF   32/DNF   68  
13  
14  
20586   HERMES   Jack Gaynor    Plymouth Yacht Club   9   32/DNF   32/DNF   73  
14  
15  
21111      Paige Joyce    Plymouth Yacht Club   32/DNF   32/DNF   11   75  
15  
16  
4722      Kailtin Martin    Stonehorse   12   32/DNF   32/DNF   76  
16  
17  
13647   RootBeer Float   Casey Dolan    WDYC   32/DNF   32/DNF   13   77T  
17  
18  
10349      Evan daSilva    Hyannis Yacht Club   13   32/DNF   32/DNF   77T  
18  
19  
19413      Lauren Joyce    Plymouth Yacht Club   32/DNF   32/DNF   14   78  
19  
20  
14577   REPETE   Peter Cotoia    HYC   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
9181      Lexi Pellegrino    Wianno   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
1   BR5   Timothy Boston /
Timmy Boston  
Bass River Yacht Club/ bryc   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
20754   Rock Em   Emma Graziano    Plymouth Yacht Club   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
16266   Not Googan   Lauren Maddock    Plymouth Yacht Club   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
9546   Anemoi   Caleb Cotoia    HYC   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
20064   Avisa   Alexis Papavasiliou /
Alexis Papavasiliou  
Hyannis yacht club/ Hyannis   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
126013   Oasis   Ascher Cahn    Stage Harbor Yacht Club   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
20781   Boomerang   Tyler Wilschut    BRYC   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
16516      Jack Golden    West Dennis Yacht Club   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
Club Sail #2   SHYC Club Boat #1   Ishan Dohrmann    Stage Harbor Yacht Club   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
20  
14967      Conrad Schofield    Wianno   32/DNF   32/DNF   32/DNF   96T  
20  
 



Opti Championship (47 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 07, 2014 12:06:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



club 420 (52 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 07, 2014 12:55:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
369      Brad Seferian /
Caroline Bracken  
West Dennis YC/ West Dennis yacht club   2   2   1   5  
1  
2  
1464      Thomas Cooper /
Brian Daley  
West Dennis Yacht Club/ WDYC   3   5   3   11  
2  
3  
7306      Christina Nothacker /
Liz Silva  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   4   3   6   13  
3  
4  
7185      Parker Loftus /
Jake Cummings  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   12   1   2   15  
4  
5  
7305   420   Matthew Hersey /
Louise Conaty  
Hyannis YC/ Hyannis Yacht Club   5   7   5   17  
5  
6  
7184      Kelsey Shakin /
Olivia Gonzalez  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   1   4   15   20  
6  
7  
6576      Matthew Sweeney /
Alexis Hamel  
West Dennis Yacht Club/ Wdyc   7   6   9   22  
7  
8  
6673      Jud Hawk /
Lizzy Massman  
West Dennis Yacht Club/ West Dennis Yacht Club   20   8   4   32T  
8  
9  
7150   13.2   John Donelan /
Corey Mitchell  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   15   10   7   32T  
9  
10  
7034      Davis Doherty /
Bobby Collins  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   10   13   12   35  
10  
11  
7032      Justin Daly /
Erin Daly  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   18   9   14   41T  
11  
12  
cyc 2      christopher King /
Elizabeth Ruddy  
chapoquoit/ chapoquoit   19   12   10   41T  
12  
13  
CYC3   Hogan   Alex Platt /
Alyssa Mazur  
Chapoquoit Yacht Club/ Chapoquoit Yacht Club   23   11   8   42  
13  
14  
7166      Gordon Platt /
Caroline King  
Chapoquoit Yacht Club/ Chapoquoit   13   20   17   50  
14  
15  
7556      Harris Padegs /
Ashley Dart  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   21   17   16   54  
15  
16  
7559      Jack Murphy /
Connor Blanchet  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   16   21   19   56  
16  
17  
6001      Brian Mitchell /
Danny Murray  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   24   19   20   63  
17  
18  
1116      Chris Adams /
Kylin Willis  
HYC/ Hyannis Yacht Club   25   18   21   64  
18  
19  
7183      Zoe Carlson /
Amelia Tavarnesi  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   6   15   53/DNF   74  
19  
20  
1113      Caroline Martone /
megan mccullouhj  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   31   23   23   77  
20  
21  
1115      Cameron McManus /
Haley O'Neil  
Hyannis Yacht Club/ hyc   11   16   53/DNF   80  
21  
22  
1776      Sam Scatchard /
Katharine Templeton  
DYC/ DYC   14   14   53/DNF   81  
22  
23  
7197      Kerry Sullivan /
Megan Sullivan  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   22   53/DNF   13   88  
23  
24  
7307      Ian Smith /
Elizabeth Ames  
Hyannis/ Hyannis Yacht Club   34   22   53/DNF   109  
24  
25  
7309   Hyannis   mark mccullough /
Jane Burke  
Hyannis Yacht Cub/ HYC   35   53/DNF   22   110  
25  
26  
7186      Lucia Zerbino /
Olivia Zerbino  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   8   53/OCS   53/DNF   114  
26  
27  
6456      Ellen Fuller /
Tommy Szymanski  
Chatham YC/ Chatham Yacht Club   9   53/OCS   53/OCS   115  
27  
28  
6457   Chatham Yacht Club   Christopher Cone /
Clayton Kincaid  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   53/DNF   53/DNF   11   117  
28  
29  
2680      Luke Welch /
Paige LaCava  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   17   53/DNF   53/DNF   123  
29  
30  
7121      Trevor Ritchie /
Dawson Ritchie  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   53/DNF   53/DNF   18   124  
30  
31  
1114      Nicholas O'Toole /
Gabrielle Forcier  
Hyannis YC/ Hyannis Yacht Club   26   53/DNF   53/DNF   132  
31  
32  
658      Drew Kelly /
cole willett  
Stone Horse/ stone horse yacht club   27   53/DNF   53/DNF   133  
32  
33  
9371      JP Haley /
Davis Lemay  
Stone Horse Yacht Club/ Stone horse yacht club   28   53/DNF   53/DNF   134  
33  
34  
7039      Gemma Walls /
John Holbrook  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   29   53/DNF   53/DNF   135  
34  
35  
6100      Camden Baer /
Kevin Hearn  
Reed Baer/ Wianno YC   30   53/DNF   53/DNF   136  
35  
36  
2941      Maxwell Seferian /
Maryclare Bracken  
West Dennis YC/ West Dennis   32   53/DNF   53/DNF   138  
36  
37  
8      Jonathan Noyes /
Brad Kelly  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   33   53/DNF   53/DNF   139  
37  
38  
7061      Caroline Edwards /
Grace Heavey  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   36   53/DNF   53/DNF   142  
38  
39  
TBD      Fiona Loschi    Yarmouth Recreation   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
70      Owen WARD /
Connor McAvoy  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
71      Owen Ward    Stone Horse Yacht Club   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
2012      Katelin Oberlander /
joey Champagne  
Yarmouth Sailing Center/ Yarmouth Sailing Center   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
5      Theo Bartlett /
Andrew Kettle  
stage harbor yacht club/ Stage Harbor Yacht Club   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
00000      Kate Burke    HYC   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
2013      Fiona Loschi /
Sofia Kurd  
Yarmouth Recreation/ Yarmouth Recreation   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
6133      noelle benoit /
Olivia Noonan  
wianno/ Wianno   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
7121      Trevor Ritchie    Stage HarboYacht Club   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
6581      William Olsen /
Addie Sutcliff  
Dennis Yacht Club/ Barnstable yacht club   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
5556      Ali Scatchard /
Callie Schadt  
DYC/ DYC   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
6127      Fraser Pesek /
John Hearn  
Wianno/ WYC   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
6131      Michael LaCava /
Nichole Welch  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
39  
6114      Hailey Pemberton /
Shannon McSorley  
Wianno Yacht Club/ Wianno   53/DNF   53/DNF   53/DNF   159T  
39  
 



club 420 (no spinnaker/trap) (15 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 07, 2014 2:04:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
MM1111   BYC   Cole Ehret /
Alexandra Rooney  
Barnstable Yacht Club/ Barnstable Yacht Club   1   1  
1  
2  
5165      Holden Ramage /
Gracie Thompson  
Barnstable Yacht Club/ Barnatble Yacht Club   2   2  
2  
3  
88   1   Eric Martir /
Mallory Magee  
WLYC/ WLYC   3   3  
3  
4  
8850      Ed Goggin /
Otilia Olmedo  
West Dennis Yacht Club/ West Dennis Yacht Club   4   4  
4  
5  
83      Riley Mee /
Madison Lamothe  
WLYC/ WLYC   16/DNF   16T  
5  
5  
5885   wdyc7   sarah alix /
erika pacheco  
west dennis yacht club/ West Dennis Yacht Club   16/DNF   16T  
5  
5  
5168      Helen Field /
Ian Steenstra  
Barnstable Yacht Club/ Barnstable   16/DNF   16T  
5  
5  
6067      Riley Noyes /
Ellie Mitchell  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   16/DNF   16T  
5  
5  
2680      Paige LaCava    Stone Horse Yacht Club   16/DNF   16T  
5  
5  
CYC1      Molly Hanrahan /
Cloe Grace  
Chapiquoit Yacht Culb/ chapoquoit Yacht Club   16/DNF   16T  
5  
5  
7      Sam Royal /
Cole Potter  
Stage Harbor/ SHYC   16/DNF   16T  
5  
5  
C1      molly hanrahan    chapoquoit   16/DNF   16T  
5  
5  
5292      Jacob Earnshaw    West Dennis Yacht Club   16/OCS   16T  
5  
5  
WD5      Caroline Earnshaw /
Charlie Golden  
WDYC/ West Dennis Yacht Club   16/DNF   16T  
5  
5  
6130      Caroline Lewis /
Clare McCartin  
Wianno Yacht Club/ Wianno Yacht Club   16/DNF   16T  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network