Laser Atlantic Coast Championship Regatta
SailMaine | August 30-31, 2014

Laser (31 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, August 31, 2014 12:59:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
203636      Henry Machum    RNSYS   2   1   3   2   5   2   [17]   15  
1  
2  
195425      Peter Shope    Fleet 413   1   [9]   2   1   1   8   4   17  
2  
3  
175233      Steve Kirkpatrick    Sail Newport / NYYC   [6]   3   5   5   4   5   3   25  
3  
4  
206606   Baab   Luke Ruitenberg    RNSYS   3   6   1   6   2   [17]   9   27  
4  
5  
194503   Monsieur Sanchez   Sandy Beatty    CANADA   5   2   [32/DNF]   3   3   14   1   28  
5  
6  
190435      Richie Gordon    Cedar Point Yacht Club   4   5   6   [9]   9   1   5   30  
6  
7  
160240   La Quinta   Jack McGuire    BCYC   8   [23]   10   15   10   3   8   54  
7  
8  
193065      Wolfgang Gerz    SVW   18   4   7   4   11   13   [32/DNS]   57  
8  
9  
297   Greenhornet   Peter Follansbee    SLG   13   7   8   8   7   15   [19]   58  
9  
10  
206123      Bryant Wood    RNSYS   11   13   4   11   [14]   10   10   59  
10  
11  
168569      Christopher Palmieri    Boston YC   9   8   16   14   13   [25]   2   62T  
11  
12  
207248      Victor Sullivan    CVL, RStLYC   7   12   9   7   6   21   [22]   62T  
12  
13  
200392      Matthew Lyons    PWYC   10   17   11   [19]   12   7   14   71  
13  
14  
183856   Karma   Josh Saltmarsh    Roger Williams Yacht Club   12   18   15   13   [19]   6   11   75  
14  
15  
195918      Hunter Rosenthall    Chatham Yacht Club   [23]   14   13   10   15   18   7   77  
15  
16  
170780   redux   Joe Berkeley    Hull Yacht Club   15   [24]   18   21   8   4   16   82  
16  
17  
161100      David Frazier    FBYC Essex CT   17   16   [22]   20   20   12   6   91  
17  
18  
186504      Cooper Siepert    SailMaine   [19]   15   14   17   17   16   13   92  
18  
19  
195496   Laser   Hank Thorburn    MYA   22   10   12   12   16   [24]   23   95  
19  
20  
13222   improv   Dwight Escalera    Fleet 413   16   11   19   16   18   [20]   20   100  
20  
21  
194159      Taylor Perkins    Kingston Yacht Club   14   19   [23]   18   23   11   21   106  
21  
22  
170765      JACK ZINN    pyc   20   20   17   [25]   22   19   12   110  
22  
23  
177018      Jeffrey Boudreau    SBYC   [24]   21   20   22   24   22   15   124  
23  
24  
179495      Jamie Carter    Casco Bay Laser Fleet   21   26   [28]   24   25   9   25   130  
24  
25  
167177      Christian Vienneau    SBYC   [26]   22   21   23   21   26   18   131  
25  
26  
40215   Pirouette   Stephen Kosacz    Piscataqua Sailing Association   [29]   25   27   27   26   23   24   152  
26  
27  
174233      Chris Morin    Portland Yacht Club   25   29   25   [32/DNF]   28   27   32/DNF   166  
27  
28  
175918   White Horse   Frank Hennessy    Fleet 413   28   28   26   26   27   [32/DNC]   32/DNC   167  
28  
29  
155381      Kaighn Smith    Portland Yacht Club   27   27   24   [32/DNF]   32/RET   32/DNC   32/DNC   174  
29  
30  
5   Sasha   James Barry    Riverside Yacht Club   [32/DNF]   32/DNS   32/DNS   32/DNS   32/DNS   32/DNC   32/DNC   192T  
30  
30  
205472   Mighty Mouse   Lawrence McGrath    Riverside Yacht Club   [32/DNC]   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   192T  
30  
 



Laser Radial (15 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, August 31, 2014 12:43:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
199535   Happy   Christine Neville    Sail Newport   4   1   1   1   1   1   [5]   9  
1  
2  
181855      John Kirkpatrick    Sail Newport   1   2   4   5   6   3   [10]   21T  
2  
3  
198678      Corinne Peters    RNSYS   2   4   5   4   2   [7]   4   21T  
3  
4  
199807      Graham Kilvert    Nantucket Yacht Club   3   3   3   [7]   5   4   3   21T  
4  
5  
204069      Connor Bayless    Annapolis Yacht Club   [8]   6   6   3   4   2   1   22  
5  
6  
182757      Giovanni Ronco    CEDAR POINT YC/LISOT   5   5   2   2   3   [11]   8   25  
6  
7  
194166      Gerard Eastman    Seawanhaka Corinthian YC   7   7   7   6   7   [8]   2   36  
7  
8  
38778      Caleb Robinson    SailMaine   6   8   8   8   8   [9]   7   45  
8  
9  
205454      Cooper Yeager    Stamford YC   [11]   9   9   9   9   5   9   50  
9  
10  
178592      Cameron Loncoski    SailMaine   10   10   10   10   10   [16/RET]   6   56  
10  
11  
155207      Ethan Merrill    SailMaine   9   [12]   11   11   12   6   11   60  
11  
12  
179999      ZACHARY STEUER    Cedar Point Yacht Club   [13]   11   12   12   11   12   12   70  
12  
13  
38776      Dan Morse    SailMaine   12   13   13   13   13   13   [14]   77  
13  
14  
166874      Parker Wyatt    SailMaine   [14]   14   14   14   14   10   13   79  
14  
15  
215   Red Sled   Lucie Cook    Lucie Cook   15   15   [16/DNF]   16/DNS   16/DNS   16/DNC   16/DNC   94  
15  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network