Fall Dinghy Regatta
St. Francis Yacht Club | October 25-26, 2014

420 (15 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 25, 2014 7:01:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
7514   2 wet 2 wild   Michael Tellini / Nolan Van Dine    StFYC   9   2   1   12T  
1  
2  
7335   EYC #4   Aitor Iriso / Michael Lively    EYC   3   5   4   12T  
2  
3  
6798      Spencer Paulsen / Marie Bergsund    StFYC   6   8   3   17  
3  
4  
6796      Gwyneth Dunlevy / Lucie Welles    StFYC   8   6   5   19  
4  
5  
7591      Hayden Potter / Elisabeth Rowedder    SYC   2   7   16/OCS   25  
5  
6  
7226      Thomas Samuels / Andrew Huang    PYSF   7   3   16/DNS   26  
6  
7  
6890      Nicholas Marwell / Katherine Dana    SFYC   1   10   16/OCS   27T  
7  
8  
6797   Boxes   Pascal Hines / Altea Hines    StFYC   16/DNS   4   7   27T  
8  
9  
18      Sumner Strumph / Juliana Testa    StFYC   5   11   16/DNS   32  
9  
10  
1869   none   Will Martens / Noble Reynoso    SFYC / StFYC   16/RET   1   16/OCS   33T  
10  
11  
6799   420   Ryder Easterlin / Jonar Tanguilig    StFYC   16/DNS   9   8   33T  
11  
12  
6795   Lawson Willard   Lawson Willard / Paige Dunlevy    StFYC   16/DNS   16/DNS   2   34  
12  
13  
7985      Patrick Wilkinson / Marianna Lubarsky    PYSF/ SBYC   4   16/DNS   16/DNS   36  
13  
14  
6891      Tye Varnes / Sophie Ellison    SYC   16/DNS   16/DNS   6   38  
14  
15  
24   Unsinkable II   Jayden Potter / Christian Brown    PYSF   16/DNS   16/DNS   16/DNS   48  
15  
 



5O5 (11 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 5:16:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
9115   IO Integration   Mike Holt / Rob Woelfel    Santa Cru YC   2   1   3   [8]   1   7T  
1  
2  
8878   IBIWCYHI   Edward Conrads / Brian Haines    St. Francis   3   2   1   1   [7]   7T  
2  
3  
080   The Old Boat   Howard Hamlin / Jeff Nelson    NHYC / ABYC   1   4   4   3   [5]   12  
3  
4  
9042   Stimulus Package   John Turney / Justin Shaffer    St.FYC   [5]   3   5   5   2   15  
4  
5  
9073   The Dog n Pony Show   Bruce Edwards / David Shelton    StFYC   [10]   5   2   6   3   16  
5  
6  
8554   Green Boat   Holt Condon / Reeve Dunne    StFYC   7   8   [12/DNF]   2   6   23T  
6  
7  
8970   Hall Pass   Nick Adamson / Rich Mundell    TISC   6   6   7   4   [8]   23T  
7  
8  
9004      Eben Russell / Brendan Teague    Monterey   4   [12/DNF]   6   11   4   25  
8  
9  
8084   Rob's Old Boat   Aaron Ross / Rob Waterman    Santa Cruz Yacht Club   9   7   8   7   [12/OCS]   31  
9  
10  
8937      Tim Murphy    Tim Murphy   8   9   [12/DNF]   10   12/DNF   39  
10  
11  
7069   Tiburon   Ian O'Leary / Chris Burrelson    BYC   [12/DNS]   10   12/DNS   9   9   40  
11  
 



Finn (4 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 4:38:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
30   Kathmandu Revisited   Forrest Gay    Corinthian YC   1   1   1   1   4  
1  
2  
81   Sea Mist   Michael Brandon    SFYC   2   2   2   2   8  
2  
3  
1109   True North 2   Mark Welther    Cal Sailing Club   5/DNS   5/DNS   5/DNS   3   18  
3  
4  
11   Dynamite   Robert Carlen    Encinal Y. C.   5/DNS   5/DNS   5/DNS   5/DNS   20  
4  
 



F18 (8 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 5:20:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
1720   Aurora   Phillip Meredith / Erwan Griziaux    Sequoia Yacht Club   1   1   1   [2]   2   5  
1  
2  
1544   Nacrartemis   Michel Kermarec / Antoine Sigg    Ecole de Voile Rochelaise   [4]   2   2   1   1   6  
2  
3  
207   High Wire   Antoine Screve / Mckenzie Wilson    St. Francis Yacht Club   2   [9/DNF]   3   3   4   12  
3  
4  
1010   This Side Up   Cherie Sogsti / Greg Retkowski    Sequoia YC   3   4   4   [7]   6   17  
4  
5  
1609      Ben Lamond    Sequoia Yacht Club   [9/DNS]   3   9/DNS   4   7   23  
5  
6  
1197   flipper   Dan Peake    Sequoia Yacht Club   [9/DNS]   9/DNS   9/DNS   5   3   26  
6  
7  
2540   For Play   Frank J. Ternullo / Brian Hearn    Fleet 281   [9/DNS]   9/DNS   9/DNS   6   5   29  
7  
8  
26   Westswell   Gary Testa / Thomas Sponholtz    StFYC   [9/DNS]   9/DNS   9/DNS   9/DNS   9/DNS   36  
8  
 



Laser Radial (6 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 8:10:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
187293   Swagstar   Jack Barton    San Francisco Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
202677   Bonnie Tuesday   David Wyllie    LWSC   3   2   7/DNS   4   16  
2  
3  
207119      Jackson Wagner    Peninsula Youth Sailing Foundation   2   8/DNS   7/DNS   2   19  
3  
4  
128247      Laird Henkel    n/a   7/DNS   8/DNS   7/DNS   3   25  
4  
5  
180483      Joseph Politi    PYSF   7/DNS   8/DNS   7/DNS   5   27  
5  
6  
205419      Hideki Saito    none   7/DNF   8/DNS   7/DNS   6   28  
6  
 



Laser Standard (16 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 4:46:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
199793   199793   Rodion Mazin    ABYC/USCG   1   3   2   3   9  
1  
2  
199537      stephen bourdow    Santa Cruz YC   9   1   1   1   12T  
2  
3  
167136   Seaweed magnet   Emilio Castelli    Santa Rosa Sailing Club   3   4   3   2   12T  
3  
4  
188888      Kurt Wessels    StFYC   4   2   4   11   21  
4  
5  
198739   Smile   david lapier    --   2   6   5   9   22  
5  
6  
195943   Fingernails of Justice   David Anthes    SSC   6   7   7   4   24T  
6  
7  
173666   Over the Line   Mike Bishop    StFYC   8   5   6   5   24T  
7  
8  
197160   Double Down II   Parker Dittmore    Saint Francis / San Francisco YC   5   8   8   6   27  
8  
9  
206086      douglas seeman    mbyc   7   9   9   7   32  
9  
10  
167444   Tenacious   William Sutton IV    Richmond Yacht Club   17/DNS   13   10   8   48  
10  
11  
175130      Peter Strumph    none   10   11   17/DNS   14   52T  
11  
12  
173687   Skywalker   Nick Roche    East Lothian Yacht Club   17/DNS   12   11   12   52T  
12  
13  
192874   OPO   Joao Botto    CVA   17/DNS   10   17/DNS   10   54  
13  
14  
191555      Jorge Iriso    EYC   17/DNS   17/DNS   17/DNS   13   64  
14  
15  
196815      Ben Rohr    EYC   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   68T  
15  
15  
0000   laser   Will Dana    StFYC/SFYC   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   68T  
15  
 



Hydrofoil Kite (9 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 7:26:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
32   Dam Gemma   Joey Pasquali    stfyc   1   [2]   2   1   1   5  
1  
2  
66      Stefaans Viljoen    racer   2   1   1   [10/DNF]   3   7  
2  
3  
37   Monkey Butt   Sebastian Sutter Sponholtz    Nicolai Sutter Sponholtz   4   3   [6]   2   5   14T  
3  
4  
38   Shred Stick   Nicolai Sutter Sponholtz    St.FYC   3   [4]   3   4   4   14T  
4  
5  
7      Daniela Moroz    St.FYC   6   7   4   3   [8]   20  
5  
6  
42   Flying Spaghetti Monster   Ariel Poler    StFYC   [10/DNF]   5   5   10/DNF   6   26  
6  
7  
22   Nico Landauer   NICO LANDAUER    BOARDS UNLIMITED   5   [10/DNF]   10/DNS   10/DNF   2   27T  
7  
8  
11   Monsignor   Felix LouisNjai    N/A   [10/DNF]   8   7   5   7   27T  
8  
9  
67      Haydn Fischer    Junior Kite Team   7   6   8   6   [9]   27T  
9  
 



Formula Kite (2 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 7:25:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
62      Artie Means    Sdyc   1   [3/DNF]   3/DNS   3/DNF   1   8  
1  
2  
47   miljacka3   amil kabil    oakland   [3/DNS]   3/DNS   3/DNS   3/DNF   2   11  
2  
 



Formula Windsurf (2 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 26, 2014 7:24:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
4   dark star   steve bodner    stfyc   [3/OCS]   1   1   3/RET   1   6T  
1  
2  
a   jpspeed   Soheil Zahedi    Hurricane Gulch YC   1   2   [3/DNS]   1   2   6T  
2  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network