2015 Alfonso Regatta & Sutter Cup - Laser D-14 Championship
Gulfport Yacht Club | March 14-15, 2015

Optimist (11 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 15, 2015 2:30:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
14006   Claire Housey    Blue   Southern Yacht Club   [3]   2   1   1   2   1   1   1   9  
1  
2  
16662   Scott Sonnier    Red   Southern YC   1   1   2   [3]   1   2   2   3   12  
2  
3  
16438   reese moyer    Red   southern yacht club   2   3   4   2   3   [8]   4   6   24  
3  
4  
15556   Evan Garrison    Red   LBYC   [6]   4   3   5   6   3   3   2   26  
4  
5  
19592   Robbie Clisby    Blue   BYC   4   5   5   6   5   4   [7]   7   36  
5  
6  
20521   Sofia Diaz del Valle    White   Pass Christian   5   7   6   4   4   5   6   [8]   37  
6  
7  
13568   Emory Friend    White   SYC   7   6   7   7   7   7   [8]   5   46  
7  
8  
Usa 9288   Ralph ADDISON Jones    Blue   Pensacola Yacht Club jr   10   8   [12/DNF]   12/DNF   12/DNF   6   5   4   57  
8  
9  
15143   Derek Sweet    White   St. Andrew Bay Yacht Club   [9]   9   8   8   8   9   9   9   60  
9  
10  
21121   Walker Gordillo    White   Southern Yacht Club   8   10   10   9   [12/DNF]   10   10   11   68  
10  
11  
12034   Joel Grumme    Blue   GYC 1201   [11]   11   9   10   9   11   11   10   71  
11  
 



Laser Full (3 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 15, 2015 2:53:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
194532   chris alexander       Gulfport Yacht Club   1   1   1   2   2   [4/DNS]   4/DNS   4/DNS   15  
1  
2  
156552   sam hopkins       gulfport   [4/DNF]   4/DNS   2   1   1   4/DNS   4/DNS   4/DNS   20  
2  
3  
171598   John Watson Galloway       GYC   2   2   3   3   3   [4/DNS]   4/DNS   4/DNS   21  
3  
 



Laser Radial (12 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 15, 2015 2:53:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
204109   Ricky Welch       LBYC   3   1   2   2   1   3   [4]   3   15  
1  
2  
178585   PIERCE de Boisblanc       SYC   1   2   1   1   5   [10]   2   7   19  
2  
3  
171591   David Beaudry       Fort Walton YC   [8]   6   4   6   2   1   5   1   25  
3  
4  
208567   Peter McGriff       Fairhope Yacht Club   5   3   3   5   3   [9]   9   4   32  
4  
5  
175586   Boyd Housey       Southern Yacht Club   7   4   8   [9]   6   2   1   5   33  
5  
6  
171573   Ian Hunter       FWYC   4   8   5   3   4   6   [10]   10   40  
6  
7  
7035   George Hambleton       Fort Walton Yacht Club   6   5   7   7   7   4   8   [9]   44  
7  
8  
201318   Carter Brown       BYC   2   7   6   4   8   [12]   12   12   51  
8  
9  
208569   Camille McGriff       Fairhope Yacht Club   9   9   [11]   8   9   5   6   8   54  
9  
10  
211949   Michael Haupt       Southern Yacht Club   [11]   11   9   11   10   8   7   6   62  
10  
11  
53   Dawson Doucet       GYC   12   [13/DNF]   13/DNS   13/DNS   13/DNS   7   3   2   63  
11  
12  
154560   Ana Gayle Christian       Gulfport Yacht Club   10   10   10   10   [11]   11   11   11   73  
12  
 



Sunfish (4 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 15, 2015 2:53:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
79229   Crockett Collier       GYC   2   2   [5/DNS]   5/DNS   5/DNS   1   2   2   19  
1  
2  
80851   Barrow hawkins       GYC   1   1   [5/DNS]   5/DNS   5/DNS   3   3   3   21  
2  
3  
2005   James Edwards       BWYC   3   [5/DNS]   5/DNS   5/DNS   5/DNS   2   1   1   22  
3  
4  
00   Joshua Grumme       GYC 1201   4   [5/DNS]   5/DNS   5/DNS   5/DNS   4   4   4   31  
4  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network