Registrants For
Sarasota One Design Midwinters

March 17-19, 2017
94 people have registered for this event

Albacore
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Chris Gorton

8256 Albacore Alexandria, VA PRSA
2. Michael Heinsdorf

Albashizzlerizzledizzle 8125 Albacore Washington, DC PRSA
3. Rolf Zeisler

Cooler Runnings 8122 Albacore Pasadena, MD WRSC
4. Paul Clifford

Fire and Ice 8184 Albacore Toronto, ON Westwood
5. Robert Bear

Indefatigable II 8123 Albacore Rockville, MD WRSC
6. Barney Harris

Jet Rider 8258 Albacore Arlington, VA prsa
7. James Stanley

Squint the Rocket Ship 8198 Albacore Shelburne, NS SHYC/USSC Martin County
8. Marty Minot

Tonno Veloce' 7971 Albacore Forest, VA Miles River YC
 


E Scow
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Daniel Fodera

II1 E Scow Evans, GA Augusta Sailing Club
2. Emily Oltrogge

Z-3 E Scow Clear Lake, IA Clear Lake, IA
3. William Misenheimer

SF-5 E Scow Sarasota, FL SSS
4. Joel Derby

LE 4 E Scow New Orleans, LA Southern Yack Club
5. Robert Blomquist

SF 4 E Scow Sarasota, FL SSS
6. Mark Grinder

SF5 E Scow Orchard Park, NY Sarasota Sailing Squadron
7. Bill Kimbell

BollesE W1 E Scow Longboat Key, FL SSS
8. Robert Cole

Encore LE4 SF9 E Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
9. John Gallick

Hang Ten 22 22 E Scow North Port, FL Sarasota Sailing Center
10. Jim Barr

Nautigirle Sf 1 E Scow Sarasota, FL Sss
11. Richard Elsishans

Newbie SF-3 E Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
12. Bill Nolden

None LA-11 E Scow Venice, FL Lavallette
13. Ted Weihe

Picardy SF2 E Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
14. Sean Bradley

Smoke MC 2 E Scow Point Pleasant, NJ Metedeconk River YC
15. Mont Echols

Wilder NO-1 E Scow New Orleans, LA Southern Yacht Club
 


I-20
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Patrick Kirkland

Mistral equipe windsurfer longboard 1 I-20 Port Richey, FL None
 


MC Scow
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. John Tarrant

2400 MC Scow Cleverdale, NY SSS
2. Stephan Austin

1702 MC Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
3. Randy Scott

2315 MC Scow Venice, FL Sarasota Sailing Squadron
4. Lynn Scott

2308 MC Scow Venice, FL sarasota Sailing Squadron
5. James Byrne

Banter 1386 MC Scow Jersey City, NJ Lake Hopatcong Yacht Club
6. MW Grinder

Bozo ? ? MC Scow Orchard Park, NY Sarasota Sailing Squadron
7. Theodore Wye

Chickadee 2581 MC Scow Sarasota, FL SSS
8. ANDY HODGSON

Chicken Dinner 2610 MC Scow Sarasota, FL SSS
9. R Cole

Game Board 1851 MC Scow Sarasota, FL Sarasota
10. Rich Elsishans

MC 2483 MC Scow Sarasota, FL SSS
 


Melges 14
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Charlie Buckingham

5 Melges 14 Haiku, HI NHYC/LYC
2. Matt Woodworth

6 Melges 14 Glenview, IL Cyc
3. Jon Mann

528 Melges 14 Norfolk, VA Norfolk Yacht and Country Club
4. Tony Prizzi

579 Melges 14 South Dennis, MA Hyannis Yacht Club
5. Coye Harrett

41 Melges 14 Sioux Falls, SD Lake Geneva Yacht Club
6. Nels Curnow

N41 Melges 14 Rice Lake, WI Pikes Bay
7. James Gillian

527 Melges 14 Chicago, IL Lake Michigan
8. Mitchell Rogers

512 Melges 14 Saint Petersburg, FL St Petersburg Yacht Club
9. David Hillmyer

567 Melges 14 Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
10. Carson Hillier

568 Melges 14 Lake Geneva, WI Lake Geneva Yacht Club
11. Angie Liebert

551 Melges 14 Richmond, CA Berkeley Yacht Club
12. Bob Little

580 Melges 14 Long Beach, CA Cal YC
13. Michael Gillian

534 Melges 14 Glen Ellyn, IL garage
14. Roger Link

511 Melges 14 Annapolis, MD SSA
15. Christian Oertel

520 Melges 14 Denver, CO White Lake Yacht Club
16. Steve Cameron

5 of 5 552 Melges 14 Richmond, CA Richmond Yacht Club
17. Sean Wagner

Abhaya 23 Melges 14 White Bear Lake, MN White Bear Yacht Club
18. David Drushler

DemoOne 538 Melges 14 Williamson, NY Sodus Bay Yacht Club
19. Dan Guidinger

Guiddyup 518 Melges 14 White Bear Lake, MN White Bear Yacht Club
20. Sean Fidler

Kick Ass Blaster 523 Melges 14 Brighton, MI Lansing Sailing Club
21. Daniel Thielman

Kuai 531 Melges 14 San Francisco, CA Corinthian
22. Jack Jennings

Pied Piper 000 Melges 14 Niles, IL CMRC
23. Matthias Busch

Sailfast 51 Melges 14 Honolulu, HI HKBC
24. Chapman Petersen

USA 25 25 Melges 14 Winnetka, IL Lake Geneva Yacht Club
25. Owen Szafran

USA 566 566 Melges 14 Williams Bay, WI Lake Geneva Yacht Club
 


Weta
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Norm Hansen

527 Weta Highland Beach, FL CABB
2. Knox Rodgers

1010 Weta Marietta, GA Lake Lanier Sailing Club
3. John Adams

Kerfuffle 1005 Weta Flowery Branch, GA Lake Lanier Sailing Club
4. Alan Taylor

Stephalicious 937 Weta Greensboro, NC Lake Townsend Yacht Club
5. Philip Styne

Super Bee 506 Weta Orlando, FL none
6. Clifford Peshek

WETA 508 Weta Bradenton, FL Sarasota Sailing Squadron
7. Mike Wright

Weta - Biscuit 745 Weta Mercer Island, WA NWMA
 


Windmill
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Allen Chauvenet

Beauty & The Beast 5586 Windmill Arlington, VA Rock Hall YC
2. Colin Browning

Bella 5252 Windmill Tampa, FL N/A
3. Phillip Durand

Caliente 5399 Windmill Shawnee, KS Jacomo Sailing Club
4. Lisa Fath

ELVIS 4028 Windmill Palmetto, FL MRPF
5. Ralph Sponar

Go Blue 5060 Windmill Pasadena, MD Rockhall Yacht Club
6. PATRICK Huntley

Graffiti 57070 Windmill Erie, PA Erie Yacht club
7. Rob Woithe

Kraken Waketh 4481 Windmill Palmetto, FL Bradenton Yacht Club/Sarasota Youth Sailing
8. Bob Poston

Maria 3650 Windmill Hawthorne, FL Rudder club of Jacksonville
9. Lon Ethington

Pig Headed 5070 Windmill Saint Petersburg, FL st petersburg sailing center
10. Tye Belcher

Sea Scouts 4886 Windmill Gulfport, FL Boca Ciega Yacht Club
11. Joel Heyne

Sea Scouts 4049 Windmill Saint Petersburg, FL Boca Ciega Yacht club
12. James Watson

Silly Wabbit 5700 Windmill Gloucester, MA CCA
13. Lin Robson

Sojourner 5706 Windmill Saint Petersburg, FL SPSC
14. Chris Demler

SPEEDBUMP 5705 Windmill Lebanon, OH Hoover sailing club
15. nathaniel plant

windmill 5701 Windmill Saint Petersburg, FL St. Pete. Sailing Center
 


Windsurfer(Formula)
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. John Cerchio

285 Windsurfer(Formula) Miami, FL Tillo International
2. Rick Martin

NA 19 NA Windsurfer(Formula) Richland, WA nwwindsurfing.org
3. Seth Whitehead

Patrik Formula V2 7562 Windsurfer(Formula) Sarasota, FL US Windsurfing
4. Ron Kern

Patrik Formula V4 USA K Windsurfer(Formula) Fort Lauderdale, FL US Sailing
 


Windsurfer(Kona)
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Jerome Samson

3074 Windsurfer(Kona) Clearwater, FL US Windsurfing
2. steve campbell

2672 Windsurfer(Kona) Seneca, SC sc
3. Thomas Stokes

199 Windsurfer(Kona) Michigan City, IN MOWIND
4. britt Viehman

3076 Windsurfer(Kona) Saint Petersburg, FL CCSC
5. Theresa Clark

2991 Windsurfer(Kona) Saint Petersburg, FL CCSC
6. Jack Thompson

1878 Windsurfer(Kona) Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
7. Joshua Temko

2645 Windsurfer(Kona) Palm Harbor, FL CCSC
8. steve gottlieb

kona 2368 Windsurfer(Kona) Daytona Beach, FL hsa
9. Cody Steward

KonaOne 3053 Windsurfer(Kona) Orlando, FL US Windsurfing
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network