Registrants For
56th Open Regatta July 2018
Hobcaw Yacht Club

July 14-15, 2018
131 people have registered for this event

420 (No Spin & Trap)
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Robert Silcox 3907 Liam Marguglio
420 (No Spin & Trap) / HYC
2. Andrea Melnik 8451 Jane Blessing
420 (No Spin & Trap) / CYC/CCS
3. Walker Hussey 8453 Hugh Roper
420 (No Spin & Trap) / none
4. James O'Connor 22 Erin O'Connor
420 (No Spin & Trap) / Charleston Community Sailing
5. Hammond Unger 8423 Lawton Harper
420 (No Spin & Trap) / CYC
6. William Hussey 8452
420 (No Spin & Trap) / None
7. Foster Hughes 35 Evan Baird
420 (No Spin & Trap) / JIYC Junior Sailing Camp
8. Owen Mckenzie 7 Miles Letissier
420 (No Spin & Trap) / SIYC/CCS
9. Tavia Smith SS2 Anika Pruim
420 (No Spin & Trap) / Carolina Yacht Club-NC
10. Jack Sutton 6 Reece Hammond
420 (No Spin & Trap) / Charleston Yacht Club
 


C420 (Spin & Trap)
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Thomas Mazzeo 7280 Colin Miedler
C420 (Spin & Trap) / South Carolina Yacht Club
2. Larry Thomas 8136 Nikki Gay
C420 (Spin & Trap) / CCSC
3. T. Harrison Parker 1343 Alexander Mazzeo
C420 (Spin & Trap) / South Carolina Yacht Club
4. Coleman Owens 252 Caroline Jordan
C420 (Spin & Trap) / Carolina Yacht Club
 


Laser 4.7
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. (Mac) Francis Humphrey CYC2
Laser 4.7 / [Junior] CYC - NC
 


Laser Full
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Rob Bowden 170345
Laser Full / [Master] JIYC
2. scott Olson 149984
Laser Full / [Master] LNYC
3. Robert Key 205389
Laser Full / [Grand Master] Columbia Sailing Club/Carolina Yacht Club
4. stanley Hassinger 21
Laser Full / [Apprentice Master] Columbia Sailing Club
5. Nevin Williams 175550
Laser Full / [Junior] Lake Norman Yacht Club
6. Ashley Byrd 172075
Laser Full / [Grand Master] JIYC
7. Lucas Sawin 200323
Laser Full / [Junior] Hobcaw Yacht Club / LYC
8. Eli Putnam 184634
Laser Full / [Apprentice Master] ASC
9. Chip Whitesides 182799
Laser Full / [Great Grand Master] CYC-1853 / JIYC
10. Danny Bagnoni 190477
Laser Full / [Apprentice Master] Augusta Sailing Club
11. Peter Hyndman 2061
Laser Full / [Grand Master] CofC Rec. and JIYC
12. Patrick Mazzeo 8204
Laser Full / [Open] South Carolina Yacht Club
13. William Gilden 140544
Laser Full / [Grand Master] NA
 


Laser Radial
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Walter Blessing 9469
Laser Radial / [Junior] Carolina Yacht Club
2. Jacob Usher 187322
Laser Radial / [Junior] CYC
3. Polk Baggett 194567
Laser Radial / [Junior] CYC-NC
4. Danny Diederich 167360
Laser Radial / [Junior] CYC-NC
5. Matthew Monts 187964
Laser Radial / [Junior] South Carolina Yacht Club
6. Zack Carvajal 206081
Laser Radial / [Junior] SAYRA
7. Mason Baird 3
Laser Radial / [Junior] jiyc
8. ella Deschamps 180566
Laser Radial / [Junior] CYCNC
9. Jacob Fisker-Andersen 207135
Laser Radial / [Open] FYC
10. Will Weinbecker 152939
Laser Radial / [Junior] The Florida Yacht Club
11. Jack Mckenzie 196025
Laser Radial / [Junior] SIYC/CCS
12. Michael Owens 164350
Laser Radial / [Junior] Carolina Yacht Club
13. Windy Key 210788
Laser Radial / [Open] Columbia Sailing Club
 


Lightening
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Jordan Wiggins USA 14044 Ashley Maltempo
Jordan Wiggins
Lightening / Charleston YC
2. Will Sloger 15116
Lightening / Hobcaw yacht Club
3. Elaine Parshall 14728 Steve Orr
Brooke Hagler
Lightening / Columbia Sailing Club
4. Ryan Hamm 14710
Lightening / James Island YC, Charleston YC, C of C YC
5. Ezra Zankel 14684 Scott Weller
Kate Weller
Lightening / Charleston Yacht Club
6. Batton Kennon 14817 Macky Laventis
ashley tess
Lightening / Delta Sailing Association
7. Mark Marenakos 15580
Lightening / CYC-SC
8. Carter Cameron 15387
Lightening / Carolina Yacht Club
 


Moth
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. robert bonner 1338 Carter Cameron
Moth / none
2. Rutledge Young 138
Moth / Carolina Yacht Club
3. Frickie Martschink 4067
Moth / Charleston & Carolina
4. Lewis Hay 144
Moth / Sea Island, Carolina
 


Open Bic Over 13
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Wilson Collins 8266
Open Bic Over 13 / Hobcaw
2. Kaitlyn Bagnoni 9167
Open Bic Over 13 / Augusta Sailing Club
3. Alex Bagnoni 9205
Open Bic Over 13 / Augusta Sailing Club
4. Ashton Loring 8776 Molly Loring
Open Bic Over 13 / JIYC
 


Open Bic Under 13
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Hudson Monts 9061
Open Bic Under 13 / South Carolina Yacht Club
2. Cameron Blessinger 8224
Open Bic Under 13 / Hobcaw Yacht Club
3. Drake Fletcher 8250
Open Bic Under 13 / Hobcaw Yacht Club
4. Granger Osborne 8297
Open Bic Under 13 / Carolina Yacht Club - Charleston, SC
5. Elton Wilson 9133
Open Bic Under 13 / Augusta Sailing Club
6. Jane Herbert 8217
Open Bic Under 13 / James Island Yacht Club
7. molly aiken loring 8292
Open Bic Under 13 / JIYC
8. Ella Durst 8222
Open Bic Under 13 / Hobcaw
 


Opti
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. murphy olson 20745
Opti / Red LNYC
2. Parker Blessinger Hyc opti
Opti / White Hobcaw Yacht Club
3. Robertson Allen 17410
Opti / Blue Carolina Yacht Club
4. Jackson Shealy 21407
Opti / White Carolina Yacht Club
5. Trenton Kirk 8
Opti / White Carolina Yacht Club
6. Samuel Sablotsky 11557
Opti / White Hobcaw Yacht Club
7. william tebrake 13344
Opti / Red SCYC
8. smith Deschamps 20009
Opti / Blue CYCNC
9. Arabella Duer 13352
Opti / Blue BYSC/Doyle Development Team
10. Bode Snider 22449
Opti / Blue SCYC
11. Wells Gamble 10 Wells Gamble
Opti / White Carolina Yacht Club
12. Alessio Nicoli 511 Alessio Nicoli
Opti / White Hobcaw Yacht Club
13. Zalan Balassy HUN719
Opti / Red LNYC
14. ROHAN PATEL 2007
Opti / Red LNYC
15. Tripp Mintz 7000
Opti / White JIYC
16. Ben Usher 16252
Opti / Red CYC
17. Jack Ketchel 22299
Opti / White SCYC
18. Kaden Fenno 21806
Opti / Blue South Carolina Yacht Club
19. Will Rucker 3065
Opti / Blue CCS
20. John Rhodes 19767
Opti / Blue LNYC
21. John Spinosa 7120
Opti / Blue CYCNC
22. Trey Medlin 19787
Opti / Blue CYC-NC
23. Escher Lucier 22297
Opti / Red South Carolina Yacht Club
24. Reilly Sizemore 10489
Opti / Blue CYC-NC
25. Cooper Fuqua tbd Cooper Fuqua
Opti / Opti-Green Fleet Hobcaw Yacht Club
26. Whit Parnell tba
Opti / White Hobcaw
27. Woods Gamble 4 Wells Gamble
Opti / White Carolina Yacht Club
 


Opti-Green Fleet
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Turner Jones 14Blue
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet SYC
2. Alex Parker 11
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Carolina Yacht Club
3. Thomas Weil 23
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet HYC
4. Indiana Olson 90745
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet LNYC
5. Reagan Blair 2088
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Lake Norman Yacht Club
6. Raleigh Blair 11000
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Lake Norman Yacht Club
7. Mason Fisher 2499
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet
8. Boyd Farrell 12
Opti-Green Fleet / Opt-Green Fleet Hobcaw Yacht club
9. Levi Sablotsky 3
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Hobcaw Yacht Club
10. Lachlan Duer 25
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet BYSC
11. Trey Wilson 14
Opti-Green Fleet / Opt-Green Fleet Hobcaw
12. Chase Ketchel 22300
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet SCYC
13. Henry Boudolf 99
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Hobcaw
14. Petra Humphrey 20252
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Carolina Yacht Club (NC)
15. Jake Snider 9
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet BYSC
16. Elle Coker TBA
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Hobcaw Yacht Club
17. Emerson Esposito 21471
Opti-Green Fleet / Opt-Green Fleet SCYC
18. Henry Mckenzie 20136
Opti-Green Fleet / Opt-Green Fleet SIYC/CCS
19. jack crane E01
Opti-Green Fleet / Opt-Green Fleet Hobcaw
20. Robin Diederich 20781
Opti-Green Fleet / Opt-Green Fleet CYC-NC/LNYC
21. Walker Glenn 7
Opti-Green Fleet / Opti-Green Fleet Carolina Yacht Club
 


SIOD
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Jessica Koenig 111 ken king
ken king
ken king
ken king
ken king
ken king
Todd Fanning
SIOD / ChYC
2. Johnny Cordray 66
SIOD / JIYC
3. Stan LaRoche SI60
SIOD / Sea Island Yacht Club
4. Peter Durst SI94
SIOD / Hobcaw
 


Sunfish
    Skipper Sail Crew/Status Fleet / Division Yacht Club
1. Tommy Smith 81411
Sunfish / [Master] Columbia Sail Club
2. David usher 81249
Sunfish / [Master] CYC
3. Nancy Rhodes 3846
Sunfish / LNYC
4. Tyler Williams 578
Sunfish / Lake Norman Yacht Club
5. john fragakis 76088
Sunfish / [Great Grand Master] Lake Townsend
6. Chad Beckmann 1
Sunfish / [Apprentice Master] Unaffiliated
7. Nancy Swan 3616
Sunfish / [Grand Master] Sea Island Yacht Club
8. Emily Loring 77338
Sunfish / JIYC
9. Ann Sheridan 12
Sunfish / James Island Yacht Club
10. Ashley Cave 80767
Sunfish / [Great Grand Master] Sea Island Yacht Club
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network