Registrants For
2019 Flying Scot Midwinter Championship
Sarasota Sailing Squadron

March 22-27, 2019
55 people have registered for this event

Flying Scot Challenger Division
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Mike Smith

Candy McGovern
Tim McGovern
Against the Wind 30 / 5222 Flying Scot Challenger Division
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
2. Bill Vogler

Howard Harris
TBD TBD
Saluki 41 / 6140 Flying Scot Challenger Division
Cobden, IL Carlyle Sailing Association
3. Jim Colegrove

Jennifer Colegrove
Popeye 1 / 4615 Flying Scot Challenger Division
Lake Mills, WIsconsin Clinton Lake Sailing Association
4. James Moyle
James Moyle
Hannah Garvey
Merry Way 42 / 2447 Flying Scot Challenger Division
Forest Lake, MN Clinton Lake Sailing Association (Fleet 135)
5. Michael Mandell

Pete Pollinger
5010 43 / 5010 Flying Scot Challenger Division
Furlong, PA Nockamixon/Avalon
6. Tracy Schwarzschild

Mike Stephens
Etcetera 44 / 5790 Flying Scot Challenger Division
Richmond, VA Fishing Bay Yacht Club
7. George Schenkel

David Reeves
Genuine Draft 9 / 5568 Flying Scot Challenger Division
Fremont, IN Clear Lake Yacht Club
8. Alejandro Diaz

Jean Band
Frank Diaz
Bruiser 5 / 3035 Flying Scot Challenger Division
silver spring, MD fleet 42
9. Robert Shiles

Dave Mohr
5964 46 / 5964 Flying Scot Challenger Division
Paoli, PA Avalon Yacht Club
10. Jim Leggette

Mike Funk
Circe 49 / 1518 Flying Scot Challenger Division
Starkville, MS Jackson Yacht Club
11. Garrie Hankins

Shelly Newood
47 / 4819 Flying Scot Challenger Division
Madison Heights, MI CSYC
12. Phil Scheetz

Richard Baucom
4 Sheets to the Wind 50 / 5919 Flying Scot Challenger Division
Coopersburg, PA Nockamixon Sail Club
13. Raymond Markham
Rick Collard
Rick Collard
Rick Collard
Rick Collard
Serge 31 / 2925 Flying Scot Challenger Division
Longboat Key, FL Sarasota Sailing Squadron
14. Brad West

Katrina West
Fore 40 / 5828 Flying Scot Challenger Division
Lakewood Ranch, FL SSS
15. Kristian Weeder

George Vergis
Seaweeder 2 / 4824 Flying Scot Challenger Division
Doylestown, PA Stone Harbor / Lake Nockamixon
16. Greg Foote

Stephen Griggs
Christy Stephens
45 / 1041 Flying Scot Challenger Division
Milford, OH PABIA
17. Karen Jones
Chuck Tanner
Chuck Tanner
Reverie 34 / 5566 Flying Scot Challenger Division
Punta Gorda, FL Sarasota Sailing Squadron
18. Herbert Larrabee

Donna Kesten
MYSTIC 32 / 4135 Flying Scot Challenger Division
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
19. Dean Marlin

Kathy Kennedy
Greg Madzelonka
7 / 6170 Flying Scot Challenger Division
Aspinwall, PA Moraine Sailing Club
 


Flying Scot Championship Division
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Michael Faugust

Jennifer Ikeda-Faugust
67 / 6137 Flying Scot Championship Division
Grayslake, IL EYC / SSS
2. John Kreidler
John Kreidler
Joe Brake
Comfortably Numb 52 / 5310 Flying Scot Championship Division
Simpsonville, SC Western Carolina Sailing Club
3. Mark Swanson
John Eckart
John Eckart
Still Crazy 53 / 4776 Flying Scot Championship Division
North Creek, NY Saratoga Sailing Club
4. Ryan Malmgren

Ben Williams
Scotty McFly 54 / 6177 Flying Scot Championship Division
Verona, WI Ephraim Yacht Club
5. Eric Bussell
Eric L Bussell
Rick Wojnar
Wildcard 55 / 6135 Flying Scot Championship Division
Philo, IL Clinton Lake Sailing Association
6. Jeff Linton

Amy Smith Linton
The Scuppernong 56 / 6133 Flying Scot Championship Division
Ruskin, FL Davis Island YC
7. Dave Martin

Andi Hoffman
Nolo Contendré 57 / 6138 Flying Scot Championship Division
Miami, FL Coconut Grove Sailing Club
8. Marshall Pardey
Marshall Pardey
Richard Elsishans
Patchwork Princess 36 / 400 Flying Scot Championship Division
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
9. Ned Johnston

Ryan Donahue
Crazy Love 58 / 6088 Flying Scot Championship Division
Bar Harbor, ME Northeast Harbor Fleet
10. John Aras

Jackson Benvenutti
59 / 5769 Flying Scot Championship Division
Annapolis, MD Annapolis yacht club
11. chris schoendorf

Dave Gorwiτz
MONGOOSE 60 / 5862 Flying Scot Championship Division
Sturgeon Bay, WI EYC
12. Zeke Horowitz
Jay Horowitz
Jay Horowitz
JaMing-O 68 / 6196 Flying Scot Championship Division
Sarasota, FL SSS/ CofCYC
13. Gregory Kampf

Diane Kampf
Kachow 19 / 5857 Flying Scot Championship Division
Whitinsville, MA Massapoag Yacht Club
14. Charlie Clifton
Charlie Clifton
Sun-Tue Gail Heausler
Wednesday- ?
Ack Ack 39 / 5871 Flying Scot Championship Division
Sarasota, FL SSS
15. Larry Taggart

Carrie Berger
Bateau Bleu 16 / 5510 Flying Scot Championship Division
New Orleans, LA Southern Yacht Club
16. Bill Draheim

Jeff Perna
64 / 5537 Flying Scot Championship Division
Royse City, TX Rush Creek Yacht Club
17. Donald Perry

Stu Smith
Leprechaun 33 / 5360 Flying Scot Championship Division
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
18. Andrew Rahn
Andrew Rahn
Carolyn Rahn
Bugatti Scotti 24 / 6164 Flying Scot Championship Division
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
19. Tyler Andrews
2063250
Carrie Andrews
15 / 6130 Flying Scot Championship Division
LOCH LYN HGHT, MD DCYRA
20. David Ames

P.J. Buhler
Brave Heart 70 / 5350 Flying Scot Championship Division
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
21. Tuomas Sandholm
Tuomas Sandholm
Sophia Sandholm
Annika Sandholm
18 / 6199 Flying Scot Championship Division
Pittsburgh, PA Moraine Sailing Club
22. Mark Taylor
Mark Taylor
Jeff Bott
M&M 62 / 6099 Flying Scot Championship Division
Tampa, Florida Clinton Lake Sailing Association
23. Mary Anne Hopper

John Hopper
Gnatsquatch 61 / 5658 Flying Scot Championship Division
Heath, TX Rush Creek Yacht Club
24. F David Meehan

Karen Meehan
Karen Meehan
Blue Goose 10 / 5813 Flying Scot Championship Division
McLean, VA Deep Creek Yacht Club
25. Juan Gaitan
Juan Gaitan
Monica Gaitan
Jigsaw 6 / 5957 Flying Scot Championship Division
Okeechobee, FL LESC
26. Lynn Bruss

Bill Bruss
Painkiller 3 / 6158 Flying Scot Championship Division
Lookout Mountain, GA Privateer Yacht Club
27. Robert Vogel
robert vogel
Patrick Connell
sail la vie 51 / 6058 Flying Scot Championship Division
warren, New Jersey Seaside Park Yacht Club
28. Randy Rubinstein
Randall Rubinstein
Scott Rubinstein
Dream Weaver 37 / 4654 Flying Scot Championship Division
Bradenton, FL SSS + MYC
29. Mark Benner
Maria Benner
Maria Benner
Wind and a Prayer 8 / 6011 Flying Scot Championship Division
Monroeville, PA Moraine Sailing Club
30. John McNally

Henry Pico
REDEEM 66 / 5629 Flying Scot Championship Division
Jupiter, FL McNallyyachts Sailing Club Jupiter
31. David Helmick

Arial Harrington
Big Ehh 63 / 6143 Flying Scot Championship Division
Eustis, FL LESC
32. John Wake

Chris Herman
Lucky Dog 65 / 5341 Flying Scot Championship Division
Richmond, VA Fishing Bay Yacht Club
33. Joe Nelson

Gabe Nelson
Gabe Nelson
Chasing After the WInd 35 / 4765 Flying Scot Championship Division
sarasota, FL FBYC/SSS
34. Roger Sharp
Roger Sharp
Kate Sharp
6014 17 / 6014 Flying Scot Championship Division
Franklin, MA Massapoag YC
35. Samuel Thomas

Gene Mopsik
Gene Mopsik
Samuel Thomas 11 / 6064 Flying Scot Championship Division
INDN RIV SHRS, FL YCSH & SSS
36. Joe Price

Bud Price
Don Grey
Between the Sheets 4 / 6092 Flying Scot Championship Division
Charlotte, NC LNYC
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network