Flying Scot Challenger Division
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Mike Smith
Candy McGovern
Tim McGovern
Against the Wind 5222 30 Flying Scot Challenger Division Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
2. Bill Vogler
Howard Harris
TBD TBD
Saluki 6140 41 Flying Scot Challenger Division Cobden, IL Carlyle Sailing Association
3. Jim Colegrove
Jennifer Colegrove
Popeye 4615 1 Flying Scot Challenger Division Lake Mills, WIsconsin Clinton Lake Sailing Association
4. Karen Jones
Chuck Tanner
Reverie 5566 34 Flying Scot Challenger Division Punta Gorda, FL Sarasota Sailing Squadron
5. James Moyle
Hannah Garvey
Merry Way 2447 42 Flying Scot Challenger Division Forest Lake, MN Clinton Lake Sailing Association (Fleet 135)
6. Michael Mandell
Pete Pollinger
5010 5010 43 Flying Scot Challenger Division Furlong, PA Nockamixon/Avalon
7. Dean Marlin
Kathy Kennedy
Greg Madzelonka
6170 7 Flying Scot Challenger Division Aspinwall, PA Moraine Sailing Club
8. Tracy Schwarzschild
Mike Stephens
Etcetera 5790 44 Flying Scot Challenger Division Richmond, VA Fishing Bay Yacht Club
9. George Schenkel
David Reeves
Genuine Draft 5568 9 Flying Scot Challenger Division Fremont, IN Clear Lake Yacht Club
10. Alejandro Diaz
Jean Band
Frank Diaz
Bruiser 3035 5 Flying Scot Challenger Division silver spring, MD fleet 42
11. Greg Foote
Stephen Griggs
Christy Stephens
1041 45 Flying Scot Challenger Division Milford, OH PABIA
12. Robert Shiles
Dave Mohr
5964 5964 46 Flying Scot Challenger Division Paoli, PA Avalon Yacht Club
13. Brad West
Katrina West
Fore 5828 40 Flying Scot Challenger Division Lakewood Ranch, FL SSS
14. Jim Leggette
Mike Funk
Circe 1518 49 Flying Scot Challenger Division Starkville, MS Jackson Yacht Club
15. Garrie Hankins
Shelly Newood
4819 47 Flying Scot Challenger Division Madison Heights, MI CSYC
16. Phil Scheetz
Richard Baucom
4 Sheets to the Wind 5919 50 Flying Scot Challenger Division Coopersburg, PA Nockamixon Sail Club
17. Kristian Weeder
George Vergis
Seaweeder 4824 2 Flying Scot Challenger Division Doylestown, PA Stone Harbor / Lake Nockamixon
18. Raymond Markham
Rick Collard
Rick Collard
Rick Collard
Serge 2925 31 Flying Scot Challenger Division Longboat Key, FL Sarasota Sailing Squadron
19. Herbert Larrabee
Donna Kesten
MYSTIC 4135 32 Flying Scot Challenger Division Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
 


Flying Scot Championship Division
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Robert Vogel
Patrick Connell
sail la vie 6058 51 Flying Scot Championship Division warren, New Jersey Seaside Park Yacht Club
2. Samuel Thomas
Gene Mopsik
Gene Mopsik
Samuel Thomas 6064 11 Flying Scot Championship Division INDN RIV SHRS, FL YCSH & SSS
3. Juan Gaitan
Monica Gaitan
Jigsaw 5957 6 Flying Scot Championship Division Okeechobee, FL LESC
4. Michael Faugust
Jennifer Ikeda-Faugust
6137 67 Flying Scot Championship Division Grayslake, IL EYC / SSS
5. Roger Sharp
Kate Sharp
6014 6014 17 Flying Scot Championship Division Franklin, MA Massapoag YC
6. David Ames
P.J. Buhler
Brave Heart 5350 70 Flying Scot Championship Division Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
7. John McNally
Henry Pico
REDEEM 5629 66 Flying Scot Championship Division Jupiter, FL McNallyyachts Sailing Club Jupiter
8. F David Meehan
Karen Meehan
Karen Meehan
Blue Goose 5813 10 Flying Scot Championship Division McLean, VA Deep Creek Yacht Club
9. John Kreidler
Joe Brake
Comfortably Numb 5310 52 Flying Scot Championship Division Simpsonville, SC Western Carolina Sailing Club
10. Mark Swanson
John Eckart
Still Crazy 4776 53 Flying Scot Championship Division North Creek, NY Saratoga Sailing Club
11. Andrew Rahn
Carolyn Rahn
Bugatti Scotti 6164 24 Flying Scot Championship Division Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
12. Ryan Malmgren
Ben Williams
Scotty McFly 6177 54 Flying Scot Championship Division Verona, WI Ephraim Yacht Club
13. Eric Bussell
Rick Wojnar
Wildcard 6135 55 Flying Scot Championship Division Philo, IL Clinton Lake Sailing Association
14. Tuomas Sandholm
Sophia Sandholm
Annika Sandholm
6199 18 Flying Scot Championship Division Pittsburgh, PA Moraine Sailing Club
15. Jeff Linton
Amy Smith Linton
The Scuppernong 6133 56 Flying Scot Championship Division Ruskin, FL Davis Island YC
16. Dave Martin
Andi Hoffman
Nolo Contendré 6138 57 Flying Scot Championship Division Miami, FL Coconut Grove Sailing Club
17. Joe Nelson
Gabe Nelson
Gabe Nelson
Chasing After the WInd 4765 35 Flying Scot Championship Division sarasota, FL FBYC/SSS
18. Marshall Pardey
Richard Elsishans
Patchwork Princess 400 36 Flying Scot Championship Division Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
19. Ned Johnston
Ryan Donahue
Crazy Love 6088 58 Flying Scot Championship Division Bar Harbor, ME Northeast Harbor Fleet
20. Randy Rubinstein
Scott Rubinstein
Dream Weaver 4654 37 Flying Scot Championship Division Bradenton, FL SSS + MYC
21. John Aras
Jackson Benvenutti
5769 59 Flying Scot Championship Division Annapolis, MD Annapolis yacht club
22. chris schoendorf
Dave Gorwiτz
MONGOOSE 5862 60 Flying Scot Championship Division Sturgeon Bay, WI EYC
23. Tyler Andrews
Carrie Andrews
6130 15 Flying Scot Championship Division LOCH LYN HGHT, MD DCYRA
24. Mary Anne Hopper
John Hopper
Gnatsquatch 5658 61 Flying Scot Championship Division Heath, TX Rush Creek Yacht Club
25. Zeke Horowitz
Jay Horowitz
JaMing-O 6196 68 Flying Scot Championship Division Sarasota, FL SSS/ CofCYC
26. Gregory Kampf
Diane Kampf
Kachow 5857 19 Flying Scot Championship Division Whitinsville, MA Massapoag Yacht Club
27. Mark Benner
Maria Benner
Wind and a Prayer 6011 8 Flying Scot Championship Division Monroeville, PA Moraine Sailing Club
28. Mark Taylor
Jeff Bott
M&M 6099 62 Flying Scot Championship Division Tampa, Florida Clinton Lake Sailing Association
29. David Helmick
Arial Harrington
Big Ehh 6143 63 Flying Scot Championship Division Eustis, FL LESC
30. Charlie Clifton
Sun-Tue Gail Heausler
Wednesday- ?
Ack Ack 5871 39 Flying Scot Championship Division Sarasota, FL SSS
31. Larry Taggart
Carrie Berger
Bateau Bleu 5510 16 Flying Scot Championship Division New Orleans, LA Southern Yacht Club
32. Joe Price
Bud Price
Don Grey
Between the Sheets 6092 4 Flying Scot Championship Division Charlotte, NC LNYC
33. Bill Draheim
Jeff Perna
5537 64 Flying Scot Championship Division Royse City, TX Rush Creek Yacht Club
34. Lynn Bruss
Bill Bruss
Painkiller 6158 3 Flying Scot Championship Division Lookout Mountain, GA Privateer Yacht Club
35. Donald Perry
Stu Smith
Leprechaun 5360 33 Flying Scot Championship Division Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
36. John Wake
Chris Herman
Lucky Dog 5341 65 Flying Scot Championship Division Richmond, VA Fishing Bay Yacht Club