Registrants For
2020 WNR Series 1
Annapolis Yacht Club

April 22-September 02, 2020
148 people have registered for this event

Alberg 30
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Rick Chambers


Kahawai 411 Alberg 30
ARNOLD, MARYLAND
2. Mike Nikolich


Skybird 550 Alberg 30
Annapolis, MD
3. Patrick Seidel
Patrick F Seidel

Laughing Gull 197 Alberg 30
Annapolis, MD Cambridge Yacht Club
4. Jonathan Bresler


Constance 262 Alberg 30
Alberg 30
Silver Spring, MD
5. Tim Williams


LinGin 244 Alberg 30
Arnold, MD
6. Michael Meinhold


Rinn Duin 272 Alberg 30
Annapolis, MD
 


Cal25
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Kyle Bollhorst
Kyle A Bollhorst

One Eyed Jack 1242 Cal25
Riva, Maryland Annapolis Yacht Club
2. Chris Radford
Tasha Radford

Emesis 453 Cal25
Annapolis, MD BYC
3. Charles Husar


Chicken Little 1657 Cal25
Annapolis, MD AYC/SSC
4. Christopher Rogers
Peter Sheils, John Wooldridge

Ronin 681 Cal25
Clarksville, MD EYC
5. gerard field


Caliente 1600 Cal25
annapolis, MD SSC
6. Timothy Bloomfield
Timothy j Bloomfield

White Cap 1226 Cal25
Annapolis, MD AYC
 


Etchells
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Todd Lalumiere


Marge 1327 Etchells
Yarmouth, ME AYC
2. Alan Kelly


Playmaker USA 1260 Etchells
Bethesda, MD Annapolis Yacht Club
3. Jonathan Forsberg


Solsidan 959 Etchells
Kensington, MD Annapolis Yacht Club
4. Jose Fuentes


Caramba 1405 Etchells
Annapolis, MD AYC
5. Brian Robinson


Crooked Monkey 877 Etchells
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
6. James Reed
Andrew Reed

Boxing Day 51 Etchells
Annapolis, MD AYC
7. Ed Holt


Eduardo Especial 1097 Etchells
Annapolis, MD AYC
8. Matthew Lalumiere


Ca$h Money 105 Etchells
Crownsville, MD AYC
9. Rob Floyd
David Houck, John Kevill

RIOT 637 Etchells
ANNAPOLIS, MD AYC
10. Jeff Borland


Make Mine a Double 819 Etchells
Annapolis, MD AYC
 


Harbor 20
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. bob kehoe


Sheila Marie 132 Harbor 20
Shreveport, LA EYC
2. Richard Weaver


Swifty 418 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
3. Brian Wiersema
Patrick Shannon

Elixir 205 Harbor 20
Silver Spring, MD AYC
4. JIM & RACHEL MEAD
JIM & RACHEL MEAD

MEADEOR 321 Harbor 20
Arnold, MD AYC
5. Rick Hill
Brett Smith

Mofongo 162 Harbor 20
Laurel, MD AYC
6. Allan Adelman
Tim Adelman

Bull Frog 341 Harbor 20
Stevensville, MD AYC
7. Jeff/Neil Scholz/Sullivan Syndicate


Yellow Jacket 326 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
8. Bell Carty
George Hughes

Puffin 325 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
9. Kenneth Appleton
Mark Bird

Brilliant 427 Harbor 20
Annapolis, MD AYC, NYYC
10. Walter Laird
Jim Mumper

The Mighty Pearl 185 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
11. John Heintz


Endurance 213 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
12. Nicholas Draper
Nicholas Draper

Rhapsody 421 Harbor 20
Falls Church, VA Annapolis Yacht Club
13. Ron Steele
Bonnie, Alex, Britton

Black Russian 312 Harbor 20
Annapolis, MD EYC
14. Ward Anderson
David Leach

Merlyn 344 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
15. Margaret/Peter Podlich/Trogdon
Margaret/Peter Podlich/Trogdon

Skimmer 311 Harbor 20
severna park, MD AYC/SSA
16. Frank Quigley
Marymarie Quigley

Dolly 324 Harbor 20
Annapolis, MARYLAND EYC
17. marino dimarzo
marino dimarzo

velella 340 Harbor 20
Bethesda, MD AYC
18. Cooper/Jim/Robert Rees/Kizziar/Kottler


Tru Blu 342 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
19. Garth Hichens
Garth Hichens

Sugar 97 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
20. Martin Roesch
Martin Roesch

H2flow 339 Harbor 20
Fulton, MD AYC
21. William Sutton
Robert Dusndky

Fuzzy Logic 319 Harbor 20
Annapolis, MD AYC
22. Curt Schwab
Curt Schwab

Volition 314 Harbor 20
Davidsonville, MD AYC
23. David Smith


Last Hurrah! 600 Harbor 20
Bethesda, MD Eastport YC
 


Herreshoff 12.5
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Peter King


Emma Lou 639 Herreshoff 12.5
Annapolis, MD AYC
2. Cindy Weber
Cindy Weber

Hubcap 471 Herreshoff 12.5
washington, DC AYC
3. Chuck Hurley
Ginnie Hurley

Bit O’Luck 411 Herreshoff 12.5
Annapolis, MD AYC
4. William Museler
William Museler

RAVEN 522 Herreshoff 12.5
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
5. Terry Otis
Terry Otis

Pot O' Gold 263 Herreshoff 12.5
Annapolis, MD Eastport Yacht Club
6. Stanton Smith


Moon Dance H 61 Herreshoff 12.5
Annapolis, MD AYC
7. Terence Smith
Robert P. Gallagher

Terence Smith 485 Herreshoff 12.5
Annapolis, MD Terence Smith
8. Gill Cochran
Dave Ewing

Dotty K 400 Herreshoff 12.5
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
9. Spencer Leech


Blue Jacket 492 Herreshoff 12.5
Highland Beach, MD Eastport Yacht Club
 


J/105
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Jahn Tihansky


Constellation USA 215 J/105
Annapolis, MD
2. Kevin Ward
Mike Brown / Claire Ward

Syndicate 102 J/105
Annapolis, MD AYC
3. David Scheidt
David Hamilton Scheidt

Smoke and Oakum 250 J/105
Edgewater, MD AYC
4. Ja. Tihansky


Avenger USA 676 J/105
West River, MD
5. Patrick McGuire


PALADIN 201 J/105
Crownsville, MD J105 Fleet 3
6. Jahn Tihansky


Dreadnought USA 586 J/105
West River, MD
7. Cedric Lewis
Fredrik Salvesen

MIRAGE USA328 J/105
Annapolis, MD AYC
8. David McKee


Relentless USA 64 J/105
Annapolis, MD CBYRA
9. Carl Gitchell
Scott Gitchell

Tenacious 501 J/105
ANNAPOLIS, Maryland AYC
10. John Kircher


Chessie 407 J/105
Washington, DC PRSA
11. Arthur Libby Thomas Carter


Dog House 202 J/105
Severna Park, MD Annapolis Yacht Club
12. Kristen Robinson


Velvet Hammer 303 J/105
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
13. Donald Santa


Santas Reign, Dear 523 J/105
Edgewater, MD Annapolis Yacht Club
14. Jim Konigsberg


Inigo US 351 J/105
Fairfax, VA AYC
15. Andrew Kennedy
Warren Richter

Bat IV 220 J/105
Washington, DC Annapolis Yacht Club
16. Peter/Dave Schellie
Peter D Schellie

FREEDOM 93105 J/105
Annapolis, MD AYC
17. Jon Slabaugh


Firebrand 527 J/105
Bethesda, md Annapolis Yacht Club
18. Andrew Cherner
Sara Morgan

Crash USA 419 J/105
Washington, DC Annapolis Yacht Club
19. Kevin Fitzgerald


Rum Puppy 321 J/105
Severna Park, MD AYC - Waiting list
20. Bill Carruth
Linsley

Peregrine 252 J/105
Annapolis, MD EYC
21. Angelo Guarino


Crescendo 159 J/105
Severna Park, Maryland J105
 


J/30
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Amy & Doug Stryker


TOTALed MAYHEM 526 J/30
Crownsville, MD Eastport YC / Raritan YC
2. Ralph Riddle
Doug Wallop

Cannonbal l2.0 90 J/30
ANNAPOLIS, MD AYC
3. Pam Morris


Bump... 33450 J/30
Galesville, Maryland EYC
4. Rob Lundahl


Rag Doll 53260 J/30
Frederick, MD
5. James McGinnis


Blitz 122 J/30
Annapolis, MD EYC
6. Bruce Irvin


Shamrock 33504 J/30
Davidsonville, MD EYC
7. Charles Lutz


Pogo 32766 J/30
Annapolis, MD CBYRA
8. Bob Rutsch
Mike Costello

Bebop 53273 J/30
Chevy Chase, MD
9. Ryan Gens


Hello Mary Lou 221 J/30
Annapolis, MD EYC
10. Ronald Anderson


Insatiable 63242 J/30
Annapolis, MD AYC
11. Michael Ruzzi


Mondial 59617 J/30
Annapolis, MD EYC
12. Bruce Breiding


JAGUAR 43343 J/30
ANNAPOLIS, ANNAPOLIS/MARYLAND ANNAPOLIS YACHT CLUB
13. Tristan Keen


Infectious Smile 83060 J/30
Highland Beach, MD EYC
14. Heidi Frist


Suzie Q 203 J/30
Severna Park, MD EYC
 


J/70
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Gregg Zurmuhlen
Gregg Zurmuhlen

4 SPORT 4 J/70
Hyattsville, MD EYC
2. Pete Firey


Phoenix 220 J/70
Vienna, VA AYC
3. Ray/Jenn Wulff


419 419 J/70
Annapolis, MD Annapolis YC/ NYYC
4. Peter Bowe
Jenner/McNamara

Tea Dance Snake 381 J/70
Baltimore, MD AYC
5. Jim Golden


Derecho USA 27 J/70
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
6. Brian Wood


Johnny Thunder 209 J/70
Washington, DC AYC
 


J/80
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Kevin McKee
Florian Heyder

443 J/80
Annapolis, MD
2. Derick Lynch


OUTLAWS 259 J/80
Arnold, MD AYC
3. Pendleton Alexander
Pendleton Alexander

More Cowbell USA 788 J/80
Annapolis, MD AYC
4. Richard Harrison


some respect 405 J/80
stevensville, Maryland AYC
5. Rob Mairs
Rob Mairs

Puffinator 340 J/80
Edgewater, MD AYC
6. Anthony Flake
Anthony Flake

Snowstorm 1317 J/80
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
7. Jeff White


SpartoCuss 177 J/80
Annapolis, MD AYC
 


ORC 1
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Jah Tihansky


Zephyr USA 70059 ORC 1
West River, MD
2. Jahn2 Tihansky


Wasp USA 7192 ORC 1
West River, MD
3. Umberto D'Arista


Supra 30023 ORC 1
California, MD
4. J. Tihansky


Ranger USA 60059 ORC 1
West River, MD
5. Martin Roesch


Velocity USA008 ORC 1
Fulton, MD AYC
6. Richard Born
Richard W Born

Windborn 51120 ORC 1
Baltimore, MD AYC
7. Ken Comerford
Will

Moneypenny USA 59 ORC 1
Annapolis, Maryland
8. Bob Fox


SLY 93664 ORC 1
Arlington, VA AYC
9. Rodrick Jabin


Ramrod USA 106 ORC 1
Highland Beach, MD AYC
10. Kevin McNeil
Kevin McNeil

SeaBiscuit 40 ORC 1
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
11. Frank McGowan
Frank McGowan

Querencia 61145 ORC 1
Philadelphia, PA EYC
12. Bob Cantwell


RIVAL USA84002 ORC 1
Peru, VT Annapolis Yacht Club, Riverside Yacht Club
13. St. Mary's College
John Pica/Scott Steele

Endorphin 157 ORC 1
Annapolis, MD AYC
14. Ed Hartman
Cindy

Ma'm'selle 2722 ORC 1
Crownsville, Maryland AYC
15. Benedict Capuco
Benedict Capuco

ZUUL 38012 ORC 1
Alexandria, VA AYC
16. Brad Kauffman
Brad E Kauffman

Mummbles USA35 ORC 1
Highland Beach, MD AYC
17. Bruce Bingman
Taran Teague

Blockade Runner USA 34 ORC 1
Annapolis, MD Ayc
 


ORC 2
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Paul Susie


AfterSchock USA 82 ORC 2
Annapolis, MD
2. Steve Young
US PATRIOT SAILING

PATRIOT IV USA 118 ORC 2
Washington, DC
3. Frank Martien


Starbird 33123 ORC 2
Edgewater, MD AYC
4. Ron Katz
Donna Morrow / Gwen Gibson

Problem Child 83173 ORC 2
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
5. John Loe
John Loe

Hornet 45 ORC 2
Annapolis, MD AYC
6. Roger Lant


Abientot 42979 ORC 2
Alexandria, VA
7. Tapio Saavalainen


Kalevala II 52439 ORC 2
Washington, DC AYC
8. Tony Moynagh


Elvis 33510 ORC 2
Annapolis, Maryland
9. John Bell


Hiwassee 52296 ORC 2
Silver Spring, MD Chicago Yacht Clup
10. james sagerholm
james wilson sagerholm

Aunt Jean 53408 ORC 2
Annapolis, MD NSSA
11. Edward Ruegg


Grand Plan 12834 ORC 2
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
12. James McNeely


Maggie 40738 ORC 2
Crofton, MD
13. Norman Olson
Greg lines

Qa2 USA65 ORC 2
Philadelphia, PA
14. David Malkn


MI-2 57 ORC 2
Annapolis, MD
15. Johnathan Schlossberg
Gerry Taylor

Pointless SUI 49 ORC 2
Falls Church, VA
16. Erik Haaland


Vichingo USA 998 ORC 2
Annapolis, MD AYC
17. David Shaeffer
David Shaeffer

Zephyr4 7227 ORC 2
Annapolis, MD AYC
18. Mike Beasley


Rattle ‘n’ Rum USA2604 ORC 2
Annapolis, MD
19. Bill White
Harald Mangold

Xiberger 52038 ORC 2
Annapolis, MD Annapolis Yacht Club
 


PHRF
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Owen Hennessey


AYC Charter AYC 6 PHRF
Annapolis, MD AYC
2. Tom Simmons


Babe #4 PHRF
Arnold, MD Member
3. Erik Lostrom
Marty Lostrom

Moe Foe 18 PHRF
STEVENSVILLE, MD EYC
4. James Hutchinson
Annabelle Hutchinson

Stormy Weather AYC 5 PHRF
Annapolis, MD AYC
5. Chris Troxell
Greg Zercoe

Where Egos Dare 73123 PHRF
Stevensville, MD Annapolis Yacht Club
 


V-Boats
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Paul Murphy
Chip Carr, Will Vary

Alternative Facts 216 V-Boats
Annapolis, MD Severn Sailing Assoc/Storm Trysail
2. geoffrey ewenson
Mrs. Ewenson "The Lucky Bride"

Evil Hiss USA 297 V-Boats
annapolis, MD EYC / AYC
3. James Pokorski
Dale Pokorski

Haulin' Asp 80 V-Boats
JB Andrews, MD EYC
4. Arnie Brown
Bill Cook

Glenda 248 V-Boats
Annapolis, MD none
5. Walt Pletcher


Deep State 245 V-Boats
Annapolis, MD AYC
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network