Class 1 IRC
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Rives Potts
-
NYYC USA-315 CARINA - custom / McCurdy & Rhodes - sloop 1.047 / - / -
2. Michael Cashel
-
NYYC, FIYC USA 50282 MIRACLE - RP / RP 44 1.185 / - / -
3. Takashi Okura
-
NYYC USA37579 SLED - - / TP 52 1.378 / - / -
4. co/ captains Arthur Baer / Colin Rath
-
NYYC/ Storm Trysail 60545 Persevere - Hanse / 545 1.16 / - / -
5. George David
-
NYYC / IHYC 25555 RAMBLER - McConaghy / Custom 1.695 / - / -
6. Carter Bacon
-
NYYC 913 Solution - Paul Luke / Custom 0.985 / - / -
7. Jim Swartz
-
EYC US52007 VESPER - Custom / IRC52 1.379 / - / -
 


Class 2 PHRF A
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Scott Bearse
-
Hyannis Yacht Club 52744 Slide Rule - Beneteau / First 44.7 SD 48 / - / -
2. Stephen Besse
-
Vineyard Haven and Holmes Hole 50454 Apr├Ęs - J Boats / J-120 51 / - / -
3. Kevin McLaughlin
-
Low Tide 43777 Crazy Horse - Baltic / Baltic 50 -9 / - / -
4. Jamie Walker
-
ChYC / RBYC 60454 AZURA - Swan / Swan 56 -12 / - / -
5. John Schimenti
-
Old Greenwich YC USA35035 Zefiro Torna - Carroll Marine / 1D35 Modified 30 / - / -
6. Jim Masiero
-
US Sailing 52835 Ursus maritimus - J Boats / J 122 33 / - / -
7. Thomas McKenna
-
New Bedford yacht club 40788 Synergy - Beneteau / First 40.7 51 / - / -
8. DOUGLAS CURTISS
-
NEW BEDFORD YACHT CLUB 30 WICKED 2.0 - J BOATS / J/111 42 / - / -
 


Class 3 PHRF N/S A
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Donald Tofias
-
Royal Thems W.76/USA-1 WILD HORSES - W-Class Yachts/Brooklin Boatya / W.76 6 / - / -
2. Massachusetts Maritime Maritime
-
MSSA 50517 SEA LEAF - Apogee / Able Marine 51 / - / -
3. Kent Nicholas
-
Red Brook Harbor 51042 Panasea - J Boats / J 42 78 / - / -
4. Jeffrey Koch
-
North Shore Yacht Club US52896 Avalon - Jeanneau / Sun Odyssey 81 / - / -
5. Wesley McMichael
-
Beverly Yacht Club 43744 Ballyhoo - J-boats / J-44 57 / - / -
6. Tom Selldorff
-
New Bedford 51333 Kinship - Baltic / 52 39 / - / -
 


Class 4 PHRF B
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Alexa Ciarolla
-
Naval Academy Sailing Squadron NA-23 DEFIANCE - - / Navy 44 78 / - / -
2. Ethan Madison
-
Naval Academy Sailing Squadron NA-24 GALLANT - - / Navy 44 78 / - / -
3. Richard Egan
-
HYANNIS YACHT CLUB US60464 WINGS - JBOATS / J46 54 / - / -
4. Richard Blatterman
-
Plymouth Yacht Clu 60363 Ole Ole - Beneteau / First 36.7 84 / - / -
5. William Marsh
-
HYC 52044 RUSE - Swan / Swan 44 Mark II 69 / - / -
6. NORMAN LEWIS
-
ANTIGUA 33813 CYGNE - NAUTOR / SWAN 46 75 / - / -
7. Ned Joyce
-
Plymouth YC/Buzzards YC 413 Dark 'n Stormy - JBoats / J105 90 / - / -
8. Eliot Shanabrook
-
Marblehead YC 289 Hafa Adai - J Boats / J/109 66 / - / -
9. Pete Lebish
-
Buzzards Yacht Club 352 Lyric - J Boat / J 105 90 / - / -
 


Class 5 PHRF C
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Ira Perry
-
NBYC 53303 Seefest - J Boats / J29 111 / - / -
2. Shawn Dahlen
-
Duxbury Yacht Club 52571 Attitude - Beneteau / 423 108 / - / -
3. Francis Sutula
-
VHYC 307 Soma Holiday - Hanse / 355 156 / - / -
4. Paul Ulyatt
-
Us sailing 26 Sophie - N/a / DNS 30 135 / - / -
5. Bill Finn
-
Constitution Yacht Club 12033 SPARKLE PONY - KIRIE / ELITE 37 114 / - / -
6. Steve Dahill
-
BYC 50635 RIVA - J-Boats / J35C 114 / - / -
7. Owen Smith
-
Edgartown YC USA83255 Resurgo - Tillotson Pearson / J/28 177 / - / -
8. Alan Savenor
-
Kingman Yacht Club 52897 Blue Sky - Hanse / 400e 102 / - / -
 


Class 6 PHRF N/S B
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Rod Komar
-
OSTERVILLE 6697 FINESSE - JON MERI / SLOOP 99 / - / -
2. George Brown
-
New Bedford 52378 WINDIGO - - / Sabre 99 / - / -
3. Eric Thorkilsen
-
EYC USA22652 Misty - Little Harbor / Little Harbor 54/Ketch 87 / - / -
4. Bruce Robinson
-
Buzzards Yacht Club 50011 EIDER DOWN - Morris/Robinson / Morris 51 90 / - / -
5. Mark Carey
-
HYC 51906 Indian Summer - Sabre / Mk2 135 / - / -
6. James W. Swent III
-
none 21 Osprey - Alerion / Express 38 126 / - / -
7. Robert Snyder
-
EYC 11 RESOLUTE - Little Harbor / Little Harbor 53 90 / - / -
8. Charles Hodge
-
Edgartown 484 Surprise - Little Harbor / 44 132 / - / -
9. David McDonough
-
Trinity Yacht Club and Holmes Hole USA 93035 Trinity - C&C / C&C 37 132 / - / -
10. Frank Partel
-
Edgartown YC US 63348 FLAME - Catalina Catamaran / Hobie 33 99 / - / -
 


Class 7 PHRF N/S C
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Paul Waldeck
-
None 51257 Second Wind - C & C / 29-2 189 / - / -
2. Andrew Berry
-
Vineyard Haven Yacht Club 42805 Isobar - Cal / Cal 33 - 2 147 / - / -
3. Peter Soule
-
Saquatucket 51353 Saylavee - Beneteau / 311 192 / - / -
4. ROBERT DONAHUE
-
EDGARTOWN NONE ANTARES - FREEDOM / FREDOM 35 168 / - / -
5. Robert Labdon
-
Hyannis Yacht Club 001 Camelot - Nevins / Wood sloop 174 / - / -
6. Peter See
-
Beverly Yacht Club 6868 Kalos - C&C / Redline 41 141 / - / -
 


Class 8 Double-Handed
    Skipper Club Sail# Boat Name Division Make/Model Rating
1. Sal Giordano
-
EYC 9 BIG BIRD - Pearson Composites / Alerion 38 120 / - / -
2. Sandy Vietor
-
Edgartown 10 Orpheus - - / Alerion Express 33 132 / - / -
3. Richard Sides
-
Eastern YC 20283 ATALANTA - Sabre / 28 Ketch 207 / - / -
4. James Binch
-
EYC US 138 Killua - Bianca Yachts / Aphrodite 101 132 / - / -
5. Bill Brine
-
Edgartown 150 Good Fortune - Sabre / 38-2 CB 153 / - / -
6. Jil Westcott
-
Bristol Yacht Club 51554 Starlight - J Boats (TPI Inc.) / J-42 Shoal Draft 90 / - / -
7. Peter Holmes
-
New Bedford Yacht Club 60386 Calusa - Sabre / 386 114 / - / -
8. Paul Stafford
-
EYC 18 Iniki - Pearson / Alerion Express 120 / - / -