event burgee venue burgee

2019 Wet Wednesday Series

Ventura Yacht Club

A Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st PHRF A Bikini Machine Olson 30 77620 VYC Garrett Baum 96 (4.0) 1.0 1.0 3.0 1.0 10.0 6.0
2nd PHRF A Buena Vista Olson 40 97620 VYC Dwight Rowe 57 3.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 13.0 9.0
3rd PHRF A RIVAL J 35 87512 VYC David Boatner 72 1.0 4.0 (6.0 DNC) 2.0 3.0 16.0 10.0
4th PHRF A Uhambo Fast 42 56134 VYC Dave Chase 52 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 4.0 19.0 13.0
5th PHRF A Endurance (A) C&C 110 28767 VYC Mike Stuzane 114 (6.0 DNC) 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 27.0 21.0

B Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st PHRF B Jaded J 24 1892 VYC Deke Klatt 168 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd PHRF B Adracadabra J 24 1910 VYC Dan Chepley 168 (8.0 DNC) 2.0 4.0 2.0 2.0 18.0 10.0
3rd PHRF B Misrlou Kirby 30 30768   Jeremy Grewal 135 2.0 4.0 2.0 3.0 (8.0 DNC) 19.0 11.0
4th PHRF B Within Reach J 24 2166 VYC Claudia Gottstein 168 3.0 3.0 3.0 (4.0) 3.0 16.0 12.0
5th PHRF B Wilder SC 27 56831 VYC Ian Sprenger 138 4.0 (8.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 33.0 25.0
6th PHRF B Paradise Found (B) C&C 37 18460 VYC Jim Albert 123 (8.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 8.0 DNC 8.0 DNC 38.0 30.0
7th PHRF B Never A Question Shock 34 7180 VYC Brad Barnes 117 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 40.0 32.0

C Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st PHRF C Volare Bene 25 56970 DRYC Michael Swimmer 180 2.0 1.0 (9.0 DNC) 2.0 4.0 dnf 18.0 9.0
2nd PHRF C Surf Is Swell Cal 35-2 0   Scott Fish 177 1.0 4.0 DNF 1.0 5.0 (9.0 DNC) 20.0 11.0
3rd PHRF C Paradise Found (C) C&C 37 18460 VYC Jim Albert 123 (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 1.0 1.0 22.0 13.0
4th PHRF C Endurance (C) C&C 110 28767 VYC Mike Stuzane 114 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 38.0 29.0
5th PHRF C Galene Cat 320 56648 PBYC Ken Recla 150 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 39.0 30.0
6th PHRF C Majistri C&C 38 97262   Wayne Yacoots 102 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 39.0 30.0
7th PHRF C Contest Olson 25 69228   David Riebel 165 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC 40.0 31.0
8th PHRF C Penny Lane Columbia 36 00   Stephen Burch 162 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 9.0 DNC 42.0 33.0

Race 1: Abandoned all fleets

R2 - A Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: W, Ave wind: 16
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF A RIVAL J 35 87512 VYC David Boatner 72 18:57:08 0:57:08 0:50:31 0:00:00 1.0
2 PHRF A Uhambo Fast 42 56134 VYC Dave Chase 52 18:57:30 0:57:30 0:52:43 0:02:12 2.0
3 PHRF A Buena Vista Olson 40 97620 VYC Dwight Rowe 57 18:58:23 0:58:23 0:53:09 0:02:38 3.0
4 PHRF A Bikini Machine Olson 30 77620 VYC Garrett Baum 96 19:02:39 1:02:39 0:53:50 0:03:19 4.0

R3 - A Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00, Distance: 2.37, Course: 9, Wind dir: SW, Ave wind: Light
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF A Bikini Machine Olson 30 77620 VYC Garrett Baum 102 18:56:06 0:56:06 0:52:04 0:00:00 1.0
2 PHRF A Buena Vista Olson 40 97620 VYC Dwight Rowe 60 18:57:11 0:57:11 0:54:49 0:02:45 2.0
3 PHRF A Endurance (A) C&C 110 28767 VYC Mike Stuzane 114 19:11:30 1:11:30 1:07:00 0:14:56 3.0
4 PHRF A RIVAL J 35 87512 VYC David Boatner 66 19:10:31 1:10:31 1:07:55 0:15:50 4.0

R4 - A Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: W, Ave wind: 10-13 knts
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF A Bikini Machine Olson 30 77620 VYC Garrett Baum 96 19:00:33 1:00:33 0:51:44 0:00:00 1.0
2 PHRF A Buena Vista Olson 40 97620 VYC Dwight Rowe 57 18:58:42 0:58:42 0:53:28 0:01:44 2.0

R5 - A Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:06:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: WSW, Ave wind: 10
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF A Uhambo Fast 42 56134 VYC Dave Chase 49 19:15:50 1:09:50 1:05:20 0:00:00 1.0
2 PHRF A RIVAL J 35 87512 VYC David Boatner 72 19:20:33 1:14:33 1:07:56 0:02:36 2.0
3 PHRF A Bikini Machine Olson 30 77620 VYC Garrett Baum 93 19:22:30 1:16:30 1:07:58 0:02:38 3.0
4 PHRF A Buena Vista Olson 40 97620 VYC Dwight Rowe 60 19:23:18 1:17:18 1:11:47 0:06:27 4.0

R6 - A Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00, Distance: 5.38, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF A Bikini Machine Olson 30 77620 VYC Garrett Baum 96 18:54:43 0:54:43 0:46:07 0:00:00 1.0
2 PHRF A Buena Vista Olson 40 97620 VYC Dwight Rowe 66 18:53:06 0:53:06 0:47:11 0:01:04 2.0
3 PHRF A RIVAL J 35 87512 VYC David Boatner 69 18:54:25 0:54:25 0:48:14 0:02:07 3.0
4 PHRF A Uhambo Fast 42 56134 VYC Dave Chase 43 18:53:11 0:53:11 0:49:20 0:03:13 4.0

R2 - B Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:07:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: W, Ave wind: 16
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF B Jaded J 24 1892 VYC Deke Klatt 168 19:11:32 1:04:32 0:49:06 0:00:00 1.0
2 PHRF B Misrlou Kirby 30 30768   Jeremy Grewal 135 19:10:50 1:03:50 0:51:26 0:02:20 2.0
3 PHRF B Within Reach J 24 2166 VYC Claudia Gottstein 168 19:17:14 1:10:14 0:54:48 0:05:42 3.0
4 PHRF B Wilder SC 27 56831 VYC Ian Sprenger 138 19:14:33 1:07:33 0:54:53 0:05:46 4.0

R3 - B Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:06:00, Distance: 2.37, Course: 9, Wind dir: SW, Ave wind: Light
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF B Jaded J 24 1892 VYC Deke Klatt 162 18:59:37 0:53:37 0:47:13 0:00:00 1.0
2 PHRF B Adracadabra J 24 1910 VYC Dan Chepley 168 19:11:22 1:05:22 0:58:44 0:11:31 2.0
3 PHRF B Within Reach J 24 2166 VYC Claudia Gottstein 171 19:12:07 1:06:07 0:59:22 0:12:09 3.0
4 PHRF B Misrlou Kirby 30 30768   Jeremy Grewal 132 19:10:40 1:04:40 0:59:27 0:12:14 4.0

R4 - B Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:06:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: W, Ave wind: 10-13 knts
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF B Jaded J 24 1892 VYC Deke Klatt 156 19:10:36 1:04:36 0:50:16 0:00:00 1.0
2 PHRF B Misrlou Kirby 30 30768   Jeremy Grewal 138 19:09:23 1:03:23 0:50:43 0:00:26 2.0
3 PHRF B Within Reach J 24 2166 VYC Claudia Gottstein 174 19:14:31 1:08:31 0:52:32 0:02:16 3.0
4 PHRF B Adracadabra J 24 1910 VYC Dan Chepley 165 19:15:15 1:09:15 0:54:06 0:03:49 4.0
5 PHRF B Wilder SC 27 56831 VYC Ian Sprenger 144 19:15:49 1:09:49 0:56:36 0:06:19 5.0
6 PHRF B Paradise Found (B) C&C 37 18460 VYC Jim Albert 123 19:19:13 1:13:13 1:01:55 0:11:39 6.0

R5 - B Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:12:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: WSW, Ave wind: 10
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF B Jaded J 24 1892 VYC Deke Klatt 150 19:36:44 1:24:44 1:10:58 0:00:00 1.0
2 PHRF B Adracadabra J 24 1910 VYC Dan Chepley 165 19:39:58 1:27:58 1:12:49 0:01:51 2.0
3 PHRF B Misrlou Kirby 30 30768   Jeremy Grewal 135 19:38:10 1:26:10 1:13:46 0:02:49 3.0
4 PHRF B Within Reach J 24 2166 VYC Claudia Gottstein 174 19:44:32 1:32:32 1:16:33 0:05:36 4.0

R6 - B Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:06:00, Distance: 5.38, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF B Jaded J 24 1892 VYC Deke Klatt 144 19:12:39 1:06:39 0:53:44 0:00:00 1.0
2 PHRF B Adracadabra J 24 1910 VYC Dan Chepley 162 19:15:22 1:09:22 0:54:50 0:01:06 2.0
3 PHRF B Within Reach J 24 2166 VYC Claudia Gottstein 180 19:17:54 1:11:54 0:55:46 0:02:01 3.0

R2 - C Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:13:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: W, Ave wind: 16
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF C Surf Is Swell Cal 35-2 0   Scott Fish 177 19:22:10 1:09:10 0:52:55 0:00:00 1.0
2 PHRF C Volare Bene 25 56970 DRYC Michael Swimmer 180 19:32:28 1:19:28 1:02:56 0:10:01 2.0
3 PHRF C Majistri C&C 38 97262   Wayne Yacoots 102 19:27:58 1:14:58 1:05:36 0:12:41 3.0

R3 - C Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:12:00, Distance: 2.37, Course: 9, Wind dir: SW, Ave wind: Light
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF C Volare Bene 25 56970 DRYC Michael Swimmer 180 19:13:05 1:01:05 0:53:58 0:00:00 1.0
2 PHRF C Paradise Found (C) C&C 37 18460 VYC Jim Albert 123 19:11:06 0:59:06 0:54:14 0:00:16 2.0
3 PHRF C Surf Is Swell Cal 35-2 0   Scott Fish 171   DNF     4.0

R4 - C Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:12:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: W, Ave wind: 10-13
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF C Surf Is Swell Cal 35-2 0   Scott Fish 171 19:38:17 1:26:17 1:10:35 0:00:00 1.0

R5 - C Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:12:00, Distance: 5.51, Course: 1, Wind dir: WSW, Ave wind: 10 knts
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF C Paradise Found (C) C&C 37 18460 VYC Jim Albert 126 19:46:14 1:34:14 1:22:40 0:00:00 1.0
2 PHRF C Volare Bene 25 56970 DRYC Michael Swimmer 177 20:02:08 1:50:08 1:33:53 0:11:13 2.0
3 PHRF C Galene Cat 320 56648 PBYC Ken Recla 150 20:03:54 1:51:54 1:38:08 0:15:28 3.0
4 PHRF C Contest Olson 25 69228   David Riebel 165 20:07:28 1:55:28 1:40:19 0:17:39 4.0
5 PHRF C Surf Is Swell Cal 35-2 0   Scott Fish 171 20:20:24 2:08:24 1:52:42 0:30:02 5.0
6 PHRF C Penny Lane Columbia 36 00   Stephen Burch 162 20:26:51 2:14:51 1:59:58 0:37:19 6.0

R6 - C Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:12:00, Distance: 5.38, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF C Paradise Found (C) C&C 37 18460 VYC Jim Albert 120 19:33:20 1:21:20 1:10:34 0:00:00 1.0
2 PHRF C Endurance (C) C&C 110 28767 VYC Mike Stuzane 114 19:43:20 1:31:20 1:21:07 0:10:32 2.0
3 PHRF C Volare Bene 25 56970 DRYC Michael Swimmer 174   dnf     4.0

https://venturayachtclub.org/

http://www.regattanetwork.com/event/18696

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com