logo          NASS Race to the Lighthouses

Entry List - by SailId

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Friday, September 11, 2020 10:13:12 PM EDT


Division: Alberg 30 (3 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
197 Laughing Gull/ Seidel, Patrick Alberg 30 Cambridge Yacht Club  
262 Constance/ Williams, T.C. Alberg 30 Annapolis Yacht Club  
550 Skybird/ Nikolich, Mike Alberg 30 Potapskut Sailing Association  

Division: CHESSS (6 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
192 Resilient/ Spann, Robert 174 HHSA  
888 Daisy/ Disque, Brian 237 Team Turcios Sailing  
42979 Abientot/ Lant, Roger 72 EYC  
43432 Synergy/ Halpern, Jeff 96 CHESSS  
61043 Nomad/ Winnick, Seth 132 CHESSS  
USA 61281 Moondust/ Zimmermann, Tim 87 CHESSS  

Division: CRCA ORR-Ez Non Spin (3 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
60498 Curlew/ Densmore, David 162 SSA  
61366 AnnaMae/ Michaelson, Robert 0.767 Sailing Club of the Chesapeake  
93184 Graceful Wind/ Guild, Tom 0.767 CRCA  

Division: CRCA ORR-Ez Racer Cruiser (11 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
17 La Cinquieme/ Foley, Robert 0.871 Miles River Yacht Club (MRYC)  
121 Atlas/ Holden, Peter 0.838 CRCA  
USA 4515 Revolution/ Ellmore, Douglas 0.752 HHSA  
13177 Heyday/ Drain, Shepherd 0.738 MRSA  
33123 Starbird/ Martien, Frank 0.874 Sailing Club of the Chesapeake  
52654 Snow Day/ Snow, Richard 0.882 CBYRA  
60161 Flashpoint/ Leonard, Dan & Susan 0.857 Eastport Yacht Club  
83350 Incommunicado/ Tracey, Ed 0.824 MRSA  
93162 Enigma/ Sheldrick, Matt 0.86 NERYC  
93442 ReJoyce/ Glackin, Dennis 0.876 MRYC  
93613 Resolute/ Adams, David 0.786 CYCOP  

Division: CRCA ORR-Ez True Cruiser (5 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
411 Miles to Go/ Halverson, Erik 0.848 None  
423 Plein Air/ Lovinguth, Ed 0.788 EYC  
60340 Anneliese/ Zebleckes, Joseph 0.798 EYC  
61473 Celerity/ Lober, Rick 0.818 EYC  
93679 Jahazi/ Dodson, David 0.808 SSC  

Division: J/105 (10 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
USA 64 Relentless/ McKee, David J105 CBYRA  
159 Crescendo/ Guarino, Angelo J105 j/105  
250 Smoke and Oakum/ Scheidt, David J105 AYC  
251 BREAKAWSY/ Hinds, Richard J105 AYC  
252 Peregrine/ Carruth, Bill J105 EYC  
407 Chessie/ Kircher, John J105 PRSA  
USA- 523 Santas Reign, Dear/ Santa, Donald J105 Annapolis Yacht Club  
527 Firebrand/ Slabaugh, Jon J105 AYC  
USA 586 DREADNOUGHT/ Routen, Cory J105 NASS/USNA  
USA 676 AVENGER/ Gelhar, Cade J105 NASS/USNA  

Division: Multihull A (7 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
1 Triple Threat/ Lyons, Timothy 1.042 CMA  
1 Cheshire Cat/ Enderle, John 1.136 CMA  
M 6 tHriLL Ride/ Parrott, Jim 1.066 CMA  
15 Mikayla/ Nicholson, John 1.136 CMA  
131 OrgaZmatron/ Colwell, Josh 1.060 Chesapeake Multihull Assosciation  
144 Seize the Bay/ Black, James 1.000 CMA  
27042 Temple of the Wind/ Dykman, Douglas 1.042 CMA/AYC  

Division: Multihull B (4 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
3 Flipper/ Wayshner, John 0.879 Chesapeake Multihull Association  
528 Germini/ Glover, Jere 0.766 CMA  
M 583 Narrow Escape/ Corson, Ben 0.952 AYC  
1055 Endurance/ Short, Jeffrey 0.716 CMA  

Division: ORC (4 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
4607 Sodalis III/ Demarest, Jim 581.700 None - Yet  
38012 Zuul/ Capuco, Benedict 565.100 AYC  
USA 61145 Querencia/ McGowan, Francis 580.000 EYC  
93664 SLY/ Fox, Bob 552.800 AYC/STC  

Division: PHRF A0 (7 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
USA 21 Artemis/ Kennedy, Jeffrey 9 MRYC  
157 Endorphin/ Pica, John 24 AYC  
USA 7192 WASP/ Jervis, Paul 6 NASS/USNA  
USA 52599 WAHOO/ Boyle, Katie -39 NASS/USNA  
USA 60059 RANGER/ Hogan, Nick -6 NASS/USNA  
USA 61150 Crocodile/ Ward, Scott 24 STC, SMSA  
USA 70059 ZEPHYR/ Gillcrist, Matthew -6 NASS/USNA  

Division: PHRF A1 (5 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
USA 75 Skadi/ Berget, Todd 42 WRSC  
USA 77 No Surrender/ Hanson, Rick 42 North East River Yacht Club  
USA 50473 Cheetah/ Briere, Marc 39 SMSA  
51120 Windborn/ Born, Richard 42 SCC  
USA 51677 Whatshername/ Sossamon, David 63 PCRC  

Division: PHRF A2 (17 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
4 Cookie Monster/ H, Steve 75 PCRC  
22 Delirium/ McCullough, David 84 HHSA  
NA 26 Invincible/ Lance, Adam 81 NASS/USNA  
45 Hornet/ Loe, John 84 AYC  
USA 118 PATRIOT IV/ Young, Steve 99 US PATRIOT SAILING  
USA 999 Mama Tried/ Noel, Andrew 81 PCRC  
1889 MONKEY DUST/ Saunders, Craig & Dotty 75 AYC  
7000 Victorine/ Conlon, David 66 SSA  
32599 Kristany/ Harvey, Glenn 99 GSA  
33785 Valhalla/ Wood, Mike 72 Eastport Yacht Club  
36003 BINGO!/ Allen, Brent 105 PPYC  
40738 Maggie/ McNeely, James 72 DISC  
42340 Legacy/ Taylor, Mark 78 BCYA  
50525 Cimarron/ McClaskey, Jacqueline 93 HHSA  
52038 Xiberger/ Mangold, Harald 72 EYC  
61304 Das Boot 3.0/ Muller, Jay 69 Chicago Yacht Club  
93300 Muskrat/ Iliff, Nick 66 SCC  

Division: PHRF B (9 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
38 White, John 120 Annapolis Yacht Club  
117 Whirlwind/ Jobson, Gary 156 Annapolis Yacht Club  
221 Hello Mary Lou/ Gens, Ryan 144 Eastport Yatch Club  
USA 655 Chill/ McCollum, William 120 AYC  
USA 788 More Cowbell/ Alexander, Pendleton 126 AYC  
2021 Nicole/ Campbell, Tom 117 TAYC  
33310 Blue Bayou II/ Dyer, Matt 126 PCYC  
40991 In the Red/ Wilkins, Antoinette 144 Haven Harbor  
61260 Hobnob/ Joyce, Matt 144 TAYC  

Division: PHRF N (5 boats) (top)

Sail Boat/Skipper Rating Club CBYRA
68 Grand Cru/ Cox, Stephen 156 TAYC  
10420 Susie/ Shapiro, Robert 228 AYC  
40826 Kokomo Express/ Sorensen, Brett 108 GSA  
68120 Orion/ Opert, Jon 132 SCC  
93468 SpinDoctor/ Rajaee, Babak 78 EYC  

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Taran Teague & Bruce Bingman
Jury Chair: Dan Trammell


Version 7.5.5: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore