event burgee venue burgee

SYSCO Twilight Series - Thursday 2020-FUN

_

Results are provisional

Contents

#1-J-24 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #1-J-24 Strange Brew J24 2197 Blain Goold RCYC 0 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0  
2nd #1-J-24 Bite Me J24 2952 Phillip Campagna sysco 183 5.0 DNC 1.0 2.0 8.0 8.0  
3rd #1-J-24 Joss J24 2950 Barry Rumsey ISC 0 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0  
4th #1-J-24 Deadbeat J-24 4124 Jeff McDonald Sysco 0 1.0 5.0 DNF 5.0 DNC 11.0 11.0  

#2-Cal 20 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #2-Cal 20 Gwaihir Cal20 638 Keith Marcoe OCSA/Cal20 0 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0  
2nd #2-Cal 20 Coho Cal 20 967 Matt Crocker Fleet 7 0 3.0 1.0 3.0 7.0 7.0  
3rd #2-Cal 20 River Rose Cal 20 1000 Michelle Bennett PYC 0 5.0 4.0 2.0 11.0 11.0  
4th #2-Cal 20 Scooter Cal 20 78 Pete Thomsen SYSCO 0 1.0 3.0 8.0 12.0 12.0  
5th #2-Cal 20 For My Girls Cal 20 1578 Craig Daniels WSC 0 4.0 7.0 4.0 15.0 15.0  
6th #2-Cal 20 Local Motion Cal 20 1576 Doug Frengle Sysco 0 6.0 5.0 6.0 17.0 17.0  
7th #2-Cal 20 Yacht Knot Cal 20 549 Don Hamann Cal 20 Fleet 7 0 7.0 6.0 5.0 18.0 18.0  
8th #2-Cal 20 Pretzel Logic Cal 20 17 CHERYL WATSON cal20 fleet #7 0 8.0 9.0 7.0 24.0 24.0  
9th #2-Cal 20 Tilt Cal-20 1378 Doug Damm SYSCO 0 9.0 8.0 9.0 26.0 26.0  
10th #2-Cal 20 Light Speed Cal20 4576 Kerry Cakebread Cal20 Fleet 7 0 10.0 10.0 12.0 DNC 32.0 32.0  
11th #2-Cal 20 Impulse Cal 20 1512 Ryan Barnes OCSA 0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 36.0  

#3-Ranger 20 and Ven Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #3-Ranger 20 and Ven Gilded Lady Venture 21 425 Jan Burkhart SYSCO, OCSA 0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0  
2nd #3-Ranger 20 and Ven R2 Ranger 2 Corey Tolliver Sysco 0 2.0 2.0 3.0 7.0 7.0  
3rd #3-Ranger 20 and Ven SeaGlass 20 306 Darren Posey SYSCO 0 4.0 3.0 2.0 9.0 9.0  
4th #3-Ranger 20 and Ven Pumpkin Seed Ranger 186 Randy Christensen Sysco 0 6.0 4.0 4.0 14.0 14.0  
5th #3-Ranger 20 and Ven Flying Frog Ranger 20 145 Gregg Bryden CYC, SYSCO 300 5.0 5.0 5.0 15.0 15.0  
6th #3-Ranger 20 and Ven Vela Ranger 515 Chris Bixby OSCA 0 3.0 7.0 7.0 17.0 17.0  
7th #3-Ranger 20 and Ven Lone Ranger Ranger 20 350 Lynn Eastes SYSCO 0 7.0 6.0 6.0 19.0 19.0  
8th #3-Ranger 20 and Ven Hoodview Ranger 294 Julie Demaree OWSA 0 8.0 8.0 8.0 24.0 24.0  
9th #3-Ranger 20 and Ven Lipstick Venture V21 Shelly Johnson Sysco 0 10.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 34.0 34.0  
10th #3-Ranger 20 and Ven Thunder Pig Ranger 20 117 Jacqueline Pitter SYSCO 303 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 36.0  
10th #3-Ranger 20 and Ven Four Sail 20 526 Dennis Olmstead SYSCO, EYC 0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 36.0  

#4-Catalina 22 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #4-Catalina 22 Paula Jean 22 6868 Michael Lang SYSCO 0 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0  
2nd #4-Catalina 22 Max EPR 22 4215 Jody schultz SYSCO 0 1.0 4.0 3.0 8.0 8.0  
3rd #4-Catalina 22 Celeste C-22 3316 Weston Becker SYSCO 0 8.0 DNC 2.0 2.0 12.0 12.0  
4th #4-Catalina 22 Betty L 22 371 Graham Dudik SYSCO 0 3.0 3.0 8.0 DNC 14.0 14.0  
5th #4-Catalina 22 No Name 22 14461 Dave Hermens Sysco 0 4.0 6.0 5.0 15.0 15.0  
6th #4-Catalina 22 Togarty Catalina 22 7260 Rick Figone Sysco 0 8.0 DNC 5.0 4.0 17.0 17.0  
7th #4-Catalina 22 Sunrise C-22 10868 Erik Bodegom Sysco 0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 24.0 24.0  

#5-Cruising A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #5-Cruising A Misty Cascade 36 93 Pam Sesar PYC RCYC SYSCO 0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0  
2nd #5-Cruising A Siren Benteau 36.7 134 Carl Sirois OCSA/SYSCO 0 3.0 2.0 2.0 7.0 7.0  
3rd #5-Cruising A Breakaway 34 73329 Daniel Petrin PYC/SYSCO 0 2.0 3.0 3.0 8.0 8.0  
4th #5-Cruising A Brenda Lou 387 45 David Long SYSCO 0 4.0 4.0 4.0 12.0 12.0  
5th #5-Cruising A Junkyard Dog CF 27 69137 Lenny Severs Sysco 159 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0  
5th #5-Cruising A Goose Chase Olson 34 97970 Bruce Shibley PYC/SYSCO 0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0  

#7-Cruising C Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #7-Cruising C Blewstreak San Juan 28 28 Gary Kapezynski SYSCO, OCSA, LEWIS RIVER YACHT CLUB 0 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0  
2nd #7-Cruising C La Dolce Vita Hunter 30-2 5 Scott Stevenson SYSCO,CYC,OCSA,OWSA 0 1.0 2.0 3.0 6.0 6.0  
3rd #7-Cruising C Wildheart 30 44 Stephnie Walker Sysco 0 3.0 3.0 2.0 8.0 8.0  
4th #7-Cruising C Puddletown 30 916 Mark Salholm SYSCO 0 4.0 4.0 4.0 12.0 12.0  

#6-Cruising B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #6-Cruising B Cando Yamaha33 SM 59171 Karen Feulner RCYC 0 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0  
2nd #6-Cruising B ELIXIR 9.2 59631 Amy Kozma OSCA 186 1.0 2.0 2.0 5.0 5.0  
3rd #6-Cruising B Vaporware 33 79164 Richard Samuels RCYC 0 3.0 3.0 4.0 10.0 10.0  
4th #6-Cruising B UPSTART Kalik 30 69345 Bill Sanborn SYSCO 0 5.0 5.0 3.0 13.0 13.0  
5th #6-Cruising B Second Half C-30 047 Michael Dalby SYSCO 0 4.0 4.0 5.0 13.0 13.0  
6th #6-Cruising B CEPHERON 32-2 270 Pat O'Bryant RCYC, SYSCO 0 6.0 7.0 DNS 6.0 19.0 19.0  
7th #6-Cruising B Escapade 323 323 Chris Sheesley RCYC 0 7.0 10.0 DNC 10.0 DNC 27.0 27.0  
8th #6-Cruising B River Weasel 30 3522 John Osborne SYSCO 0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0  
8th #6-Cruising B Chinook Idylle 11.50 142 Tod Bassham RCYC, SYSCO 168 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0  

#8-Cruising D Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Standard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1-A
7-16-20
R2-A
7-23-20
R3-A
8-6-20
Total Nett Notes
1st #8-Cruising D Happiness 26 M26 Belton Copp Mccuddy's Marina 0 1.0 1.0 3.0 5.0 5.0  
2nd #8-Cruising D Molika 7.9 meter 192 Gary Bruner SYSCO 238 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0  
3rd #8-Cruising D Destination CAL 2-27 12345 Rick Butler RCYC 0 6.0 DNC 3.0 1.0 10.0 10.0  
4th #8-Cruising D Boundless 25 103 John Bennett sysco 0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 18.0 18.0  
4th #8-Cruising D At Last Ranger 26 266 RJ Barnes SYSCO 0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 18.0 18.0  

For Race details scroll down the page.

R1-A - #1-J-24 Fleet - 7-16-20

Start: #1-J24, Finishes: Finish time, Time: 183500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #1-J-24 Deadbeat J-24 4124 Jeff McDonald Sysco 0 19:51:02 1:16:02 1.0  
2 #1-J-24 Strange Brew J24 2197 Blain Goold RCYC 0 19:51:04 1:16:04 2.0  
3 #1-J-24 Joss J24 2950 Barry Rumsey ISC 0 19:53:13 1:18:13 3.0  
4 #1-J-24 Bite Me J24 2952 Phillip Campagna sysco 183   DNC 5.0  

R2-A - #1-J-24 Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #1-J24, Finishes: Finish time, Time: 183500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #1-J-24 Bite Me J24 2952 Phillip Campagna sysco 183 20:01:23 1:26:23 1.0  
2 #1-J-24 Strange Brew J24 2197 Blain Goold RCYC 0 20:01:46 1:26:46 2.0  
3 #1-J-24 Joss J24 2950 Barry Rumsey ISC 0 20:04:57 1:29:57 3.0  
4 #1-J-24 Deadbeat J-24 4124 Jeff McDonald Sysco 0   DNF 5.0  

R3-A - #1-J-24 Fleet - 8-6-20

Start: #1-J24, Finishes: Finish time, Time: 183500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #1-J-24 Strange Brew J24 2197 Blain Goold RCYC 0 19:23:19 0:48:19 1.0  
2 #1-J-24 Bite Me J24 2952 Phillip Campagna sysco 183 19:23:33 0:48:33 2.0  
3 #1-J-24 Joss J24 2950 Barry Rumsey ISC 0 19:26:45 0:51:45 3.0  
4 #1-J-24 Deadbeat J-24 4124 Jeff McDonald Sysco 0   DNC 5.0  

R1-A - #2-Cal 20 Fleet - 7-16-20

Start: #2-CAL20, Finishes: Finish time, Time: 184000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #2-Cal 20 Scooter Cal 20 78 Pete Thomsen SYSCO 0 19:22:10 0:42:10 1.0  
2 #2-Cal 20 Gwaihir Cal20 638 Keith Marcoe OCSA/Cal20 0 19:23:07 0:43:07 2.0  
3 #2-Cal 20 Coho Cal 20 967 Matt Crocker Fleet 7 0 19:23:42 0:43:42 3.0  
4 #2-Cal 20 For My Girls Cal 20 1578 Craig Daniels WSC 0 19:24:25 0:44:25 4.0  
5 #2-Cal 20 River Rose Cal 20 1000 Michelle Bennett PYC 0 19:24:35 0:44:35 5.0  
6 #2-Cal 20 Local Motion Cal 20 1576 Doug Frengle Sysco 0 19:24:54 0:44:54 6.0  
7 #2-Cal 20 Yacht Knot Cal 20 549 Don Hamann Cal 20 Fleet 7 0 19:25:15 0:45:15 7.0  
8 #2-Cal 20 Pretzel Logic Cal 20 17 CHERYL WATSON cal20 fleet #7 0 19:26:10 0:46:10 8.0  
9 #2-Cal 20 Tilt Cal-20 1378 Doug Damm SYSCO 0 19:27:07 0:47:07 9.0  
10 #2-Cal 20 Light Speed Cal20 4576 Kerry Cakebread Cal20 Fleet 7 0 19:30:40 0:50:40 10.0  
11 #2-Cal 20 Impulse Cal 20 1512 Ryan Barnes OCSA 0   DNC 12.0  

R2-A - #2-Cal 20 Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #1-J24, Finishes: Finish time, Time: 183500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #2-Cal 20 Coho Cal 20 967 Matt Crocker Fleet 7 0 19:23:16 0:48:16 1.0  
2 #2-Cal 20 Gwaihir Cal20 638 Keith Marcoe OCSA/Cal20 0 19:23:18 0:48:18 2.0  
3 #2-Cal 20 Scooter Cal 20 78 Pete Thomsen SYSCO 0 19:23:38 0:48:38 3.0  
4 #2-Cal 20 River Rose Cal 20 1000 Michelle Bennett PYC 0 19:24:27 0:49:27 4.0  
5 #2-Cal 20 Local Motion Cal 20 1576 Doug Frengle Sysco 0 19:24:58 0:49:58 5.0  
6 #2-Cal 20 Yacht Knot Cal 20 549 Don Hamann Cal 20 Fleet 7 0 19:25:09 0:50:09 6.0  
7 #2-Cal 20 For My Girls Cal 20 1578 Craig Daniels WSC 0 19:26:00 0:51:00 7.0  
8 #2-Cal 20 Tilt Cal-20 1378 Doug Damm SYSCO 0 19:28:00 0:53:00 8.0  
9 #2-Cal 20 Pretzel Logic Cal 20 17 CHERYL WATSON cal20 fleet #7 0 19:28:36 0:53:36 9.0  
10 #2-Cal 20 Light Speed Cal20 4576 Kerry Cakebread Cal20 Fleet 7 0 19:33:24 0:58:24 10.0  
11 #2-Cal 20 Impulse Cal 20 1512 Ryan Barnes OCSA 0   DNC 12.0  

R3-A - #2-Cal 20 Fleet - 8-6-20

Start: #2-CAL20, Finishes: Finish time, Time: 184000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #2-Cal 20 Gwaihir Cal20 638 Keith Marcoe OCSA/Cal20 0 19:31:33 0:51:33 1.0  
2 #2-Cal 20 River Rose Cal 20 1000 Michelle Bennett PYC 0 19:33:41 0:53:41 2.0  
3 #2-Cal 20 Coho Cal 20 967 Matt Crocker Fleet 7 0 19:33:43 0:53:43 3.0  
4 #2-Cal 20 For My Girls Cal 20 1578 Craig Daniels WSC 0 19:34:44 0:54:44 4.0  
5 #2-Cal 20 Yacht Knot Cal 20 549 Don Hamann Cal 20 Fleet 7 0 19:34:59 0:54:59 5.0  
6 #2-Cal 20 Local Motion Cal 20 1576 Doug Frengle Sysco 0 19:35:05 0:55:05 6.0  
7 #2-Cal 20 Pretzel Logic Cal 20 17 CHERYL WATSON cal20 fleet #7 0 19:36:03 0:56:03 7.0  
8 #2-Cal 20 Scooter Cal 20 78 Pete Thomsen SYSCO 0 19:36:45 0:56:45 8.0  
9 #2-Cal 20 Tilt Cal-20 1378 Doug Damm SYSCO 0 19:39:36 0:59:36 9.0  
10 #2-Cal 20 Light Speed Cal20 4576 Kerry Cakebread Cal20 Fleet 7 0   DNC 12.0  
10 #2-Cal 20 Impulse Cal 20 1512 Ryan Barnes OCSA 0   DNC 12.0  

R1-A - #3-Ranger 20 and Ven Fleet - 7-16-20

Start: #3-Ranger 20 and Venture 21, Finishes: Finish time, Time: 184500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #3-Ranger 20 and Ven Gilded Lady Venture 21 425 Jan Burkhart SYSCO, OCSA 0 19:29:49 0:44:49 1.0  
2 #3-Ranger 20 and Ven R2 Ranger 2 Corey Tolliver Sysco 0 19:30:48 0:45:48 2.0  
3 #3-Ranger 20 and Ven Vela Ranger 515 Chris Bixby OSCA 0 19:31:47 0:46:47 3.0  
4 #3-Ranger 20 and Ven SeaGlass 20 306 Darren Posey SYSCO 0 19:31:53 0:46:53 4.0  
5 #3-Ranger 20 and Ven Flying Frog Ranger 20 145 Gregg Bryden CYC, SYSCO 300 19:33:18 0:48:18 5.0  
6 #3-Ranger 20 and Ven Pumpkin Seed Ranger 186 Randy Christensen Sysco 0 19:35:18 0:50:18 6.0  
7 #3-Ranger 20 and Ven Lone Ranger Ranger 20 350 Lynn Eastes SYSCO 0 19:36:34 0:51:34 7.0  
8 #3-Ranger 20 and Ven Hoodview Ranger 294 Julie Demaree OWSA 0 19:38:04 0:53:04 8.0  
9 #3-Ranger 20 and Ven Lipstick Venture V21 Shelly Johnson Sysco 0   DNF 10.0  
10 #3-Ranger 20 and Ven Thunder Pig Ranger 20 117 Jacqueline Pitter SYSCO 303   DNC 12.0  
10 #3-Ranger 20 and Ven Four Sail 20 526 Dennis Olmstead SYSCO, EYC 0   DNC 12.0  

R2-A - #3-Ranger 20 and Ven Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #2-CAL20, Finishes: Finish time, Time: 184000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #3-Ranger 20 and Ven Gilded Lady Venture 21 425 Jan Burkhart SYSCO, OCSA 0 19:34:47 0:54:47 1.0  
2 #3-Ranger 20 and Ven R2 Ranger 2 Corey Tolliver Sysco 0 19:35:23 0:55:23 2.0  
3 #3-Ranger 20 and Ven SeaGlass 20 306 Darren Posey SYSCO 0 19:36:00 0:56:00 3.0  
4 #3-Ranger 20 and Ven Pumpkin Seed Ranger 186 Randy Christensen Sysco 0 19:36:19 0:56:19 4.0  
5 #3-Ranger 20 and Ven Flying Frog Ranger 20 145 Gregg Bryden CYC, SYSCO 300 19:37:12 0:57:12 5.0  
6 #3-Ranger 20 and Ven Lone Ranger Ranger 20 350 Lynn Eastes SYSCO 0 19:37:13 0:57:13 6.0  
7 #3-Ranger 20 and Ven Vela Ranger 515 Chris Bixby OSCA 0 19:37:39 0:57:39 7.0  
8 #3-Ranger 20 and Ven Hoodview Ranger 294 Julie Demaree OWSA 0 19:40:58 1:00:58 8.0  
9 #3-Ranger 20 and Ven Lipstick Venture V21 Shelly Johnson Sysco 0   DNC 12.0  
9 #3-Ranger 20 and Ven Thunder Pig Ranger 20 117 Jacqueline Pitter SYSCO 303   DNC 12.0  
9 #3-Ranger 20 and Ven Four Sail 20 526 Dennis Olmstead SYSCO, EYC 0   DNC 12.0  

R3-A - #3-Ranger 20 and Ven Fleet - 8-6-20

Start: #3-Ranger 20, Finishes: Finish time, Time: 184500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #3-Ranger 20 and Ven Gilded Lady Venture 21 425 Jan Burkhart SYSCO, OCSA 0 19:15:11 0:30:11 1.0  
2 #3-Ranger 20 and Ven SeaGlass 20 306 Darren Posey SYSCO 0 19:16:05 0:31:05 2.0  
3 #3-Ranger 20 and Ven R2 Ranger 2 Corey Tolliver Sysco 0 19:16:19 0:31:19 3.0  
4 #3-Ranger 20 and Ven Pumpkin Seed Ranger 186 Randy Christensen Sysco 0 19:16:43 0:31:43 4.0  
5 #3-Ranger 20 and Ven Flying Frog Ranger 20 145 Gregg Bryden CYC, SYSCO 300 19:17:27 0:32:27 5.0  
6 #3-Ranger 20 and Ven Lone Ranger Ranger 20 350 Lynn Eastes SYSCO 0 19:18:08 0:33:08 6.0  
7 #3-Ranger 20 and Ven Vela Ranger 515 Chris Bixby OSCA 0 19:20:40 0:35:40 7.0  
8 #3-Ranger 20 and Ven Hoodview Ranger 294 Julie Demaree OWSA 0 19:20:59 0:35:59 8.0  
9 #3-Ranger 20 and Ven Lipstick Venture V21 Shelly Johnson Sysco 0   DNC 12.0  
9 #3-Ranger 20 and Ven Thunder Pig Ranger 20 117 Jacqueline Pitter SYSCO 303   DNC 12.0  
9 #3-Ranger 20 and Ven Four Sail 20 526 Dennis Olmstead SYSCO, EYC 0   DNC 12.0  

R1-A - #4-Catalina 22 Fleet - 7-16-20

Start: #4-C 22, V21, Finishes: Finish time, Time: 185000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #4-Catalina 22 Max EPR 22 4215 Jody schultz SYSCO 0 19:38:08 0:48:08 1.0  
2 #4-Catalina 22 Paula Jean 22 6868 Michael Lang SYSCO 0 19:38:28 0:48:28 2.0  
3 #4-Catalina 22 Betty L 22 371 Graham Dudik SYSCO 0 19:53:26 1:03:26 3.0  
4 #4-Catalina 22 No Name 22 14461 Dave Hermens Sysco 0 19:56:07 1:06:07 4.0  
5 #4-Catalina 22 Celeste C-22 3316 Weston Becker SYSCO 0   DNC 8.0  
5 #4-Catalina 22 Togarty Catalina 22 7260 Rick Figone Sysco 0   DNC 8.0  
5 #4-Catalina 22 Sunrise C-22 10868 Erik Bodegom Sysco 0   DNC 8.0  

R2-A - #4-Catalina 22 Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #2-CAL20, Finishes: Finish time, Time: 184000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #4-Catalina 22 Paula Jean 22 6868 Michael Lang SYSCO 0 19:37:54 0:57:54 1.0  
2 #4-Catalina 22 Celeste C-22 3316 Weston Becker SYSCO 0 19:39:00 0:59:00 2.0  
3 #4-Catalina 22 Betty L 22 371 Graham Dudik SYSCO 0 19:40:13 1:00:13 3.0  
4 #4-Catalina 22 Max EPR 22 4215 Jody schultz SYSCO 0 19:40:38 1:00:38 4.0  
5 #4-Catalina 22 Togarty Catalina 22 7260 Rick Figone Sysco 0 19:41:18 1:01:18 5.0  
6 #4-Catalina 22 No Name 22 14461 Dave Hermens Sysco 0 19:42:18 1:02:18 6.0  
7 #4-Catalina 22 Sunrise C-22 10868 Erik Bodegom Sysco 0   DNC 8.0  

R3-A - #4-Catalina 22 Fleet - 8-6-20

Start: #4 Catalina 22, Finishes: Finish time, Time: 185000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #4-Catalina 22 Paula Jean 22 6868 Michael Lang SYSCO 0 19:19:00 0:29:00 1.0  
2 #4-Catalina 22 Celeste C-22 3316 Weston Becker SYSCO 0 19:19:17 0:29:17 2.0  
3 #4-Catalina 22 Max EPR 22 4215 Jody schultz SYSCO 0 19:19:32 0:29:32 3.0  
4 #4-Catalina 22 Togarty Catalina 22 7260 Rick Figone Sysco 0 19:21:21 0:31:21 4.0  
5 #4-Catalina 22 No Name 22 14461 Dave Hermens Sysco 0 19:24:43 0:34:43 5.0  
6 #4-Catalina 22 Betty L 22 371 Graham Dudik SYSCO 0   DNC 8.0  
6 #4-Catalina 22 Sunrise C-22 10868 Erik Bodegom Sysco 0   DNC 8.0  

R1-A - #5-Cruising A Fleet - 7-16-20

Start: #5-Cruising A OR#6-Cruising B, Finishes: Finish time, Time: 185500, Wind strength: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #5-Cruising A Misty Cascade 36 93 Pam Sesar PYC RCYC SYSCO 0 19:34:12 0:39:12 1.0  
2 #5-Cruising A Breakaway 34 73329 Daniel Petrin PYC/SYSCO 0 19:40:10 0:45:10 2.0  
3 #5-Cruising A Siren Benteau 36.7 134 Carl Sirois OCSA/SYSCO 0 19:40:45 0:45:45 3.0  
4 #5-Cruising A Brenda Lou 387 45 David Long SYSCO 0 19:50:54 0:55:54 4.0  
5 #5-Cruising A Junkyard Dog CF 27 69137 Lenny Severs Sysco 159   DNC 7.0  
5 #5-Cruising A Goose Chase Olson 34 97970 Bruce Shibley PYC/SYSCO 0   DNC 7.0  

R2-A - #5-Cruising A Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #3-Cruising, A,B,C, Finishes: Finish time, Time: 184500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #5-Cruising A Misty Cascade 36 93 Pam Sesar PYC RCYC SYSCO 0 20:06:55 1:21:55 1.0  
2 #5-Cruising A Siren Benteau 36.7 134 Carl Sirois OCSA/SYSCO 0 20:09:57 1:24:57 2.0  
3 #5-Cruising A Breakaway 34 73329 Daniel Petrin PYC/SYSCO 0 20:13:07 1:28:07 3.0  
4 #5-Cruising A Brenda Lou 387 45 David Long SYSCO 0 20:28:40 1:43:40 4.0  
5 #5-Cruising A Junkyard Dog CF 27 69137 Lenny Severs Sysco 159   DNC 7.0  
5 #5-Cruising A Goose Chase Olson 34 97970 Bruce Shibley PYC/SYSCO 0   DNC 7.0  

R3-A - #5-Cruising A Fleet - 8-6-20

Start: #5 Cruising A & B, Finishes: Finish time, Time: 185500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #5-Cruising A Misty Cascade 36 93 Pam Sesar PYC RCYC SYSCO 0 19:17:47 0:22:47 1.0  
2 #5-Cruising A Siren Benteau 36.7 134 Carl Sirois OCSA/SYSCO 0 19:19:56 0:24:56 2.0  
3 #5-Cruising A Breakaway 34 73329 Daniel Petrin PYC/SYSCO 0 19:21:40 0:26:40 3.0  
4 #5-Cruising A Brenda Lou 387 45 David Long SYSCO 0 19:29:06 0:34:06 4.0  
5 #5-Cruising A Junkyard Dog CF 27 69137 Lenny Severs Sysco 159   DNC 7.0  
5 #5-Cruising A Goose Chase Olson 34 97970 Bruce Shibley PYC/SYSCO 0   DNC 7.0  

R1-A - #7-Cruising C Fleet - 7-16-20

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 190000, Wind strength: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #7-Cruising C La Dolce Vita Hunter 30-2 5 Scott Stevenson SYSCO,CYC,OCSA,OWSA 0 19:48:30 0:48:30 1.0  
2 #7-Cruising C Blewstreak San Juan 28 28 Gary Kapezynski SYSCO, OCSA, LEWIS RIVER YACHT CLUB 0 19:50:30 0:50:30 2.0  
3 #7-Cruising C Wildheart 30 44 Stephnie Walker Sysco 0 19:53:38 0:53:38 3.0  
4 #7-Cruising C Puddletown 30 916 Mark Salholm SYSCO 0 19:57:35 0:57:35 4.0  

R2-A - #7-Cruising C Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #4-C 22, V21, Finishes: Finish time, Time: 185000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #7-Cruising C Blewstreak San Juan 28 28 Gary Kapezynski SYSCO, OCSA, LEWIS RIVER YACHT CLUB 0 19:38:11 0:48:11 1.0  
2 #7-Cruising C La Dolce Vita Hunter 30-2 5 Scott Stevenson SYSCO,CYC,OCSA,OWSA 0 19:41:03 0:51:03 2.0  
3 #7-Cruising C Wildheart 30 44 Stephnie Walker Sysco 0 19:41:38 0:51:38 3.0  
4 #7-Cruising C Puddletown 30 916 Mark Salholm SYSCO 0 19:47:00 0:57:00 4.0  

R3-A - #7-Cruising C Fleet - 8-6-20

Start: #6 Cruising C & D, Finishes: Finish time, Time: 190000, Wind strength: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #7-Cruising C Blewstreak San Juan 28 28 Gary Kapezynski SYSCO, OCSA, LEWIS RIVER YACHT CLUB 0 19:26:54 0:26:54 1.0  
2 #7-Cruising C Wildheart 30 44 Stephnie Walker Sysco 0 19:27:53 0:27:53 2.0  
3 #7-Cruising C La Dolce Vita Hunter 30-2 5 Scott Stevenson SYSCO,CYC,OCSA,OWSA 0 19:30:47 0:30:47 3.0  
4 #7-Cruising C Puddletown 30 916 Mark Salholm SYSCO 0 19:34:24 0:34:24 4.0  

R1-A - #6-Cruising B Fleet - 7-16-20

Start: #5-Cruising A OR#6-Cruising B, Finishes: Finish time, Time: 185500, Wind strength: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #6-Cruising B ELIXIR 9.2 59631 Amy Kozma OSCA 186 19:37:50 0:42:50 1.0  
2 #6-Cruising B Cando Yamaha33 SM 59171 Karen Feulner RCYC 0 19:41:52 0:46:52 2.0  
3 #6-Cruising B Vaporware 33 79164 Richard Samuels RCYC 0 19:43:16 0:48:16 3.0  
4 #6-Cruising B Second Half C-30 047 Michael Dalby SYSCO 0 19:44:11 0:49:11 4.0  
5 #6-Cruising B UPSTART Kalik 30 69345 Bill Sanborn SYSCO 0 19:46:37 0:51:37 5.0  
6 #6-Cruising B CEPHERON 32-2 270 Pat O'Bryant RCYC, SYSCO 0 19:52:30 0:57:30 6.0  
7 #6-Cruising B Escapade 323 323 Chris Sheesley RCYC 0 19:56:31 1:01:31 7.0  
8 #6-Cruising B River Weasel 30 3522 John Osborne SYSCO 0   DNC 10.0  
8 #6-Cruising B Chinook Idylle 11.50 142 Tod Bassham RCYC, SYSCO 168   DNC 10.0  

R2-A - #6-Cruising B Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #3-Cruising, A,B,C, Finishes: Finish time, Time: 184500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #6-Cruising B Cando Yamaha33 SM 59171 Karen Feulner RCYC 0 20:13:58 1:28:58 1.0  
2 #6-Cruising B ELIXIR 9.2 59631 Amy Kozma OSCA 186 20:14:31 1:29:31 2.0  
3 #6-Cruising B Vaporware 33 79164 Richard Samuels RCYC 0 20:15:59 1:30:59 3.0  
4 #6-Cruising B Second Half C-30 047 Michael Dalby SYSCO 0 20:18:01 1:33:01 4.0  
5 #6-Cruising B UPSTART Kalik 30 69345 Bill Sanborn SYSCO 0 20:21:01 1:36:01 5.0  
6 #6-Cruising B CEPHERON 32-2 270 Pat O'Bryant RCYC, SYSCO 0   DNS 7.0  
7 #6-Cruising B Escapade 323 323 Chris Sheesley RCYC 0   DNC 10.0  
7 #6-Cruising B River Weasel 30 3522 John Osborne SYSCO 0   DNC 10.0  
7 #6-Cruising B Chinook Idylle 11.50 142 Tod Bassham RCYC, SYSCO 168   DNC 10.0  

R3-A - #6-Cruising B Fleet - 8-6-20

Start: #5 Cruising A & B, Finishes: Finish time, Time: 185500, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #6-Cruising B Cando Yamaha33 SM 59171 Karen Feulner RCYC 0 19:14:35 0:19:35 1.0  
2 #6-Cruising B ELIXIR 9.2 59631 Amy Kozma OSCA 186 19:20:12 0:25:12 2.0  
3 #6-Cruising B UPSTART Kalik 30 69345 Bill Sanborn SYSCO 0 19:21:31 0:26:31 3.0  
4 #6-Cruising B Vaporware 33 79164 Richard Samuels RCYC 0 19:21:42 0:26:42 4.0  
5 #6-Cruising B Second Half C-30 047 Michael Dalby SYSCO 0 19:23:23 0:28:23 5.0  
6 #6-Cruising B CEPHERON 32-2 270 Pat O'Bryant RCYC, SYSCO 0 19:24:54 0:29:54 6.0  
7 #6-Cruising B Escapade 323 323 Chris Sheesley RCYC 0   DNC 10.0  
7 #6-Cruising B River Weasel 30 3522 John Osborne SYSCO 0   DNC 10.0  
7 #6-Cruising B Chinook Idylle 11.50 142 Tod Bassham RCYC, SYSCO 168   DNC 10.0  

R1-A - #8-Cruising D Fleet - 7-16-20

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 190000, Wind strength: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #8-Cruising D Happiness 26 M26 Belton Copp Mccuddy's Marina 0 19:54:00 0:54:00 1.0  
2 #8-Cruising D Molika 7.9 meter 192 Gary Bruner SYSCO 238 19:54:33 0:54:33 2.0  
3 #8-Cruising D Destination CAL 2-27 12345 Rick Butler RCYC 0   DNC 6.0  
3 #8-Cruising D Boundless 25 103 John Bennett sysco 0   DNC 6.0  
3 #8-Cruising D At Last Ranger 26 266 RJ Barnes SYSCO 0   DNC 6.0  

R2-A - #8-Cruising D Fleet - 7-23-20

ALL FLEETS = Abandon after start

Start: #4-C 22, V21, Finishes: Finish time, Time: 185000, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #8-Cruising D Happiness 26 M26 Belton Copp Mccuddy's Marina 0 19:41:23 0:51:23 1.0  
2 #8-Cruising D Molika 7.9 meter 192 Gary Bruner SYSCO 238 19:45:16 0:55:16 2.0  
3 #8-Cruising D Destination CAL 2-27 12345 Rick Butler RCYC 0 19:47:11 0:57:11 3.0  
4 #8-Cruising D Boundless 25 103 John Bennett sysco 0   DNC 6.0  
4 #8-Cruising D At Last Ranger 26 266 RJ Barnes SYSCO 0   DNC 6.0  

R3-A - #8-Cruising D Fleet - 8-6-20

Start: #6 Cruising C & D, Finishes: Finish time, Time: 190000, Wind strength: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Points Notes
1 #8-Cruising D Destination CAL 2-27 12345 Rick Butler RCYC 0 19:26:37 0:26:37 1.0  
2 #8-Cruising D Molika 7.9 meter 192 Gary Bruner SYSCO 238 19:29:01 0:29:01 2.0  
3 #8-Cruising D Happiness 26 M26 Belton Copp Mccuddy's Marina 0 19:32:45 0:32:45 3.0  
4 #8-Cruising D Boundless 25 103 John Bennett sysco 0   DNC 6.0  
4 #8-Cruising D At Last Ranger 26 266 RJ Barnes SYSCO 0   DNC 6.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 5, 10
DNSCame to the start area but did not start 7



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com