Geneva Lake Sailing School Dinghyfest - X Boats
Buddy Melges Sailing Center | July 11-12, 2017

X-Boat (58 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 10, 2017 1:34:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
V-213   Simonized   Meta Simon/
Fritz Simon  
Pewaukee Yacht Club/ Pewaukee Yacht Club   1   3   4  
1  
2  
I-25   ALL IN   Chapman Petersen/
Caroline Holland  
Lake Geneva Yacht Club/ Lake Geneva Yacht Club   5   1   6T  
2  
3  
B6   Barr-B-Que   Brigit Barr   LBYC   2   4   6T  
3  
4  
W20   Shake n Bake   Owen Harrod/
Hank Seum  
White Bear Sailing School/ White Bear Yacht Club   6   5   11  
4  
5  
V-10   Wally's Warriors   Jack Schweda/
John Lieber  
Pewaukee Yacht Club/ Pewaukee Yacht Club   3   11   14  
5  
6  
J13   Superstition   Emily Scherer/
Ally Hansen  
Oshkosh/ Oshkosh Yacht Club   4   12   16  
6  
7  
A-17   Shezawiz   Ali Vollmar/
Kelsey Vollmar  
CLYC/ CLYC   11   7   18  
7  
8  
I-11   5 Star   Kyle Navin/
Mya Burdick  
LGYC/ LGYC   17   2   19T  
8  
9  
B-3   Komonster   Ryan Komas   Lake Beulah   9   10   19T  
9  
10  
V-61   Chuck Wagon   Charlie Allen/
Kit Harned  
Pewaukee/    13   14   27  
10  
11  
OO -144   LandShark   Jackson Walker/
Dylan Hopwood  
LaBelle Yacht Club/ LaBelle Yacht Club   19   9   28  
11  
12  
D30   Penguin Too   Nathan Hetzler/
Graham hetzler  
Delavan Lake Yacht Club/ Delavan Lake Yacht Club   24   6   30  
12  
13  
I-0   Red Wing   James Lyon/
Adam Lyon  
Lake Geneva/ Lake Geneva   18   15   33  
13  
14  
V511   Aderyn   Red Tornehl/
Grayson Bruss  
Pewaukee Yacht Club/ Pewaukee Yacht Club   15   22   37  
14  
15  
I-33   Experiment   Mark Lyon/
Kate Lyon  
Lake Geneva/ Lake Geneva   8   30   38  
15  
16  
A-136   Not Too Sh-Abby   Abby Eckert/
Allison Heimsch  
West Bend/ Cedar Lake   31   8   39  
16  
17  
V71   Ajax Express   Jack Steiner/
Johnny Dempsey  
PYC/ PYC   16   24   40  
17  
18  
X-4      Ellie Harned   Pine Lake   27   16   43  
18  
19  
J 60   Hulk Splash   Abe Weston/
Levi Morris  
Oshkosh Yacht Club/ Oshkosh Yacht Club   10   36   46  
19  
20  
X8   Portofino   Luca Marban/
Alec Harned  
Pine Lake Yacht Club/ Pine Lake Yacht Club   28   19   47  
20  
21  
B-11   Boaty McBoatface   Jonah Boykin   Beulah   12   37   49  
21  
22  
B 7   Little Schmidt   Annie Cate Schmidt/
Anneliese Leroy  
Beulah/ Beulah   14   38   52T  
22  
23  
I 45   Blue Lightning   Finn Burdick/
Henrique Lowe  
LGYC/ LGYC   23   29   52T  
23  
24  
A-25   Loose Cannon   Austin Jaessing/
Max Jaessing  
Cedar Lake Yacht Club, WI/ Cedar Lake Yacht Club, WI   26   26   52T  
24  
25  
A12   Spitzfire   Gabrielle Spitz/
Linsey Vollmar  
CLYC/ CLYC   30   23   53  
25  
26  
NO - 617      Will Michels/
Harrison Koss  
North Lake Yacht Club/ North Lake   25   32   57  
26  
27  
A5   CLASSIFIED   Brittany Shabino/
Sam Eckert  
CLYC/    20   40   60  
27  
28  
I17   Shock Squad   Quin Frazier   Lake Geneva Y   21   43   64T  
28  
29  
W42   Widgeon   Owen Reding   White Bear   33   31   64T  
29  
30  
I 35   JPOWER   Jared Plummer/
Joey Plummer  
Lake Geneva Yatch Club/ Lake Geneva Yatch Club   7   59/DNF   66T  
30  
31  
M-11   LOCHNESS   Kate Ness/
Martha Hughes  
Minnetonka Yacht Club/ Minnetonka yacht club   49   17   66T  
31  
32  
V19   Full Tilt   Quinn Kaiser/
Charlie Bruss  
Pewaukee Yacht Club/ Pewaukee Yacht Club   46   20   66T  
32  
33  
P19   Red Fox   Bradley Wagner/
TJ Ascherl  
Okoboji Yacht Club/ Okoboji Yacht Club   32   34   66T  
33  
34  
OO-17   Rush   Sean Mihelich/
Jackson Brockman  
Lac La Belle Yacht Club/ La Belle Yacht Club   51   18   69  
34  
35  
A 86   R8E   Owen Bailey-Waltz/
Tess Laforest  
CLYC/ CLYC   22   48   70T  
35  
36  
B99   UNSB   Augie Jarecki/
William Webber  
Lake Beulah Yacht Club/ Lake Beulah Yacht Club   29   41   70T  
36  
37  
I-30   Starburst   Lauren Crannell/
Matthew Sexton  
LGYC/ Lake Geneva   44   27   71  
37  
38  
V88   Haulin Donkey   Sam Spencer   Pewaukee Yacht Club   59/OCS   13   72  
38  
39  
P-7   Breakaway   David Wagner/
Max Holmes  
Okoboji Yacht Club/ Okoboji Yacht Club   48   25   73T  
39  
40  
A-13   Triskaidekaphobia   Charlie Eckert/
Carson Boemer  
West Bend/ Cedar Lake   34   39   73T  
40  
41  
I-12   G Force   Thomas Whowell/
Sailor Whowell  
LGYC/ LGYC   38   35   73T  
41  
42  
D-51   Papa's Pride   Ian McClenathan/
Ethan Yarmo  
Delavan Lake Yacht Club/ DLYC   43   33   76  
42  
43  
B-5   Sassy Sailor   Izzy Rietz/
Callie Smith  
Lake Beulah Yacht Club/ Lake Beulah Yacht Club   59/OCS   21   80  
43  
44  
D19   Tacktics   Keaton Sperling   DLYC   37   47   84  
44  
45  
J1   Summer Snowboard   Bailey Lira/
Talia Sheehan  
OYC/ OYC   35   50   85T  
45  
46  
X-88   Cap'n Poodle   Simon Rolfs/
Laney Soto  
Pine/ Pine   39   46   85T  
46  
47  
I-34   Sweetness   Blake Deger/
Morgan Deger  
LGYC/ LGYC   40   45   85T  
47  
48  
I-1   Shimmer   Monroe Melges/
Annie Rowe  
LGYC/ LGYC   59/OCS   28   87  
48  
49  
V-102   Cool Sailing   Henry Ogden/
Anders Beckes  
Pewaukee/ Pewaukee   47   42   89T  
49  
50  
A3   Captain Kirk   Sophia Kirk/
Ava Kirk  
Cedar Lake/ Cedar Lake   45   44   89T  
50  
51  
B-24   Eat My Wake   Alex Rietz/
Alex Mueller  
Lake Beulah Yacht Club/ Lake Beulah Yacht Club   41   51   92  
51  
52  
I20   World Traveller   Kate Crannell/
Ava Novak  
LGYC/ LGYC   42   52   94  
52  
53  
B-14   Air on sail   Aaron LeRoy   Beulah/ LBYC
/ LBYC  
36   59/DNF   95  
53  
54  
D21   Breez-E   Emmett Clair/
Anna Clair  
DLYC/ DLYC   53   49   102  
54  
55  
J11   Dominus Venti   Mateo Lira/
Olivia Sheehan  
OYC/ OYC   52   53   105  
55  
56  
I40   X Flight   Devon Belsley   Lake Geneva   50   59/DNF   109  
56  
57  
X-40      Kit Harned   Pine lake   59/DNC   59/DNC   118T  
57  
57  
D527   Neptune   Reed Alness   DLYC   59/DNC   59/DNC   118T  
57  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network