2018 Bay Cup I
Lakewood Yacht Club |

J/105 (4 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 03, 2018 3:06:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
usa378   infinity   78   Uzi Ozeri    LYC   2   1   3T  
1  
2  
296   Stinger   78   J B Bednar    LYC/GBCA   1   2   3T  
2  
3  
624   Texas Ranger IV   78   Chuck Wielchowsky    LYC/HYC/GBCA   5/OCS   3   8  
3  
4  
41   Spitfire   87   Dennis Kokkinis    LYC   5/DNF   5/DNS   10  
4  
 



PHRF Spin (Non-Sprit) (11 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 03, 2018 3:04:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
51709   Hamburg II   42   Albrecht Goethe    LYC   1   01:17:56   1   01:16:59   2  
1  
02:34:55
2  
777   Sodalis III   57   Jim Demarest    LYC   2   01:19:57   2   01:17:40   4  
2  
02:37:37
3  
178   Press to Meco   114   Bentele/ Stromme    GBCA   3   01:21:37   4   01:22:39   7  
3  
02:44:16
4  
657610   SSTV Sirly   111   Rob Freas    Sea Scouts, BSA   5   01:28:39   5   01:25:02   10  
4  
02:53:41
5  
21335   Firewater   120   Walter Horton    GBCA   7   01:30:58   6   01:30:03   13T  
5  
03:01:01
6  
83076   FarFigNewton   168   David Nielsen    GBCA   6   01:28:51   7   01:36:29   13T  
6  
03:05:20
7  
14   Outrageous   132   Ken Humphries    HYC   12/DNF   01:34:53   3   01:20:16   15  
7  
02:55:09
8  
40306   WhistlerII   108   Cran Fraser    Lakewood YAcht Club   4   01:25:10   12/DNS   01:37:29   16  
8  
03:02:39
9  
10   Figaro   147   Gerhard Wittich    LYC   8   01:33:53   12/DNS   01:37:29   20  
9  
03:11:22
10  
28   Toccata   126   Gary Trinklein    GBCA   12/DNS   01:34:53   12/DNS   01:37:29   24T  
10  
03:12:22
10  
31630   Leopard   120   Robert Hunkins    Lakewood Yacht Club   12/DNS   01:34:53   12/DNS   01:37:29   24T  
10  
03:12:22
 



PHRF Spin (Sprit) (6 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 03, 2018 4:10:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
USA74   Second Star   33   J.D. & Susan Hill    LYC / GBCA   1   01:20:44   1   01:18:55   2  
1  
02:39:39
2  
45   Harm's Way   69   Andy Wescoat    GBCA   2   01:25:00   2   01:23:56   4  
2  
02:48:56
3  
51316   Second Wind   33   CHRIS WATERS    GBCA   4   01:33:03   3   01:26:11   7  
3  
02:59:14
4  
75   Gold Rush   66   Greg Way    LYC   3   01:27:25   7/DNS   01:27:11   10  
4  
02:54:36
5  
US 51   Water Nymph lll   96   Brian Tulloch    HYC   5   01:49:37   7/DNS   01:27:11   12  
5  
03:16:48
6  
238   Airborne   69   David Christensen    LYC / GBCA   7/DNC   01:50:37   7/DNS   01:27:11   14  
6  
03:17:48
 



PHRF Non-Spin (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 03, 2018 5:30:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
17   GOOD NEWS   126   Ash Walker    LYC   01:16:23   1   01:16:23   1  
1  
01:16:23
2  
607   Sweet Peril   129   Tom Reiser    LYC   01:20:06   2   01:20:06   2  
2  
01:20:06
3  
31707   Tanura   148   Tim Vogelsang    LYC/GBCA   01:23:00   3   01:23:00   3  
3  
01:23:00
4  
30120   Bad Girl   168   Nicole Laster    GBCA   01:25:03   4   01:25:03   4  
4  
01:25:03
5  
168   Osprey   95   Walter Barnett    GBCA   01:25:46   5   01:25:46   5  
5  
01:25:46
6  
83   Karma   99   Alan Moore    LYC/ GBCA   01:32:12   6   01:32:12   6  
6  
01:32:12
7  
1152   SEUTE DEERN   129   HANS KNICKREHM    LYC   NO TIME   12/DNS   01:33:12   12T  
7  
01:33:12
7  
27   Seven Star   182   Stephen Lack    Lyc   NO TIME   12/DNS   01:33:12   12T  
7  
01:33:12
7  
527   Posh   170   Lucy Newman    South Coast Sailing Adventures   NO TIME   12/DNS   01:33:12   12T  
7  
01:33:12
7  
398   Flyer   190   Ben Miller    GBAC   NO TIME   12/DNF   01:33:12   12T  
7  
01:33:12
7  
4398   Renaissance   196   Jim Miller    GBCA   NO TIME   12/DNF   01:33:12   12T  
7  
01:33:12
 



Cruising Non-Spin Classic Canvas (5 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 03, 2018 5:30:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
655   Royal Crescent   133   Robert Crosby    LYC   01:31:23   1   01:31:23   1  
1  
01:31:23
2  
282   Seahorse   157   Michael Clark    None   01:36:40   2   01:36:40   2  
2  
01:36:40
3  
114   SELAH   179   Rafael Brom    WYC, GBCA   01:37:13   3   01:37:13   3  
3  
01:37:13
4  
586   Hobgoblin   129   Marty Pedowicz    Lakewood   01:38:05   4   01:38:05   4  
4  
01:38:05
5  
133   Stellar of Course   168   Ronald Eddleman    GBCA, TMCA   01:41:38   5   01:41:38   5  
5  
01:41:38
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network