Masters Midweek Madness 2008
US Sailing Center - Martin County | February 12-December 31, 1969

Laser (43 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, February 13, 2008 1:54:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
187994   Ari Barshi [Master (M)]   Laser Training Center   1   3   4   2   1   11   21  
1  
2  
185888   Mike Matan [Apprentice Master (M)]   Cedar Point Yacht Club   3   2   2   3   2   12   27  
2  
3  
187820   John MacCausland [Master (M)]   Cooper River YC   8   1   12   5   3   29   39  
3  
4  
175520   Brian Raney [Apprentice Master (M)]   Cedar Point YC   11   5   3   4   8   31   46  
4  
5  
161100   david frazier [Grand Master (M)]   fbyc   4   7   6   9   16   42   47  
5  
6  
173988   Jorge Abreu [Master (M)]   Avela   2   8   8   8   15   41   51  
6  
7  
184559   Fred Abels [Master (M)]   Seawanhaka Corintian YC   5   10   10   16   7   48   58  
7  
8  
181836   David Hartman [Great Grand Master (M)]   na   12   20   13   6   9   60   60  
8  
9  
170776   Gary Orkney [Grand Master (M)]   Wadawanuck Club   9   15   5   13   14   56   61  
9  
10  
00   Freddie Sambolin [Master (M)]   DST   13   12   15   7   4   51   61  
10  
11  
41411   Joe van Rossem [Great Grand Master (M)]   Water Rats   10   19   9   14   19   71   71  
11  
12  
175581   Ryan Eric Minth [Apprentice Master (M)]   C-VANE SAILING   44/DNF   6   1   1   5   57   72  
12  
13  
189804   Mike Hecky [Master (M)]   Riverton YC   14   9   20   17   10   70   80  
13  
14  
190308   Peter BRANNING [Grand Master (M)]   COCONUT GROVE SAILING CLUB   7   4   44/OCS   10   12   77   82  
14  
15  
185307   Bruce Snelling [Master (M)]   Wraysbury Lake Sailing Club   17   17   21   12   11   78   88  
15  
16  
184550   Ted Morgan [Apprentice Master (M)]   Severn Sailing Association   18   13   11   25   13   80   95  
16  
17  
181606   Rene Bright [Great Grand Master (M)]   SKBUe   19   14   17   23   23   96   96  
17  
18  
187844   amnon gitelson [Grand Master (M)]   c.p.y.c   44/DNC   11   16   15   6   92   97  
18  
19  
158648   Henry Dewolf [Great Grand Master (M)]   Royal Turkey   16   22   25   19   17   99   99  
19  
20  
173712   Eric Robbins [Master (M)]   Cedar Point YC   22   16   23   11   18   90   100  
20  
21  
183826   Bob Tan [Master (M)]   SSA   15   18   14   26   24   97   107  
21  
22  
189701   Jack Pearce [Great Grand Master (M)]   Barrie Yacht Club   21   26   19   28   30   124   124  
22  
23  
178612   Sally Sharp [Grand Master (F)]   Shaker Village Sailing Club   20   27   26   20   28   121   126  
23  
24  
172971   Newt Wattis [Great Grand Master (M)]   Surf City YC   23   25   18   30   32   128   128  
24  
25  
188139   Bill Mitchell [Grand Master (M)]   Austin Yacht Club   24   31   29   21   21   126   131  
25  
26  
187848   Rob Koci [Master (M)]   Water Rats Sailing Club   6   21   7   44/DNC   44/DNC   122   132  
26  
27  
168594   George Sechrist [Great Grand Master (M)]   ODC   27   29   27   31   20   134   134  
27  
28  
189774   Finn Hassing [Grand Master (M)]   none   26   28   22   32   25   133   138  
28  
29  
182395   Al Russell [Grand Master (M)]   MBBC   29   23   31   27   33   143   148  
29  
30  
189470   Richard Leland [Master (M)]   none   30   30   33   22   29   144   154  
30  
31  
155255   Douglas Bargar [Master (M)]   Chautauqua Yacht Club   28   35   30   29   27   149   159  
31  
32  
186517   Edward Rickard [Great Grand Master (M)]   Cedar Point   32   24   32   40   34   162   162  
32  
33  
166998   Mike Taylor [Master (M)]   N/A   25   34   28   35   38   160   170  
33  
34  
191918   John Fox [Grand Master (M)]   Melbourne YC   31   36   34   38   31   170   175  
34  
35  
185852   Charlie Buller [Master (M)]   Lake Charles YC,Lake Charles, La   44/DNC   44/DNC   44/DNC   18   22   172   182  
35  
36  
166970   Cindy Taylor [Master (F)]   N/A   33   33   36   37   37   176   186  
36  
37  
125088   Marvin Pozefsky [Great Grand Master (M)]   Cedar Point Yacht Club   44/DNC   32   35   39   40   190   190  
37  
38  
181220   John Weiss [Master (M)]   White Bear Yacht Club   44/DNC   44/DNF   24   33   36   181   191  
38  
39  
177668   David Keane [Grand Master (M)]   White Bear Yacht Club   44/DNC   38   37   34   39   192   197  
39  
40  
188672   Gabriel Porzecanski [Apprentice Master (M)]   US Sailing Center Miami   44/DNC   37   44/DNC   24   35   184   199  
40  
41  
185485   Andrew Buller [Master (M)]   Lake Charles Yacht Club   44/DNC   44/DNC   44/DNC   36   26   194   204  
41  
42  
156684   Hollis Caffee [Grand Master (M)]   N/A   44/DNF   39   38   41   41   203   208  
42  
43  
177349   Janet Rupert [Master (F)]   Leatherlips YC   44/DNF   44/DNC   44/DNC   44/DNC   44/DNC   220   230  
43  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network