22nd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 16-December 31, 1969

Cruising without Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, October 16, 2009 8:48:13 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
901   Windwalker   195   Tom Magnusson [A]   None   15:13:36   13   13  
1  
2  
1566   Lion In the Sun   182   Kevin Flack [A]   Waterford Yacht Club   15:45:13   17   17  
2  
3  
2158   After Hours   207   Bill Jorgensen [A]   Watergate YC   15:45:22   18   18  
3  
4  
246   WindSwept   180   Lawrence Frank [A]   Bay Yacht Club   15:52:24   20   20  
4  
5  
751   Milagro   199   Alan Albrecht [A]   Waterford Yacht Club   15:58:09   21   21  
5  
6  
616   Joint Venture   182   Lee Keiffer [A]   none   16:56:26   32   32  
6  
7  
12A   Tardis Two   177   Boris Jones [A]   None   NO TIME   44/DNF   44T  
7  
7  
8   Dawntreader   245   Kat Harris [A]   Sailing Anarchy Yacht Club   NO TIME   44/DNC   44T  
7  
 



Division: B (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
73   Ensemble   244   Daniel Monticello [B][TMCA]   WYC   14:28:23   8   8  
1  
2  
4   Orion   209   David Popken [B]   GBCA   14:49:20   10   10  
2  
3  
73118   Forget Me Knot   201   Scott Schaunaman [B]   Watergate Yacht Center   15:08:24   12   12  
3  
4  
52979   Solitaire   190   Thomas Campbell [B]   None   15:23:23   15   15  
4  
5  
379   Moonlighter   201   Travis Smith [B]   BYC   15:37:23   16   16  
5  
6  
3350   Finally   207   Alex Binkley [B]   Watergate   15:47:23   19   19  
6  
7  
293   PRO RE NATA   171   Tom Macaluso [B]   LYC   16:15:03   23   23  
7  
8  
194   Sun-BB   161   Alan Reeve [B]   HYC   16:41:55   29   29  
8  
9  
242   APOTHEKERx   159   Fleming (Jim) Clower [B]   Hill Country Yacht Club   16:42:22   30   30  
9  
 



Division: C (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
6   Indian Summer   267   Pat Cunningham [C][TMCA]   Lakewood   12:17:48   1   1  
1  
2  
4640   C'est La Vie   161   Thomas Sims [C]   Waterford Yacht Club   12:43:22   4   4  
2  
3  
124a   CUTTER TOO   220   WATTS CUTTER [C]   LYC   14:21:24   7   7  
3  
4  
35A   Windship   215   Gary Watkins [C]   waterford harbor   14:29:45   9   9  
4  
5  
38128   Pura Vida   212   Eric Paauwe [C]   San Leon Sailing Club   14:56:41   11   11  
5  
6  
67a   Alter Ego   224   Roz Evans [C][TMCA]   NONE   15:18:14   14   14  
6  
7  
24   Cimboco   209   Phil Pierce [C]   N/A   NO TIME   44/DNF   44T  
7  
7  
191   El Less Shu   176   Rusty Fluitt [C]   Waterford   NO TIME   44/DNF   44T  
7  
7  
18A   Leslie C   224   Mark Armitage [C]   N/A   NO TIME   44/DNF   44T  
7  
 



Division: D (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
14   KOKOMO   164   John T. Campbell [D]   WATERFORD HARBOR   12:19:40   2   2  
1  
2  
32A   Catharsis   175   Greg Ince [D]   no   16:00:04   22   22  
2  
3  
8   Dionysus   177   Trevor Rabie [D]   None   16:15:18   24   24  
3  
4  
98   The Mons   170   Tanya Gorguraki [D]   Kemah   16:29:35   26   26  
4  
5  
169   Vaya Con Dios   156   Barney Gulley [D]   Waterford Yacht Club   17:45:38   35   35  
5  
6  
3371   Sea Gypsy   172   Carolyn Jenko [D][TMCA]   TMCA   18:05:32   36   36  
6  
7  
37309   EGZS   233   Kevin E. Haines [D]   WaterGate Yachting Center   19:26:14   37   37  
7  
 



Division: E (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
36S   S.O.E.L.   185   Oscar Latiolais [E]   Watergate   12:41:39   3   3  
1  
2  
373   Katana   173   Terry Young [E][TMCA]   GBCA   13:29:49   5   5  
2  
3  
169   raven   251   sean williamson [E]   lakewood   14:01:06   6   6  
3  
4  
133   Stellar of Course   172   Ronald Eddleman [E][TMCA]   TMCA   16:15:28   25   25  
4  
5  
109   Sea Sharp   178   Edwin Gottfried Schiller [E]   Kemah Boardwalk Marina   16:36:53   27   27  
5  
6  
36   Kristiana   160   Todd Wheeler [E]   Marina Del Sol   16:38:13   28   28  
6  
7  
1984   Chakota Red   166   Carl Curtiss [E]   GBCA   16:46:43   31   31  
7  
8  
51   La Dame Argentee   144   Stephen Hegyesi [E]   LYC   17:01:42   33   33  
8  
9  
456   Just One g   175   Steve Sambell [E]   Lakewood   17:40:23   34   34  
9  
10  
400   Other Woman   158   Brantly Minor [E]   GBCA   NO TIME   44/DNF   44  
10  
 



Division: TMCA (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
6   Indian Summer   267   Pat Cunningham [C][TMCA]   Lakewood   12:17:48   1   1  
1  
2  
373   Katana   173   Terry Young [E][TMCA]   GBCA   13:29:49   5   5  
2  
3  
73   Ensemble   244   Daniel Monticello [B][TMCA]   WYC   14:28:23   8   8  
3  
4  
67a   Alter Ego   224   Roz Evans [C][TMCA]   NONE   15:18:14   14   14  
4  
5  
133   Stellar of Course   172   Ronald Eddleman [E][TMCA]   TMCA   16:15:28   25   25  
5  
6  
3371   Sea Gypsy   172   Carolyn Jenko [D][TMCA]   TMCA   18:05:32   36   36  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network