International Canoe World Championships XIX
Richmond Yacht Club | September 06-15, 2014

International 10 Sq. Meter Canoe (34 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 15, 2014 6:11:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
USA 248   Groove Moves   Mikey Radziejowski   Richmond Yacht Club   1   1   [8]   2   2   2   1   2   11  
1  
2  
USA 254      Chris Maas   Lopez Sound SC   [35/DNF]   2   4   1   1   1   2   1   12  
2  
3  
GBR 317   Dragonfly   Alistair Warren   Aldeburgh Yacht Club   3   6   [12]   4   8   6   5   10   42  
3  
4  
GER 79   Amok 2   Peter Ullmann   ZSK   4   11   15   [20]   3   7   3   3   46  
4  
5  
USA 256   Dance Commander   David Clark   Bristol Yacht Club   5   12   2   5   13   4   6   [35/DNF]   47  
5  
6  
AUS 40   VIVA Acrobat   Hayden Virtue   ICAA   11   3/RDG   16   6   [20]   5   4   4   49  
6  
7  
GBR 328   Little Scarlet   Phil Robin   London Corinthian SC   8   3   [19]   8   7   9   8   8   51  
7  
8  
USA 245   Hellcat   Stephen Gay   Richmond YC   2   15   9   10   4   8   [17]   9   57  
8  
9  
GBR 329   Wrigleys last stand   Robin Wood   Tata British steel   7   [35/DNF]   1   3   5   3   35/DNS   7   61  
9  
10  
USA 228   Mayhem   Michael Costello   The Kickamuit Center of Excellence   [35/DNF]   8   6   7   14   10   11   6   62  
10  
11  
USA 249   Witzelschutz   William Clark   Bristol Yacht Club   6   5   5   [35/DNF]   35/DNF   20   7   5   83  
11  
12  
GBR 319   SKY   COLIN BROWN   ULLSWATER YACHT CLUB   13   [35/DNF]   10   13   12   11   16   14/TIE   89  
12  
13  
GBR 265   Cunning Stunts   Mark Goodchild   Wilsonian Sailing Club   12   10   [17]   15   17   14   12   14/TIE   94  
13  
14  
GER 86      Frederik Steimann   Segeberger-Segel-Club (SSC)   16   [19]   11   12   15   15   15   11   95  
14  
15  
GBR 308   Monkey   Chris Hampe   Royal Plymouth Corinthian Yacht Club   [35/DNF]   7   20   9   10   12   9   35/DNF   102  
15  
16  
USA 253   Raven   Del Olsen   RYC   9   [35/DNF]   3   16   11   35/DNF   18   12   104  
16  
17  
GBR 278   Incognito   Simon Allen   Hayling Island SC   14   13   [26]   17   16   18   14   17   109  
17  
18  
SWE 3191   Kaito   Ola Barthelson   Fki   19   [35/DNF]   22   11   9   13   10   35/DNF   119  
18  
19  
USA 250   Smoke   Stephen Clark   Bristol Yacht Club   10   9   18   23   6   [35/DNF]   25   35/DNF   126  
19  
20  
USA 211   Honey Badger   John Gilmour   Richmond Yacht Club   20   18   [24]   22   22   19   20   15   136  
20  
21  
CAN 30      Michael Leitch   Royal Victoria Yacht Club   18   16   29   19   [35/DNF]   21   21   16   140  
21  
22  
USA 230      Todd Twigg   Lopez Sound   21   [35/DNF]   30   18   21   17   19   18   144  
22  
23  
USA 204   Red Boat   John Gray   RICHMOND YACHT CLUB   22   [35/DNF]   21   21   18   24   22   19   147  
23  
24  
USA 209   Rap Nui   David Gilliland   Rush Creek Yacht Club, Texas   [35/DNF]   17   31   24   19   25   23   20   159  
24  
25  
GER 84   technologic   Arne Stahl   KSGH   15   [35/DNF]   14   35/DNF   23   16   24   35/DNF   162  
25  
26  
GBR 330   Turned Turtle   Steve Clarke   Llandegfedd Sailing Club   [35/DNF]   35/DNF   13   14   35/DNF   22   13   35/DNF   167  
26  
27  
AUS 10   Siren   JIM REEDER   canberra yacht club   23   [35/DNF]   28   25   24   28   35/DNS   35/DNF   198  
27  
28  
GBR 327   Wild Venture   Rob Bell   Emberton Park SC   17   14   [35/DNC]   35/DNC   35/DNF   35/DNC   35/DNC   35/DNC   206  
28  
29  
GER 82      Roger Regitz   American International Yacht Club Berlin   [35/DNF]   35/DNS   7   35/DNF   35/DNF   35/DNF   35/DNS   35/DNF   217  
29  
30  
USA 243   Donkey   Chris Rutz   RYC   [35/DNF]   35/DNS   23   35/DNS   35/DNF   23   35/DNS   35/DNF   221  
30  
31  
GBR 311   Scarlett   Perham Harding   Swanage Sailing Club, British Canoe Union   [35/DNF]   35/DNF   25   35/DNF   35/DNF   26   35/DNS   35/DNF   226  
31  
32  
GER 74   Desaster de luxe   Eckhardt Pagel   DKV   [35/DNF]   35/DNS   32   35/DNF   35/DNF   27   35/DNF   35/DNF   234  
32  
33  
CAN 41   Uncle Walter   Bob Lewis   Jericho Sailing Centre   [35/DNF]   35/DNS   27   35/DNF   35/DNF   35/DNC   35/DNC   35/DNC   237  
33  
34  
GBR 320   Sapphire   Robert Stebbing   Cargreen YC   [35/DNC]   35/DNC   35/DNF   35/DNS   35/DNS   35/DNS   35/DNS   35/DNS   245  
34  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network