event burgee venue burgee

SYSCO Spring Tuesday

-

Preliminary Results

Contents

#1-J-105 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st #1-J-105 Free Bowl of Soup J/105 519 Doug Schenk SYSCO, CYC Portland 93 1.0 1.0   4.0 DNC   6.0 6.0
2nd #1-J-105 Troublemaker J/105 604 Kent Sisk & John Weil PYC/WSC 93 4.0 DNF 2.0   1.0   7.0 7.0
3rd #1-J-105 Escape Artist J/105 46929 Dana Sibilla OCA CYC SYSCO 93 2.0 3.0   4.0 DNC   9.0 9.0

#1-Level A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st #1-Level A MYST Melges 24 832 Rod Buck SYSCO 99 1.0 1.0   1.0   3.0 3.0
2nd #1-Level A Merlin Melges 24 362 Mark McCuddy PYC/SYSCO 99 3.0 RAF 2.0   3.0 DNC   8.0 8.0

#2-Level C Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st #2-Level C Misty Cascade 93 Pam Sesar PYC SYSCO RCYC OCSA 147 2.0 1.0   1.0   4.0 4.0
2nd #2-Level C Thirsty 35 Mk III 34498 Alan Bergen RCYC, SYSCO 0 1.0 3.0   4.0 DNF   8.0 8.0
3rd #2-Level C Cool Change 38LF 23723 Frank Noragon RCYC 144 3.0 2.0   5.0 DNC   10.0 10.0
4th #2-Level C Leanalot E34-2 34 Thomas MacMenemy SYSCO 0 4.0 5.0 DNF   2.0   11.0 11.0

#2-PHRF A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st #2-PHRF A Junkyard Dog Choate 27 69137 Jim Severs Sysco 159 1.0 3.0   1.0   5.0 5.0
2nd #2-PHRF A Stray Currents J 35 97279 Stan Heil PYC/SYSCO/OCSA 81 3.0 2.0   3.0   8.0 8.0
3rd #2-PHRF A Lolita Olson 29 69996 Jim Madden PYC/SYSCO 105 7.0 OCS 1.0   2.0   10.0 10.0
4th #2-PHRF A Wy' East Cascade 36 141 Frank Colistro CYC/SYSCO 153 7.0 DNF 4.0   5.0   16.0 16.0
5th #2-PHRF A Spar Trek Express 27 4 Kris Amundson SYSCO 150 2.0 7.0   9.0 DNC   18.0 18.0
6th #2-PHRF A Shatzi 79146 Kevin Kahl 159 9.0 DNC 5.0   4.0   18.0 18.0
7th #2-PHRF A Geronimo Etchells 436/243 Jim Foster sysco 126 7.0 DNF 6.0   9.0 DNC   22.0 22.0
8th #2-PHRF A Moorality Moore 24 47 Josh Raymond BDYC 168 9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC   27.0 27.0

#3-Martin 24 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st #3-Martin 24 Apple Pi Martin 242 21 Rock Kent SYSCO, RCYC 168 1.0 2.0   1.0   4.0 4.0
2nd #3-Martin 24 Bad Habit 241 241 Karen Anderson SYSCO 0 2.0 1.0   4.0   7.0 7.0
3rd #3-Martin 24 Kermit M241 20 Michael Stainsby PYC/SYSCO 171 3.0 3.0   2.0   8.0 8.0
4th #3-Martin 24 Nelly 241 59606 david Paul RCYC SYSCO OCSA 0 4.0 4.0   3.0   11.0 11.0

#4-Merit 25 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st #4-Merit 25 Lady Bee Merit 25 67552 Nicole Sirois OCSA/SYSCO 0 1.0 1.0   3.0   5.0 5.0 Protest Pending
2nd #4-Merit 25 OB1 Merit 25 18372 Michael Morrissey SYSCO 186 2.0 3.0   1.0   6.0 6.0 Protest Pending
3rd #4-Merit 25 Nausicaa Merit 25 77040 Tod Bassham SYSCO 186 3.0 4.0   2.0   9.0 9.0
4th #4-Merit 25 Kestrel Merit 25 298 Bruce Newton SYSCO 186 6.0 2.0   5.0   13.0 13.0
5th #4-Merit 25 HAIL YEAH! Merit 25 69896 Jason Gnich SYSCO 0 4.0 8.0 DNF   4.0   16.0 16.0
6th #4-Merit 25 Runaway Merit 25 87938 Jim Caldwell SYSCO 186 5.0 8.0 DNF   6.0   19.0 19.0
7th #4-Merit 25 Raicilla Merit 25 97229 Randy Poff OCSA/SYSCO 186 8.0 RAF 8.0 DNS   8.0 DNF   24.0 24.0
8th #4-Merit 25 Monster Zero Merit 28284 Jason Bolt SYSCO 186 11.0 DNC 11.0 DNC   11.0 DNC   33.0 33.0
8th #4-Merit 25 Ataraxia Merit 25 69028 Alison Markel SYSCO 186 11.0 DNC 11.0 DNC   11.0 DNC   33.0 33.0
8th #4-Merit 25 Dragonfly Merit 844 Jared Pero 11.0 DNC 11.0 DNC   11.0 DNC   33.0 33.0

#5-PHRF B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st #5-PHRF B Pajema 27 103 Jim Shaw Sysco 195 2.0 1.0   2.0   5.0 5.0
2nd #5-PHRF B ELIXIR 9.2 59631 Joe Hoffman sysco 189 1.0 3.0   3.0 TLE   7.0 7.0 Protest Pending
3rd #5-PHRF B Second Half C-30 047 Warren Dalby SYSCO 201 3.0 2.0   3.0 TLE   8.0 8.0 Protest Pending
4th #5-PHRF B Knuckle Buster 26 40 Phil Johnson SYSCO 222 4.0 6.0 DNF   3.0 TLE   13.0 13.0 Protest Pending
5th #5-PHRF B Molika 7.9 meter 192 Gary Bruner SYSCO 235 6.0 DNF 6.0 DNS   3.0 TLE   15.0 15.0 Protest Pending
6th #5-PHRF B Wild Goose 27 59564 Bruce Shibley RCYC / SYSCO 195 8.0 DNC 8.0 DNC   1.0   17.0 17.0
7th #5-PHRF B Air Fair T-Bird 453 Mike Daly SYSCO 198 8.0 DNC 8.0 DNC   8.0 DNC   24.0 24.0

Eligibilty Pending Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating R1
4-18-17
R2
4-25-17
R3
5-2-17
R4
5-16-17
R5
5-
Total Nett Notes
1st Eligibilty Pending Mirage Capri 25 208 Jack Fawcett PYC CYC 189           0.0 0.0 Eligibility pending

For Race details scroll down the page.

R4 - #1-J-105 Fleet - 5-16-17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Wind: NW 2-3, Ave wind: average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 #1-J-105 Troublemaker J/105 604 Kent Sisk & John Weil PYC/WSC 93 195518 1:20:18 1:20:18 1.0
2 #1-J-105 Free Bowl of Soup J/105 519 Doug Schenk SYSCO, CYC Portland 93   DNC   4.0
2 #1-J-105 Escape Artist J/105 46929 Dana Sibilla OCA CYC SYSCO 93   DNC   4.0

R4 - #1-Level A Fleet - 5-16-17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Wind: NW 2-3, Ave wind: average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 #1-Level A MYST Melges 24 832 Rod Buck SYSCO 99 192848 0:53:48 0:53:48 1.0
2 #1-Level A Merlin Melges 24 362 Mark McCuddy PYC/SYSCO 99   DNC   3.0

R4 - #2-Level C Fleet - 5-16-17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184000, Wind: NW 2-3, Ave wind: average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 #2-Level C Misty Cascade 93 Pam Sesar PYC SYSCO RCYC OCSA 147 195742 1:17:42 1:17:42 1.0
2 #2-Level C Leanalot E34-2 34 Thomas MacMenemy SYSCO 0 202426 1:44:26 1:44:26 2.0
3 #2-Level C Thirsty 35 Mk III 34498 Alan Bergen RCYC, SYSCO 0   DNF   4.0
4 #2-Level C Cool Change 38LF 23723 Frank Noragon RCYC 144   DNC   5.0

R4 - #2-PHRF A Fleet - 5-16-17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184000, Wind: NW 2-3, Ave wind: average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 #2-PHRF A Junkyard Dog Choate 27 69137 Jim Severs Sysco 159 200116 1:21:16 1:17:48 1.0
2 #2-PHRF A Lolita Olson 29 69996 Jim Madden PYC/SYSCO 105 195545 1:15:45 1:18:47 2.0
3 #2-PHRF A Stray Currents J 35 97279 Stan Heil PYC/SYSCO/OCSA 81 201609 1:36:09 1:43:59 3.0
4 #2-PHRF A Shatzi 79146 Kevin Kahl 159 204925 2:09:25 2:03:53 4.0
5 #2-PHRF A Wy' East Cascade 36 141 Frank Colistro CYC/SYSCO 153 204931 2:09:31 2:05:05 5.0
6 #2-PHRF A Spar Trek Express 27 4 Kris Amundson SYSCO 150   DNC   9.0
6 #2-PHRF A Geronimo Etchells 436/243 Jim Foster sysco 126   DNC   9.0
6 #2-PHRF A Moorality Moore 24 47 Josh Raymond BDYC 168   DNC   9.0

R4 - #3-Martin 24 Fleet - 5-16-17

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 184500, Wind str: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 #3-Martin 24 Apple Pi Martin 242 21 Rock Kent SYSCO, RCYC 168 201433 1:29:33 1:29:33 1.0
2 #3-Martin 24 Kermit M241 20 Michael Stainsby PYC/SYSCO 171 201458 1:29:58 1:29:58 2.0
3 #3-Martin 24 Nelly 241 59606 david Paul RCYC SYSCO OCSA 0 201734 1:32:34 1:32:34 3.0
4 #3-Martin 24 Bad Habit 241 241 Karen Anderson SYSCO 0 202410 1:39:10 1:39:10 4.0

R4 - #4-Merit 25 Fleet - 5-16-17

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 185000, Wind str: 2-3, Ave wind: Average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 #4-Merit 25 OB1 Merit 25 18372 Michael Morrissey SYSCO 186 203730 1:47:30 1:47:30 1.0 Protest Pending
2 #4-Merit 25 Nausicaa Merit 25 77040 Tod Bassham SYSCO 186 203737 1:47:37 1:47:37 2.0
3 #4-Merit 25 Lady Bee Merit 25 67552 Nicole Sirois OCSA/SYSCO 0 204101 1:51:01 1:51:01 3.0 Protest Pending
4 #4-Merit 25 HAIL YEAH! Merit 25 69896 Jason Gnich SYSCO 0 204325 1:53:25 1:53:25 4.0
5 #4-Merit 25 Kestrel Merit 25 298 Bruce Newton SYSCO 186 204432 1:54:32 1:54:32 5.0
6 #4-Merit 25 Runaway Merit 25 87938 Jim Caldwell SYSCO 186 204435 1:54:35 1:54:35 6.0
7 #4-Merit 25 Raicilla Merit 25 97229 Randy Poff OCSA/SYSCO 186   DNF   8.0
8 #4-Merit 25 Monster Zero Merit 28284 Jason Bolt SYSCO 186   DNC   11.0
8 #4-Merit 25 Ataraxia Merit 25 69028 Alison Markel SYSCO 186   DNC   11.0
8 #4-Merit 25 Dragonfly Merit 844 Jared Pero   DNC   11.0

R4 - #5-PHRF B Fleet - 5-16-17

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 185500, Wind: NW 2-3, Ave wind: average
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 #5-PHRF B Wild Goose 27 59564 Bruce Shibley RCYC / SYSCO 195 204350 1:48:50 1:38:56 1.0
2 #5-PHRF B Pajema 27 103 Jim Shaw Sysco 195 204905 1:54:05 1:43:43 2.0
3 #5-PHRF B ELIXIR 9.2 59631 Joe Hoffman sysco 189   TLE   3.0 Protest Pending
3 #5-PHRF B Second Half C-30 047 Warren Dalby SYSCO 201   TLE   3.0 Protest Pending
3 #5-PHRF B Knuckle Buster 26 40 Phil Johnson SYSCO 222   TLE   3.0 Protest Pending
3 #5-PHRF B Molika 7.9 meter 192 Gary Bruner SYSCO 235   TLE   3.0 Protest Pending
7 #5-PHRF B Air Fair T-Bird 453 Mike Daly SYSCO 198   DNC   8.0

R4 - Eligibilty Pending Fleet - 5-16-17

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club Rating Place Points Notes
Eligibilty Pending Mirage Capri 25 208 Jack Fawcett PYC CYC 189   Eligibility pending

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not startVaries
OCSOn course side at start or broke rule 30.17
RAFRetired after finishingVaries
TLETime Limit Expired3



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com