GWYC/YCSIC - 2016 MAYRA SJSS JR. REGATTA #5
Greater Wildwood Yacht Club / Yacht Club of Sea Isle City | July 28, 2016in

Opti Green (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 28, 2016 1:15:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
5128   Daniel Corkery    GWYC   3   2   1   6  
1  
2  
18576   Joseph Qualtier    AYC   4   1   2   7  
2  
3  
18534   Jack Finley    AYC   2   3   3   8  
3  
4  
15992   Katie Loeper    Avalon Yacht Club   1   6   5   12  
4  
5  
3344   Douglas Leatherwood    CYCCM   8   7   4   19  
5  
6  
10437   Olivia Calvanese    Gwyc   6   10   9   25  
6  
7  
5130   Zachary Jones    Sea isle city   10   4   14   28T  
7  
8  
20612   Jackson Foster    Yacht Club of Stone Harbor   13   5   10   28T  
8  
9  
11   Natalie Nuss    CYCCM   12   9   7   28T  
9  
10  
3   Nick Donato    YCSIC   7   16   6   29  
10  
11  
8309   Hayden Eshelman    Avalon Yacht Club   9   13   8   30  
11  
12  
20901   Jeffrey Roth    AYC   15   8   13   36  
12  
13  
31   jared knights    wcyc   11   14   15   40  
13  
14  
17201   Eve Finley    AYC   14   15   12   41  
14  
15  
10442   justin melli    GWYC   17   12   20/DNF   49T  
15  
16  
17036   Sadie Bolton    Ayc   16   17   16   49T  
16  
17  
8   James Ruocchio    GWYC   18   18   17   53  
17  
18  
9672   Douglas Baldino    CYCCM   20/DNS   20/DNS   20/DNS   60  
18  
 



Division: Blue (1 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
13342   Evan Downs [Blue]   GWYC   5   11   11   27  
1  
 



Opti (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 28, 2016 1:54:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (30 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
18351   Aidan Cullen [Blue]   OCYC   3   2   4   14   23  
1  
2  
18523   Jack Bolton [Blue]   Ayc   2   11   15   7   35  
2  
3  
20462   Skye Mada [Blue]   Cooper River Yacht Club   23   1   13   1   38  
3  
4  
17783   Dolan Grisbaum [Blue]   OCYC   12   20   7   12   51  
4  
5  
16220   Bradley Whiteway [Blue]   Avalon Yacht Club   14   27   8   10   59  
5  
6  
14139   gabriel Cordasco [Blue]   brigantine   29   13   1   17   60  
6  
7  
8160   Nicholas Schreder [Blue]   Avalon yacht club   11   12   28   11   62  
7  
8  
17323   Farrah Sheffer [Blue]   AYC   18   21   19   5   63  
8  
9  
15323   David Junkin [Blue]   cyccm   5   23   5   36   69T  
9  
10  
20227   Henry Brickner [Blue]   Cooper River Yacht Club   6   6   26   31   69T  
10  
11  
20674   Nathan Acito [Blue]   Ocean City Yacht Club   9   19   22   21   71T  
11  
12  
12920   Sam Eshelman [Blue]   Avalon Yacht Club   21   16   10   24   71T  
12  
13  
19751   Billy Donato [Blue]   YCSIC   30   5   18   27   80  
13  
14  
19745   Jackson Eshelman [Blue]   Avalon Yacht Club   25   31   12   23   91T  
14  
15  
15691   William Bennett [Blue]   Avalon Yacht Club   24   25   27   15   91T  
15  
16  
20323   Carol Davis [Blue]   CYCCM   32   17   25   18   92  
16  
17  
15086   Devin Smith [Blue]   CYCCM   10   18   32   33   93  
17  
18  
16987   Parker Long [Blue]   CYCCM   28   40   6   32   106  
18  
19  
20715   Jamie Lynch [Blue]   AYC   13   35   29   30   107  
19  
20  
7114   Luke Stanton [Blue]   Ocean City Yacht Club   16   34   42   16   108  
20  
21  
19583   Ava Del Vescovo [Blue]   Avalon Yacht Club   36   29   31   29   125  
21  
22  
13246   Harrison Beach [Blue]   Avalon Yacht Club   22   36   38   39   135  
22  
23  
6761   Max Boni [Blue]   Corinthian Yacht club of cape may   40   38   23   35   136  
23  
24  
10623   Elizabeth Fourney [Blue]   GWYC   33   42   34   28   137  
24  
25  
14637   Ethan Cane [Blue]   CYCCM   34   26   40   41   141  
25  
26  
20216   William Mazzeo [Blue]   OCYC   37   45   35   25   142  
26  
27  
18063   Frankie Burns [Blue]   OCYC   44   41   39   26   150  
27  
28  
20215   Nicholas Mazzeo [Blue]   OCYC   35   43   45   37   160  
28  
29  
16418   Avery Campbell [Blue]   CYCCM   45   37   44   46   172  
29  
30  
16550   Tom Cullen [Blue]   OCYC   46   48/DNF   47   48/DNS   189  
30  
 



Division: Red (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
19760   Leo Brickner [Red]   Cooper River Yacht Club   1   4   2   4   11  
1  
2  
1104   Kostis Koukoutsakis [Red]   YCSIC   7   3   3   3   16  
2  
3  
20534   Grace Finley [Red]   AYC   4   7   11   2   24  
3  
4  
20391   Chloe Prettyman [Red]   Ocean City Yacht Club   15   10   14   9   48  
4  
5  
9260   Luke Lopez [Red]   GWYC   17   15   16   6   54  
5  
6  
12315   vincent Cordasco [Red]   brigantine   20   30   20   38   108  
6  
7  
10159   Rocco Marinaro [Red]   Gwyc   31   39   30   13   113  
7  
8  
4872   Marc Marchetti [Red]   Gwyc   38   24   41   19   122  
8  
9  
5086   Mackenzie Smith [Red]   CYCCM   41   22   33   40   136  
9  
 



Division: White (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
8812   Lenny Warren [White]   AYC   8   8   21   22   59  
1  
2  
47   Alexandros Koukoutsakis [White]   YCSIC   27   9   24   8   68  
2  
3  
8371   Keenan Stahl [White]   Brigantine yacht club   39   32   9   20   100  
3  
4  
20897   Max Miller [White]   AYC   19   14   37   34   104  
4  
5  
15297   Lauren Murray [White]   BYC   26   28   17   42   113  
5  
6  
17908   Imogene Nuss [White]   CYCCM   42   33   36   44   155  
6  
7  
18536   Gavin Loeper [White]   Avalon Yacht Club   43   46   46   43   178  
7  
8  
8852   Ella Becket [White]   OCYC   47   44   43   45   179  
8  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 28, 2016 2:10:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
71355   Mary Jane Tague    Avalon Yacht Club   1   4   3   8  
1  
2  
166959   Maeve Faherty    Byc   3   2   5   10  
2  
3  
126398   Greg Gaasche    AYC   2   8   2   12  
3  
4  
209300   Madison Mundenar    AYC   6   3   4   13  
4  
5  
131575   Sophie Sheffer    AYC   7   7   1   15  
5  
6  
121652   Ryan Maher    Ayc   5   5   9   19  
6  
7  
199953   Patrick York    Cooper River Yacht Club   14   1   8   23  
7  
8  
AYC 1   Gabe Paier    AYC   4   10   11   25T  
8  
9  
203948   Rebecca May    Yacht Club of Sea Isle City   9   9   7   25T  
9  
10  
155607   Michael Gublo    GWYC   11   14   6   31  
10  
11  
186524   Anna Croasdale    YCSH   13   6   13   32  
11  
12  
165956   J.R. Lang    GWYC   10   13   10   33  
12  
13  
209619   Aimee Buttenbaum    Avalon Yacht Club   8   12   14   34  
13  
14  
4   Ben Griffaton    YCSIC   12   11   12   35  
14  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 28, 2016 2:10:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
184647   Michael Pinto    Ocean city yacht club   1   1   4   6  
1  
2  
169644   Giorgos Koukoutsakis    YCSIC   5   3   1   9  
2  
3  
208593   Colin Seybold    Yacht Club of Sea Isle City   4   5   6   15  
3  
4  
200127   Charles Burnham    CRYC   8   6   3   17  
4  
5  
188915   Louis Margay    YCSIC   3   4   13   20  
5  
6  
200130   Zachary York    Cooper River Yacht Club   2   14   8   24  
6  
7  
207126   Patrick Murray    BYC   10   2   15   27  
7  
8  
206150   Sean May    Yacht Club of Sea Isle City   7   19/DNF   2   28T  
8  
9  
201204   Michael Bean    GWYC   14   9   5   28T  
9  
10  
209680   Megan Mansfield    YCSIC   6   13   11   30T  
10  
11  
178848   Brendan O'Connor    Brigantine Yacht Club   9   11   10   30T  
11  
12  
11   Riley Campbell    CYCCM   17   7   7   31  
12  
13  
155208   Connor Schiela    AYC   13   8   18   39T  
13  
14  
14880   Grant Harm    OCYC   11   12   16   39T  
14  
15  
197132   Blake Eshelman    Avalon Yacht Club   12   15   12   39T  
15  
16  
149145   Shannon Groskoph    AYC   16   16   9   41  
16  
17  
205465   Aidan Ryder    Cooper River Yacht Club   18   10   14   42  
17  
18  
19544   Brian Loeper    Avalon Yacht Club   15   17   17   49  
18  
 



C-420 (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 28, 2016 2:41:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
7341   Katherine Bennett /
Angela Kenney  
Avalon Yacht Club/    3   2   1   1   7  
1  
2  
7717   Sean Groskoph /
Jake Bennett  
AYC/    2   5   2   3   12  
2  
3  
7827   Garrett Roach /
Justin Roach  
Yacht Club of Stone Harbor/    1   3   5   6   15  
3  
4  
1934   Kailin Burns /
Victoria Betterly  
OCYC/    5   4   6   2   17  
4  
5  
7343   Luke Follman /
Kieran Hogan  
AYC/    9   1   7   5   22  
5  
6  
5043   Alexander Lombard /
Anthony Ciarrocchi  
OCYC/    6   8   3   7   24T  
6  
7  
5463   Bridget Maguire /
Kieran Cullen  
YCSIC/    4   12   4   4   24T  
7  
8  
AYC 02   Skylar Mundenar /
Lizzie Herr  
AYC/    10   7   9   10   36  
8  
9  
3652   Maxim Kreider /
Sean Caricich  
OCYC/    12   9   8   8   37  
9  
10  
4213   Reilly Magee /
Annie Hirshman  
YCSH/    7   10   12   9   38  
10  
11  
1272   Bobby Whitley /
Christian Whitley  
YCSIC/    11   11   10   11   43  
11  
12  
CYCCM4   Hannah Cane /
Dillan Smith  
CYCCM/    13   6   11   14/DNS   44  
12  
13  
CYCCM2   Alex Boni /
Aidan Boni  
Corinthian Yacht club of cape may/    8   13   13   12   46  
13  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 28, 2016 2:13:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
2   Jolena Cordasco    brigantine   1   1   1   3  
1  
2  
75008   Sloane Duzy    AYC   2   2   6   10  
2  
3  
4052   Brian Furlano    CRYC   3   6   2   11T  
3  
4  
81239   Amanda Foster    Yacht Club of Stone Harbor   4   3   4   11T  
4  
5  
4075   Bryant Powell    Cooper River Yacht Club   5   4   3   12  
5  
6  
6   Julia Cook    Cyccm   7   5   5   17  
6  
7  
0   Laura Perry    CYCCM   6   10/DNF   7   23T  
7  
8  
1   Catherine McCullough    GWYC   8   7   8   23T  
8  
9  
3834   Aidan Boni    Corinthian Yacht club of cape may   10/DNS   10/DNS   10/DNS   30  
9  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network