World Duck Championship 2017
Mantoloking Yacht Club | August 25, 2017in

Duckboats (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, August 25, 2017 3:24:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Group (25 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
BH 8   Slicker   Sarah Burn [Group]   Bay Head Yacht Club   7   2   3   4   4   20  
1  
2  
OC-7      Brendan Hogan [Group]   OCC   14   29   5   18   8   74  
2  
3  
BH 29   The It   Peter Kellogg [Group]   Bay Head   1   7   7   2   66   83  
3  
4  
5   save barnegat bay   Connie Pilling [Group]   Mantoloking Yacht Club   25   27   27   17   30   126  
4  
5  
MC2   Lenap Papoose   Dawn Wagner [Group]   Metedeconk River   31   53   15   32   10   141  
5  
6  
HILL 15   Foul Play   Sydney Mihalko [Group]   Metedeconk River YC   41   18   28   46   37   170  
6  
7  
66   Duck Vader   Jeanne Goetting [Group]   BHYC   35   30   64   23   21   173  
7  
8  
MC 268   Butt Crak   Owen Caronlin [Group]   Metedeconk River YC   34   19   54   27   41   175  
8  
9  
MC 8   Black Pearl   Lucas Escandon [Group]   Metedeconk River YC   69   26   31   29   53   208  
9  
10  
MC 1   MRYC 1   Pat Boland [Group]   Metedeconk River YC   61   47   33   34   57   232  
10  
11  
039 / SA1      Jimmy Novak [Group]   SAYC   30   23   37   72/DNF   72/DNS   234  
11  
12  
14   Alison   Dylan Boland [Group]   Metedeconk River YC   56   15   57   62   55   245  
12  
13  
087 / SA4      Evan Harrison [Group]   SAYC   44   50   52   43   61   250  
13  
14  
OS3   MRYC 2   alison Boland [Group]   Metedeconk River YC   57   57   65   36   54   269T  
14  
15  
86   Vendetta   Anna Outcalt [Group]   BHYC   49   63   60   50   47   269T  
15  
16  
S1 / S1   quackers   mia albano [Group]   seaside park yacht club   51   46   61   55   60   273  
16  
17  
L3   Fowl Play   LYC Juniors [Group]   lyc   63   48   63   42   63   279T  
17  
18  
674   Duck or Bump   Abigail Fuller [group]   Manasquan River YC   64   45   56   58   56   279T  
18  
19  
IH1   IHYC Duck   Mike Frankovich [Group]   IHYC   60   64   59   39   64   286  
19  
20  
L2   Lucky Ducky   LYC Juniors [Group]   lyc   52   61   62   61   59   295  
20  
21  
ASF   The Mallard   Jay Helenski [Group]   Alexandria Seaport Foundation   68   69   51   59   52   299  
21  
22  
B10      Donnie Burke [Group]   BHYC   54   58   48   72/DNF   72/DNF   304  
22  
23  
L1   aqua duck   LYC Juniors [Group]   lyc   62   54   66   63   65   310  
23  
24  
12 / 1234   Mallard   Cameron Giblin [Group]   SSYC   72/DNS   72/DNS   72/DNS   72/DNS   72/DNS   360T  
24  
24  
P 14   Speedwell   Russ Manheimer [Group]   Beaton's   72/DNS   72/DNS   72/DNS   72/DNS   72/DNF   360T  
24  
 



Division: Junior (21 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
BH 45   DOUBLE DUCK A   Colleen OBrien [Junior]   Bay Head Yacht Club   3   6   8   1   1   19  
1  
2  
BH 5   DOUBLE DUCK B   Michaela OBrien [Junior]   Bay Head Yacht Club   4   3   16   7   2   32  
2  
3  
TI   Green Wing   Ben DeFonzo [Junior]   TRYC   13   9   20   9   7   58  
3  
4  
TS2   Calcasieu   Bridget Green [Junior]   Surf City Yacht Club   12   24   21   10   13   80  
4  
5  
019 / OG542      Jack Leahy [Junior]   Ocean Gate Yacht Club   15   20   14   44   38   131  
5  
6  
L5   Merry Meeting   Luke Zylinski [Junior]   LYC   45   32   38   28   17   160  
6  
7  
022 / MR3   Daisy   Matthew Laufer [Junior]   Manasquan River YC   20   42   25   48   32   167  
7  
8  
M21 / 222   Fire Quacker   Tommy Wagner [Junior]   MYC   55   37   36   22   23   173  
8  
9  
BH 117   Mighty Duck   John Grissinger [Junior]   BLYC   17   40   41   52   35   185  
9  
10  
064 / MR4   Lucky Duck   Lindsay Fuller [Junior]   MRYC   29   49   34   47   46   205  
10  
11  
M16   Mako   Geoffrey Dougherty [Junior]   BHYC   36   44   50   41   40   211  
11  
12  
TRSS   Deluxe Duck   Daniel Chaplick [Junior]   TRSS   42   51   47   45   31   216  
12  
13  
MA22      Griffin Lapham [Junior]   MYC   40   35   40   60   45   220  
13  
14  
016 / MR2   Quick Quack   Sophia Symonowicz [Junior]   Manasquan River YC   32   55   49   35   62   233  
14  
15  
MA33      Gavin Kelly [Junior]   MYC   47   41   58   49   44   239  
15  
16  
BH 12   Ducktastic   John Donnelly [Junior]   TRYC   58   59   39   37   49   242  
16  
17  
BD1   Woody   Robby Lomer [Junior]   BYC   39   56   53   72/DNF   28   248  
17  
18  
018 / OG 1      Aidan Sharpe [Junior]   Ocean Gate Yacht Club   65   66   55   57   29   272  
18  
19  
044 / 407   Miss Doreen   West Walker [Junior]   Manasquan River YC   53   67   67   54   48   289  
19  
20  
038 / SA2      Pennie Winn [Junior]   SAYC   67   65   68   64   51   315  
20  
21  
026 / SA3   Quick Quack   Rocco Corizzo [Junior]   SAYC   66   52   72/DNF   72/DNF   72/DNS   334  
21  
 



Division: Senior (25 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
176   Duck and Run   Peter Commette [Senior]   Lauderdale Yacht Club   2   8   4   5   3   22  
1  
2  
LC1   Hey Rubee   Richard Wight [Senior]   MYC   11   1   1   12   6   31  
2  
3  
TS1   Tuck Duck   Tom Green [Senior]   Surf City Yacht Club   6   4   9   6   11   36  
3  
4  
M 62   Yard Bird   John Maccausland [Senior]   Cooper River   9   12   2   13   5   41  
4  
5  
F / M 8   Sarah Duckhardt   Glen Dickson [Senior]   Bay Head Yacht Club   10   10   10   14   9   53  
5  
6  
181   Lucky Duck   Stuart Van Winkle [Senior]   SSYC   5   14   23   3   16   61  
6  
7  
50      Harriette O'Brien [Senior]   Mantoloking, Yacht Club   22   13   13   8   12   68  
7  
8  
101   Great Dane   Luke Arnone [Senior]   MYC   18   11   19   11   20   79  
8  
9  
M191   Kerr Plunch   garret sayia [Senior]   Mantoloking Yacht Club   16   5   22   19   19   81  
9  
10  
TS3   Lewiston   Mike Ehnot [Senior]   Surf City Yacht Club   21   16   11   20   14   82  
10  
11  
M1   Peter Chance   Peter Chance [Senior]   Peter Chance   8   34   6   26   36   110  
11  
12  
M6   Rose   Peter wright [Senior]   Mantoloking Yacht Club   24   31   24   16   24   119  
12  
13  
MA56      Eddie Harrison [Senior]   MYC   27   22   18   30   27   124  
13  
14  
008 / T8   Ocypode   Marion Chaplick [Senior]   TRSS   28   33   12   33   26   132  
14  
15  
021 / MR1   Jemima Puddle Duck   Emily Fuller [Senior]   Manasquan River YC   37   17   29   38   15   136  
15  
16  
pbhs1      Abigail Wagner [Senior]   Mantoloking Yacht Club   23   38   26   25   34   146  
16  
17  
83   none (pathetic)   Jeffrey Lewis [Senior]   North Coast Community Sailing   19   21   17   72/DNF   25   154  
17  
18  
MA 12sq   Duck Tape   Henry Switlik [Senior]   Mantoloking Yacht Club   26   36   30   56   18   166  
18  
19  
1889   Duck Tail   Winfield Dougherty [Senior]   BHYC   33   60   32   15   33   173  
19  
20  
PC14      Tommy Burke [Senior]   MCYC   43   25   42   21   43   174  
20  
21  
10      Eric Lewis [Senior]   Mantoloking   38   28   35   40   39   180  
21  
22  
MR25   duct work   Quintin Danish [Senior]   manasquan river   46   68   43   31   22   210T  
22  
23  
SA5      Phil Angello [Senior]   SAYC   48   43   45   24   50   210T  
23  
24  
7      Reilly Fitzgerald [Senior]   Ocean Gate Yacht club   50   62   46   51   42   251  
24  
25  
PB17   Duck Soup   Max Bonnano [Senior]   Pine Beach Yacht Club   59   39   44   53   58   253  
25  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network