Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | March 08-10, 2019

Laser Radial (24 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 10, 2019 1:11:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   2   [10]   6   2   5   2   2   1   20   27  
1  
2  
162427   Christine Neville [Apprentice Master]   Sail Newport   1   1   1   1   [2]   1   1   2   8   29  
2  
3  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   5   2   4   3   4   [14]   13   3   34   34  
3  
4  
179495   Jamie Carter [Apprentice Master]   Portland Yacht Club   4   5   3   [7]   1   3   3   4   23   44  
4  
5  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   3   7   [9]   8   3   6   7   9   43   50  
5  
6  
211596   Bob Tan [Grand Master]   ssa   [13]   4   2   9   11   4   6   8   44   51  
6  
7  
212132   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   [14]   3   5   12   10   9   4   7   50   57  
7  
8  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   12   9   [16]   6   12   7   5   11   62   62  
8  
9  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   8   6   8   5   6   13   [14]   5   51   65  
9  
10  
211514   Amnon Gitelson [Great Grand Master]   cpyc   11   [13]   13   10   9   5   9   13   70   70  
10  
11  
177661   Dixon Pearce [Grand Master]   Surf City YC   6   15   11   4   7   10   10   [16]   63   70  
11  
12  
184454   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   7   12   10   [17]   8   8   11   12   68   75  
12  
13  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   [19]   14   17   15   13   12   12   10   93   93  
13  
14  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   10   [21]   21   20   16   15   8   6   96   96T  
14  
15  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   9   8   7   11   [25/DNS]   11   25/DNF   25/DNS   96   96T  
15  
16  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   15   11   12   14   [18]   17   16   15   100   100  
16  
17  
180536   Steven Cofer [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   [20]   19   15   18   15   18   17   14   116   116  
17  
18  
185863   Julie Stewart [Master]   SHYC/USSMC   18   [20]   14   16   14   16   15   17   110   124  
18  
19  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   16   16   18   13   19   19   18   [20]   119   126  
19  
20  
40215   Stephen Kosacz [Great Grand Master]   Piscataqua Sailing Association   17   17   19   19   17   [22]   21   18   128   128  
20  
21  
194610   Keith Barron [Grand Master]   Potomac River Sailing Association   [25/DNF]   22   20   21   20   20   20   19   142   149  
21  
22  
1881188   Jim Irwin [Great Grand Master]   riverton yc   [25/DNS]   25/RET   22   22   21   21   19   21   151   151  
22  
23  
212124   Stanton Smith [Grand Master]   Severn Sailing Association   [25/RET]   25/DNS   25/RET   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   175   182  
23  
24  
205445   Natalya Gontcharova [Master]   CPYC   [25/RET]   18   25/RET   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   168   182  
24  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network