2019 Cabrillo Ocean Series
Southwestern Yacht Club |

Class 1 (8 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 23, 2019 6:01:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4  Total Pos
1  
69152   Staghound   -48   Alec Oberschmidt
Alec Oberschmidt  
SWYC   7/DNF   1   1   9  
1  
2  
69148   Andiamo2   -15   Robert Pace    CRA   5   2   3   10  
2  
3  
77000   Pendragon   -61   Steve Torres
Steve  
Hawaii Yacht Club   4   4/DNF   4   12  
3  
4  
5055   Blue Blazes   -36   Dennis Pennell
Dennis Pennell  
SDYC   3   9/DNC   2   14  
4  
5  
55555   Peligroso   -102   Lorenzo Berho
Lorenzo Berho  
San Diego Yacht Club   1   9/DNC   9/DNC   19  
5  
6  
USA 7779   Cal Maritime   -132   Tyler Wolk
Cal Maritime  
Balboa Yacht Club   2   9/DNC   9/DNC   20  
6  
7  
USA7119   Numbers   -12   Ivan Batanov    SDYC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   27T  
7  
7  
27007   Blond Fury   -9   Heather Furey
Chuck Furey  
CYC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   27T  
7  
 



Class 2 (12 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 23, 2019 6:01:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4  Total Pos
1  
28590   Nereid   60   Standish Fleming
Standish M Fleming  
CRA   1   1   3   5  
1  
2  
7531   Tenacious   41   Alec Charters    CRA   3   5/DNS   6   14  
2  
3  
198   Geronimo   60   Gene Pitkin
Steve Carter  
CRA   2   2   13/DNC   17  
3  
4  
47142   Lady Max   44   David Cloyd
David Cloyd  
SDYC   9/DNF   13/DNC   1   23  
4  
5  
42733   Maleficent   72   Christopher Bennett
Christopher Bennett  
CRA   9/DNF   13/DNC   2   24  
5  
6  
43513   B'Quest   51   Keith Ericson
Ryan McConnvile  
CRA   9/DNF   5/DNF   13/DNC   27  
6  
7  
46307   El Sueño   18   Brad Alberts    SWYC/CRA   13/DNC   13/DNC   4   30  
7  
8  
28770   Troublespot   48   Oliver Michaelis    CRA/KYC   13/DNC   13/DNC   5   31  
8  
9  
7020   Sorcerer   84   Robert Kopaniasz
Michael Grupp  
SDYC   9/DNF   13/DNC   13/DNC   35T  
9  
9  
4892   Minotaur   30   George Roland
Andrew Constantine  
SDYC   9/DNF   13/DNC   13/DNC   35T  
9  
10  
56268   Carole's Fandango   80   RG Head    CCYC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   39T  
10  
10  
56894   Pacifico   12   JOHN LUNDGREN    NYCSD   13/DNC   13/DNC   13/DNC   39T  
10  
 



Class 3 (14 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 23, 2019 6:01:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4  Total Pos
1  
46447   Sea Maiden   120   Carolyn/Sandra Sherman    SWYC   1   2/DNF   4   7  
1  
2  
37600   Masquerade   120   Mick Moore
Mick Moore  
PLYC, SGYC, CRA   11/DNF   15/DNC   2   28  
2  
3  
4   Zealot   107   Don Garber    SWYC   15/DNC   15/DNC   1   31T  
3  
4  
004   Patriot   110   Michael Rose
US Patriot Sailing  
NYCSD   11/DNF   15/DNC   5   31T  
4  
5  
36034   Sorcerer   105   Gary Striyle
Jim Liesen (alt skipper)  
SWYC   2   15/DNC   15/DNC   32T  
5  
6  
61181   KOMET   135   William Mason    SWYC   11/DNF   15/DNC   6   32T  
6  
7  
46485   Blackadder   126   David Cattle    CRA   15/DNC   15/DNC   3   33T  
7  
8  
87268   Blind Squirrel   120   Mike Schrager
Tom Laffler/Scott Bennett  
Cortez Racing Association   3   15/DNC   15/DNC   33T  
8  
9  
32636   FIASCO III   120   Joe Saad
Joe Saad  
CRA   11/DNF   15/DNC   7   33T  
9  
10  
97001   Al Na'ir   87   Enrique Mereles    SDYC   11/DNF   15/DNC   15/DNC   41T  
10  
10  
7181   Viva La Vida   81   Walter Noss    CRA   11/DNF   15/DNC   15/DNC   41T  
10  
10  
27   MAISTRO   117   Plamen Yanakiev
Plamen Yanakiev  
USSA   11/DNF   15/DNC   15/DNC   41T  
10  
11  
97011   Lightray   90   Steve Napear
Steve Napear  
SGYC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   45T  
11  
11  
18135   Red Stripe   105   Josh Dean    MBYC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   45T  
11  
 



Class 4 (multihull) (2 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 23, 2019 6:01:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4  Total Pos
1  
23   UnEven Keel   51   Mark Berdan    SGYC   1   2/DNF   1   4  
1  
2  
27065   Flexible Flyer   -6   Peter Lucas
Peter Lucas  
CRA   3/DNF   3/DNC   2   8  
2  
 



ORR (6 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 23, 2019 6:01:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Total Pos
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network