2019 One Design Midwinter Regatta,Finn National Championship,Windmill Midwinters
Sarasota Sailing Squadron | March 15-18, 2019

E Scow (12 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 17, 2019 2:30:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
Ga27   E Scow   Cliff Russell    ASC   [2]   2   2   1   2   2   9  
1  
2  
SF3      Richard Elsishans    Sarasota Sailing Sq   1   1   [5]   3   1   5   11  
2  
3  
SF-5   Sweet Thing   Mark Grinder    Sarasota Sailing Squadron   4   3   3   2   [5]   4   16  
3  
4  
SF-33      Jeff Nicholas    Sarasota Sailiong Squadron   3   [13/OCS]   1   4   6   6   20  
4  
5  
SL 22   Hang Ten   John Gallick    Sarasota Sailing   [6]   5   4   5   4   3   21  
5  
6  
sf 4   newbie   david atkinson    sss   5   4   6   [7]   7   7   29  
6  
7  
GA 87      Markus Kraemer    Augusta Sailing Club   8   8   8   6   3   [13/DNF]   33  
7  
8  
SF2   Picardy   Ted Weihe    Sarasota Sailing Squadron   7   7   10   8   8   [11]   40  
8  
9  
Sf 1   A 1   Jim Barr    Sss   9   9   [13/DNF]   13/DNS   9   1   41T  
9  
10  
WA 1      Bill Phil Kimbell Maiese    SSS   10   6   7   10   [11]   8   41T  
10  
11  
NO-1   Wilder   Mont Echols    SYC   [11]   10   9   9   10   9   47  
11  
12  
HO-35   Andygator   Andrew Kuryluk    New Orleans Yacht Club   [12]   11   11/TLE   11   12   10   55  
12  
 



VX One (1 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 17, 2019 2:30:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Finn (34 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 17, 2019 2:04:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
91   Child's play   Darrell Peck    BucYC   3   [35/OCS]   1   5   1   1   11  
1  
2  
CAN 15      Quinton Gallon    Britannia Yacht Club   1   5   4/TIE   1   4   [8]   15  
2  
3  
USA 16   USCG   Rodion Mazin    USCG   5   [35/OCS]   4/TIE   4   6   2   21  
3  
4  
USA 32   Kavala   Derek Mess    MITNA   7   [35/OCS]   8   2   2   3   22  
4  
5  
18   Daisey   Jeremy Pape    Lake Lanier Sailing Club   2   [9]   9   7   7   4   29T  
5  
6  
USA 40      Charles Rudinsky    Great bay marine   4   7   [16]   6   5   7   29T  
6  
7  
USA 47   Ak 47   Robert Kinney    Nhyc   [13]   1   7   3   9   12   32  
7  
8  
USA12   AllUCanEat   Steve Landeau    SAYRA   14   4   2   10   [20]   6   36  
8  
9  
usa117   Sherideath   michael mark    Buccaneer yacht club   8   6   10   [11]   3   11   38  
9  
10  
USA 1138   Red Ferrari   Scott Griffiths    Missouri   6   8   6   9   [12]   10   39  
10  
11  
NOR64   Clark Kent   Lars Petter Fjeld    Fredrikstad SF   12   2   [35/DNS]   15   13   5   47  
11  
12  
71   Racer X   Adrian Pereira    Lake Lanier Sailing Club/Buccaneer Yacht Club   17   3   5   14   [35/BFD]   17   56  
12  
13  
CAN 7   RN Masters   Nikita Mazin    Drifter YC   9   10   11   13   [21]   14   57  
13  
14  
USA 61   Caution!   Lee Hope    San Diego Yacht Club   10   12   15   8   [35/BFD]   18   63  
14  
15  
1201      david brockbank    key west sailiing center   [20]   11   12   20   8   15   66  
15  
16  
USA 303   Fire Escape   Joe Chinburg    Union Sailing Club   16   15   17   16   10   [26]   74  
16  
17  
US101      peter frissell    NCYC   11   17   23   [24]   11   16   78  
17  
18  
CAN1157   Finn   John Miller    Brockville Yacht Club   15   [35/RET-BF]   18   22   17   13   85  
18  
19  
USA23   Damnifino   Jim Hunter    Buccaneer Yacht Club   18   18   13   18   [19]   19   86  
19  
20  
RUS 1   COLLUSION   Charles Heimler    U.S. Sailing Center-Miami   19   13   [22]   21   18   20   91  
20  
21  
1011      Valdek Kwasniewski    SSS   22   19   [26]   26   23   9   99  
21  
22  
111   D’s Olde Boat   Joseph Burke    Sarasota Sailing Squadron   [28]   20   14   17   22   28   101  
22  
23  
USA 88   Audacious   James Bland    Austin Yacht Club   23   22   21   [27]   16   27   109  
23  
24  
USA 3      Pat Healy    Outer Harbour Centreboard Club, Toronto   25   16   19   [35/DNS]   26   25   111  
24  
25  
USA 24   Trogdor the Burninator   Will Libcke    Western Michigan University   26   14   20   28   24   [35/DNS]   112  
25  
26  
259      Keith Beverly    Key West Community Sailing Center   24   23   30   [35/DNS]   14   22   113  
26  
27  
17   Cascade   Ernesto Bergeron    Warner Robins YC   30   21   25   23   15   [35/DNS]   114  
27  
28  
USA 27   Finn Shui   Michael Entwistle    San Diego Yacht Club   21   [35/OCS]   35/OCS   12   25   24   117  
28  
29  
USA 155 or   Lili III   Hans Claesson    TVSC   32   25   24   25   [35/BFD]   23   129  
29  
30  
688   Oranjeboot   Hamish Nicol    Union Sailing Club, Co.   29   [35/OCS]   28   19   35/BFD   21   132  
30  
31  
US 13      Kay M Statz    Coconut Grove Sailing Club   27   24   29   29   27   [35/DNS]   136  
31  
32  
USA 5   SeaFlight   Terry Greenfield    Buccaneer YC / Fairhope YC   31   26   27   [35/DNS]   35/DNS   35/DNS   154  
32  
33  
74   White   Henry Sprague    Kanto Yacht Club   [35/DNC]   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNS   35/DNS   175T  
33  
33  
USA 69   Candy Licker   John F Dane    Pcyc   [35/DNC]   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNS   35/DNS   175T  
33  
 



Windmill (16 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 17, 2019 1:59:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
5700   Silly Rabbit   Ethan Bixby    SPYC   [1]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
3886   Blue Crab   Mike Crotty    MRPF   [8]   4   2   4   3   5   2   20  
2  
3  
5252   Bella   Colin Browning    JRSC   2   5   3   2   [9]   4   6   22  
3  
4  
5070   Pig Headed   Lon Ethington    St Petersburg yacht club   [11]   3   4   5   7   2   11   32  
4  
5  
5586   Beauty & The Beast   Allen Chauvenet    Rock Hall YC   3   7   7   8   4   [10]   4   33T  
5  
6  
060   Endless Bummer   Dave Ellis    Browns Creek Sailing Association, Alabama   5   6   5   3   6   [11]   8   33T  
6  
7  
5271      Nathaniel Plant    SPSC   9   9   [17/OCS]   11   5   9   3   46  
7  
8  
5069      John Danneberger    Rock Hall Yacht Club   4   [17/DNS]   17/DNS   17/DNS   2   3   5   48  
8  
9  
5060   Go Blue   Matthew Sponar    Rock Hall Yacht Club   7   [12]   11   10   8   6   9   51T  
9  
10  
5404   BIRD IN HAND   Stuart Proctor    Downtown Sailing Center   [10]   10   8   9   10   7   7   51T  
10  
11  
5707   Graffiti   PATRICK Huntley    Erie Yacht Club   6   2   [17/OCS]   6   17/DNS   17/DNS   17/DNS   65  
11  
12  
5527   Toothless   Kai Oslund Dolan    Grand Traverse Yacht Club   12   11   [17/OCS]   17/DNS   11   8   10   69  
12  
13  
3446   Frost Free   Roy Sherman    DIYC   [17/DNC]   8   6   7   17/DNS   17/DNS   17/DNS   72  
13  
14  
5703   Scorpion   Timothy Weibel    Eyc   14   14   9   12   [17/DNS]   17/DNS   17/DNS   83T  
14  
15  
4028   Elvis   Lisa Fath    Bishop Sailing Center   13   13   10   13   [17/DNS]   17/DNS   17/DNS   83T  
15  
16  
5702   Hummingbird   Ralph Sponar    Rockhall Yacht Club   [17/DNC]   17/DNC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   102  
16  
 



Albacore (18 boats) (top)
Series Standing - 14 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 17, 2019 1:24:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14  Total Pos
1  
8184   Fire and Ice   Paul Clifford    Westwood   3   1   2   2   1   4   3   2   1   [9]   1   1   2   1   24  
1  
2  
8122   8122   Edward Will    PRSA   2   3   1   1   3   2   2   4   2   2   3   2   1   [19/DNF]   28  
2  
3  
USA 8258   Deplorable   Barney Harris    PRSA   4   2   4   3   9   3   1   3   [19/DNF]   8   4   19/DNF   4   4   68  
3  
4  
7971   Tonno Veloce'   Marty Minot    Miles River YC   1   6   8   6   8   5   8   [9]   4   5   6   3   8   2   70  
4  
5  
8217   8220   Jeff Krause    Mooredale Sailing Club Toronto Canada   11   10   6   5   4   7   7   7   10   [13]   2   7   5   9   90  
5  
6  
6434   Mega Woof   Nicholas Allen    Potomac River Sailing Association   9   9   7   8   7   6   [11]   11   7   7   5   6   10   6   98  
6  
7  
8125   Etude   Michael Heinsdorf    Potomac River Sailing Association   5   [13]   3   9   11   8   5   10   8   10   13   4   9   5   100T  
7  
8  
8242      Mike Lemon    Westwood Sailing Club   7   [15]   13   12   12   9   6   8   5   4   8   5   3   8   100T  
8  
9  
8150      Christine Kelly    Mooredale Sailing Club   6   5   14   4   2   [19/RET-BF]   19/DNS   12   3   6   10   12   6   3   102  
9  
10  
7456   Audacious   Raymond Bay    West River   12   4   10   7   5   1   4   1   9   3   [19/DNF]   19/RET-BF   19/DNC   19/DNS   113  
10  
11  
8243      Jason Brown    Westwood Sailing Club   17   8   5   11   13   12   9   13   12   1   7   8   7   [19/DNS]   123  
11  
12  
8083   Kaboom   Lloyd Leonard    Potomac River Sailing Association   14   12   12   10   [15]   11   12   6   6   15   9   11   12   10   140  
12  
13  
8240      Robbin Coedy / Albert Chau    Mooredale Sailing Club   15   14   11   17   6   14   [19/DNS]   5   11   12   11   9   11   7   143  
13  
14  
8238      Sharleen Weatherley / Jon Booren    Mooredale Sailing Club   13   7   9   14   10   10   14   16   14   14   14   13   [19/DNS]   19/DNS   167  
14  
15  
275   FRED!   Heidimarie Bay    WRSC   8   16   15   13   14   13   10   14   13   16   12   10   [19/DNF]   19/DNS   173  
15  
16  
8241      Stuart Lulling / Michal Bem    Mooredale Sailing Club   16   11   17   15   17   15   13   15   15   11   [19/DSQ]   14   13   19/DNS   191  
16  
17  
8036      Andrew Bell    Outer Harbour Centreboard Club   10   17   16   16   16   [19/DNS]   19/DNS   19/DNF   19/RET-BF   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNC   19/DNS   227  
17  
18  
8198   Squint the Rocket Ship   James Stanley    Shelburne Harbour Yacht Club   [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   247  
18  
 



F-18 cats (15 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 17, 2019 1:44:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
NED 77      Ken Marshack    UKSC   1   4   6   4   1   16T  
1  
2  
225   Red Gear Racing   Robert Daniel    Red Gear Racing   2   3   4   2   5   16T  
2  
3  
USA 7   Fly Tradewind   Todd Riccardi    Sail Newport   8   2   2   1   6   19  
3  
4  
1      Charles Tomeo    Sarasota Sailing squad   12   1   1   6   3   23  
4  
5  
1952      J.J. (Jessica) Smith    SarasotaYouthSailing/spyc   3   5   10   5   8   31T  
5  
6  
1719      Sandra Tartaglino    NENSA   6   6   5   7   7   31T  
6  
7  
1615   ZHIK Machine   Ulrich Gollwitzer    CSYC   10   7   3   3   9   32  
7  
8  
162   Ingwe   ian ray    NEMA   5   8   12   8   2   35  
8  
9  
21   Martha King   Matthew King    Sarasota Youth Sailing   7   13   8   9   4   41  
9  
10  
USA 317   Young Frankenstein   Chris Tuckfield    Crescent Sail Yacht Club   4   15   13   11   12   55  
10  
11  
1978   F18   Kurt Korte    CRAW   9   9   15   13   10   56  
11  
12  
712   Turtle Mojo   Dick Macdonald    None   11   10   9   14   13   57  
12  
13  
1936      Dan Maxwell    sarasota sailing squadron   15   12   11   10   11   59  
13  
14  
77      Miro KAFFKA    SSS   13   11   7   15   14   60  
14  
15  
315      Zoe Roosen    Royal St-Lawrence Yacht Club   14   14   14   12   15   69  
15  
 



RS Aero (11 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 17, 2019 3:27:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
2210      Marc Jacobi    Cedar Point YC   1   [2]   1   2   1   1   2   8  
1  
2  
2121   Satisfaction   Jim Myers    WHYC   [4]   3   2   3   2   4   3   17  
2  
3  
2404   Tivoli3   Robert Patterson    Melbourne YC   2   1   [12/OCS]   1   3   5   6   18  
3  
4  
02      Philip Myerson    Cedar Point Yacht Club   5   5   4   5   4   [6]   1   24  
4  
5  
1738   USA 1738   Tony Corkell    Carolina Sailing Club   3   4   3   6   6   [8]   5   27  
5  
6  
2122      Melissa Solnick    Fraglia Vela Riva   7   6   7   4   [12/DNF]   2   9   35  
6  
7  
2276      Aden Anderson    Sarasota Youth Sailing   [8]   7   5   8   7   7   7   41  
7  
8  
2278      Derek Stow    Massapoag YC   6   8   [12/DNS]   12/DNS   5   3   8   42  
8  
9  
1983      David Solnick    Fraglia Vela Riva   [9]   9   6   7   8   9   4   43  
9  
10  
2209   Charter   Boris Mezhibovskiy    Sebago   10   10   [12/DNS]   12/DNS   12/DNF   12/DNS   12/DNS   68  
10  
11  
2119      Max Loshinsky    Sebago   11   11   [12/DNS]   12/DNS   12/DNF   12/DNS   12/DNF   70  
11  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network