2019 San Diego Coastal Cup; Butler Invitational & Oceanside to San Diego Race
MBYC & SWYC & OYC | May 24-26, 2019

Multihull (1 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 26, 2019 5:56:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
7633   Hurricane   -999   Lawrence75 Adams
Lawrence Adams  
SDYC   1   11:36:56   1   14:49:50   2  
1  
26:26:46
 



J/120 (3 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 26, 2019 7:42:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
46604   Mad Men   42   Ernie Pennell    SDYC   4/DNC   432965:01:00   1   04:45:00   5  
1  
432969:46:00
2  
46714   Pole Dancer   42   Tom & Terri Manok
Thomas W Manok  
OYC   4/DNC   432965:01:00   2   04:46:02   6  
2  
432969:47:02
3  
28596   CC Rider   42   Chuck Nichols    SDYC   4/DNC   432965:01:00   4/DNS   04:47:02   8  
3  
432969:48:02
 



SWRF (5 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 26, 2019 8:10:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
4   Zealot   107   Don Garber    SWYC   1   04:41:24   1   04:46:11   2  
1  
09:27:35
2  
60523   Escapade   102   Terry Smith    SWYC   2   04:49:26   3   04:56:15   5  
2  
09:45:41
3  
56691   Pandora   138   Richard Hosker    swyc   4   05:02:00   2   04:49:27   6  
3  
09:51:27
4  
41077   Comfort Zone   84   Anthony Michael
Anthony David Michael  
Southwestern Yacht Club   3   04:56:08   4   04:59:25   7  
4  
09:55:33
5  
56895   AYISHA   153   Robert Palmer    SWYC   5   06:20:12   6/DNF   05:00:25   11  
5  
11:20:37
 



PHRF 1 (8 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 26, 2019 8:19:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
7531   Tenacious   41   Alec Charters    CRA   5   04:22:48   1   04:38:37   6T  
1  
09:01:25
2  
47142   Lady Max   44   David Cloyd    SDYC   4   04:22:36   2   04:40:59   6T  
2  
09:03:35
3  
46307   El Sueño   18   Brad Alberts    SWYC/CRA   3   04:22:31   3   04:50:13   6T  
3  
09:12:44
4  
56440   AEOLOS   25   Gregory Price    SDYC   2   04:20:44   6   04:59:27   8  
4  
09:20:11
5  
28590   Nereid   60   Standish Fleming    CRA   1   04:10:48   9/DNC   05:10:23   10  
5  
09:21:11
6  
77946   Jada yachta   57   Jeff Cohen    Blyc   7   04:25:12   4   04:57:22   11T  
6  
09:22:34
7  
69148   ANDIAMO2   -15   Robert Pace
EILEEN PACE  
CRA   6   04:23:13   5   04:59:11   11T  
7  
09:22:24
8  
43513   B'Quest   51   Keith Ericson    CRA   8   04:38:19   7   05:09:23   15  
8  
09:47:42
 



PHRF 2 (10 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, May 28, 2019 12:30:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
97012   Buttercup   69   Roderick Messinger    CRA   2   04:17:22   3   04:53:09   5  
1  
09:10:31
2  
32217   Rhumb Runner   111   Chuck Bowers    CRA   6   04:40:56   1   04:46:13   7T  
2  
09:27:09
3  
56605   MOSH PIT   69   Matt Anderson    SWYC   1   04:06:50   6   05:08:41   7T  
3  
09:15:31
4  
97001   Al Na'ir   87   Enrique Mereles    SDYC   5   04:36:35   2   04:52:01   7T  
4  
09:28:36
5  
97467   Paladin   108   van hughes    ccyc   7   05:08:29   4   04:54:36   11  
5  
10:03:05
6  
13   Aloha   81   Cole Tillson    Mission Bay Yacht Club   3   04:24:37   11/DNF   05:11:05   14T  
6  
09:35:42
7  
87369   Rolling In The Deep   81   Paul Liszewski    Arizona Yacht Club   9   06:11:33   5   05:01:42   14T  
7  
11:13:15
8  
18135   Red Stripe   105   Josh Dean    MBYC   4   04:34:30   11/DNF   05:11:05   15T  
8  
09:45:35
9  
97300   Blue Lunatic   72   Don Fulton    SDYC   8   05:14:04   7   05:10:05   15T  
9  
10:24:09
10  
46409   Syrena   63   Lawrence Andrews
Lawrence  
Southwestern   11/DNC   06:12:33   11/DNS   05:11:05   22  
10  
11:23:38
 



PHRF 3 (13 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 29, 2019 2:08:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
3017   Cimarron   144   David Basham
Robin Basham  
CRA   2   04:17:00   4   04:45:50   6T  
1  
09:02:50
2  
30918   Lucky Charms   138   Mark Clements    CRA/SGYC   3   04:26:46   3   04:43:47   6T  
2  
09:10:33
3  
56982   Patriot   111   Michael Rose
US Patriot Sailing  
NYCSD   1   04:11:04   7   04:51:14   8  
3  
09:02:18
4  
87268   Blind Squirrel   120   Scott Bennett
Tom Laffler, Mike Schrager  
CRA   5   04:35:32   6   04:50:14   11  
4  
09:25:46
5  
56403   Rio Del Mar   153   Peter Blake    SWYC   10   05:28:33   2   04:43:30   12  
5  
10:12:03
6  
32636   Fiasco III   120   Joe Saad    CRA   8   04:53:00   5   04:47:15   13  
6  
09:40:15
7  
37600   Masquerade   120   Mick Moore    PLYC/SGYC/CRA   4   04:34:46   10   04:59:01   14T  
7  
09:33:47
8  
46485   Blackadder   126   David Cattle
Matthew Cooper  
CRA   6   04:40:19   8   04:54:07   14T  
8  
09:34:26
9  
7005   Elusive   123   Mark Thaidigsman    NYCSD/CRA   14/DNF   05:29:33   1   04:42:32   15  
9  
10:12:05
10  
46447   Sea Maiden   120   Carolyn/Sandra Sherman    SWYC   7   04:40:31   9   04:56:26   16  
10  
09:36:57
11  
1050   Compound X   189   Kyle Henehan
Rowan, Kaden, Jonah, & Alex  
MBYC   9   05:00:29   12   05:06:11   21  
11  
10:06:40
12  
61181   Komet   135   William Mason
William Mason  
SWYC   14/DNF   05:29:33   11   04:59:16   25  
12  
10:28:49
13  
56245   Second Wind   90   David Koos    Point Loma Yacht Club   14/DNC   05:29:33   14/DNS   05:07:11   28  
13  
10:36:44
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network