25th Annual SSYC/DPYC Ensenada Tune-Up Regatta
Dana Point Yacht Club and South Shore Yacht Club | April 13, 2019

PHRF (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 13, 2019 8:18:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 206   Freedom   6   John Taylor [A]   DPYC   02:21:16   1   1  
1  
2  
56443C   Marisol   34   Seth Hall [A]   CRA   02:21:18   2   2  
2  
3  
49   Ruckus   39   Brian Werner
Brian D. Werner [A]  
DPYC   02:25:36   4   4  
3  
4  
1006   Radiance   36   Lewie Wake
Brett Trowbridge [A]  
DPYC   02:41:46   16   16  
4  
5  
38021   S P I R I T   27   Chuck Bayless
Chuck Bayless [A]  
DPYC   02:42:03   17   17  
5  
6  
019A   Occam's Razor   39   Jack Holden
Bryant Humann [A]  
DPYC   NO TIME   28/DNC   28  
6  
 



Division: B (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
46590   Legacy   66   Brian Dougherty [B]   NHYC/LIYC   02:24:34   3   3  
1  
2  
77429   Chaos Theory   96   Norman Hosford
Norman D Hosford [B]  
Dana Point Yacht Club   02:26:34   5   5  
2  
3  
7123   Firewater   90   Rich Bennett [B]   WSA-OC   02:28:15   6   6  
3  
4  
67720   Gray Goose   96   Jeremy Quinton Scott Clapp [B][DH]   DPYC   02:29:21   7   7  
4  
5  
49673   Blitz   93   Bryan Nickel [B][DH]   NHYC   02:30:21   8   8  
5  
6  
60814   Freedom   60   David Normandin
David Normandin [B]  
DPYC   02:30:56   9   9  
6  
7  
56939   ms behaver   81   robert walker
robert walker [B]  
dpyc   02:31:30   10   10  
7  
8  
7387   Island Starr   97   William King [B][DH]   DWYC   02:46:23   21   21  
8  
9  
56053   Aimant de Fille   84   Steven Ernest
Oliver Ernest [B][DH]  
TransPacific YC   03:39:03   24   24  
9  
10  
7096   Scenic   96   Dan Bunce
Nate Bunce [B]  
CRA   NO TIME   28/DNC   28  
10  
 



Division: C (11 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
46717   Trofina 2   150   Anna Scharer
Ueli Scharer [C]  
DPYC   02:32:14   11   11  
1  
2  
97243   No Parley   115   David Reed
David Reed [C]  
Alyc   02:33:16   12   12  
2  
3  
97873   Valkyrie   222   Don Albrecht [C]   SSYC   02:35:46   13   13  
3  
4  
46981   Besame mucho   120   Daniel Hannegan [C]   Dwyc   02:36:00   14   14  
4  
5  
56896   Tomol   135   Sue Griesbach
Bob Langan [C]  
DPYC   02:37:52   15   15  
5  
6  
97904   Sol Mate   126   Cindy Wynne [C]   DPYC   02:42:34   18   18  
6  
7  
46600   Blew M'en-fous   120   Peter Cochran
Peter Cochran [C]  
DWYC   02:44:34   19   19  
7  
8  
56587   IZABLUE   102   Mark Doliva
Lisa Doliva [C]  
DPYC   02:45:23   20   20  
8  
9  
56884   Tui   150   Brian Boyle
Brian Boyle [C]  
SSYC   02:51:07   22   22  
9  
10  
56702   LEGATO   114   Chris Bliss [C]   SSYC   02:56:23   23   23  
10  
11  
46734   Cool Man Cool   102   Eric Gritzmacher [C]   Dana West Yacht Club   NO TIME   28/DNF   28  
11  
 



Division: DH (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
67720   Gray Goose   96   Jeremy Quinton Scott Clapp [B][DH]   DPYC   02:29:21   7   7  
1  
2  
49673   Blitz   93   Bryan Nickel [B][DH]   NHYC   02:30:21   8   8  
2  
3  
7387   Island Starr   97   William King [B][DH]   DWYC   02:46:23   21   21  
3  
4  
56053   Aimant de Fille   84   Steven Ernest
Oliver Ernest [B][DH]  
TransPacific YC   03:39:03   24   24  
4  
 



CRUISE (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 13, 2019 8:18:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
0   La Vie et L’amour   96   Michael Earl
Michael Earl [A]  
SBYRC   03:41:16   3   3  
1  
2  
56919   Desperado   122   Richard Swensson
Richard Swensson [A]  
DPYC   03:48:42   4   4  
2  
 



Division: B (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
55   Paramethia   141   Philip Herzfeld [B]   DPYC   02:56:59   1   1  
1  
2  
56955   Wingman   225   Sean Lehmann [B]   DPYC   03:21:58   2   2  
2  
 



ORCA (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 13, 2019 8:18:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: ORCA (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
27048   ALAN JOHNSON   -1   ALAN JOHNSON [ORCA]   DPYC   02:26:30   1   1  
1  
2  
5   Trident   45   Terry Argast [ORCA]   SBYRC   02:37:05   2   2  
2  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network