2019 Spud Cup
Sandpoint Sailing Association | August 31-September 01, 2019

U20 (8 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 02, 2019 10:47:21 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4   5   6  Total Pos
1  
1   Black Sheep   0   Chris Chambers    Sandpoint Sailing Association   4   3   1   1   [5]   9  
1  
2  
85   Otter   0   Graham Shivers    WVYC   2   4   3   [5]   1   10T  
2  
3  
26   JUNTA   0   Mark Allen
Mark Allen  
GSLYC   [6]   1   2   3   4   10T  
3  
4  
63   Red Pearl   0   Bob Abelin    Canyon Ferry Yacht Club   1   5   [7]   2   3   11  
4  
5  
222   222   0   Travis Gregory    Great Salt Lake Yacht Club   3   2   4   4   [6]   13  
5  
6  
155   U Decide   0   Phil Kanegsberg    Richmond Yacht Club   5   [7]   5   6   2   18  
6  
7  
53   Occam's Razor   0   Cam Girton
Alan Berk  
LPOYC   7   6   6   7   [8/RET]   26  
7  
8  
28   Flyer   0   Tac Boston    Port Huron YC   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   36  
8  
 



J24 (13 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 02, 2019 10:48:24 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
4243   Hoggin the Sheets   0   Wayne Pignolet
Wayne Pignolet  
SSA   5   1   [10]   8   1   1   16  
1  
2  
USA 5356   Jackwagon   0   Peter Sauer    North Flathead YC   1   [9]   9   2   3   2   17  
2  
3  
3843   Tundra Rose   0   Carl Sheath
Carl Sheath  
Corinthian Yacht Club of Seattle   2   3   4   6   6   [9]   21  
3  
4  
1826   Rhumba Girl   0   Robert Hyslop    Sandpoint Sailing Association   4   [10]   1   7   2   8   22T  
4  
5  
5322   Ghost Challenger   0   Philip Brzytwa    CYC   6   2   3   [11]   5   6   22T  
5  
6  
5354   Hair of the Dog   0   Jakob Lichtenberg    Corinthian Yacht Club of Seattle   3   4   [7]   5   4   7   23  
6  
7  
662   Sabawind   168   Patrick Cirillo    Canyon Ferry Yacht Club   8   5   8   1   7   [11]   29T  
7  
8  
CAN 5171   Queens Gambit   0   Ginjer Yachechak    North Flathead Yacht Club   7   8   6   3   [11]   5   29T  
8  
9  
4434   See You Later   0   Andrew Postell    N/A   9   6   5   [12]   8   3   31  
9  
10  
2367   Red Hot Rookie   186   Ray Henriksen
Ray Henriksen  
SSA   [12]   7   12   4   12   4   39  
10  
11  
2505   Jester   0   brad hamby    SSA   11   [12]   2   10   9   10   42  
11  
12  
296   Super G   0   Matt Gibbs    SSA   10   11   11   9   10   [12]   51  
12  
13  
2123   Phoenix   168   Daniel Sheckler    ssa   [13]   13   13   13/RET-BF   13/DNS   13/DNS   65  
13  
 



PHRF A (4 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 02, 2019 10:47:21 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4   5   6  Total Pos Total Corrected
1  
229   ranga.ranga   111   Peter Graves
Peter Graves  
LPOYC   1   1   [2]   2   1   5  
1  
03:01:52
2  
USA 3   Eye Eye   69   David Cohen
Vernice Cohen  
SSA / LPOYC   3   [4]   1   3   2   9T  
2  
03:17:35
3  
59983   Kestrel   120   Forest Bell
Forest Bell  
LPYOC   2   [3]   3   1   3   9T  
3  
03:01:44
4  
803   Raven   129   Mike Gridley    LPOYC   [4/DSQ]   2   4   4   4   14  
4  
02:36:54
 



PHRF B (7 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 02, 2019 10:47:21 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   3   4   5   6  Total Pos Total Corrected
1  
67184   Phantom   173   Fred Park    Sandpoint Sailing Assn   [2]   1   1   1   1   4  
1  
02:33:51
2  
450   Eclipse   185   Greg Griffin    SSA   1   [3]   2   2   2   7  
2  
03:06:41
3  
343   Lady of the Lake   186   Paul Franz    LPOYC   3   2   3   [4]   4/DNS   12  
3  
03:16:55
4  
1109   Baba Lu   132   Ivan Rimar    SSA   [4]   4   4   3   4/DNS   15  
4  
02:50:38
5  
335   Stinger   185   Fred Gloor    SSA   [8/DNC]   5   5   5   3   18  
5  
03:04:54
6  
253   Tranquility   222   Jacob Sheetz
Sarah Sheetz  
LPYC   5/DSQ   [8/DNC]   8/DNC   8/DNC   8/DNC   29T  
6  
03:55:58
6  
Unknown   Boogie Down   175   Clark Ricks
Chris Ankey  
Sandpoint Sailing Assoc.   5/DSQ   [8/DNC]   8/DNC   8/DNC   8/DNC   29T  
6  
03:55:58
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network