2019 GIYS Junior Regatta
GIYS | July 10, 2019

420 (26 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 4:02:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8075      Chase Conway /
Zoe Hoctor  
Annapolis Yacht Club/    1   1   1   [10]   1   4  
1  
2  
131      Beckett Kumler /
Orion Adelman  
AYC/    2   [4]   4   2   2   10  
2  
3  
7838      Gerard Perez Carb√≥ /
Ty Ryan  
SSA/    [9]   2   2   3   5   12  
3  
4  
7289   N/a   skylor sweet /
Lilliana webb  
NERYC/    4   8   [27/DNC]   1   3   16  
4  
5  
8064      ava cornell /
madeline amthor  
annapolis yacht club/    3   6   3   5   [8]   17  
5  
6  
5825      Ian Ronald /
Lachlan Hooper  
NERYC/    5   [7]   7   4   4   20  
6  
7  
3311      William Wrightson /
Liam Edgell  
TAYC/    [6]   5   5   6   6   22  
7  
8  
51      Nicholas Savage /
Maggie Nolan  
Gibson Island Yacht Squadron/    16   3   6   8   [18]   33  
8  
9  
13      Caitlin Rosner /
Lily Newman  
YCCSC/    [15]   10   8   7   9   34  
9  
10  
6437      Audrey Commerford /
Hannah Davis  
Sailing Center Chesapeake/    7   9   9   [17]   10   35  
10  
11  
AYC 4      George Carty /
Ryan Tatelbaum  
Annapolis Yacht Club/    10   11   11   [16]   7   39  
11  
12  
8094      Anna Groszkowski /
Maddison Carew  
SSA/    11   [13]   10   11   13   45  
12  
13  
7056      Blake Vogel /
Raam Fox  
Annapolis Yacht Club/    13   12   12   9   [16]   46  
13  
14  
4114      Max Penders /
Alex Brenia  
Annapolis Yacht Club/    12   [19]   13   12   11   48  
14  
15  
7603      Josiah Chase /
Izzy Fadullon  
AYC/    8   16   14   [19]   12   50  
15  
16  
AYC#2      Andrew Tollefson /
Lucy Lobaugh  
Annapolis Yacht Club/    [18]   14   15   13   17   59  
16  
17  
6987      Tad Clifton /
Cal Norris-Berlin  
Annapolis Yacht Club/    14   17   18   15   [20]   64  
17  
18  
5889   JimmyJohns   Jimmy Flake /
John Tilton  
Annapolis Yacht Club/    17   [22]   16   18   14   65  
18  
19  
7054   N/A   Jackson Park /
Chase OMalley  
AYC/    21   [23]   17   14   15   67  
19  
20  
AYC 5      Nolan Corson /
Tyler Hughes  
AYC/    19   18   19   [24]   19   75  
20  
21  
4772   4772   Wynne Williams /
Finley Heflin  
annapolis yacht club/    20   15   20   [23]   23   78  
21  
22  
AYC#3      William Donald /
Bryce Williams  
Annapolis Yacht Club/    [22]   20   21   20   21   82  
22  
23  
7791      Katie Yost /
Isabella Hillman  
Miles River Yacht Club/    [24]   21   22   21   22   86  
23  
24  
GI 1      Molly Jethwa /
Grace McDonnell  
GIYS/    23   [24]   23   22   24   92  
24  
25  
AYC6   .   Sarah Rosa /
Anna Howell  
AYC/    25   25   24   [27/DNC]   27/DNC   101T  
25  
26  
2419      Liam Doyen /
Heather Doyen  
CSC/    [26]   26   25   25   25   101T  
26  
 



Laser Radial (20 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 2:53:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
200404      Robby Meek    SSA   [2]   2   1   1   2   6  
1  
2  
158770   Switch   Alex Adams    Annapolis Yacht Club   1   1   2   [6]   6   10  
2  
3  
184618      Charles Anderson    SSA   [7]   4   3   4   1   12  
3  
4  
180050      Xavier Shattuck    SSA   [8]   3   4   3   3   13  
4  
5  
170331      Magnus Weissenberger    GIYS   3   [6]   6   2   4   15  
5  
6  
157851      Katherine Weaver    SSA   [5]   5   5   5   5   20  
6  
7  
189792      Griffin Richardson    SSA   6   [9]   8   9   7   30  
7  
8  
44      John O'Donnell    TAYC   4   11   [13]   8   9   32  
8  
9  
210869      Cole Canuel    AYC   [11]   7   9   10   11   37  
9  
10  
153375      Noah Macielag    RHYC   [14]   8   10   13   8   39  
10  
11  
6      Jack McDonnell    GIYS   [12]   10   7   12   12   41  
11  
12  
175212      Lucy Paskoff    Sailing Center Chesapeake   9   [14]   12   7   14   42T  
12  
13  
200403      Hayden Gibbons-Neff    TAYC   10   [12]   11   11   10   42T  
13  
14  
192060      Jean-Pierre Piasecki    TAYC   13   13   [18]   14   13   53  
14  
15  
211538      Brooke Bogdan    NERYC   [15]   15   14   15   15   59  
15  
16  
544      Gregory Kosmowski    Gibson Island   16   [17]   15   16   16   63  
16  
17  
145418      Robert Mullikin    MRYC   17   16   16   [18]   17   66  
17  
18  
164214      Ben Anthony    RHYC   18   18   19   19   [21/DNC]   74  
18  
19  
184472      Emma Kurtz    Rock Hall Yacht Club   [21/DNF]   20   17   17   21/DNC   75  
19  
20  
1      Jack Armstrong    Rock Hall Yacht Club   19   19   [20]   20   18   76  
20  
 



Optimist Red-White- Blue (38 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 3:07:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22595      Kyle Reinecke [Red]   AYC   2   [7]   1   1   1   5  
1  
2  
15924      Willem DeSimone [Red]   Tred Avon Yacht Club   3   [6]   3   3   3   12  
2  
3  
21073      Luca DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   1   8   [12]   2   2   13  
3  
4  
22667   DoubleTrouble   Christopher Draper [Blue]   Annapolis Yacht Club   [7]   4   2   5   6   17  
4  
5  
20956      Nathan Jensen [Red]   NERYC   4   [15]   4   4   8   20  
5  
6  
20369      Robbie Wilmer [Red]   Annapolis YC   8   5   6   [9]   5   24  
6  
7  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Red]   TAYC   6   1   [10]   10   10   27  
7  
8  
16575   Jay Bott   Owen Bott [Red]   BCSC   13   3   8   [18]   4   28  
8  
9  
19416   Fast Cat   Ashton Perkins [White]   SSA   15   [17]   5   6   15   41  
9  
10  
19067   Sea Dog   Hartley Cooper [Blue]   TAYC   14   9   7   12   [16]   42  
10  
11  
19552   Poseidon   Robbie Herzog [White]   Severn Sailing Association   10   2   23   8   [25]   43T  
11  
12  
22852   n/a   luca webb [Red]   NERYC   5   10   11   17   [39/RET]   43T  
12  
13  
15299      William Lindsley [Red]   SSA   9   [29]   16   7   20   52  
13  
14  
16186   Lil Bang Bang   Jake Beaver [White]   SSA   19   13   9   14   [22]   55  
14  
15  
21360      Michael Yost [Blue]   MRYC   18   19   13   [21]   11   61  
15  
16  
20811      Campbell Conway [Red]   AYC   20   [22]   20   13   9   62  
16  
17  
15765      Julia Kozlowski [Red]   BCSC   28   18   [29]   11   7   64  
17  
18  
8714      Parker Herman [White]   SSA   [30]   11   14   29   13   67  
18  
19  
22777   Amy Werblow   Michael Werblow [Blue]   Amy Werblow   16   [28]   17   22   14   69  
19  
20  
16983      Declan McDonnell [Blue]   GIYS   21   12   18   20   [28]   71  
20  
21  
19788      Beylen Gode [Blue]   Annapolis Yacht Club   [24]   16   22   19   17   74  
21  
22  
714      Charlotte Brody [Blue]   TAYC   27   14   15   [30]   19   75  
22  
23  
6154   Mayhem   Mason Cook [Blue]   Annapolis Yacht Club   22   25   19   [31]   12   78  
23  
24  
17630      Spencer Bruning [White]   BCSC   12   26   [31]   15   26   79  
24  
25  
19258      Nicholas Tollefson [Red]   Annapolis Yacht Club   23   27   25   16   [31]   91  
25  
26  
10586   Spice   Jamie Cottage [Red]   North East River Yacht Club   [29]   23   27   24   18   92  
26  
27  
8814   Opti   Vladimir Muravyev [Blue]   North East River Yacht Club   25   20   [34]   25   23   93  
27  
28  
19806      Avery Bald [Red]   AYC   11   21   26   [39/DNF]   39/DNS   97  
28  
29  
19821      Maggie Mohler [Red]   Annapolis Yacht club   [31]   24   28   26   21   99  
29  
30  
8080   Opti   Alexandra Muravyeva [Red]   North East River Yacht Club   [37]   30   21   23   27   101  
30  
31  
15446   Queen of Hearts   Flora Cole [White]   SSA   17   [32]   32   27   29   105  
31  
32  
20770   Tomcat   Trey Burman [Blue]   SSA   32   31   24   28   [34]   115  
32  
33  
15222   Neptune   Eli Waltz [White]   Severn Sailing Association   [39/DNF]   35   30   32   24   121  
33  
34  
18961      EJ Brody [Blue]   TAYC   26   [34]   33   34   32   125  
34  
35  
20891      Tatiana Marcic [Blue]   Maryland Yacht Club   35   [37]   35   33   30   133  
35  
36  
9272      SARAH BAIN [Blue]   MYC   34   [36]   36   35   33   138  
36  
37  
15811      Grayson Gibbons-Neff [Blue]   TAYC   36   33   [37]   36   35   140  
37  
38  
15693   Sugar Rush   Clare Kammeier [Red]   Annapolis Yacht Club   33   [39/DNS]   39/DNS   39/DNS   39/DNS   150  
38  
 



Opti Green Fleet (34 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 3:50:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
261      Mason Bothner    BCSC   [14]   8   1   1   1   11  
1  
2  
14888      Michael Groszkowski    SSA   [8]   2   2   4   5   13  
2  
3  
280   R2D2   Maddie Deane    Baltimore County Sailing Center   2   4   7   [10]   2   15  
3  
4  
14931   Tic Tac   Ben Gendell    Annapolis Yacht Club   5   3   6   [8]   4   18  
4  
5  
8794      Will Mohler    Annapolis Yacht Club   [10]   6   3   2   10   21T  
5  
6  
10641   Fireball   Lizzy Scales    SSA   4   [9]   5   6   6   21T  
6  
7  
15624      David Rogers    TAYC   1   [14]   10   5   7   23  
7  
8  
16559   The Cute Otter   Casey Burman    SSA   11   1   9   11   [14]   32  
8  
9  
9399   Nesquik   Daniel Draper    Annapolis Yacht Club   6   21   11   3   [35/DNF]   41  
9  
10  
8729   OptiCool Illusion   Tommy McGeady    Annapolis Yacht Club   22   11   [24]   7   3   43  
10  
11  
17412      Parker Corson    tayc   7   5   14   [21]   18   44  
11  
12  
18996   C-Monster   Caroline Carey    TAYC   [21]   13   12   9   11   45  
12  
13  
19320   Honey Badger   Robert Carey, Jr.    TAYC   3   7   4   [35/DNC]   35/DNC   49  
13  
14  
20775   Hellroaring   Sofia Forsberg    Annapolis Y   [19]   17   13   19   8   57T  
14  
15  
9477   Mavrick   Charlie Dyke    Severn Sailing Association   9   [33]   17   14   17   57T  
15  
16  
6   The Jellyfish Express   Christian Hunter    TAYC   15   12   21   [35/DNC]   12   60  
16  
17  
261      Ian Land    NERYC   [26]   19   25   12   9   65  
17  
18  
9550      Will Rosenthal    Annapolis Yacht Club   17   15   8   [35/DNC]   35/DNC   75T  
18  
19  
666      James O'Leary    Cape St. Claire   [25]   24   18   18   15   75T  
19  
20  
17915   Little Puma   Caroline Perkins    SSA   16   10   16   [35/DNC]   35/DNC   77T  
20  
21  
12318   Bluejay   Dylan Scales    SSA   18   [23]   20   20   19   77T  
21  
22  
10276   Opti   Olivia West    Cape Youth Sailing   24   [26]   26   15   13   78T  
22  
23  
11842      Caroline Corson    TAYC   20   22   19   17   [35/DNC]   78T  
23  
24  
12549   Sea Bird   Kai Watters    TAYC   13   20   15   [35/DNC]   35/DNF   83  
24  
25  
16064   The Admiral   Halsey Carter    Annapolis Yacht Club   12   16   22   [35/DNC]   35/DNC   85  
25  
26  
18664      Charlotte Hugo    Annapolis Yacht Club   27   [28]   27   16   16   86  
26  
27  
5641   Beth Ann Shaeffer   George Shaeffer    Beth Ann Shaeffer   32   27   23   13   [35/DNC]   95  
27  
28  
12215      Alden Gibbons-Neff    TAYC   23   18   [35/DNC]   35/DNC   35/DNC   111  
28  
29  
3311   The Sea Urchin   Kyle Thompson    TAYC   29   31   29   [35/DNC]   35/DNC   124  
29  
30  
10784      Landon Dufrene    MYC   31   25   [35/DNF]   35/DNC   35/DNC   126  
30  
31  
1956   RH1   Sam Kurtz    Rock Hall Yacht Club   28   30   [35/DNC]   35/DNC   35/DNC   128T  
31  
32  
3046      Grant Thompson    Tred Avon Yacht Club   33   32   28   [35/DNC]   35/DNC   128T  
32  
33  
15369      Ciara Twomey    MYC   30   29   [35/DNF]   35/DNC   35/DNC   129  
33  
34  
1   Number Five   Alden Smith    Gibson Island yacht squadron   [35/DNF]   35/DNF   35/DNC   35/DNC   35/DNC   140  
34  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network