2019 Jr. Ol' Man of the Sea
Fort Worth Boat Club | September 27-29, 2019in

420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 2:47:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
6225   Lucy Brock /
Julius Heitkoetter  
AYC/ Austin Yacht Club   1   2   2   1   1   1   1   [6]   9  
1  
2  
7056   Tony Slowik /
Nathan Gantala  
Austin Yacht Club/ Austin Yacht Club   [3]   1   3   2   2   2   2   3   15  
2  
3  
6224   James Brock /
Vivian Heitkoetter  
AYC/ Austin Yacht Club   4   4   1   [5]   3   3   4   1   20  
3  
4  
7229   Alexander Wise /
Taylor Snyder  
Lakewood YC/ Austin Yacht Club   2   3   4   3   [5]   4   3   2   21  
4  
5  
8542   Hanna Progelhof /
Max Ross  
RCYC/ Austin Yacht Club   5   5   5   [6]   4   5   5   4   33  
5  
6  
2379   Fiona Froelich /
Kate Hennig  
Austin YC/ Austin YC   6   6   6   4   6   6   [7/DNF]   5   39  
6  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 3:11:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
176237   Max Nilsson    Fort Worth Boat Club   2   1   1   [5]   1   1   2   3   11  
1  
2  
195915   Brock Smith    FWBC   4   [5]   4   4   4   2   1   1   20  
2  
3  
212599   Matthew Schloemer    Rush Creek Yacht Club   1   2   [5]   2   5   4   3   5   22  
3  
4  
161116   Keaton Chandler    RCYC   [6]   3   3   1   2   6   6   6   27T  
4  
5  
46   Brindle Burt    FWBC   3   4   2   7   3   3   5   [11.2/*]   27T  
5  
6  
215463   Parker Younger    Fort Worth Boat Club / P1   5   6   [7]   6   6   5   4   2   34  
6  
7  
15   Aubin Hattendorf    CSC   7   7   6   3   7   [8]   7   7   44  
7  
8  
07   Jake Rice    GSC   8   [9]   8   8   9   9   9   4   55  
8  
9  
139056   Andrew Hemker    Rush Creek Yacht Club   [9]   8   9   9   8   7   8   8   57  
9  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 2:47:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
20696   jacob granberry    CCYC   1   2   3   [5]   1   1   5   3   16  
1  
2  
195888   Scott Mather    LYC   [4]   1   2   3   4   4   2   2   18  
2  
3  
200396   Emma McInnis    Rockport Yacht Club/GCYSA   [5]   4   4   2   2   5   1   1   19  
3  
4  
192486   Dax Thompson    CCYC   3   3   1   4   5   2   [7]   5   23  
4  
5  
214576   Ethan Polsen    Lakewood Yacht Club   2   [17/DSQ]   5   1   3   3   4   11   29  
5  
6  
187677   Gust Schmiege    RCYC   [10]   6   6   6   7   6   10   9   50  
6  
7  
201311   Daniel Polson    GSC   7   5   8   7   8   [13]   11   8   54  
7  
8  
162400   Jacob Brown    Lakewood Yacht Club   6   8   [17/DNS]   17/RET   17/RET   7   3   4   62  
8  
9  
171186   Wendi Froelich    Austin YC   9   7   10   10   10   8   [12]   10   64  
9  
10  
1   Reid Johnson    FWBC/RYC   12   [13]   11   11   11   10   8   6   69  
10  
11  
190495   John Lightfoot    GSC   13   12   12   13   [14]   9   6   7   72  
11  
12  
200196   Ashton Pigulski    GSC   8   10   7   8   6   [17/DSQ]   17/DNS   17/DNS   73  
12  
13  
18767   Jack Van Zanten    Fort Worth Boat Club   11   9   [13]   9   12   11   9   13   74  
13  
14  
186109   Caleb Fogle    LCYC   14   11   9   12   9   [17/DNC]   17/DNS   17/DNS   89  
14  
15  
143393   Abi Beesley    RCYC   [15]   14   14   14   13   12   14   14   95  
15  
16  
158921   Otto Beall    Corinthian Sailing Club Dallas   [16]   15   15   15   15   14   13   12   99  
16  
 



Opti (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 2:21:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (16 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
22264   Zachary Brown [Blue]   Lakewood Yacht Club   3   3   5   1   5   2   [10]   1   20  
1  
2  
22285   Cole Gourley [Blue]   Lakewood Yacht Club   4   4   4   4   [6]   6   2   2   26  
2  
3  
19289   A.J. Ghazi [Blue]   FWBC   9   2   6   7   8   [11]   6   7   45  
3  
4  
8910   Blake Polsen [Blue]   Lakewood Yacht Club   5   [15]   7   12   9   13   7   4   57  
4  
5  
12808   Ewan Dossin [Blue]   Lakewood Yacht Club   17   13   3   5   7   [21]   5   8   58  
5  
6  
22385   Mac Cronan [Blue]   HYC   10   6   [32/DNF]   9   4   4   8   32/UFD   73  
6  
7  
22265   Mathieu Brown [Blue]   Lakewood Yacht Club   11   12   8   [16]   12   7   13   12   75  
7  
8  
18959   Kynes Cabrera [Blue]   LYC/AYC   12   16   15   6   15   10   9   [32/UFD]   83  
8  
9  
19634   Roni Sela [Blue]   AYC   [23]   22   11   8   14   23   15   11   104  
9  
10  
19624   Catherine Froelich [Blue]   Austin YC   15   19   [20]   15   18   14   11   16   108  
10  
11  
21813   Ramzi Matous [Blue]   AYC   21   20   18   14   17   19   22   [23]   131  
11  
12  
15555   Mercedes Porter-Via [Blue]   RCYC   19   17   19   21   25   22   21   [32/UFD]   144  
12  
13  
19797   Hollis Fincher [Blue]   Fort Worth Boat Club   18   25   22   22   24   27   [29]   18   156  
13  
14  
20133   Austyn Johnson [Blue]   FWBC - P1   26   [27]   23   25   27   12   24   22   159  
14  
15  
19455   Korbin Bendele [Blue]   Lakewood Yacht Club   28   24   25   26   20   25   25   [32/UFD]   173  
15  
16  
22681   Rohwan Singh-Tauber [Blue]   American Yacht Club   [32/DNC]   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNF   16   32/UFD   208  
16  
 



Division: Red (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
22490   Ava Anderson [Red]   Lakewood YC   1   [9]   2   2   1   1   3   9   19  
1  
2  
21141   Wyatt Singh-Tauber [Red]   American Yacht Club   8   [10]   9   3   3   5   1   3   32  
2  
3  
17420   Tanner Ward [Red]   Lakewood   6   5   [14]   13   11   9   14   6   64  
3  
4  
19627   Nicholas Carew [Red]   AYC/P1   13   8   [16]   10   13   3   12   10   69  
4  
5  
20124   Luke LaQuey [Red]   FWBC   22   11   12   [23]   22   20   18   15   120  
5  
6  
15583   Taylor Barney [Red]   Rush Creek Yacht Club   24   26   26   20   26   24   [27]   20   166  
6  
7  
9032   Noah Gammell [Red]   Fwbc   27   [28]   27   27   28   18   28   21   176  
7  
 



Division: White (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
22754   Dylan Tomko [White]   LYC   2   1   1   [32/DNS]   2   15   4   5   30  
1  
2  
9759   Keen Cabrera [White]   LYC/AYC   7   7   13   11   10   8   [20]   17   73  
2  
3  
21823   Karaline Cronan [White]   HYC   20   14   10   17   23   17   17   [32/UFD]   118  
3  
4  
18422   Ashleigh Hoye [White]   Rush Creek Yacht Club   14   [21]   17   19   21   16   19   19   125  
4  
5  
19601   Purin Songrug [White]   FWBC/WSC   16   23   24   18   16   [26]   23   13   133  
5  
6  
15973   Ian Farley [White]   Lakewood YC   25   18   21   24   19   [32/DNF]   26   14   147  
6  
7  
19580   Casey Small [White]   Lakewood   [32/DNC]   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   224T  
7  
7  
20465   Sydney Small [White]   Lakewood   [32/DNC]   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   224T  
7  
 



Opti Green (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 11:14:04 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (32 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
17380   Yuval Sela    AYC   1   [4]   2   4   3   2   12  
1  
2  
20817   Kale Bendele    Lakewood Yacht Club   [33/DSQ]   6   4   1   1   1   13T  
2  
3  
17354   Pressley Massey    Ft. Worth Boat Club   2   [7]   1   2   4   4   13T  
3  
4  
21137   Ryan Mitchell    AYC/LCYC   3   2   [7]   3   2   6   16  
4  
5  
10   Ozzie Young    Corinthia Sailing Club   [13]   1   6   10   6   3   26  
5  
6  
21163   Harrison Fincher    Fort Worth Boat Club   4   8   [11]   5   7   7   31  
6  
7  
13458   Genevieve Young    Rush Creek Yacht Club   6   3   8   6   12   [33/DSQ]   35  
7  
8  
8854   Henry Murphey    Ft Wort Boat Club   9   5   14   11   11   [15]   50  
8  
9  
20139   Jackson Brock    Jeff Brock   5   11   9   8   18   [22]   51  
9  
10  
15612   Winnie Young    Corinthia Sailing Club   15   [33/DNF]   5   17   5   11   53  
10  
11  
7906   Liz Cleaves    CSC   [33/DSQ]   33/DNF   3   7   8   5   56  
11  
12  
18123   Linde Prins    CSC   7   9   [17]   15   15   12   58  
12  
13  
13   Luke Wilson    Grapevine   [20]   10   20   9   14   8   61  
13  
14  
16102   William Wise    Lakewood YC   10   [19]   10   14   19   14   67  
14  
15  
19924   Calvin Brock    AYC   18   14   13   12   [20]   18   75  
15  
16  
15657   Isabel Gammell    Fwbc   16   13   [18]   18   17   16   80  
16  
17  
15120   Lukas Goris    AYC   [22.4/*]   16   15   16   13   21   81  
17  
18  
7700   Adam Rumsey    FWBC   28.4/*   [33/DNF]   16   19   10   10   83.4  
18  
19  
1960   Finn Messner    FWBC   [33/RET-BF]   33/DNS   12   13   9   19   86  
19  
20  
18957   Carson Callaway    Fort Worth Boat Club   20.4/*   15   21   20   [25]   20   96.4  
20  
21  
18160   Eli Pfarrer    GSC   8   [33/DNF]   25   21   33/DNS   13   100  
21  
22  
19115   Noah Goris    AYC   17   17   19   [33/DNF]   24   26   103  
22  
23  
10377   Hudson Koustoumbardis    Houston Yacht Club   19.4/*   18   24   23   21   [28]   105.4  
23  
24  
7780   Isla Mrstik    Fort Worth Boat Club   22   21   22   25   23   [29]   113  
24  
25  
16013   Meike Prins    CSC   19   20   [33/RET]   33/DNF   33/DNS   17   122  
25  
26  
8160   Vance Wells    Fort Worth Boat Club   30.4/*   12   23   [33/DNF]   33/DNS   24   122.4  
26  
27  
09   Katie Adler    Grapevine   [38.4/*]   33/DNS   26   24   16   25   124  
27  
28  
21040   Sebastian Porter-Via    RCYC   [38.4/*]   33/DNS   33/DNS   22   22   23   133  
28  
29  
15673   Luke Scott    RCYC   31.4/*   [33/DNS]   33/DNS   33/DNF   33/DNS   9   139.4  
29  
30  
7   Asher Lee    Grapevine   [38.4/*]   33/DNS   33/DNF   33/DNF   33/DNS   27   159  
30  
31  
16108   Walker Wilkins    FWBC   32.4/*   [33/DNS]   33/DNS   33/DNF   33/DNS   33/DNC   164.4  
31  
32  
17761   Alex Van Zanten    Fort Worth Boat Club   [33/DNC]   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   165  
32  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network